SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wojna w Gruzji

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 10417

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2360 Napisanych postów 30615 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270769
Zaostrza się konflikt na Kaukazie. Wojna wychodzi poza terytorium Osetii Południowej. Rosja zbombardowała ważny czarnomorski port Poti i bazę wojskową Senaki - poinformował Kakha Lomaia, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Gruzji. Poti jest oddalone o setki kilometrów od Osetii Południowej. Według ostatnich informacji, prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zapowiada wprowadzenie stanu wojennego na terenie całego kraju.
Rosjanie zbombardowali czarnomorski port Poti i bazę wojskową w Senaki na zachodzie kraju. - Sądzimy, że Rosja rozpoczęła ataki na infrastrukturę i obiekty cywilne - dodał Lomaia.

Rzecznik gruzińskiego MSW Szota Utiaszwili powiedział, że rosyjskie pociski spadły również w okolicy rurociągu Baku-Tbilisi- Ceyhan, umożliwiającego przesyłanie ropy naftowej z basenu Morza Kaspijskiego do Europy Zachodniej z pominięciem Rosji i Iranu. Według prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwiliego, wojska gruzińskie odparły siły rosyjskie i zdobyły stolice Osetii, Cchinwali - podał serwis tvn24.pl za Reuterem. Z kolei według rzecznik rządu separatystycznej republiki, stolica znajduje się w ich rękach. Wcześniej Rosjanie twierdzili, że skutecznie ostrzeliwują pozycje gruzińskie. Według strony osetyjskiej w wyniku walk miało już zginąć ponad 1400 osób.

- Całe miasto Cchinwali jest kontrolowane w tym momencie przez jednostki obrony Osetii Południowej. Strona gruzińska usiłuje wziąć pod kontrolę południowe przedmieścia Cchinwali. Walki się toczą - powiedziała rzecznik rządu Oseti, Irina Gagłojewa o godz. 20.45 czasu polskiego.

- Cchinwali, okoliczne wzgórza i większość wiosek w Osetii Południowej są pod kontrolą sił gruzińskich - to z kolei słowa prezydenta Gruzji Saakaszwiliego w wystąpieniu telewizyjnym. W walkach Gruzini mieli stracić 30 żołnierzy, a Rosjanie 10. Z wcześniejszych informacji wynikało, że wojska gruzińskie znalazły się w krzyżowym ogniu rosyjskiej artylerii i czołgów.

Z gruzińskiego oświadczenia wynika, że wojska Tbilisi pokonały oddziały rosyjskiej 58. Armii, które po południu dotarły do Cchinwali. We Władykaukazie, stolicy Osetii Północnej (republika w ramach Federacji Rosyjskiej) stacjonuje sztab operacji. Jeszcze popołudniu, Rosjanie skutecznie kontratakowali, co potwierdzało gruzińskie MSW - wtedy połowę miasta Cchinwali kontrolowali Rosjanie, a drugą połowę Gruzini.

Gruzja, która usiłuje odzyskać kontrolę nad Osetią Płd., prowadziła ofensywę militarną na jej terytorium. Wojska gruzińskie zdobyły część Cchinwali. Rosja odpowiedziała bombardowaniem terytorium Gruzji i wysłaniem dodatkowych wojsk do Osetii Płd. które przystąpiły do ataku na oddziały gruzińskie. Osetia Płd. w latach 90. faktycznie uniezależniła się od Tbilisi.

"Zginęło 1400 osób"

Prezydent Osetii Płd. Eduard Kokojty powiedział, że ok. 1.400 osób zginęło w następstwie gruzińskich działań w republice - podały zachodnie agencje, powołując się na Interfax.

- Około 1.400 osób zginęło. Sprawdzimy te liczby, lecz chodzi o taki rząd wielkości - powiedział południowoosetyjski przywódca. Wyjaśnił, że dane te oparte są głównie na doniesieniach rodzin osób, które poniosły śmierć.

Wcześniej o ponad tysiącu ofiar śmiertelnych informował minister ds. narodowości Osetii Płd. - Według naszej informacji w wyniku nocnego ostrzału Cchinwali była wielka liczba ofiar, ponad tysiąc - powiedział minister Tejmuraz Kasajew.

Gruzja, która usiłuje odzyskać kontrolę nad Osetią Płd., prowadziła ofensywę militarną na jej terytorium.

Wojska gruzińskie zdobyły część Cchinwali. Rosja odpowiedziała bombardowaniem terytorium Gruzji i wysłaniem dodatkowych wojsk do Osetii Płd. które przystąpiły do ataku na oddziały gruzińskie.

Osetia Płd. w latach 90. faktycznie uniezależniła się od Tbilisi.

"Nie zostawiajmy Gruzji samej" - przeczytaj blog R. Czarneckiego

Rosja wysłała wojsko

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że skierowało do Osetii Południowej wzmocnienie dla sił pokojowych w celu "uniknięcia rozlewu krwi".

Wydarzenia w Osetii Południowej prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew określił jako akt agresji przeciwko ludności Osetii Południowej i rosyjskim siłom pokojowym. Oświadczył , że jego kraj nie dopuści do bezkarnego zabijania swoich obywateli i że winni poniosą zasłużoną karę.

Przedstawiciele gruzińskiego resortu obrony podali, że rosyjskie samoloty zbombardowały bazę sił lotniczych Waziani koło Tbilisi.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow poinformował, że do Moskwy docierają doniesienia o "czystkach etnicznych" w Osetii Południowej.

- Otrzymujemy raporty, że we wsiach Osetii Południowej prowadzona jest polityka czystek etnicznych, rośnie liczba uchodźców, rośnie panika, ludzie usiłują ratować życie - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie dla państwowej telewizji.

"Tu już nie chodzi o Gruzję"

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN, że Rosja prowadzi wojnę na gruzińskim terytorium.

"Rosja prowadzi z nami wojnę" - zobacz materiał wideo


Saakaszwili podkreślił w wywiadzie, że w interesie USA jest pomóc Gruzji. - Tu już nie chodzi o Gruzję. Chodzi o Amerykę, o jej wartości - powiedział prezydent Saakaszwili.

- Jesteśmy miłującym pokój krajem, który właśnie jest atakowany - dodał Saakaszwili.

Gruzja wystosowała apel do społeczności międzynarodowej o pomoc w powstrzymaniu "bezpośredniej agresji militarnej" Rosji - powiedziała BBC gruzińska minister spraw zagranicznych Eka Tkeszelaszwili.

Putin rozmawiał z Bushem

Prezydent USA George W. Bush i premier Rosji Władimir Putin, którzy znajdują się w Pekinie na otwarciu igrzysk olimpijskich, rozmawiali na temat walk w Gruzji - poinformował rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe.

Powiedział, że politycy "przedyskutowali sytuację". Nie podał ani szczegółów rozmowy, ani terminu jej przeprowadzenia.

Agencja ITAR-TASS informuje, że rozmowa odbyła się w czasie lunchu, który dla przywódców światowych wydał przewodniczący ChRL Hu Jintao.

żródło: http://wiadomosci.onet.pl/1803995,12,item.html
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
troszke "dziwnie" napisany ten art na onecie dlatego podam jeszcze dwa inne żródła(już bez przekopiowywania całości tekstu)

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,5567972,Saakaszwili__Rosyjskie_wojska_wjechaly_do_Osetii_Pld_.html?skad=rss

http://wyborcza.pl/1,75477,5566797,Poranna_ofensywa___Gruzini_zajmuja_Osetie.html


no...to widać oczy od Pekinu beda chwilowo odwrócone nieco bardziej na zachód...
Nieodparcie nasuwa mi się mysl że Ruscy po prostu ostrzą sobie zęby na Osetie płd która od dawna chce sie od Gruzji oderwać i przyłączyć do Rosji. Obie strony nawzajem non stop sie prowokowały,non stop były naruszenia suwerennosci to jednej strony,to drugiej,czasem nawet ktos ogień otworzył...

z drugiej jednak strony,zachodnia prasa pisze tak:
Tensions exploded on Friday when Georgia tried to take back control of the rebel region of South Ossetia with tanks and rockets, and Russia sent forces to repel the assault. Fighting raged around South Ossetia's capital, Tskhinvali.(to z reutera)

wiec sprytna prowokacja rosyjska czy jednak tym razem to rosjanie są tymi dobrymi?

Oczywiscie Gruzja w tempie eksrpesowym wycofuje swoje wojska z Iraku...

Ciekawi mnie,choć bardziej niż ciekawi to martwi, jakie stanowisko Polska bedzie miała w ten sprawie. Kolejni żołnierze na misję?


Nasuwa mi sie pewna teoria tej wojny ale jest ona dość kontrowersyjna,wiec moze jeszcze sie wstrzymam z tą "złotą myśla",choc jestem niemal pewny że niestety jest ona realna.

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4922 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 21884
,,USA: powtarzaliśmy Gruzji - "Rosjanie was dopadną"

,,Waszyngton wielokrotnie ostrzegał Gruzję przed bezpośrednim zbrojnym konfliktem z Rosją - ujawnił wicedyrektor wydziału ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu USA Matthew Bryza.
- Niezmiennie powtarzaliśmy naszym gruzińskim kolegom: za wszelką cenę unikajcie bezpośredniej militarnej konfrontacji w Rosją. Nie dacie rady. To po prostu nie będzie możliwe - powiedział Bryza.

- Rosja może niemal natychmiast wysłać (do Gruzji) kolumny czołgów; jeśli cudem udałoby się wam wstrzymać kolumny pancerne, piechotę, czy szybko poruszające się siły zmechanizowane, ostatecznie dopadną was (rosyjskie) siły lotnicze. I właśnie obecnie do tego doszło - powiedział Bryza w relacji gruzińskiego niezależnego portalu Civil.Ge.

Saakaszwili: Gruzja chciała pomocy wojskowej, a nie słów

- Zamiast deklaracji poparcia społeczności międzynarodowej, Gruzja chciała konkretnej pomocy na froncie" - powiedział tymczasem prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Podkreślił, że chociaż on sam wielokrotnie ostrzegał niemal wszystkich światowych przywódców przed rosyjską inwazją, uwierzono mu dopiero wówczas, gdy doszło do uderzenia.

- Dziś zapewne każdy zdaje sobie sprawę, że nie wolno Gruzji pozostawić samej. Każdy także zrozumiał - zapewne z dużym bólem - że właśnie tu rozstrzyga się dziś przyszłość Europy - oświadczył. - Rosyjscy okupanci nie osiągnęli jednak założonego celu: nie udało im się zrujnować Gruzji - zaznaczył prezydent."
"

-----------------------------------------------------------------
Wojska opuszczają miasto Gori?
,,Rosyjskie oddziały zaczęły opuszczać gruzińskie miasto Gori - podaje agencja Reutera, powołując się na rosyjski Interfax.
Według tego źródła, o rozpoczęciu operacji wycofywania wojsk z Gori poinformował w Moskwie rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji.

Tymczasem według gruzińskich mediów wojska rosyjskie nadal nie opuściły terytorium Gruzji. Dziś rano na rogatkach Gori stały jeszcze rosyjskie patrole a miasto znajdowało się pod kontrolą Rosjan. Dojazd do kontrolowanego przez Rosjan miasta bezpośrednią drogą z Tbilisi był niemożliwy. Przepuszczano jedynie służby medyczne i pomoc humanitarną.

Wyraźne ruchy wojsk rozpoczęły się jednak już wczoraj. Gori opuściła część czołgów i ciężkiego sprzętu. Zniknęły dwie blokady na południowym i zachodnim moście.

Według prezydenta Micheila Saakaszwili Rosjanie zmniejszają liczebność swoich oddziałów w jednym miejscu ale nasilają w innym. Zdaniem gruzińskiego prezydenta rosyjskie wojska stwarzają pozory odwrotu.

Według naocznych świadków przejezdne są już drogi w rejonie Haszuri. Nie wiadomo jaka jest sytuacja wokół czarnomorskiego portu Poti.

W Osetii zniesiono stan wyjątkowy

Tymczasem w Osetii Południowej zniesione zostały wczoraj wieczorem ograniczenia stanu wyjątkowego - podano w Cchinwali.

Rozporządzenie w tej sprawie - poinformowały miejscowe służby prasowe - podpisane zostało przez prezydenta tej separatystycznej republiki gruzińskiej Eduarda Kokojty.

W mocy utrzymana została jednak godzina policyjna w republice - podano w Cchinwali.
"
------------------------------------------------------------------
Rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan uważa, że dzięki zawarciu porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi nasz kraj przestał być członkiem NATO drugiej kategorii.
Gość Programu Trzeciego Polskiego Radia powiedział, że umowa polsko-amerykańska jest ważna, gdyż po raz pierwszy w krajach członkowskich NATO będących niegdyś satelitami Związku Radzieckiego, zostaną umieszczone amerykańskie instalacje wojskowe.

Adam Bielan podkreślił, że sprawa instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej była jednym z priorytetów politycznych prezydenta. Dodał, że Lech Kaczyński dążył do ratyfikacji porozumienia nie bacząc na grożący mu spadek popularności.

Zdaniem rzecznika PiS podpisana wczoraj umowa w sprawie tarczy powinna być ratyfikowana do końca 2008 roku.

"To milowy krok w historii Polski"

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że podpisana wczoraj z Amerykanami umowa w sprawie tarczy antyrakietowej jest milowym krokiem w historii Polski. Radosław Sikorski, który był gościem Sygnałów Dnia w Polskim Radiu, dodał, że porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi znacząco wzmacnia naszą pozycję w NATO.

Minister, odnosząc się do zarzutów lewicy, dotyczących porozumienia z Waszyngtonem przekonywał, ze Polska nie chce nowego wyścigu zbrojeń i pogorszenia sytuacji międzynarodowej.

Szef MSZ zaprzeczył zarzutom, jakoby przyspieszenie negocjacji w sprawie tarczy było spowodowane wywiadem Witolda Waszczykowskiego dla "Newsweeka". Ówczesny negocjator w sprawie tarczy powiedział tygodnikowi, że negocjacje dotąd się nie zakończyły, gdyż rząd nie chce, aby ten sukces był przypisywany prezydentowi. Zdaniem Sikorskiego, takie zarzuty obrażają rząd i pracę, jaką wykonali polscy negocjatorzy.

Umowa o tarczy przewiduje, że w Polsce ma być zainstalowanych dziesięć antyrakiet do obrony przed rakietami dalekiego zasięgu. Drugim elementem tarczy będą zainstalowane w Czechach radary wczesnego ostrzegania. Czesi podpisali z Amerykanami umowę w tej sprawie miesiąc temu.

Rosja: maleńka Polska przekonała USA, by dały jej obronę

Rosyjskie media sądzą, że instalacja w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie będzie sprzyjać normalizacji stosunków między Warszawą a Moskwą. Gazety podkreślają, że sprawa tarczy i krytyczny stosunek Zachodu do rosyjskiej interwencji w Gruzji daje Rosji możliwości większego zaangażowania się militarnego za granica.

"Niezawisimaja Gazeta" pisze, że w trakcie konfliktu na Kaukazie premier Donald Tusk mądrze mówił, iż Polska nie powinna być tym państwem Unii Europejskiej, które ma najgorsze stosunki z Rosją. - Jednak podpisanie polsko-amerykańskiego porozumienia w sprawie tarczy nie dostarczy tym stosunkom elementów zaufania - dodaje dziennik.

Gazeta "Kommiersant" pisze ironicznie, że "po wojnie w Gruzji maleńka Polska przekonała Stany Zjednoczone aby dały jej obronę przed rosyjskimi rakietami".

Dziennik "Komsomolskaja Prawda" informuje, że Rosja najwyraźniej poważnie zamierza wnieść "globalne" korekty do swojej doktryny wojskowej. Oprócz wsparcia przez Stany Zjednoczone i NATO Gruzji oraz zamiaru instalacji tarczy antyrakietowej u granic Rosji, widać bowiem przygotowania Gruzji i Ukrainy do wstąpienia do Sojuszu.

"Komsomolskaja Prawda" pisze, że Rosja rozważa różne wersje reakcji na tę sytuację - od wycelowania rakiet na obiekty amerykańskiej tarczy do powrotu na Kubę rosyjskiego centrum przechwytywania informacji radiowej. Rosja po wycofaniu swej floty z ukraińskiego Krymu może też zbudować bazę w syryjskim porcie Tartus, skąd jej okręty będą patrolować Morze Śródziemne.

------------------------------------------------------------------
O "nowym froncie na wschodzie", zimnej wojnie, podziałach w NATO i wątpliwym bezpieczeństwie pisze większość niemieckich gazet komentując podpisane wczoraj przez Polskę i USA porozumienie o rozmieszczeniu elementów tarczy antyrakietowej."Rosja staje się w coraz bardziej okrążona przez satrapów USA. Tak brzmi przynajmniej analiza zagrożeń sporządzona na Kremlu" - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

Dodaje, że Moskwa w odpowiedzi poinformowała o planach rozmieszczenia nowych systemów zbrojeń w obwodzie kaliningradzkim i na Białorusi. Poza tym Kreml myśli o odnowieniu starych sojuszy i rozmieszczeniu rakiet na Kubie i w Syrii - twierdzi bawarski dziennik. "To wszystko przypomina zimną wojnę, tyle że jej front - ku rozdrażnieniu Moskwy - przesunął się dalej na wschód. Historia się powtarza: już w połowie ubiegłego stulecia Kreml i Biały Dom zarzucały sobie nawzajem nakręcanie spirali zbrojeń" - pisze komentator gazety.

Jak dodaje, Polska i Czechy są przekonane, że Rosja nie po to rozbudowuje zbrojenia, by bronić się przed ewentualnym atakiem. "Kreml chce wykorzystać swoją armię jako środek presji albo bezpośredniej militarnej bądź politycznej" - ocenia "SZ".

W ocenie komentatora "Berliner Zeitung" tarcza nie jest właściwą odpowiedzią na konflikt rosyjsko-gruziński.

"Wojna nie osłabiła żadnego z argumentów przeciwko tarczy antyrakietowej. Pozostał przede wszystkim jeden z najważniejszych: Już wcześniej wątpiono, że rakiety w Polsce w jakikolwiek sposób służą Europie. Teraz jest pewne, że zaostrzą one konflikt z Moskwą" - ocenia "Berliner Zeitung".

O "wątpliwym bezpieczeństwie" pisze także tygodnik "Die Zeit" w wydaniu internetowym. I prognozuje, że decyzja Polski i USA pogłębi podziały w NATO.

Według tygodnika można zrozumieć, że Polsce, historycznie doświadczonej przez Rosję, brakuje siły, by inaczej określić swoje priorytety. "Jednak to, że administracja w Waszyngtonie w chwili, gdy zapanował zimnowojenny nastrój, jeszcze go podsyca i jeszcze bardziej dzieli swych sojuszników, może oznaczać jedno: ci, ponoszący największą odpowiedzialność niczego nie nauczyli się na błędach minionych lat" - ocenia "Die Zeit".

W dzienniku "Koelnische Rundschau" szef opozycyjnej liberalnej partii FDP Guido Westerwelle zaapelował do niemieckiego rządu o sprzeciw wobec planów rozmieszczenia amerykańskiej tarczy w Europie. Berlin "powinien stać na czele nowych inicjatyw rozbrojeniowych, chociażby dlatego, że z powodu położenia geograficznego mamy w tym interes" - powiedział polityk.

Regionalna "Saechsische Zeitung" ocenia z kolei, że "militarna wartość tarczy antyrakietowej jest wątpliwa, niezależnie od tego, że tarcza wyrządza też szkody polityczne". "Nikt nie może zagwarantować, że ten system w ogóle będzie funkcjonował" - ocenia gazeta.

Brytyjska prasa: tarcza nie oznacza nowej zimnej wojny

Na pytanie, czy podpisanie przez Polskę i USA umowy o tarczy antyrakietowej oznacza nową zimną wojnę odpowiedź brzmi: "nie" - ocenia brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Według gazety inwazja na Gruzję przyspieszyła podpisanie porozumienia między Warszawą a Waszyngtonem. Dziennik przypomina słowa zastępcy szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generała Anatolija Nogowicyna, który groził Polsce, że w następstwie umowy stanie się "potencjalnym celem ataku nuklearnego".

"Jednak taki atak na członka NATO wywołałby ostrą odpowiedź ze strony Ameryki" - ostrzega "Daily Telegraph". "Rosyjska retoryka, umocniona szybkim wojskowym sukcesem w Gruzji, wyszła daleko poza granicę politycznej wykonalności" - oceniono w komentarzu.

"W 40. rocznicę radzieckiej inwazji na Czechosłowację naturalne jest pytanie, czy angażujemy się w nową zimną wojnę. Moskwa i Waszyngton nie grożą sobie zagładą termonuklearną, więc odpowiedź brzmi: »nie«" - pisze dziennik.

Z kolei w opinii "Independenta" USA i Polska podpisaniem umowy "podniosły stawki w nowej zimnej wojnie".

"Inaczej niż w przypadku zimnowojennej w stylu retoryki między Moskwą a Waszyngtonem w ostatnich dniach, to (podpisanie umowy) jest realnym krokiem, który może mieć realne konsekwencje, wywołując nowy rakietowy kryzys z Rosją" - ostrzega "Independent".

Dziennik pisze, że nie wiadomo, jeszcze, czy "Rosja podejmie konkretne kroki odwetowe, ale reakcja będzie gwałtowna".

W innym materiale odnotowującym podpisanie polsko-amerykańskiej umowy "Daily Telegraph" przytacza wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który w zeszłym tygodniu rozmawiał z berlińskim korespondentem gazety Harrym de Quetteville. Mówiąc o ewentualnym rosyjskim odwecie, Sikorski oświadczył: "Mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale jesteśmy członkiem NATO, a amerykańska instalacja wzmacnia bezpieczeństwo Sojuszu w razie ataków pociskami balistycznymi, i liczymy, że tym razem nasi sojusznicy pomogą nam zniwelować zagrożenia".



Zmieniony przez - THE1ROCK w dniu 2008-08-21 10:29:03

Jedz synku jedz, bo czasem grama brakuje do kilograma

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 10942 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 24714
a niech sie pozabijaja wszycy tam i bedzie spokoj

:)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2360 Napisanych postów 30615 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270769
ja bym im tak źle nie życzył...
do wojny włączyła się kolejna zbuntowana prowincja gruzińska-Abchazja

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 24 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 494
a niech sie pozabijaja wszycy tam i bedzie spokoj
To niech zrobią tak w Iraku, w Polsce w Niemczech niech wszędzie tak najlepiej zrobią to spokój będzie
Jakby nie było moim zdaniem wyjdzie na stronę rosyjską - po prostu za duża przewaga. Zachód jak i Polska mogą co najwyżej potępiać tą wojnę - po prostu jak zwykle boją się zareagować co z punktu widzenia państw jest oczywiste: Mamy narażać naszą gospodarkę i pozycję międzynarodową na konflikt dla jakiegoś małego terytorium ogarniętym chaosem? - żadne państwo na coś takiego nie przystanie, jeżeli nie bedzie miało w tym swojego interesu.

Wypijmy za to, że nie ma na świecie takiej rzeczy, za którą nie można by wypić!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 109
Albo wybuchnie III wojna światowa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 686 Napisanych postów 6796 Wiek 39 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 67075
Jedyny pozytyw zaistniałej sytuacji to że na tę sfołocz gruzińską już na żadnej misji się nie natknę

Trolle ,ogry i buractwo maksymalne tak moge określić to wojsko
a w dodatku ***ie od nich jak z murzyńskiej chaty(jak taki siadł obok Ciebie na stołówce[DEFAC] to napewno nic nie zjadłeś tak samo jakby się dosiadł bezdomny z dworca

..."Gdy wzywa Thor bym poszedł z nim w bój moim honorem zwycięstwo jest
więc nie liczy się nic prócz przelanej krwi i dumy mych braci walczących by żyć..."


doradca C/S ze wskazaniem na combat

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1496 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 20005
Mnie boli co innego...została złamana jedna z tradycji Igrzysk Olimpijskich dotycząca wstrzymania działań wojennych na czas igrzysk.Nie wiem co się dzieje na tym świecie

How much can you know about yourself if you've never been in a fight?

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 275 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1166
Gruzja od kilku lat szykowala sie do tej wojny i problem Osetii Pld. zostanie rozwiazany najprawdopoodbniej jak Czeczenii - tj. jak teraz nie ma Czeczenii to i nie bedzie Osetii Pld. W przeciwienstwie do Czeczenii Osetyncy dostali bdb propozycje autonomii, a ze wybrali Rosje to i prawdopodobnie z Osetii Pld. pozostanie wypalony walkami kawalek ziemii a Osetyncy uciekna na polnoc. Jest Osetyncow tam b. malo i to niewielkie terytorium i to naprawde bardzo latwo zniszczyc. Zeby obronic malutka Osetie Pld. otoczona z 3 stron "Gruzja wlasciwa" trzeba by przeprowadzic konwencjonalna zmasowana ofensywe w stylu ruskiego walca na cala Gruzje, a na to Rosji nie pozwola inni i nawet ... tez Chiny. zatem co bedzie jest wiadome, ale moge sie mylic.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2360 Napisanych postów 30615 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270769
Gruzinów w Osetii płd jest mniejszość,jakieś 25% reszta to Osetyńcy i Rosjanie.
A co do wojny nie byłbym taki pewien...ja sie coraz bardziej obawiam układu(oczywiscie nieoficjalnego) między amerykańcami a ruskimi, czyli Ruscy pod pretekstem obrońców biorą w swój skład Osetie i Abchazję(ku przyzwoleniu mieszkanćów tamtych terenów),amerykanie ich tylko potępiają za to ale nie wkraczają a później a ramach rewanżu ruscy ptępiają amerykański atak na Iran,ale też nie interweniują...

oczywiscie to bardzo naciągana teoria ale jakoś mi tak przyszła do głowy i nie chce z niej wyjść.

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 275 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1166
1.zapewniam, ze Iran jest za silny zeby go skutecznie zaatakowac bez wielkich strat a na te usa sie nie zdecyduja, zreszta na to tez inni nie pozwola i ... tez Chiny nie pozwola;
2.kwestia kto mieszka % w Osetii jest wzgledna, a sama narodowosc osetynska jest wzgledna - o ile nie dojdzie do skutecznej mediacji - to na pewno Gruzja ma tez scenariusz "wypalic dziure w ziemi, a potem jak wszyscy uciekna to... problemu nie bedzie bo obywatele ros. beda juz u siebie a terytorium nasze przeciez"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 218 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3010
Gruzja dała powód dla Ruskich - i się im trochę dziwie ( porównajcie armie Gruzji/Ruskich ). Wiadomo chcą odbić swój region. Ale Ruskie na to nie pozwolą - przypomina mi to sytuacje z 2wś gdy ZSRR napadał na Polskę - "w obronie bla bla bla". I to tylko pokazuje ze żaden kraj/układ nas nie obroni przed silniejszym/agresywniejszym krajem a co do Iranu popieram ich i chciałbym żeby Polska miała bron atomowa - Straszak na agresywne kraje. Powinno być tak ze albo wszyscy się wyrzekają broni, albo wszyscy ja maja ...

:)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

rekawice - doradźcie

Następny temat

Książki

forma lato