Apetyt na różne produkty w momencie, kiedy akurat chcemy zapanować nad swoją dietą i trochę schudnąć, może być sporą przeszkodą w utracie kilogramów. O ile sięgniemy po jakiś ulubiony produkt od czasu do czasu, to nic się nie stanie, jeśli jednak ciągle będziemy ulegać zachciankom, to może być nieciekawie.

Jak walczyć z zachciankami?

Przede wszystkim trzeba mieć porządek w głowie i po prostu wiedzieć, jakie się ma priorytety. Po drugie, nie można dopuszczać do niedoborów w diecie. Jeżeli zbyt mocno ograniczasz kalorie lub niektóre makroskładniki, wówczas prędzej czy później poniesiesz tego konsekwencje. Organizm będzie się domagał tego, czego mu nie dajesz w odpowiedniej ilości. Dlatego właśnie tyle się mówi o dobrze zbilansowanej, zróżnicowanej diecie. Zbyt wiele osób jednak chce schudnąć po prostu szybko i wprowadza bezsensowne ograniczenia, a później narzeka na efekt jojo.

Chcąc schudnąć, naprawdę warto zadbać o jakość swojej diety i odpowiednią kaloryczność. Jeżeli nie umiesz samodzielnie określić, ile kalorii potrzebujesz, wykorzystaj gotowe kalkulatory, które pokażą Ci, od czego możesz zacząć. 

kg
cm
lat

Swoje posiłki warto też uzupełnić o pokarmy, które są bardziej sycące. Poniżej kilka produktów, które mogą Ci pomóc utrzymać apetyt w ryzach. Jakie produkty zmniejszają apetyt?

Gotowane ziemniaki

"Podejście" ludzi do ziemniaków jest bardzo ciekawe. Wiele osób twierdzi, że nie należy ich jeść na diecie, bo są kaloryczne. A prawda jest taka, że 100 g ma około 75 kcal. Może 100 g to nie jest zbyt dużo, ale nakładając na talerz 300 g, masz już solidną porcję, a jedynie 225 kcal. Inni twierdzą, że odczuwają satysfakcję po zjedzeniu posiłku, w którym znajdują się ziemniaki. Kluczem jednak jest niepolewanie ich kalorycznymi sosami.

A jeśli martwisz się o węglowodany w ziemniakach, to po ugotowaniu włóż je na noc do lodówki. Pod wpływem zimna część skrobi zawartej w ziemniaku, zostanie przekształcona w skrobię oporną, której organizm nie jest w stanie przyswoić. Jedzenie produktów z oporną skrobią pomaga zmniejszyć reakcję cukru w odpowiedzi na posiłek, co jest dobre dla zdrowia metabolicznego.

Płatki owsiane

płatki owsiane

Płatki owsiane zawierają beta-glukany, rodzaj rozpuszczalnego błonnika, który zwiększa uwalnianie cholecystokininy (CCK), hormonu działającego w obrębie układu pokarmowego, który m.in. hamuje apetyt. Beta-glukany obecne w ścianach komórkowych zbóż mają jeszcze jedną zaletę – pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL i działają jako dodatkowe źródło zdrowego dla serca błonnika. Spowalniają również tempo wchłaniania glukozy po posiłku i pomagają utrzymać bardziej stabilny poziom cukru we krwi.

Jajka

Jajka mają wysoką zawartość i białka i tłuszczu, nic zatem dziwnego, że należą do jednych z bardziej sycących produktów. Poza białkiem jajka są także źródłem leucyny, aminokwasu, który odpowiada za uczucie sytości, a przy okazji sprzyja budowaniu beztłuszczowej masy ciała (oczywiście przy dopracowanej diecie i treningu oporowym). Rozpoczęcie dnia od jajecznicy lub omleta to bardzo dobry sposób na zapewnienie sobie uczucia sytości przez kolejne kilka godzin. Warto też dodać do takiego posiłku warzywa, które są niskokaloryczne, a mają sporo błonnika.

Szpinak

szpinak

To może być zaskakujące, że szpinak jest sycącym produktem, ale tak jest. W jego liściach znajduje się grupa związków zwanych tylakoidami, które w trakcie jedzenia aktywują hormon GLP-1. Hamuje on apetyt oraz reguluje poziom cukru we krwi. Najszybszą opcją na zjedzenie porcji szpinaku, jest zmiksowanie go wraz z wodą w formie koktajlu.

Jabłka

Kiedy jesteś głodny, weź jabłuszko. Ten smaczny owoc w wielu sytuacjach potrafi uratować nadchodzący wybuch głodu. Pomimo tego, że zawiera naturalne cukry, to nie wchłania ich tak szybko, dzięki zawartości pektyny, związku podobnego do błonnika. Pektyna spowalnia wchłanianie glukozy i pomaga dłużej czuć się pełniejszym. Małe, ważące około 150 g jabłko ma zaledwie 75 kcal.

Podsumowanie

Włączając powyższe produkty do swojej diety, łatwiej będzie Ci zapanować nad swoim apetytem i zachciankami. Pamiętaj też, żeby zadbać o swoją dietę, zapewniając sobie zróżnicowane produkty, by nie doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów.

Komentarze (6)
M-ka

Zimne ziemniaki, brrr.... Tylko w sałatce jarzynowej, która chyba nie jest zbyt niskokaloryczna. Unikałabym katowania się na diecie w ten sposób. Zimne jedzenie poza tym gorzej syci, więc bilans zysków i strat wychodzi w sumie na zero.

0
Bull

Jutro lub pojutrze pojawi się art Macieja dotyczący ziemniaków i ryżu, dopełniający kwestię skrobi opornej.

2
gokuson

Skoro skrobia oporna nie jest wchłaniana i trawiona w jelicie cienkim, nie pojawią się wzdęcia i bóle brzucha?

0
Bull

Nie, podobnie jak błonnik.

0
M-ka

@Bull, dziękuję za zapowiedź.
Sam pomysł wykorzystania tej skrobii jest fajny, tylko teraz wprowadzili w obieg pełno odmian ziemniaków, które na zimno są niesmaczne, zależy jak się trafi.
W sumie myślę, że takie wieloskładnikowe sałatki z użyciem składników ze skrobią oporną mogą być bardzo smaczne i urozmaicać dietę w czasie odchudzania.

0
Gats 2

Warto wspomnieć moim zdaniem o takich warzywach jak rzepa, kalarepa id. które są pyszne, sycące i mało kaloryczne

1