
Suplementy diety dostępne w sklepach różnią się pomiędzy sobą nie tylko recepturami i kolorami opakowań, ale także formą podania. Najczęściej mają postać kapsułek lub proszku, ale zdarzają się także płyny i tabletki. W związku z tym często pojawiają się wątpliwości w jakich postaciach środki te działają najlepiej i czy różnice są znaczące z punktu widzenia efektywności stosowania.
Obiegowe teorie na temat formy suplementów
Upowszechniły się takie przekonania, które mówią, że najbardziej efektywną formą podania substancji występujących w suplementach diety jest płyn lub ewentualnie proszek, w dalszej kolejności natomiast kapsułki, a na końcu – tabletki. Taki ranking wydaje się logiczny, w końcu postać płynna zgodnie z naszymi wyobrażeniami na temat działania przewodu pokarmowego powinna ulegać natychmiastowemu wchłanianiu, proszek natomiast musi zostać jeszcze efektywnie rozpuszczony w płynach w obrębie naszego przewodu pokarmowego, to samo tyczy się kapsułek, które posiadają jeszcze otoczkę, a także tabletek, które na dobrze rozpuszczalne najczęściej wcale nie wyglądają.
Jakie są fakty?
Fakty są takie, że efektywność działania danej substancji wchodzącej w skład suplementu, nie powinna być uzależniona od postaci w jakiej jest podawana. Forma przyjęcia może mieć wpływ co najwyżej na tempo wchłaniania – niekiedy fakt ten ma duże znaczenie, stąd też w obiegu dostępne są środki w kapsułkach lub tabletkach o przedłużonym uwalnianiu. Jeśli chodzi o finalny skutek to jest mało prawdopodobne by to czy kupujemy suplement w kapsułkach, płynie czy proszku miało znaczenie dla efektywności. Absolutnie nie jest też tak, że kapsułki i tabletki to jakieś szczególne obciążenie dla naszej wątroby czy nerek (przykładowo kapsułka to po prostu żelatyna). Inaczej jednak wygląda sprawa jeśli chodzi o komfort aplikacji: tabletki, jeśli są duże, kredowe (szorstkie), to mogą być problematyczne dla niektórych osób. Nieraz po prostu trudno jest je połknąć bez użycia dużych dawek płynów. Ale płyny też mają swoje wady – najczęściej suplementy w wersji „liquid” nafaszerowane są konserwantami, które umożliwiają utrzymanie wysokiej ich trwałości.
Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4692/co-lepsze-proszek-plyn-kapsulki-czy-tabletki