SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nietolerancja laktozy- mdłości przy piciu mleka

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 26614

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 546 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3691
Myślę że temat sie przyda. Podejżewam że podobny juz tu był (choć sam się nie natknąłem), ale pewnie jest zakopany gdzies głęboko.


NIETOLERANCJA LAKTOZY

Wiele osób skarzy się na mdłości po wypiciu mleka. Niektórzy sądzą, że mają tak od zawsze. Dla inych szokiem natomiast jest to, że przez całe życiena śniadanie spożywali płatki z mlekiem, czy tez kakao- a obecnie po wypiciu szklaneczki białej cieczy dostają rozstroju żołądka w wyniku czego jedną bądź drugą stroną zwracają wszystko do ubikacji ...
Co więcej, dzieje się tak nie tylko w przypadku spozycia mleka słodkego , ale wiekszości produktów nabiałowych.


Co jest przyczyną owego stanu?

Laktoza- choć tylko pośrednio, bo główną przyczyną jest laktaza- enzym żołądkowy odpowiedzialny za trawienie laktozy.

A teraz od początku po kolei- nietolerancją laktozy nazwywamy zaburzenia trawienia spowodowane brakiem wytwarzania (lub wytwarzania w małej ilości) laktazy- enzymu który odpowiedzialny jest za rozkład laktozy. Skutkuje to nagromadzieniem się gazów trawiennych co prowadzi do wzdęc, bólów brzucha, mdłości a nawet do wymiotów i biegunki.

Dzieje się to w nastepujący sposób:
W przypadku małej ilości laktazy, laktoza zostaje niestrawiona i niemogąc przjść przez ściane jelita cienkiego zalega w nim, uniemozliwjając w ten sposób przeniknięcie laktozy do naczyń kwrionośnych. Jednoczesnie zatrzymuje wode ( stąd pojawienie się biedunki) w jelitach. Nastepnie w jelicie grubym pod wpływem bakterii jelitowych ulega beztlenowej fermentacji. Produkowane sa wówczas gazy organiczne (w tym mlekowy) - stąd wzdęcia.


Rodzaje niestrawności

Generalnie od 4-tego roku życia człowiek stopniowo wytwarza coraz mniej laktazy- u kazdego postepuje to w innym tempie.
Są osoby które juz w wieku przedszkolnym i szkolnym maja problem z przyswajaniem produktów nabialowych, innych natomiast dotyka to późniejszym okresie. Tak rozciągnięta w czasie nietolerancja nazywa się nietolerancją pierwotną, która najczęściej jest uwarunkowana genetycznie i u różnych ludzi wystepuje w różnym wieku. Jest to najczęsciej wystepująca nietolerancja.

Są jednak przypadki nietrawienia laktozy przez niemowalaki- jest to aktalazja, czyli wrodzona nietolerancja laktozy.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj nietolerancji laktozy- nabyta ( wtórna) wywołana najczęściej stosowaniem leków podrażniających błone śluzową jelita cienkiego. Ma ona charakter przejściowy w przypadku któtszych okresów stosowania . Stała forma pojawia się w przypadku przewlekłyuch chorób jak np.mukowiscydoza, i wywołana jest długotrwałym stosowaniem leków.

Leczenie

Niestety nie opracowane leków które bezpieśrednio przyczyniły by się do ponownego produkowania przez organizm laktazy. Jedynym lekarstwem jest dieta- uboga w przetwory mleczne. Wyjątek stanowią kefiry i jogurty zawierające probiotyki, które są zdolne do wytworzenia laktazy, a same produkty poddane fermentacji mlekowej zawierają mniej laktozy.


art_by_stachers

----------------------------------------------------------

Mysle że tyle wystarczy :)
mam nadzieje że tekst sie komu s przyda.

bibliografii nie podam gdyż jest to wiedza ogólna- większośc wyniosłem jeszcze z liceum ( maturka z biologii ) Wiec jak ktos chce niech sobe dopisze podręcznik z liceum;-P

pzdr.



Zmieniony przez - stachers w dniu 2008-03-18 12:01:45
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
Nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego, który występuje w mleku, to jedna z bardzo częstych nietolerancji pokarmowych. Nietolerancja pojawia się wtedy, gdy w naszym organizmie brakuje enzymu, który nazywa się laktaza, jest on niezbędny do rozkładu laktozy na glukozę i galaktozę. Gdy nie mamy laktazy, to laktoza nie może być rozłożona, co za tym idzie – ulega fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. Stąd też po spożyciu nabiału lub też innych produktów, które laktozę zawierają, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Nietolerancja ta może być wrodzona lub nabyta. Wrodzona nietolerancja jest zazwyczaj uwarunkowana genetycznie. Natomiast w przypadku nabytej nietolerancji laktozy może być wynikiem przeróżnych czynników, które mogą uszkadzać nabłonek oraz kosmyki jelitowe, które laktazę produkują, zaliczamy do nich:

- chorobę Leśniowskiego-Cronha,
- zespół krótkiego jelita,
- zapalenie jelit,
- chorobę Whipple'a (infekcja bakteryjna, która atakuje głównie jelito cienkie, jest bardzo rzadką przypadłością),
- celiakia,
- choroba Duhringa (opryszczkowe zapalenie skóry, wynikające z nietolerancji glutenu),
- alergie pokarmowe,
- mukowiscydoza,
- wysokie spożycie alkoholu oraz innych używek,
- częste sięganie po antybiotyki.

Do objawów nietolerancji możemy zaliczyć:

- niestrawność,
- przelewanie w jelitach,
- bóle brzucha,
- problemy z wypróżnianiem,
- gazy,
- wymioty.

Aby potwierdzić u siebie nietolerancję, należy udać się do lekarza, aby mógł zlecić wykonanie badań, takich jak:

- pierwszym głównym krokiem to dieta eliminacyjna, na co najmniej 3 tygodnie należy wykluczyć ze swojej diety wszystkie produkty, które zawierają w sobie laktozę i obserwować organizm. Jeśli podczas eliminacji nasze objawy ustąpiły, a po ponownym wdrążeniu do diety np.: twarogu, czy mleka nasze objawy wróciły, zapewne jesteśmy dotknięci nietolerancja laktozy,
- wodorowy test oddechowy, podczas tego badania należy być na czczo, podaje się pacjentowi odpowiednią dawkę laktozy, a później mierzy się stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. U osób nietolerujących laktozy normy stężenia wodoru są przekroczone w wydychanym powietrzu. Dlatego, że laktoza ulega wcześniej wspomnianej fermentacji w jelicie grubym,
- pH stolca, badanie to również się sprawdza, podczas nietolerancji laktozy niestawiona laktoza zakwasza stolec,
- badanie endoskopowe, podczas które robi się wycinek jelita cienkiego i ocenia się zawartość laktozy.

Warto, gdy już odkryjemy, że mamy nietolerancję laktozy zastanowić się nad dietą, wskazówki znajdziemy tutaj: https://www.sfd.pl/art/Zdrowie/Nietolerancja_laktozy__jak_zaplanować_dietę_-a1055.html.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
ja nietoleruje mleka
od przedszkola zadnyc bawarek, kakao i innych takich...cieple mleko bleeee
ale np. zimne dodane do kawy moze byc
produkty mleczne - twarogi itp jak najbardziej

wiec troche specyficzne uposledzenie mam

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 481 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 54037
ja wogole nie toleruje zadnego nabialu twarogi, serki, kefiry itp. bleeee juz jak poczuje sam zapach to mnie skreca w zoladku i zbiera na wymioty ostatni raz sprobowalem mleka jakies 10lat temu bo rodzice ostro mnie naciskali ze to zdrowe i takie tam ******ly to zbieralem sie chyba z pol godz zeby sie napic a jak juz poszedl pierwszy lyczek to za nim poszedl piekny belcik na podloge w kuchni i od tej pory jakos rodzica przeszlo zmuszanie mnie do picia tego gowna ;]
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 546 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3691
Seewy - nietolerancja mleka dotyczy mleka słodkiego- zaiwerającego laktozę. Przetwory z mleka zawierające małą ilość laktozy są przysfajalne. ( np wcześniej wspomniane kefiry i jogurty). Nie wiem jak to jest w przypadku twarogu ale być moze także zawiera on małą ilośc laktozy.

Poza tym tak jak napisałem organizm sukcesywnie wyzbywa się laktazy więc dzisiaj masz jej na tyle że laktoze w twarogu strawi, a za 10 lat Twój organizm będzie odrzucał biały ser.
Na mleko natomiast reagujesz tak jak reagujesz ponieważ ma ono jej najwięcej.


Zmieniony przez - stachers w dniu 2008-03-18 17:39:48
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 33 Wiek 39 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1426
Heh mleko piję od zawsze i to dużo. Mimo 24 latek na karku żadna ilość nie wywołuje u mnie jakichkolwiek nieprzyjemności. :)

Wszystko, co nie jest zakazane, jest konieczne.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 546 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3691
ja także nie mam z tym problemu:) i mimo iż mam 21 lat na karku śniadanie nadal jem takie jak w czasach kiedy miałem 5 lat Musli z mlekiem. No z tą różnica że teraz dodaje 2 jajka ( opczywiście po tym jak zjem mleko.

Moja matka natomiast mleka pić nie może. Ba! nawet jak zje lody włoskie ma mdłości.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
nie nie
bo zimne mleko dodane do kawy moze byc, wypije i jest ok :)

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 546 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3691
aha to faktycznie dziwna sprawa, tutaj musiał by się wypowiedzieć jakiś ekspetr, byś może obróbka cieplna ma jakiś wpływ na laktozę.
Choć z drugiej strony jak dodajesz mleka do kawy, to kawa w sumie też jest gorąca więc na jedno wychodzi. A ile dodajesz tego mleka? Jeśli tylko odrobinę to zapewne mała dawka mleka ma tutaj znaczenia. Jesli natomiast lejesz 3/4 mleka to nie mam pojęcia

pzdr


aha mam takie pytanko- to foto w avarcie, to ty ?

Zmieniony przez - stachers w dniu 2008-03-18 23:49:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
nie ja
oraz moge lac nawet i 3/4

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 546 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3691
ciekawa sprawa, byłeś z tym u jakiegoś specjalisty ?

co do zdjęcia-już miałem Ci posłodzić
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 92 Wiek 37 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2980
fajny art łap soga
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

chcialabym zamienic tluszczyk w miesnie :-)

Następny temat

dieta redukcyjna;>? możecie ocenic:>?

WHEY premium