Białko serwatkowe jest jednym z najczęściej stosowanych środków ergogenicznych. Nie stało się tak bez powodu. Okazuje się, że ma wpływ na syntezę białek mięśniowych, regenerację powysiłkową, a także iż jest w stanie regulować glikemię (zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II).

Naukowcy porównywali wpływ izolowanej kazeiny micelarnej i izolatu białek serwatkowych (WPI) na tempo syntezy białek mięśniowych w spoczynku i po ćwiczeniach oporowych u starszych mężczyzn. Otrzymali oni znakowaną fenyloalaninę w celu pomiaru syntezy MPS w spoczynku oraz 4 h po zakończeniu treningu. Uczestnicy wykonywali jednostronne ćwiczenia oporowe na nogi, a następnie spożywali 20 g kazeiny lub WPI.

Wyniki

Stężenie leucyny i innych aminokwasów egzogennych osiągało szczyt 60 minut po wypiciu i były większe po spożyciu izolatu białka serwatkowego (WPI).

Synteza białek mięśniowych w nietrenowanej nodze była wyższa o 65% po spożyciu WPI, w porównaniu do kazeiny.

Synteza białek mięśniowych w trenowanej nodze była wyższa o ~69% po spożyciu WPI, w porównaniu do kazeiny.


Wniosek

Spożycie WPI zwiększa syntezę białek mięśniowych w większym stopniu, niezależnie czy białko dostarczy się w spoczynku, czy też po zakończeniu treningu.

Komentarz

Czy to znaczy, że białko kazeinowe jest bezużyteczne? Nie, bo izolat białka serwatkowego (WPI) przypomina duży strumień wody, który stosunkowo szybko zanika (3-3.5 h po spożyciu standardowej porcji). Białko kazeinowe może sączy się mniejszą strużką, ale zapewnia dowóz aminokwasów jeszcze kilka godzin po tym, jak izolat białka serwatkowego przestał już działać.

Po prostu każdy rodzaj białka ma inne zastosowanie. WPI sprawdza się w okresie potreningowym, gdy trzeba szybko „uzupełnić bak”, a np. białka kazeinowe na noc, gdy potrzebny jest dłuższy dowóz aminokwasów.

Referencje, badania, literatura:

Nicholas A. Burd i in. Greater stimulation of myofibrillar protein synthesis with ingestion of whey protein isolate v. micellar casein at rest and after resistance exercise in elderly men https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/greater-stimulation-of-myofibrillar-protein-synthesis-with-ingestion-of-whey-protein-isolate-v-micellar-casein-at-rest-and-after-resistance-exercise-in-elderly-men/5469FADD98B74246C04ADC41CCDF5E7D

Komentarze (2)
Muad"Dib

Optymalnie, porcja izolatu na 3.5 godziny, w ciągu dnia?

0
GymSherpa

jest np. badanie gdzie najlepsze efekty osiagali laczac izolat z kazeina w potreningowym

0