SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Yiquan

temat działu:

Style tradycyjne

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 214737

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
marcinpruszcz
Nie powinieneś tak pokazywać, bo wielu ludziom taki obraz zostanie w głowach i potem będą tak robić... A w moim przypadku, to ja się skupiam tylko na rzeczach, które wyglądają nietypowo/dziwnie. Mój obecny trener zawsze mówi, że jak coś pokazywać do całkowicie prawidłowo od początku do końca. I facet definitywnie ma rację...

Mały edit. Wykonując techniki na innych filmikach zachowujesz się identycznie. Co za tym idzie objaśnienie, które pisałeś powyżej nijak się ma do rzeczywistości...


Zmieniony przez - marcinpruszcz w dniu 2020-06-22 21:19:36


No cóż. Po prostu duże nieporozumienie.

Prawidłowo od początku do końca zawsze w taki sam sposób można pokazywać rzeczy, które są stosunkowo niewymagające. Z wieloma rzeczami nie tylko w sztukach walki, ale w różnych dyscyplinach sportu jest tak, że w procesie nauki rozbiera się je na elementy (metoda analityczna), a także te elementy na etapie początkowym naucza się często w nieco innej formie (ćwiczenie przygotowujące do nauki ćwiczenia właściwego) niż na kolejnych etapach, bo początkujący dzięki temu szybciej może je opanować, i być lepiej przygotowany do nauki docelowego ćwiczenia. Więc dobrze jest się trochę rozejrzeć po świecie, a nie zasklepiać w znanych schematach, bo inaczej to jest się jak mówią Chińczycy "jak żaba w studni, której wydaje się, że to co nad sobą widzi, to całe niebo".

A w tych innych filmikach, owszem zachowuję się identycznie, bo w ogóle nie demonstruję tam prawidłowego wykonania technik i ćwiczeń, tylko mówię o pewnych rzeczach, żeby łatwiej było niektóre metody i koncepcje zrozumieć. Te publicznie udostępnione fragmenty są wycinkami z dłuższych nagrań przeznaczonych dla naszych uczniów, nagrań w których głównych częściach właśnie demonstruję prawidłowe wykonanie określonych ćwiczeń na poziomie podstawowym. Te fragmenty szerzej udostępnione są tam natomiast dodatkiem, gdzie mówię o pewnych rzeczach, żeby łatwiej było zrozumieć jak te ćwiczenia mają się do szerszej całości, całego systemu, procesu nauki, a także obrazu walki pod którego kątem zorganizowany został trening. Równocześnie w trakcie kilkugodzinnych sesji nagraniowych, to są akurat momenty, gdy mogę na chwilę odpocząć od ciągłego demonstrowania poprawnego wykonywania ćwiczeń, na ugiętych nogach, i skupić się na mówieniu o teorii, pozostając choćby przez chwilę w zwykłej pozycji.

W ogóle nie zamieściłem tutaj tych głównych części filmów, z właściwą prezentacją ćwiczeń, bo i tak bez nauki w kontakcie bezpośrednim, bez wyjaśnienia jak zbudowany jest cały system treningowy, ich właściwe zrozumienie jest mało realne, czego dowodzi choćby ta dyskusja. To są materiały szkoleniowe, ale nie do samodzielnej nauki, a powstałe jako uzupełnienie dla naszych uczniów w okresie pandemii, gdy przez pewien czas nie mogliśmy się spotykać, a potem wciąż możliwości treningu pozostały ograniczone, a część ludzi dotąd ma trudności z dojazdem na zajęcia, bo w tym okresie pracują zdalnie poza Warszawą.

Ponieważ zacząłem od materiałów przeznaczonych dla początkujących, nawet gdybym udostępnił te części w których jest właściwa demonstracja ćwiczeń, osoby które nie mają szerszych horyzontów i tak by tego nie potrafiły zrozumieć. Bo tam nie jest prezentowane wykonanie docelowe, "jak w walce", a zmodyfikowane by początkujący mógł z nich odnieść korzyść, zanim będzie w stanie ćwiczyć na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym. A to dlatego, że istotą metod treningowych yiquan jest koordynacja pomiędzy świadomością, a ciałem/ruchem za pomocą specyficznych, stopniowo rozwijanych odczuć (wrażeń kinestetycznych, tradycyjnie określanych jako "czucie energii"). Ćwiczenia przeznaczone dla początkujących zmodyfikowane są tak, żeby ułatwić pracę nad rozwijaniem tych odczuć, a dopiero gdy się je rozwinie, pewne jakby przesadzone ruchy stają się stopniowo bliższe docelowym. Gdyby zacząć od docelowej formy ruchu, utrudniłoby to zrealizowanie tego co jest jądrem Yiquan, a także bardziej tradycyjnych systemów wewnętrznych.

Więc nawet gdybym tutaj zamieścił te filmiki z wykonaniem prawidłowym, właściwym dla początkujących, to i tak nie sądzę, żeby ktoś, kto nie potrafi pojąć nawet tego, że tutaj głównie mówiłem, a nie próbowałem demonstrować poprawną formę czegoś, był w stanie zrozumieć coś, co wymagałoby znacznie większego zastanowienia się.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Próbka materiałów przeznaczonych dla uczestników naszych międzynarodowych szkoleń.



Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 250 Napisanych postów 793 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 11206
Wygląda na to, że jednak masz tendencję do stawania w ten sposób. Czy jest to skutek długotrwałego treningu w tej pozycji, czy jakieś tam urazy to już inna historia. A tak na marginesie, to ten styl jak dla mnie jest strasznie dużo "gadany". Jak wszystkie zajęcia tak wyglądają, to ja bym spał na zajęciach...







1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Najpierw wracając do tego ustawienia nogi. Jak już wyjaśniałem, w ogóle w tych filmach nie starałem się pokazać pracy nóg. No i rzeczywiście przebyte kontuzje mogą wpływać na tendencję do specyficznych ustawień. Natomiast właściwe instruktażowe części tych filmów nie zostały tutaj zamieszczone, bo i tak ktoś kto nie ćwiczy bezpośrednio niewiele z tego wyniesie, a nieporozumień mogłoby wyniknąć jeszcze więcej. Bo wiele rzeczy, które ktoś "z zewnątrz" może uznać za błędne, jest robione celowo, a dużo trzeba tłumaczyć, żeby wyjaśnić z czym to jest związane - niektóre rzeczy w odniesieniu do specyficznych sytuacji w walce, a niektóre związane z etapami nauki - wtedy dużo by tłumaczyć jak niby to samo inaczej ćwiczymy na poziomie podstawowym, inaczej na średniozaawansowanym i jeszcze inaczej na zaawansowanym, i dlaczego tak się robi.

Co do "przegadania" na treningach. Przedstawione tutaj filmiki nie zawierają właściwej części instruktażowej, a bardziej dodatkowe wyjaśnienia.

Natomiast prawdą jest, że nauka właściwych ćwiczeń Yiquan wymaga dużo więcej wyjaśnień niż w przypadku innych sztuk i sportów walki, ponieważ trening obejmuje nie samo powtarzanie ruchów, ale opiera się na "prowadzeniu ruchu przez pracę mentalną". To jest trening ideomotoryczny. Nie wystarczy zademonstrowanie samego ruchu, i potem jego korekty i ewentualnie w jakimś stopniu objaśnienia. Tutaj trzeba omówić to czego nie widać, co ma się dziać w głowie, w wyobraźni, jakbyśmy rozciągali lub ściskali jakieś sprężyny, pokonywali opór wody, w jakim kierunku działa siła główna, jakie są uzupełniające kierunki działania siły itd. Przez te "idee", czy "intencje" rozwija się "odczucie" (to co określa się czasem jako "czucie energii"). Poprzez to odczucie następuje koordynacja świadomości z ruchem. To jest podstawa treningu Yiquan. Jeśli ktoś jest zainteresowany takim rodzajem treningu, będzie zdawał sobie sprawę, że to są rzeczy które trzeba omówić, bo nie da się zademonstrować tego co ma się podczas treningu dziać w głowie.

Ale akurat to wszystko znajduje się w głównej części instruktażowej tych filmów. Tutaj wybrane zostały tylko fragmenty uzupełniające, w których nie tłumaczę wykonania ćwiczeń, a odnoszę się do często zadawanych przez uczniów pytań lub problemów i nieporozumień, jakie wynikają podczas nauki.

W każdym bądź razie, po prostu jeśli ktoś ma "zacięcie akademickie", to może się odnaleźć w Yiquan. Jeśli ktoś od treningu oczekuje głównie, że się spoci i wymęczy, to z Yiquanu odpadnie po pierwszych zajęciach, albo nawet w ich trakcie - zdarzało się, że ludzie którzy przyszli po raz pierwszy uciekali z treningu korzystając z momentu, gdy byłem od nich odwrócony

Podsumowując, jeśli ktoś nie potrafi przebrnąć przez moje wywody, to pewne jest, że w treningu Yiquan się nie odnajdzie

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 250 Napisanych postów 793 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 11206
Jak można to chciał by zobaczyć fragment tej głównej części, gdzie zobaczę wersję FULL-WYPAS...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Akurat tamte filmy, przygotowywane dla warszawskich uczniów na początku ogłoszenia pandemii wstawione są w zamkniętej grupie na facebooku, przeznaczonej tylko dla ćwiczących u nas. W tym momencie nie jestem w stanie wrzucić próbki na youtube, bo jestem na wakacjach, i nie mam tych filmów na dysku.

Natomiast w czerwcu przygotowałem materiał dla uczestników intensywnego szkolenia letniego (obozu), który odbędzie się w lipcu, ale to akurat w całości w języku angielskim, ponieważ większość uczestników naszych szkoleń letnich i zimowych stanowią cudzoziemcy. Nagrania obejmują tylko materiał najbardziej podstawowy - to co jest wprowadzane w pierwszym tygodniu nauki w trybie intensywnym (lub pierwsze 3 miesiące zwykłych zajęć 2 razy w tygodniu). Całość dostępna jest dla uczestników obozu. Natomiast kilka lekcji przykładowych zamieściłem na YouTube. Więc zainteresowani mogą zobaczyć na czym polega nauka podstaw Yiquan. Ale jak wspominałem wyżej, trzeba sobie zdawać sprawę, że sposób ćwiczenia, nawet w odniesieniu do tych samych ćwiczeń, stopniowo zmienia się wraz z kolejnymi etapami nauki.

Lekcja 1 - 1 godzina 21 minut




Lekcja 2 - 1 godzina 10 minut




Lekcja 9 - 1 godzina 7 minut




Lekcja 10 - 25 minut




Lekcja 22 - 50 minut




Lekcja 29 - 26 minut






Zmieniony przez - dacheng w dniu 2020-07-10 12:29:09

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
W sobotę zakończyło się kolejne dwutygodniowe intensywne letnie szkolenie Yiquan



Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Mistrz Yao Chengguang prezentuje metodę treningową qiangbu san shou, jest to rodzaj jakby sanshou, tzw. udawane lub naśladowane san shou - mofang san shou, gdzie nacisk kładziony jest na kroki i uzyskiwanie korzystnej pozycji.



Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
A tutaj mistrz Yao Chengguang demonstruje Taniec Yiquan. Filmik z około 2008 roku



Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Sztuki walki – odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Następny temat

Sambo - rosyjska sztuka walki

WHEY premium