1) "Wśród substancji emitowanych w procesach spawalniczych występują związki wykazujące różnorakie działania szkodliwe:
Drażniące, wywoływane przez substancje, które w bezpośrednim kontakcie powodują zapalenie skóry lub błon śluzowych – takie jak np. aerozole tlenków żelaza i glinu, O3, NO2.
Duszące, wywoływane przez substancje ograniczające dostępność, lub możliwość przyswajania tlenu np. ditlenek węgla wypierający tlen z powietrza, lub tlenek węgla i tlenek azotu zmniejszający jego dostępność w tkankach.
Uczulające, wywoływane przez substancje powodujące immunologiczną reakcję alergiczną np. tlenki miedzi, cynku, chromu, kalafonia.
Rakotwórcze lub prawdopodobnie rakotwórcze - wywoływane przez substancje, sprzyjające powstawaniu chorób nowotworowych, np. Ni, Cr(VI), Be, Cd, O3, formaldehyd.
Trucizny układowe specyficznie działające na poszczególne narządy i tkanki np. Mn, CO, NO – układ nerwowy, Pb – układ krwiotwórczy, Cd – nerki, F-- kości lub inne toksyczne substancje np." żródło-
http://www.spawalnictwo.com.pl/index.php?go=for&akcja=watek&id_watek=2019
2) Tak