Opisane ćwiczenie może wzbudzać pewne kontrowersje. Po pierwsze, ćwiczenia brzucha nie są w stanie sprawić, że z tego rejonu utraci się tkankę tłuszczową. Do tego potrzeba diety z ujemnym bilansem, treningu aerobowego i interwałowego. Po drugie, nadmierne wykorzystanie ćwiczeń w rodzaju russian twist, skrętów tułowia z linką wyciągu, z piłką lekarską, z gumami oporowymi powoduje, że mięśnie skośne brzucha mogą przerosnąć. A to zdecydowanie psuje estetykę sylwetki. 

  1. Naprzemienne skręty tułowia w leżeniu - zaangażowane mięśnie
  2. Naprzemienne skręty tułowia w leżeniu - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Niestety, wiele osób funkcjonuje na zasadzie: „nie wiem, po co jest mi to ćwiczenie, na co ma wpływ, ale robią je inni, ono fajnie wygląda, więc włączę je do planu”. Z rozbudową mięśni skośnych brzucha trzeba uważać, tak samo, jak z prostownikami czy mięśniami czworobocznymi grzbietu (kapturami).

Naprzemienne skręty tułowia w leżeniu - zaangażowane mięśnie

Naprzemienne skręty tułowia w leżeniu - prawidłowe wykonanie

skręty tułowia

Leżysz na macie lub na innej miękkiej powierzchni. Kolana są zgięte, tułów jest prosty. Uginasz tułów pracą mięśni brzucha, łokieć lewej ręki jest kierowany w kierunku prawego kolana i odwrotnie. Ponawiasz ćwiczenie według uznania.

Uwagi i sugestie

Nie należy silnie naciskać rękoma na odcinek szyjny kręgosłupa, jeśli ktoś ma z tym problem, dłonie należy przenieść do przodu, przed klatkę piersiową. Ćwiczenie może być wykonywane w prostszej wersji, gdy nogi są zablokowane o ławkę, maszynę, drabinki itd.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)