SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

lekkoatletyka

temat działu:

Po siłowni, o siłowni

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 2007

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2336 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11009
Trudno dokładnie określić początki lekkoatletyki, ponieważ jest ona elementarnym przejawem sprawności fizycznej człowieka.

Historycy uważają, że choć samo słowo pochodzi od greckiego "athos", czyli walka, jako dyscyplina sportowa lekkoatletyka narodziła się bynajmniej nie w Grecji, lecz w Egipcie.To tam na ścianach świątyń z ok. 3500 roku p.n.e. znaleziono najstarsze przedstawienia wyczynów sportowych.Doskonalenie takich cech jak szybkość, gibkość, wytrzymałość, opanowanie i siła najwcześniej doceniono w wojsku, dla którego lekkoatleci byli cennym nabytkiem.Najlepsi z nich brali udział w zawodach sportowych (igrzyskach) organizowanych w różnych miastach.Pierwsze igrzyska olimpijskie (w Olimpii) odbyły się w roku 776 p.n.e. Uczestnicy startowali w biegach krótko i długodystansowych, skokach, rzucie dyskiem oraz rzucie oszczepem.
Jednym z pierwszych kronikarzy lekkoatletyki, był Homer, który w "Iliadzie" i "Odysei" opisał wyczyny ówczesnych mistrzów.Ważną rolę w rozwoju lekkoatletyki odegrała także Irlandia. Zachowała się irlandzka księga z ok. 1160 roku, opisująca tamtejsze turnieje sportowe. W Szkocji organizowano z kolei zawody w rzucaniu pniem modrzewia.
Lekkoatletykę, sport wolny od ograniczeń geograficznych czy społecznych, uprawiano również w różnych regionach Azji.Interesowali się nią nawet królowie. We Francji w roku 1678 Ludwik XIV osobiście dał sygnał do startu uczestnikom zawodów w chodzie w Saint-Germain-en-Laye.
W nowoczesnym kształcie lekkoatletyka zaistniała jednak dopiero w XIX wieku, do czego przyczynili się zwłaszcza Anglicy.W 1861 roku w Anglii powstał pierwszy Amatorski Klub Lekkoatletyczny. W roku 1867 we francuskim Boulogne-sur-Mer niedaleko Calais odbył się pierwszy mityng lekkoatletyczny, zorganizowany przez... Anglików.O prawdziwym rozwoju lekkoatletyki w Europie i na całym świecie można mówić w początkach XX wieku. W roku 1912 powołano do życia Międzynarodową Amatorską Federację Lekkiej Atletyki (IAAF), której zadaniem było m.in. rejestrowanie pierwszych rekordów.Było rzeczą oczywistą, że tak uniwersalne dyscypliny sportowe musiały znaleźć się w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich wskrzeszonych przez barona Pierre de Coubertina w 1896 roku.Od tamtej pory historia lekkoatletyki jest nierozerwalnie związana z historią igrzysk.
Choć do sukcesu i popularności olimpiad przyczyniło się wielu znakomitych sportowców z wszystkich dyscyplin, największymi legendami pozostają bez wątpienia właśnie lekkoatleci (Paavo Nurmi, Emil Zatopek, Jesse Owens, Bob Beamon, Carl Lewis...)

ZAtopek>>poczytajcie sobie o nim

>>SAPSP<<

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 491 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 14527
Myśle że lekoatletyka była pierwszym sportem, bo napewno już miliony lat temu ludzie biegnąc uciekali przed zwierzyną:) no a dzieciaki zaczynają od czworakowania a pózniej chud i bieg.!!!

"O sporcie jesteś pokojem"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2336 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11009
i raczkowanei

>>SAPSP<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 491 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 14527
heheh zapomnieałem o tym heheheh. A jeszcze wcześniej pełzanie hehe.

"O sporcie jesteś pokojem"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

kazdy lubi biegac :-))

Następny temat

Emil Zatopek

nutloveb