Zainspirowany artykułem lekarskim po przerobieniu przezemnie, zachęcam do zapoznania się. źródło oryginału bodajże na www.mp.pl
Prolaktyna:
Wydzielana przez przysadkę mózgową - wewnątrzczaszkowy gruczoł, produkujący wiele różnych hormonów. Prolaktyna podobna jest w budowie do hormonu wzrostu (GH). Jej działanie polega na stymulowaniu wzrostu - ale nie wysokości ciała czy masy mięśniowej lecz przede wszystkim płodu i gruczołu piersiowego. Wydzielana jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn - oczywiście normy jej poziomu we krwi są inne u obu płci.
W medycynie wiele problemów powoduje nadmiar prolaktyny a nie brak, gdyż wywiera przeciwstawny efekt do hormonów płciowych.
Konsekwencjami nadmiaru prolaktyny są przede wszystkim konsekwencje niedoboru hormonów płciowych:
-zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, trądzik i nadmierne owłosienie u kobiet
-impotencja u mężczyzn
-spadek libido, stany depresyjne, drażliwość
-zaburzenia mineralizacji (uwapnienia) kości
Ponadto nadmiar prolaktyny może doprowadzić do mlekotoku (u obu płci) i powiększenia gruczołu piersiowego (ginekomastii) u mężczyzn.
Pomijamy mniej swoiste przypadki.
Wystąpienie w.w objawów wcale nie przesądza o istnieniu hiperprolaktynemii gdyż ich przyczyny moga być inne - jak na przykład:
Ginekomastia (powiększenie piersi) u meżczyzn najczęściej spowodowane jest ubocznymi działaniami różnych leków, w drugiej kolejności niedoborem męskich hormonów.
Wydzielina z gruczołu piersiowego (mlekotok) u kobiet poza okresem karmienia często jest objawem tzw. samoistnym - bez hiperprolaktynemii i innej uchwytnej choroby.
Wykrywanie hiperprolaktynemii:
Nic prostrzego - badanie poziomu prolaktyny we krwi.
Przyczyny hiperprolatynemii: -Zażywanie leków powodujących wzrost poziomu prolaktyny
-Choroby wywołujące wzrost poziomu prolaktyny - najczęściej niedoczynność tarczycy.
-Nadmierne wydzielanie prolaktyny bez uchwytnej przyczyny, bez zmian chorobowych w przysadce tzw "hiperprolaktynemia czynnościowa"
-Guzy/Guzki przysadki mózgowej wydzielające prolaktynę (nazywamy to "prolactinoma")
-Inne guzy wewnątrzczaszkowe uciskające na tzw. szypułę przysadki (coś, czym przysadka łączy się z resztą mózgu)
Powyższe przyczyny zostały uszeregowane według częstości występowania, zatem jeżeli zostanie u Ciebie wykryty podwyższony poziom prolaktyny, warto zrobić dokładniejsze badania by poznać przyczynę. W wiekszości % działu 14-ego będzie to pkt1.

Hiperprolaktynemia to dość częsta przypadłość. Jeżeli zostanie stwierdzona - obowiązkowy jest kontakt z kompetentnym lekarzem, który opanuje sytuację:
-Wykluczy inne choroby (przede wszystkim niedoczynność tarczycy)
-Zastanowi się nad lekami, które zażywasz - podejmie decyzję o ich odstawieniu lub o dalszym leczeniu mimo hiperprolaktynemii. (wiemy jakie to m.in. leki)
-Jeżeli jest podejrzenie gruczolaka przysadki lub innych zmian wewnątrzczaszkowych - skieruje na badanie rezonansu magnetycznego glowy (MRI)
Leczenie hiperprolaktynemii (czyli spawa najwazniejsza dla działu

leki:
Bromokryptyna (Bromergon, Ergolaktyna, Parlodel) - tani, skuteczny lek, ale czasami wywołuje zawroty głowy, nudności i inne nieprzyjemne objawy. Dlatego zalecamy przyjęcie leku tuż przed spaniem. Dolegliwości te mogą ustąpić po paru dniach albo wcale.
Norprolac (nazwa chemiczna Carbegolid) skuteczny, drogi, pozbawiony objawów ubocznych.
Dostinex (nazwa chemiczna Quinagolid) skuteczny, bardzo drogi, pozbawiony objawów ubocznych, zażywanie tylko 2 x w tyg (albo jeszcze rzadziej!)
Co do guzów wewnątrzczaszkowych - zasadniczo nie operuje się prolactinoma! Guzki te (nawet duże) w większości przypadków pięknie zmniejszają się po w.w lekach! Ich wielkość zazwyczaj jest proporcjonalna do wydzielania prolaktyny co ułatwia leczenie i kontrolę.
Inne guzy wewnątrzczaszkowe, w których hiperprolaktynemia jest tylko sprawą uboczną - oczywiście się operuje.