Wydawać się by mogło, że samo spożycie płynów będzie rzutować na to, jak przebiegać będzie trening i jak nasze możliwości wysiłkowe będą się kreowały. Jednak okazuje się, że nie tylko fakt spożycia płynu ma znaczenie. Ważna jest również jego temperatura. Otóż jak pokazują badania, spożywanie zimnych napojów zwiększa wytrzymałość sportowców.

Badanie

Naukowcy z Uniwersytetu Loughborough w Anglii przeprowadzili eksperyment na ósemce zdrowych osobników, który wykazywali średni poziom aktywności fizycznej, których organizmy nie były przyzwyczajone do gorących temperatur. Na zewnątrz temperatura sięgała 4 stopni Celsjusza, natomiast w pomieszczeniu, gdzie wykonywano eksperyment 35 stopni Celsjusza z wilgotnością 60%.

Osoby badane musiały wykonać test, aby jeździć do momentu, gdy będą wyczerpani. Co 10 minut badani otrzymywali 100 ml lemoniady bez cukru. Podawano zamiennie lemoniadę o temperaturze 4 stopni Celsjusza, jak i 37 stopni Celsjusza.

zimne napoje

Wyniki

Osoby badane, którym podawano napój zimny, udało się jeździć przez 63,8 minuty. Natomiast gdy podawano napój ciepły, jeździli oni przez 52 minuty.

Wnioski

Wykorzystanie napojów zimnych wydaje się być dobrą strategią schładzania organizmu, co pozwala na przeprowadzenie efektywniejszego wysiłku.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18685527

Komentarze (1)
cynik75

A co z badaniami w innych temperaturach otoczenia? Mam wrażenie, że przy -20 stopniach Celsjusza wyniki byłyby odwrotne.

0