SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Historia Mr Olympia

temat działu:

Z archiwum kulturystyki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 8755

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 68 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1008
Postanowiłem zamieścić artykuł dotyczący historii Mr Olympia, możliwe że był już artykuł na ten temat ale mimo to proszę o oceny.


Historia Mr Olympia


W 1963 Joe Weider ojciec współczesnej kulturystyki zauważył, że wielu ćwiczących kulturystów wymaga konkursu godnego ich talentów. Joe stworzył, więc taki konkurs nazywając go zawodami o tytuł Mr. Olympia i pierwsze zawody ostatecznie odbyły się w 1965r, na scenie występowali kulturyści, pokazując swoje muskularne i potężne sylwetki. Od tej chwili aż po dziś dzień najważniejsze zawody kulturystyczne to zawody Mr. Olympia.
1965 w Brooklyn Academy Music USA wystąpił w zawodach znany z innych konkursów kulturystycznych Larry Scott z Californii, tłum wrzeszczał i klaskał na jego widok, był on już super gwiazdą i zdobywcom nagród Mr. America Mr, Universe, więc konkurs dzięki niemu okazała się być bardzo widowiskowy i prestiżowy.
Joe Weider określał potrzebę, by trzymać Larryego Scotta w swojej organizacji zawodowych kulturystów IFBB dając mu pracę i dbając o to by trenował i przygotowywał się do zawodów. Celem Joe Weidera było skupić wokół siebie najsłynniejszych siłaczy tamtych lat.
1966 Larry Scott ponownie wygrywa konkurs Mr.Olympia.

1967, 1968 na scenę wkracza Sergio Oliva. Ludzie zastanawiali się czy jakiś człowiek może dorównać Sergio, był na tamte czasy idealnie zbudowanym facetem z niesamowicie idealnie stworzonymi proporcjami ciała, był faktycznie najlepszy, podczas konkursów nie napotkał żadnego oporu ze strony rywali i wygrał konkury bezapelacyjnie. Prawdziwą wielkość, zawodnik poznaje, kiedy nikt nie ośmiela się wyzwać go na pojedynek- a tak było w
tamtych latach.
W 1969 wielkie wyzwanie czekało Sergio, kiedy na scenie pojawił się młodziutki i bardzo utalentowany Austriak nazywał się Arnold Schwarzenegger. Wprawdzie przegrał z Sergio tytuł Mr. Olympia, lecz zaczęła się największa rywalizacja w historii zawodów, w której ambitny Arnold stwierdził, że przegrał po raz ostatni.
1970 Arnold stworzył wielką rywalizację z Sergio, by ostatecznie zająć trzecie miejsce w walce o tytuł Mr.Olympia. Po zawodach Arnold znów zapowiedział że już nigdy nie zostanie pokonany.

1971 Arnold zwycięża nie napotykając większego oporu ze strony rywali po raz pierwszy
1972 Mr.Olympia odbyły się w Essen, Niemcy, gdzie Arnold był gospodarzem tu także odbyła się wielka bitwa między Sergio i Arnoldem. Nawet dzisiaj, ponad 20 lat później, ludzie nadal sprzeczają się, kto powinien wygrać tamte zawody. Decyzją 4 sędziów z 7 oceniających Arnold wygrał tytuł Mr. Olympia
1973 zawody odbył się w Nowy Jorku i widzowie zobaczyli, jak Arnold zwycięża czwarty rok z rzędu przed Franco Columbu. Większość ludzi zauważyło, że to było łatwe zwycięstwo dla Arnolda, lecz już przyszłym roku czekał go rywal dużo groźniejszy nazywał się Lou Ferrigno, który występował już na profesjonalnej scenie kulturystycznej.
1974 ważąc 270 funtów, Lou był największym uczestnikiem zawodów, wobec których Arnold kiedykolwiek stawał. Pokaz został przeprowadzony w Nowym Jorku Felt Forum w Madison Square Garden. Arnold znów pokazał swoją dominację i wygrał tytuł po raz piąty, ale zaczęły krążyć pogłoski, że myśli o odejściu
1975 zawody Mr. Olympia przeniósł się do Republika Południowej Afryki. Moment zawodów i przygotowań na zawsze został uwieczniony na filmie " Pompując Iron ". Większość ludzi znający Arnold wspomina, że jedynym powodem, dla którego on współzawodniczył w zawodach był, fakt, że konkurs był filmowany i to mogło prawdopodobnie pomóc w rozpoczęciu jego kariery filmowej. Arnold wygrał konkurs łatwo i natychmiast ogłosił swoje odejście na emeryturę.

1976 konkurs przenosi się do Columbus, w stanie Ohio. Mocny Franco Columbu w końcu wygrał tytuł Mr. Olympia po 5 nieudanych próbach wreszcie udało mu się osiągnąć wymarzone statuetkę. To nie było łatwe zwycięstwo, ponieważ wygrał tylko o włos przed Frankiem Zane. Po konkursie, Columbu ogłosił, że odchodzi na emeryturę, wtedy Zane natychmiast zaczął przygotowania do przyszłorocznych zawodów.

1977 okazał się, by być rokiem Zane. Frank wypromował się przez 12 miesięcy i kiedy wystartował w zawodach, nikt nie był wstanie dorównać jego wspaniałej sylwetce.
1978 w pokazach do rywalizacji znów stanęli Columbus i Frank Zane. Frank udowodnił, że zwycięzcy tytułów Mr. Olympia niekoniecznie muszą być masywni, ponieważ o jego wygranej świadczyła, jakość mięśni, tonus oraz genetycznie idealna sylwetka.
1979 Zane wygrał po raz trzeci z rzędu. Czy on mógłby wygrać następne zawody i pobić rekord Arnolda wygrywając ponad sześć razy z rzędu. Zane wydawał się bezkonkurencyjny, ale rok 1980 okazał się, być najbardziej kontrowersyjnymi zawodami Mr. Olympia w historii.

1980 odbył się w Australia. Wystartował w nich ponownie Arnold, który pracował już dla IFBB i ludzie Dziwili się, czemu taki utytułowany zawodnik staruje w zawodach, trudno ocenić tę sytuację. Czy Arnold chciał udowodnić coś światu czy sobie, faktem jest, że zdobył kolejny 7 tytuł, Mr. Olympia, wielu ludzi nadal zastanawia się, dlaczego on wtedy wrócił na scenę.

1981 konkurs ponownie odbył się w Columbus. W mocno obsadzonych zawodach zwyciężył wieloletni przyjaciel i partner treningowy Arnolda, Franco Colubu.
1982 Londyn, Anglia, była gospodarzem pokazów po raz pierwszy Chris Dickerson wygrał tytuł Mr Olympia.

1983 konkurs powrócił do Niemiec, w miejscowości Munich, gdzie to zawody zostały wygrane przez Samire Bannouta. On mocno rywalizował podczas zawodów z Mohammedem Makkawy z Egipt i nowym przybyszem z USA Lee Haneyem. Samir miał duży apetyt, by być panującym mistrzem, ale nikt nie przewidział determinacji, jaką wykazał się Haney.

1984 zawody przeniosły się do Nowego Jorku Felt Forum, gdzie to ogromną nagrodę w wysokości 100, 000$ wraz z tytułem Mr.Olympia zgarnął olbrzymi i bez konkurencyjny Lee Haney.
1985, 1986 przeniesiono do Belgii po raz pierwszy Haney, był panującym Mr. Olympia i miał szanse stać się najbardziej utytułowanym kulturystą wszech czasów, niektórzy ludzie sądzą po dziś dzień, że jest to niepokonany Mr.Olympia.
1987 konkurs Mr. Olympia przeniósł się do Szwecji, ale pierwsze miejsce było niezmienne. Haney był główną postacią zawodów i rekord Arnolda był już w jego zasięgu.
1988 Los Angeles było głównym miastem Mr.Olympii. Universal Amphitheater z ledwością pomieścił 6000 ludzi, którzy przyszli zobaczyć, czy Lee Haney mógłby zwyciężyć kolejny raz stając się największym zawodnikiem Mr. Olympia. Nagroda pieniężna za tytuł Mr.Olympia to 150, 000$, Haney znów wygrał łatwo.
1989 zawody Mr. Olympia odbyły się w Rimini, Włochy, nad pięknym wybrzeżem Adriatyku , w których broniący tytułu Haney musiał stawić czoła bardzo mocnym zawodnikom Lee Labradzie i Vincetowi Taylorowi, po raz pierwszy ludzie oglądający zawody mieli duże wątpliwości, kto powinien wygrać, lecz ostatecznie szala zwycięstwa przechyliła się na jego stronę i zdobył tytuł po raz 6.
1990 4, 400 ludzi usiadło w Arie Crown Theater w Chicago. Nagroda pieniężna sięgnęła kwoty 200, 000$ po raz pierwszy jeden człowiek był nim Haney próbował sięgnąć po tytuł siódmy raz z rzędu, 1990 był rokiem, w którym on prawie przegrał zawody. Po dwóch rundach, brakowało mu dwa punkty do zwycięstwa, ale ostatecznie za pozowanie dostał bardzo dobre noty od sędziów i pozostał najlepszy przed Lee Labradą i Shawn Rayem. Haney miał teraz 7 tytułów Mr. Olympia.
1991 Orlando, Florida, było miejscem gdzie w 1991 panujący Mr. Olympia. Haney występował 8 raz z rzędu po upragniony tytuł, ale po raz pierwszy występował przeciwko człowiekowi tego samego wzrostu Dorianowi Yatesowi z wielkiej Brytanii. O mały włos zawody wygrał Lee Haney zdobywając statuetkę po raz 8.

1992konkurs Mr. Olympia przeniósł się do Helsinek, Finlandia. Tytuł Mr. Olympia był niespodziankom, ponieważ Lee Haney zdecydował o odejściu na emeryturę. Konkurs rozegrał się między Kevinem Levrone i Dorianem Yatesem. Dorian wygrał te zawody, lecz nie było to łatwe zwycięstwo.
1993 był zdominowany przez Yatesa nawet osoba, która zajęła 2 misce Flex Wheeler przyznał, że Yates jest poza zasięgiem. Yates na tamte czasy był najpotężniej zbudowanym kulturystom świata i dlatego otrzymał kolejny raz tytuł Mr. Olympia.
1994 W.Brytania był to rok, w którym Dorian nabawił się kontuzji pasa rotacyjnego barku oraz naderwał sobie biceps, i wycierpiał wiele by powrócić do szczytowej formy. Podjął jednak decyzję, że wystartuje w zawodach. Przyjechał do Atlanty i pokazując zimną krew po raz kolejny sięgnął po statuetkę Sandova.
1995 Dorian Yates po raz kolejny wygrywa zawody w Atlancie przed Kevinem Levrone i na scenie pojawia się potężny zawodnik, który zajmuje 3 miejsce a jest nim Nasser El Sonbaty.
1996 konkurs Mr. Olympia odbył się w Chicago gdzie zwyciężył przed Shawnem Ray i Kevinem Levrone. To było piąte zwycięstwo Doriana Yatesa.
1997 zawody, Mr. Olympia przeniesiono do Long Beach. Całkowita nagroda pieniężna dla zwycięzców wynosiła 285, 000$ pierwszy miejsce było warte 110,000$. Yates walczył o 6 tytuł Mr.Olympia z rzędu. Po zaciętej walce z Nasserem Sonbatym wygrał kolejną statuetkę Sandova i miał już otwarte drzwi by stać się lepszym zawodnikiem niż był Lee Haney.

1998 zawody odbyły się w Nowym Jorku, z powodu kontuzji i rehabilitacji Dorian nie bierze już udziału w tych zawodach, więc walka o tytuł Mr. Olympia odbywa się między młodymi zawodnikami Ronnim Colemanem i Flexem Wheelerem ostatecznie wygrał Ronni Coleman zdobywając tytuł Mr. Olympia pierwszy raz z rzędu.
1999 w Las Vegas stan Nevada w USA Las Vegas, w przepięknej scenerii Mandalay Bay Resort & Casino Wszystkie miejsca zostały wyprzedane i wystąpiło w sumie 16 zawodowych Kulturystów walka odbyła się między Ronnim i Flexem, ale wspaniale wypadł również Chris Cormier, który zajął 3 miejsce a statuetkę Sandova po raz kolejny objął Ronni.
2000 Las Vegas stan Nevada w USA po raz kolejny zwyciężył Roni wyprzedzając takich zawodników jak Flex Wheeler i Kevin Levrone, to było niewiarygodne, Ronnie był nawet większy niż w zeszłym roku tytuł Mr. Olympia dla Ronniego był niepodważalny.
2001 Las Vegas stan Nevada w USA na scenie pojawia się nowy zawodnik Jay Cutler w doskonałej formie i publiczność wiwatował na jego cześć powstały nawet spory wśród sędziów, kto ma zająć 1 miejsce, lecz na punkty zwycięzcą okazał się Ronni obejmując po raz kolejny tytuł Mr. Olympia. To były niewiarygodne zawody!
2002 Las Vegas stan Nevada w USA Ronnie Coleman wygrał zawody, ale kontrowersje znów powstały tym razem publiczność wiwatowała na cześć Kevin Levrone oraz Gunter Schlierkampa (Niemcy) - ten sympatyczny olbrzymi człowiek zawładną sercami tłumu oglądającego zawody jednak konkurs ostatecznie wygrał Ronnie.
Gwiazdą tych zawodów pozostał jednak w umysłach ludzi Gunter Schlierkamp, któremu owacje na stojąco zgotowała publiczność na długo po zakończeniu zawodów, to bardzo niespotykane w historii Mr. Olympia by przyjęto w tak gorący sposób zawodnika.
2003 Las Vegas stan Nevada w USA niepodzielnie najlepszym zawodowcem okazał się Ronnie Coleman był wyraźnym zwycięzcą. Ten 39 latek wyglądał naprawdę imponująco i ani Chris Cormier czy Jay Cutler nie zdołali pokonać Ronniego, wygrał on po raz kolejny.
2004 Las Vegas stan Nevada w USA w nagłówkach gazet można było przeczytać " Król Ronnie! " i faktycznie Ronni po raz kolejny był bezkonkurencyjny 2 miejsce należało do do Jay Cutlera a trzeci był Gustavo Badell.
2005 Las Vegas stan Nevada w USA ogromna rywalizacja między panującym Mr. Olympia a Jay Cutlerem jednak i tym razem zwycięzcą okazał się Ronni jednak wątpliwości miała już nie tylko publiczność, ale sędziowie też mocno zastanawiali się nad wynikiem zawodów Mr. Olympia.

2006 Miłościwie panujący Ronni został ostatecznie pokonany przez bardzo potężnego i niezwykle głodnego sukcesu Jaya Cutlera. Tłum zgromadzony w Orleando Arena w Las Vegas dał świadectwo, że Colmen jest potężny, lecz tamtego wieczoru potężniejszy był Jaya Cutler. Faktycznie Cutler wygrał wszystkie cztery pozy obowiązkowe.
2007 w zawodach Mr. Olympia zwycięzcą po raz drugi z rzędu został Jay Cutler, przed Victorem Martinezem oraz Dexterem Jacksonem.
Ronni nie ogłosił ostatecznego odejścia i zapowiada jeszcze walkę z Cutlerem o tytuł Mr. Olympia więc czekają nas nadal niespodzianki i na pewno wielkie widowiska.

Zmieniony przez - 50 Dollars w dniu 2008-07-24 23:39:23
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11125 Napisanych postów 51318 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Źródło: http://www.osobistytrener.com/?page_id=13
Chyba, że jesteś autorem również tematu ze strony którą podałem (jest to Twój artykuł), jak tak to się nie czepiam.

Zmieniony przez - vcamaro w dniu 2008-07-24 20:38:17
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 68 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1008
tak tak to jest artykuł ze strony którą podałeś, poprostu jest dla mnie bardzo ciekawy i postanowiłem zarzucić go na to forum
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 746 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38635
po co kopiujesz artykul zmieniajac pare slow jak w robionym na odwal referacie szkolnym

nast raz skopiuj wszystko tak jak jest i podaj adres proste

sogow tez pare dostaniesz nie boj sie

i tak wogole to autor chyba nie potrafi odmieniac przez przypadki

Zmieniony przez - mcmel w dniu 2008-07-24 23:20:08

Szukaj, a znajdziesz!

Moja siłownia - http://www.sfd.pl/Siłownia_Melona_i_ekipy_:_-t348550.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 241 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8415
dzieki, fajnie sie czytalo. myslalem ze to Twoj art.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 1390 Wiek 39 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 39925
Wszystko fajnie, ale miejscami czuje się jakbym czytał coś tłumaczone przez translatora, niegramatycznie i z błędami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1784 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5148
co z tego że kopiowane. mogłeś tylko podać źródło... odemnie masz sogacza bo fajnie się czytało i fotki nawet wrzuciłes

"Jesli straciles wiare we wszystko, zyj dla swojej silowni, dla swoich miesni"
---------------------------
mój dziennik treningowy:
http://www.sfd.pl/Massujemy_-_Vice_Lord2_komentujcie_:_-t425576.html#post9

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 87 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2901
"1970 Arnold stworzył wielką rywalizację z Sergio, by ostatecznie zająć trzecie miejsce w walce o tytuł Mr.Olympia. Po zawodach Arnold znów zapowiedział że już nigdy nie zostanie pokonany" Kompletna bzdura!!! skad ty wzioles ta informacje? w 1970 Arnold zdobywa swoj pierwszy tytul a jesli chodzi o zapowiedz to mialo to miejsce rok wczesniej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 3046 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 55582
nie czytalem to lap soga
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 68 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1008
rzeczywiście mogłem podać źródło ale jestem tu od niedawna więc nie jestem tak dobrze obeznanym, na przyszłość będę wiedział
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 273 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 7409
Fajnie to wygląda... porównując pierwsze zdjęcie do ostatniego, można zobaczyć jak pojęcie i wizerunek kulturysty zmieniał się przez te wszystkie lata... SoG bo fajnie się czytało ;] Duchowy dla autora.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
WHEY premium