SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

AIKIDO - nazwa techniki

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3798

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 124
hej!

potrzebuję nazwę techniki, kojarzę tą nazwę ciut ciut, ale za mało żeby google mi pomogło... :/ więc mam nadzieję, że ktoś z was kto się orientuje mi pomoże.

opis:
przeciwnik stoi na przeciwko mnie i chwyta mnie za kimono [moja prawa noga z przodu - jego lewa i lewa ręka chwyta] teraz ja najpierw wytrącam z równowagi przeciwnika ciosem w twarz, następnie prawą ręką chwytam łokieć i poprzez wykręcenie sprowadzam przeciwnika do parteru [zataczam taki jakby łuk jego łokciem w moją lewą stronę] następnie dźwignia.

opis jest jak najbardziej kiepski - zdaję sobie z tego sprawę, ale dopiero zaczynam [byłam na kilku treningach dopiero] i nie znam jeszcze tych wszystkich "fachowych" nazw... mam nadzieję jednak, że jest w miarę zrozumiały :) jakby czegoś było za mało to dajcie znać to dopiszę.

Mater Mater Inferorum, Mater Mater Sospirorum, Mater Mater Lapidarum, Mater Mater Tenebrarum...

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141
wedlug opisu Tenebra jestem pewien,ze chodzi o technike ikkyo-omote czyli wersja gdy partnera sprowadzamy do parteru przed siebie lub wersja ura gdy partnera sprowadzamy za siebie. Nie ma co kombinowac i doszukiwac sie szczegolikow bo w konsekwencji wymyslimy setke roznych technik. Technika ikkyo jest zazwyczaj jedna z pierwszych jaka poznaje adept aikido i polega na zlapaniu tuz za lokciem ok2-3 cm w charakterystycznym miekkim miejscu na ktory nacisk wywoluje bol(szczegolnie gdy partner lezy juz na macie i jest unieruchomiony po tej technice) to zatoczenie lokciem to nic innego jak prowadzenie lokcia ruchem kolistym po luku w kierunku twarzy(wazne zeby lokiec byl na wysokosci ucha bo jesli bedzie za nisko to sie nie uda)i sprowadzenie do parteru. Gdy oponent lezy nie puszczamy reki dociskajac ja do podloza(mozna ja nieco podsunac w kierunku glowy w celu zwiekszenia efektywnosci i bolu. W wersji ura sprowadzamy partnera po luku za siebie.Opis jest skrotowy bo pominalem szczegol dzieki ktoremu mozna wykonac ta technike a wiec: ten cios w twarz i wyracenie z rownowagi to oczywiscie atemi. Atemi ma na celu nie powalenie przeciwnika piescia(chyba ze to wystarczy:)lecz zdezorientowanie i/lub wytracenie z rownowagi, czyli dajemy przyslowiowego "liscia" w twarz,atemi jest bardzo pomocne gdy przemieszczamy sie w technice przed partnerem i musimy go "czyms zajac" ale to osobny temat. Wracajac do sedna uwazam ze na tym odcinku drogi na jakim znajduje sie Tenebra i sadzac po jego oopisie jest to w/w technika.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 25 Wiek 39 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 810
Najlepiej będzie jak poprosisz trenera o "wykaz" nazw technik.Po paru miesiącach osłuchasz się z terminologią i będzie Ci łatwiej zapamiętać poszczególne nazwy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Uzupełnij opis, bo jest mocno niekompletny. Chyba kojarzę o co Ci chodzi-ale wolę się upewnić.

przeciwnik stoi na przeciwko mnie i chwyta mnie za kimono [moja prawa noga z przodu - jego lewa i lewa ręka chwyta] (po pierwsze-to "gi" a nie "kimono", po drugie-gdzie chwyta? Pewnie chodzi Ci o chwyt "za klapę"?)

teraz ja najpierw wytrącam z równowagi przeciwnika ciosem w twarz (pewnie lewą ręką-tylko z wykrokiem czy bez?),

następnie prawą ręką chwytam łokieć (od góry, od dołu, z boku, od wewnątrz?)

i poprzez wykręcenie sprowadzam przeciwnika do parteru (w którą stronę go kładziesz?)

[zataczam taki jakby łuk jego łokciem w moją lewą stronę] (wykonujesz przy okazji obrót o 90/180 stopni, czy zostajesz w pozycji wyjściowej? )

następnie dźwignia (opisz ją dokładniej).

Zmieniony przez - Cavior w dniu 2008-11-04 10:04:18
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4405 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46052
Ikkyo IMHO, tylko też nie jestem pewna która wersja

"The wise win before the fight, while the ignorant fight to win."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
To może być (katatedori z nadgarstka, katadori z chwytu za klapę) aihanmi ikkyo jeśli łokieć idzie górą a tori przemieszcza się do przodu, sokumen ikkyo, jeśli łokieć idzie górą a tori idzie w bok, shiho nage, jeśli łokieć idzie dołem a tori się obraca, albo któraś z pozbawionych nazwy aplikacji jeśli łokieć idzie dołem a tori zostaje w pozycji wyjściowej.

W sumie Searme może mieć rację z tym ikkyo-bo ja natychmiast zacząłem myśleć o aplikacjach, nie uwzględniając faktu, że koleżanka dopiero zaczyna treningi i do aplikacji ma jeszcze daleką drogę
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 124
(po pierwsze-to "gi" a nie "kimono", po drugie-gdzie chwyta? Pewnie chodzi Ci o chwyt "za klapę"?) tak za klapę.

teraz ja najpierw wytrącam z równowagi przeciwnika ciosem w twarz (pewnie lewą ręką-tylko z wykrokiem czy bez?) lewą ręką, prawą nogą schodzę z linii ataku

następnie prawą ręką chwytam łokieć (od góry, od dołu, z boku, od wewnątrz?) od dołu, kciuk jest skierowany w lewą stronę. sumie to nie łapię go tylko jakby podwadzam od dołu... ee nie wiem czy to jest dobre słowo... jest niby takie złapanie, ale lekkie i na chwilę, a potem w sumie to się płaską dłonią tylko nadaje kierunek "lotu łokcia"

i poprzez wykręcenie sprowadzam przeciwnika do parteru (w którą stronę go kładziesz?) tak jakby do przodu, mimo że prawą nogę biorę w tył

[zataczam taki jakby łuk jego łokciem w moją lewą stronę] (wykonujesz przy okazji obrót o 90/180 stopni, czy zostajesz w pozycji wyjściowej? )
zostaję w pozycji wyjściowej, gdy przeciwnik jest już pochylony do przodu przyciskam jego rękę do swojego brzucha

następnie dźwignia (opisz ją dokładniej). ręką która chwytała za łokieć przytrzymuję łopatkę, druga przytrzymuje w zgięciu łokcia nadgarstek wykręcanej. ręka przeciwnika jest zgięta, lekko skręcam ciało w stronę jego głowy [siedzę prostopadle]

najpierw to wykręcanie/przekręcanie łokcia ćwiczyliśmy w parterze, zarówno ja jak i przeciwnik siedzieliśmy. nie wiem czy to jest przydatna informacja...

mi się wydaje że nazwa zaczynała się na 'ude' a drugiego członu [czy może reszty wyrazu] nie usłyszałam zbyt dobrze [było mówione na ucho]. cos z k/g i h w środku więc z takimi szczątkami informacji niewiele udało mi się znaleźć.

Mater Mater Inferorum, Mater Mater Sospirorum, Mater Mater Lapidarum, Mater Mater Tenebrarum...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 4405 Wiek 5 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46052
Alez elaborat
Udekimenage może?

"The wise win before the fight, while the ignorant fight to win."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 124
udekimenage... hmmm no nie wiem, ale chyba raczej nie...

Mater Mater Inferorum, Mater Mater Sospirorum, Mater Mater Lapidarum, Mater Mater Tenebrarum...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Jutro przeczytam to na świeżo i pomyślę. Techniki łatwiej wykonać i pokazać-niż zrozumieć ich słowny opis
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 124
a czy może być to po prostu nazwane ude garami? bo na tym filmiku



początek wygląda baardzo podobnie, tylko my zamiast 'rzucać' to kładliśmy przeciwnika na matę.

Mater Mater Inferorum, Mater Mater Sospirorum, Mater Mater Lapidarum, Mater Mater Tenebrarum...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
ręką która chwytała za łokieć przytrzymuję łopatkę, druga przytrzymuje w zgięciu łokcia nadgarstek wykręcanej. ręka przeciwnika jest zgięta, lekko skręcam ciało w stronę jego głowy [siedzę prostopadle]

Zgodnie z opisem dźwigni ktory podalas (konkretnie tekst o łopatce i o jego rece w zgieciu Twojego łokcia)-jest to ude garami. Jeśli następuje z chwytu za klapę to katadori ude garami.

Zmieniony przez - Cavior w dniu 2008-11-06 10:14:04
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

usportowienie bjj...

Następny temat

szczęka formowanie

WHEY premium