Opisane ćwiczenie czasem jest nazywane „brzuszkami”.  Poprawnie za „brzuszki” uznaje się ruch pełnozakresowy (głębokie skłony), a nie krótkie uniesienie górnej części tułowia znad podłoża. W terminologii angielskiej nazwa „crunches” odnosi się do spięć tułowia, czyli niepełnozakresowego wariantu ćwiczenia.

  1. O czym warto pamiętać?
  2. Spięcia tułowia w leżeniu ze skrętem - zaangażowane mięśnie
  3. Spięcia tułowia w leżeniu ze skrętem - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

O czym warto pamiętać?

Tymczasem „brzuszki” to sit ups. przy spięciach (krótkich skłonach) wykonujemy co najmniej połowiczny ruch, odrywając tułów od podłoża. Wbrew obiegowym opiniom tego rodzaju ćwiczenia nie są niezbędne w treningu siłowym, mogą stanowić uzupełnienie. Niemniej nie należy w ten sposób walczyć z nagromadzoną tkanką tłuszczową, to się nie uda. Opisany wariant jest hybrydą, ponieważ w spięciach i w klasycznych „brzuszkach” nogi są nieruchome (zablokowane o drabinki, wałki na ławce lub spoczywają na ziemi).

Spięcia tułowia w leżeniu ze skrętem - zaangażowane mięśnie

  • Mięsień prosty i skośny brzucha
  • Mięsień lędźwiowy większy

Spięcia tułowia w leżeniu ze skrętem - prawidłowe wykonanie

spięcia tułowia w leżeniu ze skrętem

  1. Leżymy na podłożu, jeśli trzeba, pod plecy można podłożyć odpowiednią, miękką matę, materac itd. Stopy znajdują się w powietrzu, nogi są ugięte. Ręce znajdują się za głową lub z przodu ciała (patrz uwagi do ćwiczenia). Tułów spoczywa na podłożu.
  2. Unosimy tułów, zginając biodra, z jednoczesnym ruchem skrętnym, prawy łokieć jest kierowany w kierunku lewego kolana (i odwrotnie, lewy łokieć w kierunku prawego kolana). Jednocześnie zbliżamy nogę w kierunku łokcia. 

Uwagi i sugestie

Należy unikać nacisku rękoma na szyjny odcinek kręgosłupa, jeśli ktoś ma z tym problem, to ręce należy przenieść do przodu, przed klatkę piersiową (np. skrzyżować). Ćwiczenie jest trudniejsze niż krótkie spięcia wykonywane w leżeniu (ze względu na zakres ruchu), ale znacznie prostsze niż np. skłony z rotacją tułowia na ławce skośnej czy wariant wykonywany z obciążeniem (np. z ciężarem trzymanym za głową).

W treningu wystarczy kilka serii tego ćwiczenia, więcej w kulturystyce prawie nigdy nie znaczy lepiej. Nadmierna rozbudowa mięśni skośnych może szkodzić estetyce sylwetki.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)