SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Masa a karate

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 5974

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8656
Używając tego wzoru chciałem pokazać że masa jest czynnikiem wpływającym na siłę ciosu, więc jest w pewnym stopniu przydatna w sztukach walki. Nie twierdziłem że dzięki temu jednemu wzorkowi można precyzyjnie podać wartość siły ciosu. Zadaje proste pytanie - dlaczego ciężsi zawodnicy bez problemu nokałtują lżejszych, a na odwrót jest już trudniej? Co przemawia na korzyść tych cięższych jeśli nie TYLKO masa? Zakładamy że prezentują oni podobne umiejętności techniczne...
Heh ja mam zamiar w tym roku rozpocząć naukę na politechnice wrocławskiej, zobaczymy co z tego wyjdzie
Ale skoro już jesteśmy przy tym - w liceum podczas nauki miałem w zbiorze zadań ciekawostkę pod tytułem dlaczego karateka jest w stanie rozwalić deseczkę Do rozwiązania tego problemu autorzy posłużyli się właśnie tym prostym wzorem, dodali tylko że trzeba uderzyć odpowiednią powierzchnią. Podejrzewam że nie wiedzieli że przeciętny karateka by rozwalić deskę najpierw ją odpowiednio przygotowuję ale z fizycznego punktu widzenia wydaje mi się że podeszli do tego jak na prof. fizyki przystało. Wciąż wydaje mi się że ten wzór ma BARDZO wiele wspólnego z zagadnieniem, jeśli się nie zgadzacie to trudno. Odpowiedzcie mi tylko na zadane w tym poście pytanie i będzie git

...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8656
Acha i żeby nie było że jestem jakimś koksem na siłę broniący potęgi mięśni Przy wzroście 193cm ważę 70 kg, więc raczej chuchro ze mnie, ale tym bardziej wiem jak ważne jest włożenie masy całego ciała w uderzenie, by odniosło ono odpowiedni skutek

...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Podejrzewam że nie wiedzieli że przeciętny karateka by rozwalić deskę najpierw ją odpowiednio przygotowuję

Bez komentarza.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 177 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1414
na jedynym do tej pory obozie karate na którym byłem usłyszałem ,,im większa tym bardziej boli" byłem wtedy w 4kl. podstawówki

Spartanie nie pytają ,,Ilu?”, lecz ,,Gdzie są”

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8656
Gandalfie, cytując tą część mojej wypowiedzi zapomniałeś o jakże ważnej jej części - . Niejednokrotnie toczyły się na tym forum dyskusje na temat łamania desek, cegłówek, kijów i innych rzeczy różnymi częściami ciała. Jedni podchodzą do tego serio, jednak na wielu pokazach sprzęt jest podstawiony. Dla mnie to kompletna głupota, nie praktykuje takich rzeczy, jednak jeśli komuś się to podoba i dowartościowuje go to że rozbił więcej cegłówek niż kolega to proszę bardzo.

Cieszę się że nikt nie odpowiedział na zadane przeze mnie pytanie

Skoro uważacie że masa nie ma znaczenia przy "sile uderzenia" trzeba to było powiedzieć rycerzykom w średniowieczu którzy - według was - zupełnie bezpodstawnie budowali tarany, mogli przecież walić w bramy zamku głowami, uzyskując podobny efekt.

Ponieważ wasze argumenty typu "uwierz mi, masa nie ma znaczenia" mnie nie przekonują, a moje argumenty wydają się wam bezpodstawne, proponuje zakończyć dyskusje.

...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Widzę, że masz jakieś problemy z czytaniem ze zrozumieniem?

Masa ma znaczenie-postulujemy to od początku.

Tyle, że po pierwsze: wzór na energię kinetyczną ma się nijak do eksperymentu-bo po samej energii kinetycznej trudno ocenić efekt ciosu. Możesz mieć ciężką rękę i uderzyć nią szybko-a cios nie zrobi żadnego wrażenia.

Po drugie: samą energię kinetyczną ciosu ciężko zmierzyć "na sucho" bo to NIE JEST równoznaczne z energią "pocisku"(o masie ręki) rzuconego z daną prędością.

Po trzecie: i tak ważniejsza będzie MOC niż sama "praca ręki", bo cios o tej samej energii kinetycznej może przeciwnika musnąć a może być "penetrujący"-więc czas kontaktu z celem ma duże znaczenie.

Po czwarte: trajektoria ciosu, struktura celu, masa celu i rodzaj jego "zamocowania" bardzo wpływają na efekt końcowy, jeszcze bardziej utrudniając fizyczną ocenę.

Słowem: wzór na energię kinetyczną, do którego Ty się modlisz, niewele nam nie powie o efekcie uderzenia.

Zmieniony przez - Cavior w dniu 2008-06-22 12:57:05
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8656
Kto ma problemy ze zrozumieniem widać bardzo wyraźnie - aki_01 zaprzeczył mojej wypowiedzi, uznałem za stosowne zobrazować mu to korzystając z taranu

Nie mówiłem też że przy ocenianiu skutku zadanego ciosu jedyne kryteria to masa i szybkość. PODKREŚLAŁEM że posługując się tym wzorem nie można podać precyzyjnej wartości siły ciosu. Nie twierdzę że czas kontaktu ręki z twarzą przeciwnika nie ma znaczenia, choć wartości te są bardzo przybliżone u fighterów różnych wag. Mówiłem że to w co trafiamy ma ogromne znaczenie. Gdyby znalazł się jakiś człowiek który chciałby DOKŁADNIE obliczyć siłę ciosu, uwzględniając TYSIĄCE CZYNNIKÓW musiał by użyć prędzej czy później tego wzoru, jak i dziesiątków czy setek innych. Ten nieszczęsny wzór na en. kinetyczną powie nam "niewiele" o efekcie uderzenia, ale zawsze coś i przy okazji świetnie przedstawi moje zdanie na ten temat(masa ma znaczenie, jednak szybkość jest ważniejsza). Z takiego założenia wyszedłem posługując się nim. Wiem Cavior co masz na myśli, i popieram Twoje zdanie, mam jednak wrażenie że Ty nie do końca mnie rozumiesz - bo już dawno napisałem że tych czynników wpływających na efekt końcowy jest mnóstwo, nie wiem dlaczego powtarzasz mi to po raz setny.

Cieszę się że co do głównej myśli się zgadzamy (choć nie wszyscy ) - masa ma znaczenie. Ufff.

...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 177 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1414
,,im większa tym bardziej boli"
Większa – tzn., że ma większą masę niż mniejsza

I kto ma problemy ze zrozumieniem tekstu.

Spartanie nie pytają ,,Ilu?”, lecz ,,Gdzie są”

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8656
To wiele zmienia. Internet ma to do siebie że trudno jest odczytać jaką intencję miał autor pisząc dane słowa. Zasugerowałem się buźką - przez nią można było zinterpretować Twoją wypowiedź jako delikatną drwinę. Tak też zrobiłem. Zazwyczaj staram się wypowiadać w sposób jasny, ale z tego co widzę nie zawsze mi to wychodzi

...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 10
uderzy ten który trafi ;) a starz raczej nie ma związku z umiejętnościami, przynajmniej nie zawsze.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kickboxing a silownia

Następny temat

Kontuzja, potrzebna rada fachowca.

WHEY premium