SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ALA - podstawowe informacje

temat działu:

Suplementacja

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 9872

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952
ALA - podstawowe informacje





ALA to skrót od angielskiej nazwy Alpha Lipoic Acid, tłumacząc na język polski - kwas alfa liponowy, nazywany jest także kwasem tioktonowym lub kwasem 1,2-dithiolane-3-pentanowym.

ALA jest dwusiarczkiem (posiadającym dwa atomy siarki) znajdującym się w organizmie człowieka oraz jednym ze składników mitochondrii, które wytwarzają energię w komórkach. Chemiczna struktura ALA jest mieszanką izomerów w tych samych ilościach S-ALA (50%) oraz R-ALA (także 50%).

Naturalnym źródłem ALA dostępnym w naszym pożywieniu jest wątróbka, ziemniaki, drożdże. ALA bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie takich jak, np. konwersji pirogronianu w cyklu Krebsa. Jest także bardzo silnym antyoksydantem, którego można wykorzystać w chorobach wątroby, cukrzycy, raka, nadciśnieniu, hiv.

Wykorzystanie ALA w sporcie

1) ALA wykorzystywane w różnych dziedzinach sportu, zwiększa wydajność oraz ogólnie wzmacnia organizm. Nazywany "doskonałym antyulteniaczem" potrafi zapobiegać ultenianiu komórek w takich miejscach, gdzie inne antyoksydanty [witamina C, witamina E, beta-karoten] nie mogą się przedostać. Naturalne antyoksydanty wymienone wcześniej są słabo wykorzystywane, dzięki bardzo małej biodostępności (ilości wykorzystanej przez organizm), są po prostu zazwyczaj wydalane. ALA wykazuje doskonałą biodostępność i zostaje wykorzystywana prawie w 100% przez organizm. Działa także w sposób synergiczny (współdziała) z innymi trzema antyoksydantami [glutationem,składającym się z 3 aminokwasów - cysteiny, glicyny oraz glutaminy, witaminą C, witaminą E]. Fakt, że ALA powiększa produkcję glutationu jest specjalnie ważny. Glutation jest jednym z najważniejszych antyutleniaczy powstających w organizmie. Jednakże sam glutation nie przedostaje się do błon komórkowych, co ALA jest w stanie zrobić.
2) ALA stabilizuje ilość cukru we krwi, do czego dąży każdy sportowiec. Wykorzystywane także w leczeniu cukrzycy II typu, przekształca przyjmowaną glukozę poprzez zmienianie śródkomórkowego stanu redoksu, zwiększając w ten sposób wrażliwość na insulinę. Odporność na insulinę spowalnia przepływ krwi, dostępność tlenu oraz przyjmowanie glukozy podczas treningu. Dodatkowo ALA może mieć wpływ na zwiększenie wrażliwości na insulinę podczas, gdy trenujemy.
3) ALA bezpośrednio zwiększa produkcję azotu. Przyjmując ALA przed treningiem w dawkach 100-200mg odczuwalna jest "pompa" dająca wielu osobom wielką satysfakcję.

Wykorzystanie ALA w cyklu kreatynowym

LA, stosowana w leczeniu cukrzycy, może być wykorzystana także przez nas - amatorów kulturystyki. Znane nam właściwości dekstrozy [glukozy] przy cyklach kreatynowych były od lat podstawą udanego cyklu z wykorzystaniem kreatyny.
Zwiększając poziom insuliny, kreatyna zostaje wchłonięta w maksymalnych ilościach dzięki czemu trening jest bardziej efekwtywny, a efekty końcowe bardziej zadowalające.

Rodzi się tylko pytanie - czy warto przyjmować jednorazowo do kazdej 4-5 gramowej porcji kreatyny 50-70g dekstrozy w celu podniesienia poziomu insuliny?

Z jednej strony warto - dodatkowe kalorie, dodatkowa energia, lepsza wchłanialność kreatyny. Na takie coś może pozwolić sobie tylko mała ilość osób z bardzo szybką przemianą materii. W innych przypadkach podnosząc poziom insuliny glukozą, nie wykorzystana jej część odkłada się prosto w tkance tłuszczowej.

Dlatego byłoby warto zastąpić jakimś suplementem glukozę.
Czymś, co nie odłoży się nam w tkance tłuszczowej i efektywnie zwiększy wchłanialność kreatyny. Idealnie pasującem do tego opisu suplementem jest ALA.

Już dawka 100mg do każdej porcji kreatyny będzie odczuwalna oraz przyniesie bardzo dobre efekty bez niepotrzebnego otłuszczania się.

Proponowane wykorzystanie ALA w cyklu kreatynowym

Rano, od razu po wstaniu 5g kreatyny + 100mg ALA z 400-500ml wody [po 20-30min śniadanie]

+ dodatkowo w dni treningowe:
20-30 min przed treningiem
5g kreatyny + 100mg ALA z 400-500ml wody [ostatni posiłek 90-120 min przed treningiem]
lub od razu po treningu
5g kreatyny + 100mg ALA z 400-500ml wody

Mam nadzieje, że artykuł pomógł Wam w poznaniu tego wszeschtronnego suplementu. Pozdrawiam i życzę sukcesów w zdobywaniu czystej masy mięśniowej.




Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna z części artykułu nie może być kopiowana, bądź udostępniana w całości lub fragmentach w jakiejkolwiek formie i przy użyciu jakichkolwiek środków bez zgody i uprzedniego zawiadomienia autora

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Serwatka a kazeina

Następny temat

Glutamina - najsilniejszy aminokwas!

WHEY premium