SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

STADION LEKKOATLETYCZNY W POLSCE

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 36213

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084


Będzie nowy stadion Skry?

Jeśli władze Warszawy zaakceptują projekt zbudowania nowego stadionu, Warszawa i Polska doczeka się stadionu lekkoatletycznego na miarę XXI wieku. Całe środowisko lekkoatletyczne czeka na decyzje. Projekt stadionu wraz z boiskiem treningowym, halą treningową, basenem pełnowymiarowym muszlą koncertową oraz innymi obiektami kulturalnymi są zawarte w przedstawionym projekcie rozbudowy obiektów SKRY, klubu tak bardzo zasłużonego dla polskiej lekkiej atletyki..

moderator sprinterek

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084


ZAWISZA BYDGOSZCZ

Od momentu swojego powstania Zawisza, nie posiadający własnego obiektu sportowego, korzystał z urządzeń klubów cywilnych. W pierwszych miesiącach istnienia niebiesko-czarni rozgrywając mecze towarzyskie jako gospodarz, korzystali z otwartego w 1935 roku Stadionu Miejskiego w Koszalinie. Po przeprowadzce do Bydgoszczy zawiszanie korzystali najczęściej ze Stadionu Miejskiego przy ulicy Sportowej a także z obiektów należących dzisiaj do Gwiazdy. Z początkiem lat 50-tych sporo ligowych i pucharowych spotkań w Bydgoszczy wojskowi rozgrywali na stadionie Brdy przy ul. Północnej (obecnie Powstańców Warszawy). Jednak w tak dynamicznie rozwijającym się klubie, jakim wówczas był Zawisza coraz częściej mówiono o konieczności wybudowania własnego obiektu.

Z zamiarem budowy stadionu noszono się od 1954 roku, z inicjatywy dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego, generała Bronisława Półturzyckiego. Inicjatywę tę podtrzymał generał Jan Rotkiewicz, od 1955 roku dowódca POW. Znalazł on doskonałego wykonawcę swoich zamierzeń w osobie majora Witolda Charasza. Budowa kompleksu obiektów sportowych, w skład którego wchodzić miał m. in. stadion z głównym boiskiem piłkarskim otoczonym trybunami, rozpoczęła się w 1955 roku. Nad całością prac budowlanych czuwał specjalnie zaangażowany czołowy polski projektant urządzeń sportowych – inżynier Jerzy Hoffman. Od lipca las w okolicach ówczesnych Alei 1 Maja zaczął się zmieniać w błyskawicznym tempie.

W pierwszym roku budowy wyrównano grunt pod przyszłe boisko a następnie ułożono odpowiednie warstwy ziemi, na których po zwałowaniu wysiano 400 kilogramów trawy. Wykonano również większość prac ziemnych pod przyszłą bieżnię lekkoatletyczną Jednocześnie usypywano wały pod przyszłe trybuny. Ziemi dostarczyli długo przed rozpoczęciem prac budowniczowie Osiedla Leśnego, którzy wywozili na tereny obecnej budowy ziemię z wykopów pod fundamenty bloków mieszkalnych.

Wykonawcy nowych obiektów Zawiszy nierzadko pracowali w nocy, ze względu na brak urządzeń i maszyn budowlanych. Po dniu pracy na innych budowach, żołnierze przewozili je na miejsce powstawania stadionu starając się w jak największym stopniu wykorzystać ich moc przerobową. Tak było np. z buldożerem dowożonym codziennie z budowy w okolicach dworca kolejowego. Po przepracowaniu całej nocy przy budowie stadionu odwożono go rankiem z powrotem. Niemal do legendy przeszedł fakt zrywania bruku pod wiaduktem kolejowym (do czasu wypożyczenia maszyny z innego przedsiębiorstwa), ponieważ spychacz ustawiony na platformie transportowej był o… 2 centymetry za wysoki.

Nad wykonawstwem i organizacją robót budowlanych czuwał ppor. Stanisław Kisiel, pełniący funkcję dowódcy kompanii sportowej bydgoskiego CWKS (taką nazwę od października 1954 roku nosił Zawisza). W roku 1956 powstała m.in. pierwsza „olimpijka” mieszcząca początkowo magazyn oraz prowizoryczne mieszkania dla budowniczych stadionu, wykonane zostało również ogrodzenie ośrodka sportowego. Symbolem zakończenia najważniejszych prac przy budowie stadionu głównego stało się ustawienie kabiny spikera na szczycie dzisiejszej trybuny głównej. Była to charakterystyczna wieżyczka wykonana przez Franciszka Krzyśko, pierwszego mieszkańca pierwszej „olimpijki”. W kolejnym roku powstało boisko treningowe dla piłkarzy oraz bieżnia o rzadko spotykanej w Polsce prostej (200 metrów).

Pierwszy mecz piłkarski na nowym Stadionie Zawiszy (klub powrócił do swojej pierwotnej nazwy w połowie 1957 roku) został rozegrany w niedzielę, 21 lipca 1957. Tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie obiektu połączone ze spartakiadą Pomorskiego Okręgu Wojskowego i turniejem piłkarskim, w którym brały udział drużyny: Vorwärts Berlin, Wawel Kraków i Zawisza Bydgoszcz. Dwa pierwsze zespoły spotkały się w meczu inaugurującym turniej, zakończył się on zwycięstwem drużyny z Berlina 3:0. W poniedziałek 22 lipca po raz pierwszy na murawę stadionu wybiegli zawiszanie. W historycznym, pierwszym rozegranym na własnym obiekcie meczu pokonali drużynę niemiecką 2:1 (1:1).

W kolejnych miesiącach dzisiejsze trybuny C i D w coraz większym stopniu pokrywały się betonowymi płytami, do momentu otwarcia obiektu wykonano bowiem pokrycie wraz z ławkami tylko na trybunach A i B. Wszystkie prace związane z budową stadionu trwały jeszcze blisko trzy lata i zostały definitywnie zakończone w 1960 roku. Wykończony obiekt posiadał boisko piłkarskie otoczone siedmiotorową bieżnią lekkoatletyczną, na prostych trybuny z ławkami natomiast na łukach wykonane zostało pokrycie z betonowych płyt, na których umieszczony został napis „Społeczeństwu Wojsko”. Nie było wówczas klubowego budynku za trybuną C, sportowcy wchodzili na stadion przejściem między trybunami A i C. Stanowisko spikerskie mieściło się we wspomnianej wcześniej wieżyczce.

Zakończenie prac na stadionie głównym nie oznaczało jednak zakończenia budowy kompleksu sportowego. W kolejnych latach oddano do użytku m.in. pawilon główny, amfiteatr a także obiekty przeznaczone dla poszczególnych sekcji WKS Zawisza. Pod koniec lat 60-tych cały park sportowy został oświetlony, natomiast stadion otrzymał nowoczesne nagłośnienie.

Istotne zmiany w wyglądzie stadionu Zawiszy zaszły w latach 70-tych. Na trybynie głównej pojawiła się pierwsza kabina prasowa, obok której wybudowano z czasem dwie kolejne. Stadion wyposażony został w bieżnię tartanową oraz tablicę świetlną. Zniknęło wspomniane wyjście na stadion pomiędzy trybunami A i C, po modernizacjach na bieżnię można było wjechać istniejącym do dnia dzisiejszego tunelem od strony ulicy Gdańskiej (wówczas Alei 1 Maja), z kolei piłkarze wychodzili na boisko bezpośrednio z wybudowanego za trybuną C budynku, w którym mieściły się m.in. szatnie oraz pomieszczenia odnowy biologicznej. Wszystkie trybuny stadionu zostały również wyposażone w ławki dla kibiców.

Z zaplanowanych inwestycji nie zrealizowano jednak montażu sztucznego oświetlenia. Na początku lat 80-tych gotowy był kompletny projekt instalacji, pierwsze jej elementy zaczęto już nawet przywozić na stadion Zawiszy, ale ostatecznie trafiły one na obiekt... łódzkiego Widzewa. Przez kolejnych kilkanaście lat w wyglądzie stadionu nie zaszły istotne zmiany. Dopiero w połowie lat 90-tych zamontowane zostały krzesełka w kolorze niebieskim, na trybunie B część krzesełek miała kolor granatowy tworząc napis "50 LAT ZAWISZA". Gdy echa złotego jubileuszu klubu już przebrzmiały pozostawiono tylko słowo "ZAWISZA".

Od 1999 roku na obiekcie Zawiszy regularnie organizowane są imprezy lekkoatletyczne najwyższej rangi. W związku z nimi stadion przeszedł kilka istotnych modernizacji. Najpierw na łukach zamontowane zostały krzesełka w biało-czerwono-niebieskich barwach miasta, zmodernizowano również tablicę świetlną, która obecnie jest przystosowana do przekazywania ruchomych obrazów. 5 lipca 2000 roku po raz pierwszy nad stadionem Zawiszy rozbłysło sztuczne oświetlenie o mocy 1600 lux. Natomiast w 2003 roku wybudowany został na głównej trybunie nowy kompleks pomieszczeń prasowych a część trybuny została zadaszona.

Od marca 2007 roku na stadionie trwa największy jak do tej pory remont. Od podstaw wybudowana zostanie nowa trybuna B, która stanie się główną trybuną stadionu, podniesione zostaną trybuny na łukach. Bieżnia tartanowa w kolorze niebieskim będzie miała dziewięć torów. Całość prac zostanie zakończona w pierwszej połowie 2008 roku. Poniżej będziemy sukcesywnie wstawiać fotografie z kolejnych etapów prac na stadionie Zawiszy

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084


Zdjęcia stadionu Zawiszy Bydgoszcz

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084


MKL SZCZECIN

Stadion wybudowano przed rokiem 1939. Po 1945 roku obiekt był eksploatowany przez Wojskowy Klub Sportowy "Wiarus".
W latach 70-tych eksploatację obiektu przejął Klub Sportowy "Budowlani" Szczecin. Od marca 1998 roku administratorem obiektu jest MOSRiR.

Dnia 20.04.2002 nastąpiło uroczyte otwarcie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego przy ul. Litewskiej 20 dokonane przez Prezydenta Miasta Szczecina Edmunda Runowicza i Prezes PZLA Irenę Szewińską. Otwarcie nastąpiło w ramach Centralnych Obchodów Dni Olimpijczyka, dzięki czemu gościliśmy na obiekcie najznamienitszych polskich olimpijczyków.

W sezonie letnim odbywa się tu wiele imprez lekkoatletycznych rangi mistrzowskiej (krajowej, międzywojewódzkiej i szkolnej).
W dniach 08. - 09.06.2002 miała miejsce pierwsza odsłona mistrzostw Polski w LA (wieloboje, 10 km M i K) jako sprawdzian organizatorów - wypadł pomyślnie.

Stadion gościł najlepszych lekkoatletów, jednocześnie zgromadził w każdym dniu około 5000 widzów nie tylko ze Szczecina, ale z całej Polski.

Podczas tej właśnie imprezy nastąpiło uroczyste nadanie stadionowi imienia Wiesława Maniaka.

Charakterystyka:
Stadion lekkoatletyczny - certyfikat PZLA
* 8-torowa bieżnia tartanowa * zaplecze szatniowo-natryskowe (7 szatni)
* sprzęt lekkoatletyczny umożliwiający przeprowadzenie wszystkich konkurencji lekkoatletycznych (posiadający certyfikat IAAF)
* widownia (zadaszona trybuna) - 1832 miejsca Hala sportowa * 4- torowa tartanowa bieżnia - prosta o długości 100 m
* skocznia do skoku w dal, trójskoku, zeskok do skoku o tyczce, zeskok do skoku wzwyż
* dwie siłownie (wnęki hali): lekkoatletyczna i fitnesowa
Boisko boczne -
* treningowe (naw. mineralna) - 250 m
Baza noclegowa -
* 4 pokoje * 15 miejsc noclegowych
W przygotowaniu -
* gabinet lekarski
* gabinety odnowy biologicznej.

Obiekt leży w bliskim sąsiedztwie terenów leśnych - Las Arkoński

Nieprzypadkowo szczeciński stadion lekkoatletyczny nosi imię Wiesława Maniaka.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084


Moje Miejsce Do Biegania: Stary-nowy stadion na Śródce w Poznaniu.

Wkrótce miną dwa lata od oficjalnego otwarcia przebudowanego stadionu na Śródce. Wciąż jednak, gdy wchodzę na bieżnię, czuję zapach już nie tak nowego, ale jednak tartanu. Zważywszy na dotychczasową historię tego obiektu, sięgającą lat 30-tych ubiegłego wieku, gdzie biegało się po żużlowej bieżni, tartan jest tu wciąż nowością

W odróżnieniu od większości ludzi korzystających ze stadionu, dla mnie sztuczna nawierzchnia boiska piłkarskiego jest tylko dopełnieniem tego, co dzieje się na obrzeżu. Obrzeże ma cztery tory tworzące zarys stadionu lekkoatletycznego. Dochodzą do tego dwa dodatkowe tory na prostej start – meta. Dla biegacza niczego więcej nie trzeba do szczęścia.

Łatwo zapomnieć jak wyglądało to miejsce jeszcze do czerwca 2006 roku. Wyliniałe boisko z kredowymi konturami, a wokół niego klepisko, które w deszczu zamieniało się w moczary. Lecz taki właśnie był stadion na Śródce odkąd pamiętam. Tu zawsze odbywały się moje lekcje wychowania fizycznego, pierwsze życiówki na 60 i 1000 metrów, gry, zawody, wagary i papierosy w krzakach. Przez wiele lat trenowałem inną dyscyplinę sportową niż bieganie. Judo było pierwszą pasją mojego życia. Bieganie traktowałem wówczas jako najefektywniejszy środek przygotowania kondycyjnego. Ale tak naprawdę pasją okazało się bieganie. Bieganie jako cel sam w sobie. Trochę żal, że za późno to odkryłem.

Gdy przyszła wreszcie oczekiwana chwila przebudowy stadionu, dowiedziałem się jak stary jest ten obiekt, który zaraz miał zniknąć pod gąsienicami spychaczy.

Dla mnie stadion był od zawsze, ale nie przypuszczałem, że aż tak długo istniał. Ponad 70 lat uklepywanej i zraszanej potem gleby. Ostatnie lata jego historii splotły się z historią mojej biegowej przygody. Krzywe krawężniki, dziury, kurz, błoto, śnieg i lód. Przywykłem do tego, a teraz wszystkie te niedogodności miały zniknąć i przypominać się już tylko na zdjęciach. Lubiłem i lubię to miejsce jak żadne inne w Poznaniu. To tu biegałem i biegam w kółko i nigdy mi się nie nudzi. A teraz biegam po tartanie...

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 26 Wiek 56 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 540


Ale najpiękniejszy w Polsce jest stadion w Sopocie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 106 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1823
oj tak zgadzam sie :)

stadion Sopocki przoduje :)


sog za artykul :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084


Stadion Olimpii - stadion lekkoatletyczny drużyny sportowej TS Olimpia Poznań, znajdujący się w Poznaniu (Golęcin) w Lasku Golęcinskim przy Jeziorze Rusałka na ul. Warmińskiej

Stadion został zbudowany w 1956 roku. Zmodernizowany w 1997 roku. Posiada zegar i tablicę świetlną oraz trybuny na 3000 miejsc. Co roku w lipcu odbywa się tu Mityng Lekkoatletyczny z udziałem najlepszych polskich lekkoatletów. W lipcu 2006 odbyły się tu Mistrzostwa Europy Weteranów, a w 2007 roku - 83. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084


STADION LEKKOATLETYCZNY W OSTRZESZOWIE

Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego to obiekt posiadający świadectwo Polskiego Związku Lekkiej Atletyki uprawniające do organizacji imprez sportowych w oparciu o przepisy IAAF i PZLA. Na stadion składają się: 400-metrowa bieżnia tartanowa, zadaszona trybuna na 750 miejsc siedzących i 200 miejsc stojących, boisko piłkarskie, skocznia do skoku w dal, skocznia wzwyż oraz stanowisko do rzutu kulą. Przy stadionie znajdują się nowoczesne szatnie dla zawodników oraz magazyn ze sprzętem sportowym (płotki, fotokomórka, dyski, oszczepy). W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu znajdują się 2 dodatkowe boiska piłkarskie.


żródło: http://osir.ostrzeszow.pl/doc;stadion,opis.html 

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 2023 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 15083


Jeśli można to pomogę;]

Stadion w Częstochowie:
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Miejski Stadion Lekkoatletyczny w Częstochowie opis :

Miejski Stadion Lekkoatletyczny powstał w 1965r. z funduszu Totalizatora Sportowego.

W październiku 2000r., po 12 miesięcznej modernizacji został przekazany w administrację MOSiR w Częstochowie. Nawierzchnia szutrowa została zastąpiona nowoczesną nawierzchnią tartanową spełniającą wymagania przepisów IAAF i PZLA dotyczących przeprowadzania zawodów krajowych i zagranicznych.

Obecnie obiekt posiada 6 torową 400 metrową bieżnię oraz 8 torów sprinterskich. Zadaszona trybuna stadionu składa się z 11 sektorów z 894 miejscami siedzącymi.

Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

Na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym odbywają się nie tylko zajęcia treningowe czy też szkolne z lekkiej atletyki, ale również imprezy sportowo-rekreacyjne z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych.

Polecamy korzystanie z obiektu osobom indywidualnym. Udostępniamy bieżnię, siłownię oraz saunę.

moderator sprinterek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

KTóRY ROWER WYBRAC POMOCY ?

Następny temat

Trening ogólnorozwojowy - Pytanko

WHEY premium