SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

STRETCHING - czyli jak się rozciągać.

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6192

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1133 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 11993
Stretching jest najskuteczniejszym znanym sposobem na poprawę sprawności ruchowej. Wyparł praktycznie całkowicie ćwiczenia naciągające wg wzorców Linga, które nie tylko przynosiły znikome efekty ale również mogły być szkodliwe. Stretching powinien być wpisany na stałe w programy treningowe osób uprawiających sport wyczynowy jak i rekreacyjny, ponieważ zapobiega urazom, sztywnieniu mięśni powstającemu jako jeden ze skutków treningu, podnosi wydolność mięśniową oraz przeciwdziała zmianom w tkance mięśniowej jaki i ścięgnach związanych wiekiem.

Koncepcja Linga a stretching: Koncepcja ta opierała się na rozciąganiu mięśni do granic możliwości a następnie natychmiastowego powrotu do pozycji wyjściowej, wykonując przy tym ruch sprężynujący. Dziś wiemy już, że te gwałtowne ruchy zwane naciąganiem balistycznym nie mają wpływu na podniesienie elastyczności mięśni a mogą powodować ich jeszcze większe usztywnienie. Spowodowane jest to tym, iż takie gwałtowne ruchy naciągające wyzwalają impuls nerwowy, który nakazuje mięśniowi się skurczyć. Jest to naturalny odruch obronny organizmu mający na celu ochronę stawu przed uszkodzeniem.

ABC stretchingu czyli najważniejsze pojęcia związane z treningiem ruchomości zakresu stawów.

ROZCIĄGANIE: Rozpoczynamy je w momencie kiedy rozluźniony mięsień znajduje się w pozycji wyciągniętej. Następnie następuje jego jeszcze mocniejsze rozciągnięcie (bierne).

STRETCHING: Jest to utrzymanie mięśnia przez określoną chwilę w pozycji rozciągniętej.
RUCHOMOŚĆ: Jest to nic innego jak zakres możliwości ruchowych stawu.

ELASTYCZNOŚĆ: Błędnie utożsamiana z ruchomością. Jest to współpraca nerwów i mięśni. Czyli to co ma wpływ na siłę, koordynację i ruchomość stawów.

GŁÓWNE ZASADY STRETCHINGU:
1. Rozgrzewka w celu poprawienia krążenia krwi (bardzo dobra do tego jest skakanka 10 minut).

2. Każdy mięsień przed rozciągnięciem musi zostać odpowiednio pobudzony do pracy ,,rozgrzany’’.

3. W celu podniesienia intensywności treningu należy przy powtarzaniu tego samego ćwiczenia jako punkt wyjściowy wziąć maksymalne rozciągnięcie osiągnięte podczas poprzedniego rozciągnięcia mięśnia w danej chwili naciąganego.

4. Po zakończeniu rozciągania jednej grupy mięśni należy rozciągać mięśnie antagonistyczne czyli działające przeciwnie (biceps ? triceps lub 4głowy uda? 2głowy uda).

5. Podczas treningu mięśni ud większe efekty osiągamy najpierw rozciągając zginacze a dopiero potem prostowniki.

6. Jeśli odczuwamy większe napięcie jednej ze stron mięśni należy zaczynać rozciąganie od niej.

7. Nie należy stosować ćwiczeń rozciągających obie nogi jednocześnie jeśli cierpimy lub miewaliśmy problemy z krzyżem a trening przeprowadzić kolejno dla jednej i drugiej nogi.

8. Głowa zawsze musi stanowić przedłużenie wyprostowanych pleców.

9. Wykonując stretching kolana pamiętajmy, żeby mieć podwinięte palce u nóg. Podparcie się wewnętrzną stroną stopy powoduje nieprawidłowe obciążenie stawu kolanowego.

10. Nigdy nie sprężynujemy w pozycji ekstremalnej.

11. W przypadku bólu mięśni, stawów czy też ścięgien. Czy też chcąc rozpocząć ćwiczenia po operacji przebytej w niedalekiej przeszłości należy najpierw skonsultować się z lekarzem lub trenerem w celu wykluczenia możliwego urazu.

Stretching a Bodybuilding: jak wiadomo ćwiczenia stretchingowe zapobiegają sztywnieniu po treningowemu mięśni jak również zwiększają wytrzymałość mięśniową. W przypadku ciężkiego treningu siłowego najefektywniejsze będzie zastosowanie ćwiczeń rozciągających bezpośrednio po treningu.

- trening ogólnorozwojowy: podczas takiego treningu rozciągamy równomiernie wszystkie partie ciała rozpoczynając kolejno od tych które pracowały jako pierwsze.

- trening splitowy: tutaj zasada rozciągania wygląda odrobinę inaczej. Największy nacisk kładziemy na te partie mięśni, które pracowały podczas treningu uwzględniając zasadę kolejności w jakiej mięśnie pracowały. Następnie rozciągamy resztę mięśni pamiętając o ich uprzednim rozgrzaniu.

Stretching a sporty walki: najczęstszymi urazami występującymi podczas treningów sportów walki są naciągnięcia/zerwania mięśni czy też ścięgien jak również urazy stawów. Stretching wykonywany po rozgrzewce jednak przed częścią właściwą treningu w ogromnej mierze zapobiega w/w urazom jak również zwiększa sprawność ruchową, która jest w tych dyscyplinach celem nadrzędnym.
- rozciągając się przed treningiem sportów walki zaczynamy od góry czyli na początek mięśnie szyi i kolejno w dół na mięśniach śródstopia kończąc. Staramy się kłaść równomierny nacisk na wszystkie partie mięśni. Dodatkowo na zakończenie treningu możemy skupić się na partiach mięśni odpowiedzialnych za zwiększenie zakresu ruchu stawu biodrowego jednak robimy to bardzo ostrożnie pamiętając o ich zmęczeniu.

Stretching a sport: stretching jest jak już wspomniałem niesie za sobą same korzyści we wszystkich dyscyplinach sportowych. Tak więc powinniśmy pamiętać o tego typu ćwiczeniach niezależnie od wykonywanej dyscypliny sportowej czy aktywności ruchowej. Polepszając tym samym sprawność ruchową swojego ciała.

- bez względu na dyscyplinę sportu powinniśmy pamiętać by stosować ćwiczenia stretchingowe przed właściwą częścią treningu. Rozciągając wszystkie mięśnie na ciele największy nacisk kładąc na partie, które będą najbardziej aktywne i narażone na kontuzję podczas części właściwej treningu.

MIĘŚNIE PIERSIOWE:











MIĘŚNIE BARKÓW gr. przednia:








MIĘŚNIE BARKÓW gr. tylna:





MIĘŚNIE RAMIENIA I GRZBIETU:





MIĘŚNIE RAMIENIA I BARKU:





MIĘŚNIE PRZEDRAMIENIA:








MIĘŚNIE UDA gr przednia:





MIĘŚNIE UDA I LĘDŹWIOWO-BIODROWE:











MIĘŚNIE UDA gr tylna:








MIĘŚNIE OBRĘCZY KOŃCZYNY DOLNEJ UDA:








MIĘŚNIE TYLNEJ CZĘŚCI UDA, POŚLADKÓW I DOLNEJ CZĘŚCI GRZBIETU:





MIĘŚNIE OBRĘCZY KOŃCZYNY DOLNEJ I UDA gr tylna:





MIĘŚNIE UDA gr przyśrodkowa:








ZGINACZE STAWU BIODROWEGO warstwa głęboka:






MIĘŚNIE ŁYDEK:





MIĘŚNIE PODUDZIA gr przednia:





PROSTOWNIKI GRZBIETU warstwa głęboka:





MIĘŚNIE GÓRNEJ CZĘŚCI GRZBIETU I KARKU:





MIĘŚNIE SZYI:





BOCZNE MIĘŚNIE TUŁOWIA:





MIĘŚNIE BRZUCHA:





Może komuś się przyda ;)

Siła bez sprawiedliwości to przemoc. Sprawiedliwość bez siły to nieudolność.

http://spameria.net/index.php 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 1090 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 10444
Na pewno komuś się przyda, sporo dobrych zdjęć ułatwiających zrozumienie pozycji itp.

Łap sogacza

Moda się zmienia... Duża łapa zawsze jest na czasie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2350 Wiek 28 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 41976
Właśnie tego szukałem ;p sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
Dobry artykul :)
Gratuluje

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

karkówka i filety (pieczone)

Następny temat

POMOC w ułożeniu diety dla kobiety:)

WHEY premium