Kiedy dodatki do śniadań i deserów są tak smaczne, że aż czeka się na ich spożycie, a dodatkowo nie zawierają niekorzystnych z punktu widzenia metabolicznego składników, to zawsze warto mieć je w szafce. Zarówno domowej, jak i hotelowej, czy też w miejscu pracy. Zwłaszcza, kiedy są to płatki z unikalnym składem i zawierające aż 26 g białka na 100 g produktu, dzięki czemu oprócz walorów smakowych wzbogacają również dietę.

Muesli wymyślone na nowo

W swojej tradycyjnej wersji Muesli opiera się o płatki owsiane. Przez to też zazwyczaj przeważającym składnikiem odżywczym w produkcie są węglowodany. Dodatkowo zawartość cukru w Muesli podnoszą suszone owoce zawierające dodatek cukru, kawałki czekolady z cukrem, miód, czy po prostu cukier stołowy oraz syropy glukozowe, fruktozowe i glukozowo-fruktozowe.

Dobrym rozwiązaniem na przechylenie szali proporcji bardziej w kierunku białek okazało się połączenie płatków owsianych z płatkami orzeszków ziemnych, czyli arachidowych. Wykorzystanie ich jako głównego składnika, a także płatków sojowych jako dodatku, pozwala na około dwukrotne zwiększenie zawartości białka w produkcie, w porównaniu do standardowego Muesli.

Dodatkowo na dwukrotne obniżenie zawartości cukru (z około 19 g na około 9 g) w przeliczeniu na 100 g produktu pozwala zastosowanie maltitolu i ksylitolu zamiast sacharozy, miodu czy syropów. Maltitol i ksylitol poza tym, że są niskokaloryczne, zapewniają jeszcze jedno pozytywne działanie, a mianowicie są prebiotykami, czyli korzystnie wpływają na mikrobiotę jelitową. Rodzynki, czy suszoną żurawinę w Muesli na nowo zastępuje się liofilizowanymi bananami, które nie wymagają dosładzania i zawierają skrobię oporną, również wspomagającą mikrobiotę.

proteinowe musli allnutrition

Dla kogo nowe PROTEIN MUESLI

Muesli, w którego składzie występują duże ilości cukru, dobrze sprawdzają się głównie u sportowców z bardzo wysokim poziomem aktywności fizycznej, których zapotrzebowanie energetyczne niekiedy dwukrotnie przekracza zapotrzebowanie przeciętnej osoby z siedzącym trybem życia. Dla każdego, kto ćwiczy rekreacyjnie lub dla zdrowia, pracuje fizycznie, a także dla osób dbających o dobrą kompozycję diety, produkty tego typu powinny mieć mniej węglowodanów, a więcej białka. Nawet jeśli do Muesli osoby te dodają jogurt naturalny, czy maślankę, ponieważ należy pamiętać, że więcej kalorii w tych przetworach dostarczają węglowodany, niż białka.

Z pewnością Muesli pozbawione dodatków cukru oraz oleju palmowego, a za to zawierające migdały, pestki dyni oraz nerkowce, mogą być cennym dodatkiem do diet osób zmagających się z otyłością oraz zaburzeniami lipidowymi (miażdżycą) oraz glukozowymi (cukrzycą).

Jak wykorzystać PROTEIN MUESLI

Proteinowe musli oparte o płatki z orzeszków ziemnych mogą stanowić element śniadania, ale również urozmaicać smakowo i odżywczo desery, takie jak lody czy ciasta. Stosując je do pierwszego posiłku dnia, warto rozważyć wymieszanie ich z jogurtem naturalnym lub kefirem oraz odżywką białkową serwatkową, jajeczną lub roślinną, a także z owocami w żelu bez dodatku cukru. Będzie to jeden z najsmaczniejszych i najbardziej wartościowych posiłków dnia.

Komentarze (0)