słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7040

...
Szacuny 67 Napisanych postów 8878 Wiek 3 lata Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 75102

Felipe Massa (ur. 25 kwietnia 1981 r. w São Paulo) - brazylijski kierowca wyścigowy; reprezentant barw zespołu Scuderia Ferrari w Formule 1; aktualnym wicemistrzem świata.

Od 30 listopada 2007 roku jego żoną jest stylistka Anna Rafaella Bassi
Przebieg kariery
Karting i niższe serie [edytuj]
Massa rozpoczął starty w kartingu w wieku 9 lat, kończąc pierwszy sezon na czwartym miejscu. Kontynuował starty w narodowych i międzynarodowych mistrzostwach przez następne 7 lat i w 1998 r. przeniósł się do Formuły Chevrolet, kończąc mistrzostwa Brazylii na piątym miejscu. W następnym sezonie wygrał 3 z 10 wyścigów i zdobył tytuł. W roku 2000 przeniósł się do Europy i rozpoczął starty w Włoskiej i Europejskiej Formule Renault, wygrywając obie serie. Mając okazję startów w Formule 3, postanowił startować w Euro-Serii Formuły 3000. Zdominował sezon wygrywając 6 z 8 wyścigów i zdobywając mistrzostwo. Stajnia Sauber zaproponowała mu testy w Formule 1.

Starty dla Saubera i testy w Ferrari (2002-2005)
Massa spisał się wyjątkowo dobrze podczas testów i zaproponowano mu starty w barwach stajni Sauber w sezonie 2002 jako partner Nicka Heidfelda. Massa okazał się szybkim kierowcą jednak często popełniał błędy i wypadał z toru. W pierwszym sezonie startów zdobył 4 punkty, zajmując piątą pozycję podczas Grand Prix Hiszpanii. Pod koniec sezonu został zastąpiony przez Heinza-Haralda Frentzena i objął funkcję kierowcy testowego stajni Ferrari.

Włoski team był pod wrażeniem jego umiejętności, a ilość pomyłek znacznie się zmniejszyła. Sauber zawarł nowy kontrakt z Massą na sezon 2004 u boku Giancarlo Fisichelli. Był to dobry sezon dla Massy, zdobył 12 z 34 punktów zdobytych przez stajnię i zajął najlepszą w karierze, czwartą pozycję podczas Grand Prix Belgii.

Przejście do Ferrari (2006-)
W związku z bliskimi stosunkami stajni Sauber z Ferrari, a także doświadczeniu wyniesionym w 2003 r., Massa był rozważany jako zastępca Michaela Schumachera lub Rubensa Barrichello gdy odejdą z włoskiej stajni. 2 sierpnia 2005 r. stajnia z Maranello ogłosiła, że Felipe zastąpi w sezonie 2006 Barrichello. Podczas Grand Prix Turcji odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze. Drugie wywalczył tego samego sezonu, w kończącym sezon Grand Prix Brazylii.

Po zakończeniu sezonu karierę zakończył Michael Schumacher, a nowym partnerem Massy został Kimi Räikkönen, który wywalczył tytuł mistrzowski. Massa, który w sezonie 2007 wygrał 3 Grand Prix ukończył mistrzostwa na czwartym miejscu.

Obecny sezon 2008 brazylijski kierowca rozpoczął fatalnie, od dwóch wyścigów z zerowym dorobkiem punktowym. Złośliwi przypisywali owe niepowodzenia brakiem kontroli trakcji, który miał uwidaczniać rzekomo "słabe" umiejętności Massy. Ten jednak rozpoczął bardzo szybko odrabiać straty i w pewnym momencie był nawet liderem MŚ. Zamknięte usta krytyków otworzyły się i to szeroko dopiero po deszczowym GP Wlk. Brytanii gdzie kierowca Ferrari "zaszczycił" widzów aż 5 piruetami. Massa jednak nie przejął się zbytnio kolejną falą krytyki i skupił się na pracy. Podczas GP Węgier w kwalifikacjach wywalczył trzecie pole startowe. Świetny start Brazylijczyka, kiedy to wyprzedził już na prostej Heikkiego Kovalainena i z pierwszego zakrętu wyszedł przed Lewisem Hamiltonem zagwarantował mu prowadzenie w wyścigu.Gdy Hamilton przebił oponę, Massa mógł odzyskać prowadzenie w "generalce". Niestety po przejechaniu 67 okrążeń, na trzy okrążenia do końca w silniku jego ferrari uszkodzeniu ulega korbowód. Był to koniec wyścigu dla Massy. Felipe powetował sobie to koszmarne przeżycie wygrywając GP Europy, które w tym roku odbyło się po raz pierwszy na debiutującym torze w Valencii. Kolejny koszmar Felipe przeżył w GP Singapuru, gdzie startował z pole position i prowadził w wyścigu. Jednak podczas tankowania jego bolidu, mechanicy nie mogli wyjąć rury z paliwem , za co został jeszcze ukarany przejazdem przez aleję serwisową i wyścig zakończył na 13 miejscu. Po 17 rozegranych wyścigach Massa zajmował 2 miejsce w klasyfikacji MŚ kierowców z dorobkiem 5 zwycięstw i 87 pkt. Do liderującego Lewisa Hamiltona tracił 7 punktów. Massa wygrałby, gdyby Hamilton był szósty. Wywalczył Pole Position, gdy Hamilton startował z 4 pola. Walka toczyła się do ostatnich metrów wśród coraz mocniej padającego deszczu nad torem w Sao Paulo, jednak ostatecznie mistrzostwo zdobył Hamilton.

_______________________________

wpadłem na pomysł aby w tym dziale zrobić "galerie slaw" kierowców f1, zrobie 3 na probe. jesli sie niespodoba no mozna usunac

Zmieniony przez - Balboa5 w dniu 2009-04-07 13:56:01

SFD Fight Club & Uderzane
WISŁA KRAKÓW

...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Szacuny 50 Napisanych postów 24518 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 75482
Felipe Massa powiedział, że wciąż zdecydowanie liczy się w walce o mistrzostwo i ma nadzieję, że mocno zmodyfikowane Ferrari F10 będzie konkurencyjne w Walencji.

Nowy system punktacji sprawił, że walka o mistrzostwo jest ciaśniejsza niż kiedykolwiek przedtem, a biorąc pod uwagę fakt, że w Montrealu zespoły Ferrari, McLaren i Red Bull były na podobnym poziomie, to Brazylijczyk sądzi, że kilka dobrych rezultatów może odmienić jego sezon.

Dopóki matematyka nie mówi, że nie masz już szans, to sprawa mistrzostwa jest zdecydowanie otwarta – powiedział 28-latek. Można było zobaczyć, jak w ciągu dwóch wyścigów wiele się zmieniło. Wiele rzeczy może się zmienić w kolejnych dwóch wyścigach.

Pomimo problemów w Kanadzie, gdzie na starcie zderzył się z Vitantonio Liuzzim, a później ze swoim byłym partnerem zespołowym – Michaelem Schumacherem i ostatecznie finiszował na 15 pozycji, Massa czuje, że ma dobry bolid i pełen nadziei czeka na drugi wyścig w Hiszpanii w tym sezonie. Walencja jest torem ze zbliżonym układem do Kanady. Mieliśmy dobry bolid w wyścigu w Montrealu. Miałem dobre czasy okrążeń i dobry, stały bolid, więc jest to coś, co napawa mnie optymizmem przed Walencją – dodał Massa.

Power wears out those who do not have it.