Najprawdopodobniej to właśnie nadciśnienie tętnicze odpowiada za uszkodzenia, niewydolność nerek oraz zmiany w sercu, które występują u kulturystów (pośrednio przyczyniają się do tego przez stosowanie hormonu wzrostu oraz silne odwadnianie w bezpośrednim okresie przedstartowym).

Mówimy o osobach wspomagających się farmakologicznie, gdyż trening siłowy u zawodników nie biorących np. sterydów anaboliczno-androgennych, przyczynia się do poprawy stanu zdrowia. Nadciśnienie jest globalnym problemem, który dotyka nie tylko sportowców.

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym, najdroższym i możliwym do uniknięcia czynnikiem ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Około 80 milionów Amerykanów (33%) cierpi na nadciśnienie (skurczowe ciśnienie krwi [SBP] ≥140 mmHg i / lub rozkurczowe ciśnienie krwi [DBP] ≥90 mmHg), a kolejne 87 milionów (36%) jest w grupie ryzyka, gdyż ich ciśnienie krwi skurczowe oscyluje między 120-140 mmHg, a rozkurczowe pomiędzy 80-90 mmHg. A to oznacza, iż ~70% Amerykanów może mieć problem z ciśnieniem krwi. Prognozy wskazują, że do roku 2030 ponad 40% dorosłych w USA będzie mieć nadciśnienie. Szacuje się, że całkowite koszty przypisywane nadciśnieniu w latach 2010-2030 wzrosną trzykrotnie z poziomu 130,7 mld USD do 389,9 mld USD.

Przeprowadzono liczne randomizowane badania kliniczne badające przeciwnadciśnieniowe działanie ćwiczeń. Metaanalizy wykazały, że trening aerobowy obniża ciśnienie krwi (BP) o 5-7 mmHg, podczas gdy trening oporowy (siłowy) obniża BP o 2-3 mmHg u dorosłych z nadciśnieniem. A to znaczy, że ćwiczenia mogą konkurować ze środkami farmakologicznymi służącymi do kontrolowania ciśnienia krwi i zmniejszą ryzyko choroby sercowo-naczyniowej o 20-30%.

Ustalono, iż po ćwiczeniach aerobowych odnotowuje się spadek ciśnienia krwi o o 5-7 mmHg u osób z nadciśnieniem tętniczym. Sesja może trwać od 10 do 50 minut i mieć intensywność od 40 do 100% VO2 max. Spadek ciśnienia krwi utrzymuje się do 24 h.

nadciśnienie tętnicze

Eicher i wsp. badali przeciwnadciśnieniowe działanie trzech rodzajów treningu:

  • 40% VO2 max (63% tętna maksymalnego, HR),
  • 60% VO2 max (76% tętna maksymalnego, HR),
  • 100% VO2 max (100% tętna maksymalnego, w trakcie testu wysiłkowego do odmowy),

W eksperymencie brało udział 45 mężczyzn w średnim wieku, z nadwagą, których ciśnienie krwi było za wysokie (ale jeszcze normalne), albo u których zidentyfikowano nadciśnienie.

Eicher i wsp. stwierdzili, że na każde 10% wzrostu względnego VO2 max, skurczowe ciśnienie krwi zmniejszyło się o 1,5 mmHg, a rozkurczowe ciśnienie krwi o 0,6 mmHg.

Wniosek

Intensywne ćwiczenia są bardziej korzystne dla redukcji ciśnienia krwi, w porównaniu do mało intensywnych.

Uwagi:

  • często u osób stosujących sterydy anaboliczno-androgenne nie odnotowuje się spadku ciśnienia krwi po wysiłku:
  • w grupie kontrolnej po zakończeniu aerobów odnotowano znaczną redukcję skurczowego ciśnienia krwi (spadek o 13,9 ± 11,6 mmHg po 40 minutach),
  • w grupie stosującej SAA to zjawisko było o wiele słabsze - odnotowano spadek o 6,2 ± 11,5 mmHg po 60 minutach,
  • porównanie między grupami wykazało istotnie wyższe niedociśnienie po wysiłku (PEH) w grupie kontrolnej po 30 minutach (-12,9 ± 14,1 mmHg, w porównaniu z grupą SAA -2,9 ± 7,6 mmHg).

Który rodzaj diety jest lepszy do kontroli nadciśnienia?

Tego nie wiadomo, jednak w jednym z badań większą redukcję ciśnienia krwi odnotowano na diecie wysokotłuszczowej – LC (28% białko; 14% energii stanowiły węglowodany, mniej niż 50 g dziennie; 58% energii dostarczały tłuszcze), w porównaniu do diety diety HC (17% białko; 53% energii stanowiły węglowodany; 30% energii dostarczały tłuszcze).

Referencje:

Linda S. Pescatello,corresponding author Hayley V. MacDonald, Lauren Lamberti, and Blair T. Johnson “Exercise for Hypertension: A Prescription Update Integrating Existing Recommendations with Emerging Research” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4589552/

Tay J1, Luscombe-Marsh ND2, Thompson CH3, Noakes M4, Buckley JD5, Wittert GA3, Yancy WS Jr6, Brinkworth GD7. “Comparison of low- and high-carbohydrate diets for type 2 diabetes management: a randomized trial.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26224300

Jefferson F.C.R. Junior,a Alexandre S. Silva,b,c Glêbia A. Cardoso,b,c Valmir O. Silvino,a Maria C.C. Martins,a and Marcos A.P. Santos “Androgenic-anabolic steroids inhibited post-exercise hypotension: a case control study” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5816078/

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
xorton

Na wysokotluszczowej pewnie mniejsze ciśnienie, bo mniejsza retencja wody z powodu węglowodanów.

0
Bull

z moich obserwacji lc obniża wyraźnie

0
Pikaczumba

Z moich obserwacji żeby nie dopuścić do nadciśnienia nie należy przesadzać z iloscia walonego towaru.profilaktycznie acard.ajak juz jest nadciśnienie to wieksze ilosci aspiryny i do tego betablokery%-)

0