SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

WSZYSTKO O BRAMKARZACH :-D !!!!

temat działu:

Piłka Nożna

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 33655

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3347 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6270


TECHNIKA - Parowanie i Piąstkowanie piłki :..
Jest kilka okazji w których bramkarz nie jest w stanie złapać piłkę. Niekiedy musi sparować piłkę nad poprzeczką lub obok słupka. Przy dośrodkowaniach zdarzają się sytuacje, w których należy wypiąstkować piłkę z pola karnego ponieważ chwyt jest niemożliwy.


..: Parowanie piłki :..
Niekiedy zdarza się, że piłka jest zbyt daleko aby ją złapać, ale na tyle blisko, iż można końcówkami palców skierować ją poza bramkę.
Do sparowania piłki poza bramkę powinna by używania otwarta dłoń - nie pięść. Wprostowane palce zawsze mają kilka centymetrów więcej niż pięść.

- Parowanie wysokich piłek
Chodzi o takie piłki które zmierzają pod poprzeczkę i należy przenieść je ponad nią. Poniżej przedstawiłem kilka podstawowych zasad:

Należy szybko zdecydować w którą stronę zmierza piłka. Jeśli centralnie w kierunku bramkarza należy wybrać stronę w którą lepiej mu się broni.
Jeśli golkiper lepiej broni piłki z prawej strony odwraca się w prawo a jeśli w lewo to w lewo.
Aby jak najszybciej cofnąć sie do bramki należy użyć kroku krzyżowego.
Należy wybić się do góry ('Power Step'), delikatnie do tyłu - jest jedyna interwencja, którą bramkarz wykonuje do tyłu!!!. Bramkarz powinien tak wymierzyć aby wybić piłkę w jak najwyższej pozycji - należy przenieść piłkę ponad poprzeczką.
Przy tej interwencji należy użyć przeciwnej ręki. Np. Jeśli bramkarz rzuca się w lewo powinien użyć prawej ręki.
W celu sparowania piłki nad poprzeczkę należy użyć otwartej dłoni. Piłka ma pewną predkość więć wystarczy ją tylko dotknąć dłonią i powinna ominąć bramkę.


- Parowanie piłek obok słupka
Technika parowania piłek obok słupka na rzut rożny jest bardzo podobna do rozszerzonego rzutu (w powietrzu) z tą różnicą, że w tej interwencji używana jest tylko jedna ręka - ta która znajduje się bliżej piłki. Dla niższych piłek będzie ta dłoń która znajduje się niżej. Natomiast dla piłek, które znajdują się wyżej wykorzystuje się tą rękę która jest na górze bramkarza kiedy jest on w pozycji horyzontalnej - czyli podczas strzału w lewo będzi to prawa ręka.

Poniżej znajduje się kilka zasad którymi można kierować się przy próbie sparowania piłki na rzut rożny:

Należy użyć pracy nóg aby zająć właściwą pozycję.
Bramkarz powinien wybić się z jak największą siłą - używając techniki rzutu rozszerzonego.
Piłkę należy sparować całą dłonią tej ręki, która jest bliżej piłki.

Tej interwecji nie można wykonywać cofają się do bramki ponieważ najczęściej kończy się to wyjomwaniem piłki z siatki.


..: Piąstkowanie piłki :..
Piąstkowanie używane jest przy dośrodkowaniach w pole karne, których bramkarz nie może wyłapać - bardzo często gdy jest duża liczba zawodników. Jeśli bramkarz ma wątpliwości czy będzie w stanie złapać piłkę wtedy może ją wypiąstkować poza pole karne. Jednak należy pamiętać, że piąstkoanie powinno być wykorzystywane tylko prz dośrodkowaniach a nie strzałach na bramkę.


Trzy zasady którymi należy się kierować przy piąstkowaniu:
Szerokość - piłkę należy kierować w kierunku linii bocznej - jak najdalej od środka placu gry.
Dystans - piłkę należy wybijać najdalej jak to możliwe
Wysokość - piłkę należy wybijać ponad głowami atakujących zawodników - jak najwyżej to możliwe.

Właściwe ułożenie dłoni przy piąstkowaniu daje lepszą kontrolę nad piłką a także może uchronić przed kontuzją. Dłoń powinna być złożona w pięść, gdzie cztery palce tworzą płaską powierzchnię a kciuk powinien być dociśniety do nich. Należy jednak pamiętac o tym aby kciuka nie wkładać do środka pięści!


Piąstkowanie może być wykonywane przy użyciu jednej bądź dwóch rąk. Zależne jest to od kierunku w którym chcemy wypiąstkować piłkę. Jeśli bramkarz chce wybić piłkę w kierunku, z którego ona przyleciała musi wykorzystac do tego dwie ręce. Natomiast jeśli tylko przedłużyć dośrodkowanie wystarczy do tego tylko jedna.


Piąstkowanie oburącz polega na tym aby z dwóch piąści stworzyć możliwie największą powierzchnię. Ręce powinny być ułożone blisko siebie, łokcie po bokach ciała - następnie należy wykonać gwałtowny ruch w kierunku piłki. Słabe piąstkowanie najczęściej spowodowane jest tym, że ręce są wyprostowane i piłka tylko się od nich odbija.

http://www.sfd.pl/temat132515/ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC
http://www.sfd.pl/temat130326/ - JUVENTUS TURYN

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3347 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6270


TECHNIKA - Wznawianie gry :..

Bramkarz jest ostatnią linią obrony, ale może być także pierwszą linią ataku. Oczywiście nie chodzi tu o drybling i przejście całego boiska, a o szybkie i efektywne wznowienie gry.
Po wykonanej interencji bramkarz musi szybko rozejrzeć się i sparwdzić jakie ma możliwości wznowienia gry. Może odbyć się to na dwa sposoby: ręką (wyrzut) lub nogą (wykop).


..: Wykop :..
Bramkarz może po prostu rzucić piłkę na murawę i wybić ją w pole, w szczególnosci wtedy gdy ma silne uderzenie. Jeśli potrzeba większych dystansów stosuje się 'wykop z ręki'.


- Wykop (z ręki)
Stosowany jest wtedy gdy istnieje potrzeba wybicia piłki na duży dystans.
Rozpoczynamy z piłką w obu rękach. Może być wygodniej wypuszczać piłkę z jednej ręki niż z dwóch. Wtedy, powinna być użyta ręka z tej samej strony ciała co noga, którą kopiemy. Bierzemy krótki rozbieg (2-3 kroki) z niewielkim kątem do kierunku wykopu. Stopa na której się podpieramy powinna być skierowana do miejsca, w które chcemy wybić piłkę. Wypuszczamy piłkę z rąk (nie podrzucamy do góry!) i kopiemy, następnie lądujemy na wykopującą nogę. Noga, którą wykopujemy powinna być prosta, na linii do celu i nie powinna zataczać łuku wokół ciała.

http://www.sfd.pl/temat132515/ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC
http://www.sfd.pl/temat130326/ - JUVENTUS TURYN

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3347 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6270
Wykop z odbiciem(z ręki)
Wykop ten polega na tym, że piłka przed kontaktem ze stopą odbija się jeszcze od ziemi. Oferuje on niższą trajektorię lotu a także lepszą kontrolę nad piłką w czasie wiatru oraz łatwiejszy odbiór przez zawodników z pola. Jednak dystans podczas tego wykopu jest krótszy. Technika jest bardzo podobna jak przy poprzednim wybiciu z tym wyjątkiem, że stopa uderza w piłkę zaraz po tym gdy futbolówka odbije się od murawy.

Wyczucie jest bardzo ważne przy wybiciach piłki (należy trafić w piłkę w odpowiednim momencie: nie za wcześnie ale też nie za późno). Chodzi przecież o to aby celnie i daleko podać piłkę. Dlatego też można to osiągnąć tylko poprzez trening

http://www.sfd.pl/temat132515/ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC
http://www.sfd.pl/temat130326/ - JUVENTUS TURYN

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3347 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6270


..: Wyrzut :..
Wyrzuty piłki są najczęsciej krótsze od wykopów ale bardziej celne. Szybki wyrzut dokładnie do nogi zawodnika jest bezpieczniejszy od wybicia piłki nogą.
Najlepiej jeśli piłka spada przed zawodnikiem dając mu czas na spokojne przyjęcie jej.

- Wyrzut po ziemi
Jest wykorzystywany na krótkich odległościach. Umożliwia dokładne podanie i łatwiejszy odbiór przez kolegów z drużyny. Kontrola nad piłką odbywa się poprzez dłoń, przedramię i zgięty nadgarstek. Przy tym wyrzucie końcówki palców powinny delikatnie dotknąć trawy. Aby to zrobić kolana muszą być zgięte a biodra wystarczająco nisko murawy.
Nie należy wyrzucać piłki w ten sposób aby ta kozłowała - przejście powinno być płynne.


- Wyrzut półgórny
Rzut ten przypomina rzut oszczepem. Dłoń powinna być obok głowy, rzut wykonujemy do przodu robiąc przy tym krok.
Delikatne podkręcenie piłki do dołu ułatwia odbiór zawodnikom z druyżny.
Przy wyrzucie koniuszki palców powinny być delikatnie przesunięte ku górze piłki co nadaje piłce odpowiednią trajektorię - do dołu.


- Wyrzut boczny
Rzut boczny jest wyrzutem pomiędzy 'półgórnym' a 'nad głową'. Ręka jest delikatnie wyciągnięta do tyłu za bramkarzem, piłka na wysokości ramienia - jest wypychana do przodu. Przy tym rzucie dłoń także powinna być przesunięta ku górze piłki ponieważ ułatwia to skierowanie jej futbolówki do murawy.


- Wyrzut nad głową
W tym wyrzucie dystans jest największy natomiast najmiejsza celność. Ta technika jest dobra dla młodych bramkarzy ponieważ często bywa tak, że rzucają oni piłkę na taką odległość na jaką kopią. Kontrola nad piłką odbywa się poprzez dłoń i przedramię ze zgiętym nadgarstekiem. Ręka jest wyprostowana, z tyłu bramkarza. Golkiper robi krok i ręką zatacza koło ponad głową, wypszcza piłkę w kierunku celu. Koniuszki palców nadają piłce odpowiednią rotację.

http://www.sfd.pl/temat132515/ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC
http://www.sfd.pl/temat130326/ - JUVENTUS TURYN

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3347 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6270
Przygotowanie przedmeczowe :.. KOSA

..: DZIEŃ MECZOWY :..



Na dwa, trzy przed meczem warto spożywać pokarmy które zawierają węglowodany (ale z umiarem!) np.: dania z makaronem, ziemniaki, ryż, chleb. Pozwala to na zgromadzeni energii potrzebnej w trakcje meczu.
Podane wyżej pokarmy należy zjeść nie później niż cztery godziny przed meczem! Ich strawienie wymaga czasu, a jeśli trawienie się nie skończy poczujemy się źle podczas meczu.
Nie zalecane jest spożywanie herbaty i kawy tuż przed meczem lub zaraz po nim. Dobrym napojem jest woda mineralna ale nie gazowa, gdyż ta powoduje wzdęcia. Można też kupić napój izotoniczny ale ten nie jest wskazany. Można taki napój również sporządzić samemu: zmieszać wodę mineralną z sokami owocowymi.
Warto a nawet trzeba odpowiednio nastawić się psychicznie na mecz. Należy być pewnym siebie i swoich umiejętności. To bardzo ważne gdyż od tego zależy jak będziemy bronić! Nie warto się denerwować i przejmować.
W plecaku warto mieć strój na każde warunki atmosferyczne. Warto też zwrócić większą uwagę na ów warunki atmosferyczne gdyż mogą one znacznie wpłynąć na przebieg

http://www.sfd.pl/temat132515/ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC
http://www.sfd.pl/temat130326/ - JUVENTUS TURYN

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3347 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6270
..: Przygotowanie przedmeczowe :.. KOSA

..: ROZGRZEWKA WSTĘPNA :..



Rozgrzewka wstępna powinna trwać 10-15 minut.
Na początek należy biegać wolnym truchcikiem przez około 2 min potem coraz szybciej ale nie należy robić tzw. sprintów.
Potem stojąc w miejscu należy zrobić kilka ćwiczeń rozluźniających.
stojąc w rozkroku (stopy na odległość ok. 60 cm), dłonie oparte na biodrach, którymi zatacza się okręgi.
stanie w rozkroku (stopy na odległość ok. 30 cm), najpierw prawą, potem prawą ręką zataczamy szerokie kręgi sięgając powyżej głowy.
leżymy na plecach, podciągamy prawe kolano do klatki piersiowej, po czym prostujemy nogę starając się cały czas unosić głowę w powietrzu. To samo robimy z drugą nogą.
Gdy skończymy ćwiczenia rozluźniające przechodzimy do ćwiczeń rozciągających.
leżymy brzuchem do murawy, umieszczamy dłonie w jednej linii z ramionami. Z tej pozycji prostujemy ramiona wypychamy górną cześć tułowia do góry.
do tego ćwiczenia potrzebny jest jakiś kolega. Obydwaj stoicie około 60 cm od siebie. Unosząc ręce w górę podajesz piłkę sąsiadowi nad głową. Drugi z ćwiczących po przejęciu piłki robi skłon do przodu i między nogami oddaje piłkę swojemu partnerowi. Przyjmujący piłkę lekko ugina nogi w kolanach.
tutaj również potrzebny jest partner. Stoicie obok siebie w odległości około 40-50 cm plecami do siebie. Podajecie sobie piłkę bokiem oburącz. Skrętowi w jedną stronę towarzyszy odbiór, w drugą stronę podanie.
kręcenie ósemki doskonale rozgrzewa mięsnie pachwin. Stoimy w dość dużym rozkroku. Między nogami podajemy sobie piłkę wykonując ósemkę.

http://www.sfd.pl/temat132515/ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC
http://www.sfd.pl/temat130326/ - JUVENTUS TURYN

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3347 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6270
Przygotowanie przedmeczowe :.. KOSA

..: ROZGRZEWKA WŁAŚCIWA :..

Rozgrzewka właściwa jest rozgrzewką typową dla bramkarza. Dzięki tej rozgrzewce odpręży się oraz rozgrzeje potrzebne mięśnie.



Zataczamy głową pełne 10 okręgów w jedną stronę potem w drugą. Dzięki temu ćwiczeniu rozluźnimy mięśnie karku. Jest to również doskonałe ćwiczenie relaksujące.
W celu rozluźnienia mięśni ramion i przedramion, stajemy na stopach rozstawionych na odległość ok. 30 cm. Kładziemy dłonie na ramionach i łokciami zataczamy kręgi.
Mięśnie ścięgna i ud rozluźnimy uginając nogę w kolanie aż uda się dłonią uchwycić kostkę która znajdzie się w okolicy pośladka. Potem powtarzamy ćwiczenie z drugą nogą.
Piłkę zataczamy kręgami wokół tułowia przekładając ją z ręki na rękę rozpoczynając od pasa potem wchodząc coraz wyżej kończąc na wysokości klatki piersiowej.
Do tego ćwiczenia potrzebny jest nam partner! Leżymy na brzuchu z rękami wyciągniętymi przed siebie, partner rzuca nam piłkę z odległości około 2m a my stara się ją złapać oburącz.
Tutaj też potrzebny jest partner. Stoimy od niego w odległości 2m Partner trzyma piłkę w wyciągniętych rękach (które w miarę umiejętności bramkarza można obniżyć lub podwyżyć). Naszym zadaniem jest złapanie piłki upuszczonej przez partnera niż ta dotknie ziemi.

http://www.sfd.pl/temat132515/ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC
http://www.sfd.pl/temat130326/ - JUVENTUS TURYN

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3347 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6270


SPRZĘT - Rękawice :..

Rękawice mają za zadanie chronić ręce bramkarza a także poprawiać chwyt piłki.
..: Przyczepność :..
Spodnia część rękawic bramkarskich wykonana jest najczęściej z lateksowej pianki. Generalnie, im pianka jest bardziej gładka tym przyczepność jest lepsza. Odradzam rękawice mające spodnią część wykonaną z gumy, poniewaz ich przyczepność jest niewystarczająca. Mozna je wykorzystywać np: na treningu.
..: Wytrzymałość :..
Bardzo dobra pianka najczęsciej jest mało wytrzymała. Dlatego należy pójść na kompromis i wybrać wytrzymałe rękawice o przyzwoitej przyczepności.

..: Amortyzacja :..
Rękawice zapweniają amortyzację przy silnych strzałach. Zmiejszają siłę uderzenia. Grubsza warstwa pianki pomaga w tym ale należy pamiętać ze jeśli będzie zbyt gruba utrudni chwyt piłki.
..: Ochrona nadgarstka :..
Przyzwoite rękawice zabezpieczają nadgarstek przed kontuzją przy bardzo silnych strzałach. Pomaga w tym szeroki pasek.
..: Komfort :..
Niektóre rękawice posiadają otwory wentylacyjne. Inne wykonane są z materiału przepuszczającego powietrze. Zapobiega to, w lepszym lub gorszym stopniu, poceniu się rąk.

..: Rozmiar :..
Tutaj możesz zmierzyć swoją dłoń

..: Dbanie o rękawice :..
Kiedy kupisz nowe rękawice na pewno chciałbyś używać je jak najdłużej. Poniżej znajduje się kilka rad wydłużających życie rękawic.

Najważniejszą rzeczą jest wykorzystywanie prawidłowej techniki. W miarę możliwości należy łapać piłkę i wykorzystywać ją jako amortyzację zamiast upadać na ręce. Jeśli to możliwe należy także podnosić się bez pomocy rąk. (technika ta wymaga ćwiczeń)

Najlepiej używać jest dwóch par rękawic - jedne na mecze, drugie na trening. Kiedy rękawice meczowe są już wystarczająco zniszczone można przesunąć je na terning.

Rękawice należy prać po każdym użyciu. Ma to dwie korzyści: usuwa brud a także zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi. Rękawice należy prac recznie (niektórzy zalecają pranie z odrobiną mydła). Następnie trzeba gruntownie wypłukać w czystej wodzie. Należy Suszyć z dala od promieni słonecznych.

Rękawice najlepiej jest przechowywać w foliowej torbie w chłodnym, sychym miejscu. Przed schowaniem upewnij się czy są suche - mogą zapleśnieć. Przechowywanie rekawic w foliowej torebce zapobiega utracie spręzystosci i

Większość pianek wykorzystywanych do produkcji rękawic, zwiększa swoją przyczepność jeśli dlikatnie zmoczymy ją wodą. Bramkarz powinien mieć w bramce bidon z wodą nie tylko po to by mógł się napić ale także by zwilżyć rękawice. Woda może zwiększyć przyczepność starych rękawic.


--------------------------------------------------------------------------------

Należy pamiętać, że nawet najlepsze (najdroższe) rękawice nie są w stanie zastąpić prawidłowego chwytu. Dobry bramkarz powinien dobrze łapać piłkę bez jakichkolwiek rękawic - zwiększają one jedynie komfort i bezpieczeństwo.
1

http://www.sfd.pl/temat132515/ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC
http://www.sfd.pl/temat130326/ - JUVENTUS TURYN

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3347 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6270


Bluza bramkarska z tradycyjnym długim rękawem zabezpiecza łokcie przed urazami przy interwencjach. Niektórzy bramkarze preferuja krótki rękaw (Fabien Brathez, Jorge Campos).

Bluza bramkarska posiada ochraniacze na łokciach (niektóre firmy dodają także zabezpieczenia na ramiona).

http://www.sfd.pl/temat132515/ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC
http://www.sfd.pl/temat130326/ - JUVENTUS TURYN

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3347 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6270


SPRZĘT - Spodnie :..

Spodenki bramkarskie posiadają na biodrach ochraniacze z gąbki lub innego materiału (długie spodnie dodatkowo na kolanach), które mają za zadanie amortyzować upadek. Wybór długich lub krótkich spodni zależy od indywidualnych predyspozycji i preferencji bramkarza. Jeśli mamy długie i krótkie spodnie, dobór można uzależnić od stanu murawy na której na przyjdzie grać bądź też od pogody.

Na treningach proponuję używać tylko długich spodni ze względu na bardzo dużą ilość wykonywanych interwencji.

http://www.sfd.pl/temat132515/ - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC
http://www.sfd.pl/temat130326/ - JUVENTUS TURYN

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ITI przejmuje Legie !!!!

Następny temat

Tarpan-Ambra 2:2

WHEY premium