Szokujące wiadomości z branży fitness. Jak donoszą zagraniczne media, ogólnoeuropejska operacja policyjna doprowadziła do przejęcia kilku ton sterydów, zamknięcia dziewięciu podziemnych laboratoriów, 234 aresztowań i likwidacji 17 grup przestępczych w całej Europie.

Była to największa operacja tego typu w historii, w którą zaangażowała się europejska agencja policyjna Europol i Światowa Agencja Antydopingowa WADA.

„Jest to rodzaj współpracy wielostronnej, która przynosi realne rezultaty i może mieć znaczący wpływ na dostępność nielegalnych środków używanych przez niektórych sportowców na całym świecie” - powiedział Gunther Younger, dyrektor wywiadu w WADA.

WADA przeprowadzała na różnych imprezach sportowych kontrole i rzekomo przyłapani sportowcy mieli “sypnąć” swoich dostawców. Dealerzy używali platform mediów społecznościowych do reklamowania swoich produktów, a wielu sportowców używało kart kredytowych by kupić nielegalne środki, które były sprzedawane na siłowniach i w aptekach internetowych. Zatrzymano obywateli w sumie z 23 krajów Europejskich i z 10 krajów spoza Europy, w tym z Kolumbii i ze Stanów Zjednoczonych.

 

Akcja, która została przeprowadzona z pewnością dość mocno wpłynie na branżę kulturystyki i fitness w całej Europie. Nie jest tajemnicą, że wielu sportowców używa zakazanych substancji dopingujących, by stanąć na podium. Teraz dostęp do sterydów może być dla nich dość trudny.