SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Uszkodzenie przeszczepu ACL

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 13025

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 59 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 613
Witam. Jestem kilka dni po rekonstrukcji acl. Kolano wygląda dobrze: nie ma żadnego krwiaka, opuchlizna nieznaczna, obrzęk malutki, w sumie to nic nie boli podczas lezenia, siedzenia. Kolano moge zgiąć spokojnie do 70stopni ale orteze mam ustawioną narazie na 30s do pierwszej kontroli. Wyprost jest, do przeprostu troche brakuje porównujac z nogą zdrowa. Chodzi mi o to czy latwo moge w tej fazie uszkodzic przeszczep? I czy bedzie to dla mnie odczowalne czy moze sie tak stac a ja nawet nie bede o tym wiedzial. Oczywiscie uwazam na noge jak moge: chodze o kulach, na dwor jak cos to orteze rowniez zakladam, nie forsuje kolana.

Prosze o odpowiedz na moje pytanie gdyz ta wiedza jest mi niezbedna
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6210 Napisanych postów 75705 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 753037
Urazy i kontuzje kolan są niestety jednymi z częściej występujących, szczególnie w takich dyscyplinach sportu, jak koszykówka, siatkówka, piłka nożna, czy narciarstwo. Również spotykane jest występowanie ich w czynnościach dnia codziennego: złe postawienie nogi, zahaczenie o coś, upadek, to jedne z wielu możliwych przyczyn naderwania lub zerwania więzadła krzyżowego w kolanie. Niestety zerwane więzadło samo się nie zregeneruje i aby wrócić do pełnej sprawności, z reguły niezbędna jest jego rekonstrukcja. To jednak powinno być konsultowane z lekarzem ortopedą i fizjoterapeutą. Oni najlepiej wiedzą, jaki jest stan naszej nogi i na, ile możemy sobie pozwolić w czasie treningów. Jeżeli uraz ten uniemożliwia nam trening, czy pracę, to wybór wydaje się prosty.

Rekonstrukcja ACL to dość poważny zabieg, polegający na przeszczepieniu więzadła poprzez artroskopię. Po zabiegu takim niezbędna jest ciężka rehabilitacja po okiem dobrego fizjoterapeuty. To on, jak i lekarz wykonujący zabieg powinien wiedzieć, kiedy i jak zacząć rehabilitację. Bez wątpienia pomorze ona w znacznym stopniu, aby wrócić do sprawności. Niestety jest to bardzo indywidualne i każdy przechodzi to inaczej. Ryzyko po zabiegu jest dość znaczne, więc bez wątpienia należy uważać na nogę i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i fizjoterapeuty. Warto nadmienić, iż około 2-3 miesiące po zabiegu istnieje duże ryzyko zerwania przeszczepionego więzadła. Wtedy właśnie jest ono odbudowywane i dość słabe. Warto o tym pamiętać. Pełen powrót do sprawności to z reguł czas około 6 miesięcy.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 102 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 498
Ja jestem 5 tyg. po rekonstrukcji i mam 90 stopni zgięcia (ograniczenie odgórnie nałożone właśnie ze względów bezpieczeństwa, po 6 tyg. mogę dalej ćwiczyć zgięcie do 120 st.). Za to 70 stopni miałem po prawie 3 tyg., także chyba przeforsowujesz, bo można przeszczep naciągnąć, nawet nieodczuwalnie.
Nie dostałeś żadnych wytycznych kiedy możesz co robić w klinice przy wypisie? Przeważnie udzielają kompleksowej porady.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 59 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 613
Fakt może z tymi 70 stopniami trochę przesadzilem. Ale nie dużo brakuje. Oczywiście nie zginam kolana do takiego kąta. W szpitalu 2 dni po zabiegu rehabilitant ustawil mi najpierw orteze na 45st i mogłem normalnie zginać i czułem jeszcze rezerwę że bym mogł dalej zgiąć kolano ale nie próbowałem. Jak wychodziłem do domu to zmniejszyli mi kat na ortezie na 30st(dla bezpieczenstwa) i lekarz powiedzial ze na najblizszej kontroli zadecyduje czy zwiększać dalej i jak tak to o ile. Oczywiście wytyczne dostałem i się stosuję.
Napisałeś że można nadciągnąć przeszczep nawet nieodczuwalnie. A czy wtedy nie będzie wyczuwalny ból z okolic umiejscowienia przeszczepu w kościach??
Możesz mi napisać ile chodziłeś o kulach albo czy może jeszcze chodzisz??
I jeszcze jedno: niepokoi mnie lekki ból dochodzący z tyłu kolana gdy ono jest wyprostowane(np. leże na łóżku, noga swobodnie wyprostowana i czasami coś lekko zaboli z tyłu) Może być to coś niepokojącego??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 102 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 498
Nie, ból z tyłu kolana (pewnie są też sińce) jest normalny i może się utrzymywać sporo czasu. Przeszczep owszem można naciągnąć nawet nieodczuwalnie, bez żadnego bólu, ale jeśli chodzi o zginanie to tylko przy gwałtownym zgięciu przekraczającym granice bólu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 59 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 613
Aha czyli mogę być spokojny raczej:). A możesz jeszcze napisać jak teraz u Ciebie wygląda sytuacja z chodzeniem?? Będę wdzięczny za info.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 102 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 498
Teraz chodzę samodzielnie na krótszych dystansach i po równej nawierzchni ale z lekkim dyskomfortem, bo mały wysięk się utrzymuje. Kuli używam na trochę dłuższe przejścia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 59 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 613
Aha. No ja mam troszkę gorszą sprawę bo wiadomo szkoła. I tak już do końca września w domu siedzę ale dalej to będzie trzeba zacząć chodzić już bo zaległości masakryczne będą:/. Najbardziej mi zależy żebym mógł samochód prowadzić bo jazda autobusem odpada. Coż zostało jeszcze z 3 tygodnie zanim pójde do szkoły i zobaczy się jak to będzie. Lekarz mówi że w ortezie będę mógł delikatnie prowadzić samochód. Dzięki za pomoc:). Zdrowia życzę i cierpliwości w rehabilitacji dalszej:d pozdro.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 102 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 498
Powiedz mi jeszcze gdzie robiłeś zabieg i jaką metodą? :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 59 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 613
Zabieg miałem robiony w loro w Świebodzinie. Metoda przeszczep ze ścięgien ST i GR
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 59 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 613
Witam ponownie. Kilka postów wyżej pisałem o bólu który dokucza mi z tylu kolana. Wczoraj objaw się nasilił i teraz odczuwam ból praktycznie na całej długości tylnej części uda nogi operowanej(mięsień dwugłowy??). Przez to podczas pozycji stojącej nie mogę zgiąć nawet lekko kolana bo z tyłu uda mnie wszystko boli. Zgięcie bierne(siedząc na łóżku łapie rękami za udo i podciągam do góry) pozwala mi na uzyskanie 70-80st bez zadnego bólu.
Czy objawy które opisałem są normalne?? Jak nie to czym je mogłem wywolać? Ćwiczyłem tylko: napinanie mieśnia 4-głowego, dociskanie piłeczki do podłoża kolanem, podnoszenie wyprostowanej nogi no i zginanie bierne do ok 30-45st- to mi kazali w szpitalu. Leże ciągle z wyprostowaną nogą. Proszę o pomoc bo nie mam jak skonsultować się z lekarzem ponieważ pojechał na szkolenie a ściągniecie szwów dopiero za tydzień.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 102 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 498
Wszystko w porządku. Też miałem ból całej nogi, od uda do łydki (mięśnie), zwłaszcza właśnie tylna część nogi. Wszystko mija z czasem.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Przetrenowanie? co robić?

Następny temat

Wzrost

WHEY premium