Intensywny, krótki trening wykorzystuje inne źródła energii dla pracy mięśni niż niższej intensywności sesja wytrzymałościowa. Naukowcy sprawdzali odpowiedź metaboliczną w trakcie 30 sekund pracy maksymalnej (protokół Wingate na ergometrze rowerowym).

Eksperyment

Naukowcy postawili hipotezę, iż redukcja zawartości glikogenu w mięśniach podczas ćwiczeń będzie mniejsza u kobiet niż u mężczyzn i że możliwa różnica między płciami w redukcji glikogenu byłaby wyższa we włóknach typu II niż we włóknach typu I.

Wyniki:

  • wysiłkowy wzrost stężenia mleczanu we krwi był o 22% mniejszy u kobiet niż u mężczyzn (kobiety nie dały rady pracować z odpowiednią intensywnością)
  • szczytowa moc była 27% niższa, a średnia o 30% niższa u kobiet, w porównaniu do mężczyzn,
  • we włóknach mięśniowych typu II stwierdzono znaczną redukcję ATP (50%), fosfokreatyny (83%) i glikogenu (35%) i nie różniła się ona między płciami
  • mniejszą redukcję ATP (17%) i fosfokreatyny (78%) stwierdzono we włóknach typu I i nie różniła się ona między płciami
  • wywołane wysiłkiem zmniejszenie zawartości glikogenu we włóknach typu I było o 50% mniejsze u kobiet niż u mężczyzn

Hipoteza rzeczywiście została częściowo potwierdzona: redukcja glikogenu wywołana wysiłkiem fizycznym była osłabiona u kobiet w porównaniu z mężczyznami, ale różnica między płciami dotyczyła włókien typu I, a nie typu II.

intensywny trening na siłowni

Komentarz

Wbrew mitom XXI wieku ludzie nie są sobie równi, a zwłaszcza jeśli porównujemy płci. Cytowane badanie dobitnie to potwierdza (30% niższa moc i 22% niższe stężenie mleczanów teoretycznie przy tej samej pracy). Dlatego należy uwzględniać te różnice w trakcie ustalania programu ćwiczeń. Jeśli chodzi o spadek ilości substratów energetycznych, należy uwzględnić, iż pobrano próbkę tylko z jednej głowy mięśnia czworogłowego (obszernego bocznego).

Niemożliwe, aby w 30 sekund dało się zużyć 35% mięśniowego glikogenu, prawdopodobnie naukowców zawiodły obliczenia. Możliwe, iż nastąpił silny spadek ATP i fosfokreatyny, bo te składniki są szybko odtwarzane. W każdym razie, gdyby cytowane dane były prawdziwe, to osoby opisane w eksperymencie po kilku rundach pracy po 30 sekund nie nadawałyby się do dalszego treningu (trudno oczekiwać, aby dało się uzupełnić glikogen w ciągu 1-2 minut przerwy między rundami).

Na zakończenie

Biorąc pod uwagę straty, dobrym pomysłem jest suplementacja kreatyną (zwiększa zasoby fosfokreatyny i ATP). Fosfokreatyna jest rodzajem zmagazynowanej energii, podawanie kreatyny pozwala zwiększać zasoby fosfokreatyny w mięśniach. W jednym z badań suplementacja kreatyną spowodowała wzrost stężenia fosfokreatyny (PCr) w mięśniach od 11 do 15%, a syntezy ATP w trakcie wysiłku (wskutek rozpadu fosfokreatyny) o ~35%. Na dodatek suplementacja kreatyną (30 g dziennie przez 2 tygodnie) spowodowała wzrost o 15,1% średniej mocy w trakcie ćwiczeń.

Z kolei, aby zapewnić odpowiednią syntezę i zasoby mięśniowego glikogenu, należy podawać węglowodany (np. carbo, vitargo, vextrago, gainery, napoje izotoniczne, napoje typu intra-workout – do picia w trakcie wysiłku, żele węglowodanowe itd.) Z cytowanego eksperymentu wynika, iż nawet w trakcie krótkiej pracy możliwe są znaczne straty glikogenu.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

Mona Esbjörnsson-Liljedahl i in. Metabolic response in type I and type II muscle fibers during a 30-s cycle sprint in men and women https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/jappl.1999.87.4.1326

Yuko Kurosawa i in. Creatine supplementation enhances anaerobic ATP synthesis during a single 10 sec maximal handgrip exercise https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12701817/

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)