SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Testosteron - hormon młodości

temat działu:

Doping

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 57173

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 8584 Napisanych postów 81953 Wiek 47 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 693061
Mniej tłuszczu, więcej mięśni, lepsze zdrowie, lepszy seks

Testosteron ma bardzo złą opinię w mediach ze względu na skandale dopingowe w baseballu, kolarstwie, lekkoatletyce i footballu. Przerażające historie opowiadane w mediach i niektórych magazynach medycznych każą winić testosteron za śmiertelne ataki serca, nowotwory, choroby wątroby i zachowania psychotyczne. W wyniku tego wielu lekarzy niechętnie przepisuje testosteron swym pacjentom

U sześćdziesięcioletnich mężczyzn choroby serca występują częściej niż u kobiet w tym wieku. Wielu naukowców uzasadnia to wyższym poziomem testosteronu u mężczyzn niż u kobiet. To błędna teoria. Nowe badania pokazują, że jest odwrotnie. Niski poziom testosteronu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i łączy się często z cukrzycą typu 2, zmniejszeniem masy mięśniowej i kostnej, nowotworami prostaty i depresją. Niski poziom testosteronu wpływa na pracę organizmu, ułatwia wystąpienie otyłości i zmniejsza możliwości seksualne. Jest to problem zdrowotny na skalę społeczeństwa, odbierający mężczyznom energię i znacznie pogarszający jakość ich życia.

Być może w niedługim czasie spojrzenie opinii publicznej na sprawę testosteronu odmieni choć trochę bardzo interesująca książka autorstwa Abrahama Morgentalera, urologa z Harvard University, traktująca o zagrożeniach wywołanych zbyt niskim poziomem tego hormonu i terapii jego uzupełniania u starzejących się mężczyzn. Dr Morgentaler wykorzystał doświadczenie zebrane podczas 30 lat badań i zaprezentował przekonujące argumenty za aktywnym leczeniem mężczyzn z niedoborem testosteronu. Wyniki swojej pracy skomentował w wywiadzie dla amerykańskiego pisma „RX": „To, na ile sposobów kuracja uzupełniania poziomu testosteronu może zmienić życie mężczyzny, nie przestaje mnie zadziwiać. Większość mężczyzn przychodzi do mnie z konkretnym problemem jak zaburzenia erekcji czy też obniżony popęd płciowy. Terapia testosteronem nie tylko pomaga na te objawy, ale także daje mężczyźnie poczucie »naładowania baterii« - lepszą koncentrację, więcej wigoru, więcej męskości, po prostu więcej życia".


Testosteron, możliwości seksualne a styl życia


U mężczyzn poziom testosteronu zaczyna opadać około 35. roku życia. Związane ze starzeniem się zmniejszenie ilości testosteronu w organizmie nazywamy andropauzą (męską menopauzą), która objawia się atrofią mięśniową, depresjami, obniżającymi się możliwościami seksualnymi i zainteresowaniem seksem. Podniesienie poziomu testosteronu poprawia sprawność seksualną, ilość masy mięśniowej i samoocenę.

Testosteron ma duży wpływ na popęd i możliwości seksualne. Odgrywa znaczącą rolę przy produkcji spermy i wpływa na ilość nasienia, popęd seksualny oraz zdolność do erekcji. Niski poziom testosteronu obniża popęd i sprawia, że erekcja jest trudniejsza do utrzymania. Problemy seksualne wynikające ze zbyt niskiego poziomu testosteronu obserwuje się nawet u dwudziestolatków.

Wielu ekspertów uważa, że nie ma czegoś takiego jak „męska menopauza", gdyż poziom testosteronu, nawet u starszych mężczyzn, nie spada poniżej pewnego poziomu. Jednak biologicznie dostępnego testosteronu wraz z wiekiem jest zdecydowanie mniej. U nastolatków nawet małe zmiany poziomu testosteronu owocują dużymi zmianami, jeśli chodzi o możliwości fizyczne i popęd seksualny. Między 30. a 60. rokiem życia u większości mężczyzn poziom wolnego (biologicznie dostępnego) testosteronu spada o połowę. Daje to rezultat w postaci obniżenia fizycznej i seksualnej sprawności organizmu, nawet pomimo faktu, że całkowity poziom testosteronu nie spada poniżej normy.

Mężczyźni w średnim i podeszłym wieku nie są już zadowoleni z perspektywy oglądania zachodu słońca z bujanego fotela. Chcą wędrować, jeździć na nartach, podnosić ciężary, grać w tenisa i uprawiać gorący namiętny seks. Ludzie ci chcą być w pełni sił w sypialni i na siłowni i czuć się dobrze aż do śmierci! Dr Morgentaler uważa, ze leczenie mężczyzn z niskim poziomem testosteronu poprawia jakość życia, sprawność seksualną, zapobiega wielu chorobom i przewraca życiu blask.


Testosteron jako lek

Zaledwie około 8% mężczyzn z obniżonym poziomem testosteronu (całkowity testosteron poniżej 400 nd/dL; wolny testosteron poniżej 15 pg/mL) zostaje właściwie zdiagnozowanych, a jeszcze mniejsza grupa zostaje poddana odpowiedniemu leczeniu. Najczęściej lekarze doradzają takim pacjentom pogodzenie się z obniżaniem się popędu płciowego i poziomu energii, utratą siły, pojawianiem się depresji i zmęczenia jako naturalnymi zmianami zachodzącymi w wyniku starzenia. Niski poziom testosteronu stosunkowo łatwo się leczy. Terapia testosteronem może sprawić, że mężczyzna poczuje się lepiej, poprawi się jego zdrowie tak fizyczne, jak i psychiczne, a jego życie ulegnie wydłużeniu. Wraz z wiekiem pogarsza się również wzrok, a jednak żaden lekarz nie każe tego zaakceptować i nie nosić okularów. Z problemem niedoboru testosteronu powinno się walczyć tak jak z cukrzycą czy problemami z tarczycą.

Wielu lekarzy nie przepisuje testosteronu z obawy przez jego rzekomym wpływem na rozwój nowotworu prostaty - drugą co do liczby zgonów przyczyną śmierci o podłożu nowotworowym u mężczyzn. Tymczasem badania przeprowadzone przez dr. Morgentalera na Harvardzie wykazują, że to właśnie obniżenie poziomu testosteronu może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów prostaty. Terapia testosteronem sprzyja rozwojowi nowotworu tylko u mężczyzn po zabiegu kastracji. Jak twierdzi dr Morgentaler, „Nie ma ani jednego badania udowadniającego teorię, że określony poziom testosteronu, niezależnie czy jest to 200, 500 czy 800 ng/dL, sprzyja występowaniu nowotworów prostaty".


Terapia hormonalna

Lekarz powinien podejrzewać obniżenie poziomu testosteronu u pacjenta, gdy ma on problemy z erekcją, obniżony pociąg seksualny, jest chronicznie zmęczony, zdołowany, ma dużo tłuszczu w talii oraz traci mięśnie i siłę. Mężczyznom, którzy zauważyli u siebie tego typu objawy, dr Morgentaler zaleca dokładne badanie lekarskie wraz z pomiarem poziomów całkowitego i wolnego testosteronu. Jak już mówiliśmy, mężczyźni z całkowitym testosteronem poniżej 400 nd/dL oraz wolnym testosteronem poniżej 15 pg/Ml mogą skorzystać na terapii uzupełniania testosteronu. Innymi ważnymi testami bazowymi są: hormon luteinizujący, prolaktyny, hematokryty, hemoglobina, swoisty antygen gruczołu krokowego oraz gęstość kości.

Terapia uzupełniania testosteronu skierowana jest do mężczyzn cierpiących na jego niedobór, a nie do osób chcących poprawić swe wyniki w sportach. Dr Morgenteler mówi: „Media często mylą nielegalne wykorzystanie testosteronu w sporcie z jak najbardziej legalną i uzasadnioną terapią dla mężczyzn z niedoborem tego hormonu. U sportowców często można zaobserwować efekty uboczne przyjmowania sterydów, np. tzw. szał sterydowy. Jednak testosteron przyjmowany w dawkach leczniczych nie wywołuje takich efektów".

Hormon pod wieloma postaciami

Kuracja testosteronem można przybrać różne formy: zastrzyków, plastrów, żeli, kremów, tabletek pod język, pigułek, a także leków podnoszących poziom tego hormonu. Każda z tych postaci ma swoje zalety i ograniczenia. Zastrzyki przyjmowane dwa razy w tygodniu (200 mg enantatu lub cyprionatu testosteronu) są najprostsze w stosowaniu, ale dają bardzo niestały poziom testosteronu - najwyższy poziom po wykonaniu zastrzyku opadający aż do momentu wykonania kolejnego zastrzyku). Plastry z testosteronem są proste w użyciu, ale u około 40% mężczyzn wywołują podrażnienia skóry, a poza tym mogą być krępujące w szatni na siłowni czy też w sypialni. Żel gwarantuje stały poziom hormonu, jednak często jest to środek zbyt słaby (poziom testosteronu nie wzrasta wystarczająco, a poza tym trzeba go stosować kilka razy dziennie. Bardziej skoncentrowane są kremy, ale jest to forma będąca jeszcze w fazie testów i dlatego też nie polecana. Pigułki są szkodliwe dla wątroby i także nie są polecane. Leki takie jak clomifen czy anastrozol stymulują produkcję własnego testosteronu i są dobrym rozwiązaniem dla mężczyzn pragnących zostać ojcami. Tym niemniej nie są one zwykle w stanie wywołać optymalnego poziomu testosteronu we krwi.


Obserwacja efektów ubocznych

Każdy lek może wywoływać efekty uboczne, zaś dawka zależna jest od indywidualnych możliwości organizmu. Twój lekarz powinien zalecić okresowe badania poziomu całkowitego i wolnego testosteronu, hematokrytów (procentowy udział komórek we krwi), hemoglobin (nośników tlenu) specyficznego antygenu gruczołu krokowego, HDL (dobrego cholesterolu) i ciśnienia krwi. Jeśli zależy ci na poczęciu, powinieneś też wykonywać testy płodności.

Ćwiczenia, dieta a testosteron

Nadmierna ilość tłuszczu obniża poziom testosteronu ze względu na większą ilość globulin wiążących hormony płciowe (które redukują poziom biologiczne aktywnego testosteronu) oraz zwiększa stopień konwersji testosteronu do estrogenu w procesie zwanym aromatyzacją. Zwiększona ilość estrogenu prowadzi do rozwoju piersi (ginekomastia). Brak aktywności fizycznej i kiepska dieta wpływają destrukcyjnie na zdrowie i sprzyjają otyłości. Ponadto zaburzają pracę delikatnego systemu hormonalnego odpowiadającego za przetwarzanie węglowodanów, tłuszczów i białek oraz sterującego sygnalizatorami chemicznymi odpowiadającymi za budowę kości i masy mięśniowej. Ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności, trening siłowy, kontrolowanie swej wagi oraz zmniejszenie stresu przyczyniają się do zachowania prawidłowej równowagi hormonów anabolicznych (testosteronu, hormonu wzrostu, IGF-1), która da ci energię, pomoże wykazać się w sypialni i przywróci radość z życia.

Dobra dieta i ćwiczenia fizyczne poprawiają produkcję testosteronu, zwiększają aktywność receptorów androgenów i poprawiają zdrowie. Choć zdrowy tryb życia nie wyleczy niskiego poziomu testosteronu, to jednak pomoże w pełni wykorzystać naturalne możliwości organizmu w tej kwestii i ułatwi jego prawidłowe funkcjonowanie. Jak mówi dr Morgentaler, „Choć dieta i ćwiczenia mogą wpływać na poziom testosteronu, to jednak jest bardzo wątpliwe, by same w sobie stanowiły rozwiązanie problemu przy bardzo niskim poziomie tego hormonu. Mimo to bardzo namawiam moich pacjentów do treningu i stosowania zdrowej diety, gdyż dzięki nim poczują się lepiej i poprawią stan swego zdrowia".

Ćwiczenia i dieta powinny być częścią programu walki z obniżonym poziomem testosteronu, szczególnie u starzejących się sportowców, którym nie wolno farmakologicznie podnosić poziomu testosteronu - nawet gdy są ku temu wskazania czysto medyczne. Kilka lat temu zawodnik z Anglii startujący w pchnięciu kulą w kategorii seniorów złożył do IAAF (międzynarodowa organizacja zarządzająca lekkoatletyką) wniosek o pozwolenie na stosowanie testosteronu. Potrzeba ta wynikała z rozwijającej się cukrzycy. IAAF prośbę zignorował, na Mistrzostwach Świata Seniorów zawodnik miał kontrolę antydopingową i został zawieszony na dwa lata.

Podstawowe techniki naturalnej maksymalizacji produkcji testosteronu:

*

Rób codziennie przynajmniej 30 minut aerobów. Regularne treningi poprawiają stan zdrowia, optymalizują pracę naczyń krwionośnych, także w penisie, zwiększają poziom testosteronu i dają energię potrzebną w czasie seksu. Czas trwania ćwiczeń zależy od twych potrzeb i celów: ćwicz więcej, jeśli masz dużą nadwagę do zrzucenia i chcesz poprawić swą wytrzymałość, lub mniej, gdy tylko chcesz podkreślić efekty treningu siłowego lub masz mało czasu.
*

Ćwicz siłowo: Trening z ciężarami podnosi poziom testosteronu, zwiększa zagęszczenie receptorów tego hormonu (więc sam testosteron działa skuteczniej), pomaga kontrolować poziom tłuszczu wokół talii, zwiększa masę mięśniową i podnosi pewność siebie - wszystkie te czynniki są bardzo ważne dla maksymalizacji poziomu i skuteczności testosteronu. Ponadto wyższy poziom testosteronu zwiększa zdolność organizmu do rozbudowy mięśni i zwiększania siły. Najskuteczniejszą metodą podniesienia poziomu testosteronu jest trening seriami z krótkim czasem odpoczynku. Należy jednak pamiętać, że przetrenowanie zmniejsza aktywność receptorów androgenów, przez co trening przynosi mniejsze korzyści. Trenuj ciężko, ale bez przesady.
*

Jedz zdrowo: Dobra dieta poprawia stan zdrowia, chroni przed działaniem wolnych rodników (które można porównać do biologicznej rdzy), które upośledzają sprawność seksualną. Dieta daje ci energię do spożytkowania w łóżku.
*

Strać na wadze: Zwiększony poziom tłuszcz, szczególnie w okolicach talii, wpływa na obniżenie poziomu testosteronu, obniża atrakcyjność w oczach płci żeńskiej i sprzyja problemom z erekcją. Spalanie większej ilości kalorii, niż się spożywa poprzez rozsądny program treningowy i dietetyczny pozwoli na zmniejszenie poziomu tłuszczu i podniesie poziom testosteronu we krwi, co z kolei wpłynie na poprawę życia seksualnego i dalsze zmniejszenie ilości tłuszczu.
*

Nie przetrenowuj się: Zrównoważ czas treningu z czasem niezbędnym na regenerację, ponieważ nadmiar ćwiczeń obniży poziom testosteronu, a także wydolność fizyczną i seksualną.
*

Wysypiaj się i nie stresuj: Nadmierny stres oraz brak snu obniżają poziom testosteronu, podnoszą poziom kortyzolu (kataboliczny hormon stresu) i obniżają libido. Naucz się odróżniać korzystny stres od niekorzystnego. Ten korzystny pozwoli ci rozwinąć się emocjonalnie i fizycznie oraz działać na najwyższym poziomie. Zły stres obniży twoją odporność i wpędzi w depresję. Nie przejmuj się rzeczami błahymi!
*

Myśl jak zwycięzca: Stan umysłu ma zasadnicze znaczenie dla poziomu testosteronu i sprawności seksualnej. Zauważono, że poziom testosteronu rośnie po odniesieniu sukcesu i opada w wyniku porażki. Asertywne zachowanie, po którym następuje wzrost statusu, także podnosi poziom testosteronu. Opanowanie wzorca myślenia zwycięzcy przygotuje cię na sukces w życiu i podniesie poziom testosteronu.
*

Bądź aktywny seksualnie: Częste uprawianie seksu podnosi poziom testosteronu i poprawia zdrowie, co prowadzi do dalszego zwiększenia ilości i poprawienia jakości twych aktów seksualnych. Najlepszą metodą zapewnienia sobie seksualnej sprawności jest ciągła praktyka!
*

Odwiedzaj lekarza: Problemy zdrowotne takie jak cukrzyca czy zachodzące problemy starzenia mogą obniżać poziom testosteronu. Samym treningiem i dietą się z tym nie uporasz, warto więc odwiedzić lekarza, by wykluczyć medyczne podłoże twych problemów. Wielu starzejących się mężczyzn, zaczynając już od tych tuż po 30, odczuwa poprawę po zastosowaniu kuracji hormonalnej. Przepisany przez lekarza testosteron może być sposobem na odmłodzenie i doładowanie twego życia.

na podstawie art
dr Ed Fahey i Robbie Durand

jak ktoś chce to niech sobie przeczyta
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 19495 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 112645
Bromki były stosowane jako leki przeciwdepresyjne. Nie martw się tym. Zrobisz badania po tygodniu, zobaczysz jak będzie stał wynik.

Nie mądrkuj.

milczeks! <3

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 486 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5005
flex1976 fajny artykuł łap soga
1

Thug Life

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7756 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 46687
w 2 minuty zdazyles przeczytać?

otaczają mnie same fenomeny

ja tam tego nie przeczytam bo mozg mi sie gotuje od temperatury
aleeee po tytule moge stwierdzic ze bede wiecznie mlody

It's not Revenge, It's Punishment!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 486 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 5005
zobaczyłem tak z grubsza i stwierdziłem ze ciekawe i fajny artykuł flex1976 gówna by nie napisał

Thug Life

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 8584 Napisanych postów 81953 Wiek 47 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 693061
przeczytał i tytuł i stwierdził że fajny

tak do ścisłości ja tego nie pisałem
bo to g****

Zmieniony przez - flex1976 w dniu 2010-06-09 22:04:51
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 20544 Wiek 40 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 125836
sterydy=smierc

propaganda ze to takie dobre ... zastanowcie sie zanim zaczniecie to swinstwo brac ...


...ja jestem za test4life

DreamChaser

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 8584 Napisanych postów 81953 Wiek 47 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 693061
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1142 Wiek 38 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 25547
fajny art
sog duchowy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 10337 Wiek 303 dni Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 56955
dziki przestan lizac........ flex jest juz zajety
btw flex extra art bardzo duzo mozna wyniesc ....
a jeszcze wiecej wniesc

Macieja
MY FOTO http://www.sfd.pl/temat208080/ i strona 4

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 84 Napisanych postów 14048 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 165707
no wszystko ok, ale powiem szczerze, ze ostatnio jakos mnie dopadlo zniechecenie i uswaidomilem sobie, ze majac prawie 30lat jestem zdany na zastrzyki do konca zycia najpewniej.

jakos nietego mi sie zrobilo mimo najlepszej formy zyciowej i innych korzysci w zyciu osobistym plynacych z poziomu testa kilka razy wiekszego, niz normalny facet w moim wieku

tknelo mnie to z okazji wyjazdu za granice, gdzie musialem zrobic wiekszy szot przed wyjazdem, a po przyjezdzie od razu dobitka z dlugiego estra i krotkiego "wyrownania", zeby poziom testo poszedl na odpowiednie miejsce. przez wahniecie poziomu hormonow pizza na plecach. to jest pierwsze dosc odczuwalne ograniczenie - podroze.

wszystko fajnie, ale czasem sie zastanawiam nad tym co sobie funduje bedac na tesciu 4 life. nie mowie juz o dzieciach, bo po pierwsze te sa do zrobienia na tesciu, po drugie nie chce na razie (a moze i nigdy) widziec tych malych glutow, ktore dra sie i wala kupy seriami jak z kalasznikowa.

tak czy inaczej - wszystko ma plusy dodatnie i plusy ujemne patrzac na moich rowiesnikow widze oczywiscie duzo wiecej plusow dodatnich bycia na testo, nie ma watpliwosci. tylko czasem sie zastanawiam jak to bedzie
1

STERYDY = ŚMIERĆ

adin, dwa, tri .... tolka spakojna

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 8584 Napisanych postów 81953 Wiek 47 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 693061
no niestety ....
mam podobne rozterki
z tym że ja już mam 34
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

doping w mlodym wieku

Następny temat

Redukcja z Minimalna utrata mięsa

nutloveb