SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Masa i rzeźba ciekawy art

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1195

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1062 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9919
Masa i rzeźba - czy mogą iść w parze?
Cykliczna dieta węglowodanowa

Najpierw zaczęto analizować mechanizm rozrostu mięśni pod wpływem wysokokalorycznej diety węglowodanowej. Okazało się, że nadmiar węglowodanów prowadzi do zwiększonego poziomu insuliny we krwi, a to z kolei wywołuje podwyższone ciśnienie osmotyczne wewnątrz komórek mięśniowych. Ciśnienie to powstaje na skutek wprowadzania do komórek dużej ilości wody, aminokwasów i składników energetycznych, a reakcja organizmu na to jest dość oczywista - pogrubianie ścianek komórek tak, aby mogły wytrzymać to podwyższone ciśnienie.

Obserwowane jest przy tym powiększenie naczyń krwionośnych, co sprzyja efektowi „napompowania" mięśni. Ale jak uzyskać taki stan przy obniżonym spożyciu węglowodanów i niższym poziomie insuliny? Badania wykazały, że jeśli nagle obniżamy spożycie węglowodanów poniżej średniej normy, to - co prawda - poziom insuliny będzie niski, ale organizm zareaguje w ten sposób, że przysadka mózgowa „wyrzuci" do krwi duży strumień hormonów anabolicznych w celu przetrwania zagrożenia. Głównymi składnikami tego strumienia będzie hormon wzrostu i hormon IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu). Oba te hormony przejmą częściowo działanie insuliny, powodując, że połowa aminokwasów pozostawionych przez insulinę zostanie wprowadzona do wnętrza komórek. Spowoduje to, że organizm przejdzie w fazę rozrostu mięśni wywołaną działaniem tych hormonów anabolicznych.

Te przemiany zachęciły naukowców do opracowania takiej diety, która mogłaby wykorzystać w praktyce wyżej opisane procesy biochemiczne. Powstała więc cykliczna dieta węglowodanowa, polegająca na zmiennym spożyciu węglowodanów. Jeśli w normalnej, wysokokalorycznej diecie w okresie zwiększania masy mięśniowej spożywaliśmy dziennie przykładowo 3500 kcal, to przy przejściu na dietę cykliczną, w której zmiany spożycia węglowodanów o 500 kcal wprowadza się co 2 tygodnie, schemat żywieniowy wyglądałby następująco:

Tydzień 1 i 2 2750 kcal
Tydzień 3 i 4 3250 kcal
Tydzień 5 i 6 2250 kcal
Tydzień 7 i 8 2750 kcal

itd. Ogólnie obniżyliśmy więc spożycie kalorii, co przyczyni się do zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej, ale sposób, w jaki to zrobiliśmy, pozwoli nam na utrzymanie masy mięśniowej na dotychczasowym poziomie.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349860
To ten art z kifu, tak?
Generalnie dane już znane dawno temu.


pzdr/

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta (poprawiona)

Następny temat

PROSZĘ O DIETE DLA MNIE

WHEY premium