Kortyzol jest kluczowym hormonem przeciwzapalnym i katabolicznym. Służy do „awaryjnego” pozyskiwania energii i radzenia sobie ze szkodliwym oddziaływaniem środowiska (np. stanem zapalnym indukowanym treningiem siłowym).

Badanie

Fizjologicznie najwyższe stężenia kortyzolu występują rano, a odpowiedź ze strony kortyzolu może być zakłócona u osób, które np. pomijają śniadanie. Naukowcy badali odpowiedź ze strony kortyzolu na posiłki spożywane o różnej porze.

Wyniki

  • o godzinie 13:00 pojawiła się wyraźna odpowiedź ze strony kortyzolu
  • ten sam posiłek o godzinie 20:00 prowadził do wyraźnie słabszej odpowiedzi, jednak duże były również różnice między osobami uczestniczącymi w badaniu

Według naukowców ta osłabiona reakcja wieczorna nie może być przypisana żadnemu rytmowi dobowemu wydzielania kortyzolu, ponieważ tylko nieznaczny wzrost stężenia kortyzolu pojawił się po identycznym posiłku spożywanym o godzinie 10:00. Czyli ten sam posiłek działa inaczej na stężenie kortyzolu, o różnych porach dnia.

Polecamy również: Ile posiłków dziennie? Najlepsze strategie dla zdrowia i odchudzania

Sytość nie wydawała się odgrywać decydującej roli w odpowiedzi ze strony kortyzolu na posiłek o godzinie 10:00, co wykazano, porównując osoby, które jadły lub nie jadły śniadania po całonocnym poście. Spożywanie posiłków nie było konieczne do wywołania szczytowych stężeń kortyzolu. U niektórych osób do podniesienia stężenia kortyzolu wystarczyła stymulacja, jaką stanowił sam widok posiłku (jest to znane zjawisko, które badał np. Iwan Pawłow)

Wyniki prezentowanego badania dostarczają wyraźnych dowodów na wpływ czasu spożywania posiłków na dobowy wzorzec kortyzolu w osoczu, ale nie znaleziono żadnej wskazówki, dlaczego jedzenie wpływa na oś przysadka-nadnercza w różny sposób w zależności od pory dnia.


Komentarz

Sporo wyjaśniono w następnych latach, gdyż badanie pochodzi z lat 80. XX wieku. W nowszych eksperymentach wykazano, iż reakcja kortyzolowa wywołana lunchem była większa u pań pomijających śniadania, w porównaniu do jedzących standardowy posiłek po nocnym poście.

Referencje, badania, literatura:

Marguerite Legler i in. Diurnal Cortisol Peaks and Their Relationships to Meals https://academic.oup.com/jcem/article-abstract/55/4/757/2676547

Komentarze (2)
UnderKane2

Ja mam tylko pytanie - jaka w tych wszystkich badaniach jest definicja śniadania?
Czy jest to posiłek od razu po wstaniu? posiłek do którejś konkretnie godziny? 1 posiłek w ciagu dnia (nie ważne kiedy)

1
TomQ-MAG

podejrzewam, ze definicja jest po prostu pierwszy posilek... co niestety moze dawac juz bledny obraz na badanie

0