Historycy uważają, że choć samo słowo pochodzi od greckiego "athos", czyli walka, jako dyscyplina sportowa lekkoatletyka narodziła się bynajmniej nie w Grecji, lecz w Egipcie.To tam na ścianach świątyń z ok. 3500 roku p.n.e. znaleziono najstarsze przedstawienia wyczynów sportowych.Doskonalenie takich cech jak szybkość, gibkość, wytrzymałość, opanowanie i siła najwcześniej doceniono w wojsku, dla którego lekkoatleci byli cennym nabytkiem.Najlepsi z nich brali udział w zawodach sportowych (igrzyskach) organizowanych w różnych miastach.Pierwsze igrzyska olimpijskie (w Olimpii) odbyły się w roku 776 p.n.e. Uczestnicy startowali w biegach krótko i długodystansowych, skokach, rzucie dyskiem oraz rzucie oszczepem.
Jednym z pierwszych kronikarzy lekkoatletyki, był Homer, który w "Iliadzie" i "Odysei" opisał wyczyny ówczesnych mistrzów.Ważną rolę w rozwoju lekkoatletyki odegrała także Irlandia. Zachowała się irlandzka księga z ok. 1160 roku, opisująca tamtejsze turnieje sportowe. W Szkocji organizowano z kolei zawody w rzucaniu pniem modrzewia.
Lekkoatletykę, sport wolny od ograniczeń geograficznych czy społecznych, uprawiano również w różnych regionach Azji.Interesowali się nią nawet królowie. We Francji w roku 1678 Ludwik XIV osobiście dał sygnał do startu uczestnikom zawodów w chodzie w Saint-Germain-en-Laye.
W nowoczesnym kształcie lekkoatletyka zaistniała jednak dopiero w XIX wieku, do czego przyczynili się zwłaszcza Anglicy.W 1861 roku w Anglii powstał pierwszy Amatorski Klub Lekkoatletyczny. W roku 1867 we francuskim Boulogne-sur-Mer niedaleko Calais odbył się pierwszy mityng lekkoatletyczny, zorganizowany przez... Anglików.O prawdziwym rozwoju lekkoatletyki w Europie i na całym świecie można mówić w początkach XX wieku. W roku 1912 powołano do życia Międzynarodową Amatorską Federację Lekkiej Atletyki (IAAF), której zadaniem było m.in. rejestrowanie pierwszych rekordów.Było rzeczą oczywistą, że tak uniwersalne dyscypliny sportowe musiały znaleźć się w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich wskrzeszonych przez barona Pierre de Coubertina w 1896 roku.Od tamtej pory historia lekkoatletyki jest nierozerwalnie związana z historią igrzysk.
Choć do sukcesu i popularności olimpiad przyczyniło się wielu znakomitych sportowców z wszystkich dyscyplin, największymi legendami pozostają bez wątpienia właśnie lekkoatleci (Paavo Nurmi, Emil Zatopek, Jesse Owens, Bob Beamon, Carl Lewis...)
ZAtopek>>poczytajcie sobie o nim

>>SAPSP<<