SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ZAPAŚNICTWO - fotki, teksty, ankieta

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 80883

Ankieta

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985


zaraz wkleje zdkjecia leslawa kropa


Pit-Bull Gangland
...::-Zapaśnik::...

...Brak Podpisu...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985


..............


Pit-Bull Gangland
...::-Zapaśnik::...

...Brak Podpisu...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985


jescze wkleje 3 fotki kazimierza lipienia


Pit-Bull Gangland
...::-Zapaśnik::...

...Brak Podpisu...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985


2


Pit-Bull Gangland
...::-Zapaśnik::...

...Brak Podpisu...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985


3


Pit-Bull Gangland
...::-Zapaśnik::...

...Brak Podpisu...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 506 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 1629
System i metoda przeprowadzania zawodów

Zawody zapaśnicze składają się z 3-ch rodzajów rund:

eliminacyjnych w grupach
kwalifikacyjnych
finałowych
Rundy eliminacyjne w grupach

Eliminacje w grupach odbywają się systemem "każdy z każdym" bez rozstawiania zawodników.
Zawodnicy zgodnie z wyciągniętymi numerami podczas losowania w trakcie oficjalnej wagi ustawiani są w tabeli "zestawienie walk" od numeru najmniejszego do największego i dzieleni w zależności od ilości zawodników w danej kategorii wagowej na 3 lub 4 osobowe grupy.
Zwycięzcą danej grupy zostaje zawodnik, który zdobył największą liczbę punktów pozytywnych i przechodzi on do dalszej części zawodów (runda kwalifikacyjna lub finałowa).
W przypadku uzyskania równej liczby punktów pozytywnych przez zawodników, zwycięzca typowany jest wg. następujących kryteriów:
bezpośrednie zwycięstwo nad przeciwnikiem
suma punktów technicznych
ilość otrzymanych ostrzeżeń "O"
ilość otrzymanych pasywności "P"
ilość zwycięstw łopatkowych "TOUCHE"
Zawodnicy, którzy zostali wyeliminowani w tej części zawodów nie walczą dalej i zostają sklasyfikowani wg. wyżej wymienionych kryteriów.



Przypadki szczególne:

Jeśli liczba zawodników mieści się między:
2 a 5, to będą oni walczyć według systemu każdy z każdym.
6 a 8, to dwóch pierwszych zawodników z każdej grupy walczy w finale o 1-2 miejsce, a drudzy z każdej grupy - w finale o 3-4 miejsce.
9 a 11, to drudzy z każdej grupy tworzą dodatkową grupę repasażową, w której walczą systemem "każdy z każdym". Zwycięzca tej grupy będzie czwartym zapaśnikiem zakwalifikowanym do półfinału i zostanie uplasowany na końcu tabeli. W przypadku, gdy zapaśnik wybrany z grupy repasażowej walczył już ze zwycięzcą trzeciej grupy to walki półfinałowe odbywać się będą na "krzyż".
W przypadku uzyskania równej liczby punktów klasyfikacyjnych przez zawodników, zawodnik, który będzie miał na swoim koncie najwięcej zwycięstw przez "touche" zostanie sklasyfikowany wyżej.
Jeśli zapaśnik został kontuzjowany i nie może dalej walczyć, to zostanie on sklasyfikowany w zależności od wyniku uzyskanego do momentu jego eliminacji. W tym przypadku nie zmienia się kolejności i układu następujących walk a jego przeciwnik (lub przeciwnicy) wygrywa walkę otrzymując 4 punkty klasyfikacyjne.



Runda kwalifikacyjna


W przypadku gdy po zakończeniu rund eliminacyjnych w grupach do dalszych rozgrywek przechodzą zawodnicy - zwycięzcy poszczególnych grup w liczbie innej niż "idealna" tzn. 4, 8 lub 16 zawodników, należy przeprowadzić rundę kwalifikacyjną wg. ustawienia par w kolejności liczonej od góry tabeli "zestawienie walk".
Zwycięzcy tej rundy przechodzą do dalszych rozgrywek tzn. do rund finałowych, a przegrani już nie walczą i są sklasyfikowani wyżej niż zawodnicy wyeliminowani w rundach eliminacyjnych w grupach wg następujących kryteriów:
suma punktów pozytywnych
suma punktów technicznych
ilość ostrzeżeń
ilość pasywności
Runda finałowa

Rundy finałowe odbywają się wg. systemu eliminacji bezpośredniej, aż do momentu, kiedy pozostanie dwu nie wyeliminowanych zawodników, którzy stoczą pomiędzy sobą pojedynek o I i II miejsce. Przegrani zawodnicy z półfinałów walczą o III i IV miejsce.
Pozostali zawodnicy wyeliminowani we wcześniejszych rundach finałowych klasyfikowani są w zależności od ilości punktów pozytywnych z danej rundy
i w przypadku takiej samej ilości otrzymanych punktów przez zawodników, wyższą pozycję zajmuje zawodnik, który spełni poniższe kryteria w kolejności ważności:
suma punktów technicznych
ilość ostrzeżeń
ilość pasywności
W przypadku nie stawienia się zawodnika do walki jego przeciwnik wygrywa
z zapisem punktów pozytywnych 4:0.


Program zawodów


Czas trwania zawodów jest następujący:
Igrzyska Olimpijskie - 4 dni na 3 matach dla każdego stylu
Mistrzostwa Świata seniorów - 4 dni na 3 matach dla każdego stylu
Mistrzostwa Świata juniorów - 4 dni na 3 matach dla każdego stylu
Jednakże, na wszystkich rodzajach zawodów w zależności od otrzymanych zgłoszeń, będzie można po uzyskaniu zgody od FILA dołożyć lub zabrać jedną matę.
Czas trwania seansów dla wszystkich rodzajów zawodów nie powinien trwać dłużej niż 3 godziny. Dla wszystkich rodzajów zawodów, jedna kategoria powinna zostać zakończona maksimum w ciągu trzech dni, a mianowicie:
dzień pierwszy i drugi eliminacje w grupach i kwalifikacje
dzień trzeci półfinały i finały
Podczas każdej rundy zawodów poszczególna kategoria wagowa musi być rozgrywana na jednej macie, a nie na kilku matach jednocześnie.
Ogólnie biorąc zawodnik nie powinien stoczyć więcej niż 4 walki w ciągu jednego dnia.
Wszystkie walki o I, II, III i IV miejsce muszą odbywać się na jednej macie.
Jedna kategoria wagowa może ewentualnie odbyć się w ciągu jednego lub dwóch dni w zależności od liczby uczestniczących zawodników.





Ubiór


Zawodnicy winni stawić się na brzegu maty w jednoczęściowym kostiumie homologowanym przez FILA w kolorze, który został im wyznaczony (czerwony lub niebieski). Krój kostiumu jest dowolny pod warunkiem zachowania tych dwóch kolorów. Łączenie kolorów niebieskiego z czerwonym jest zabronione.
W stylu klasycznym zawodnicy mogą występować w obcisłym jednoczęściowym kostiumie od stóp do ramion lub zakrywającym uda do kolan lub poniżej kolan.
W stylu wolnym kostium może zakrywać uda tylko do połowy.
Zawodnik musi obowiązkowo posiadać:
na piersi godło swojego kraju
na plecach kostiumu skrót nazwy swojego kraju, maksymalna wielkość liter wynosi 10 x 10 cm
chusteczkę z materiału, którą pokazuje sędziemu przed walką
dozwolone jest używanie lekkich nakolanników bez części metalowych
zawodnicy nie mogą mieć umieszczonego godła lub skrótu nazwy innego państwa.
Podczas Mistrzostw Świat, Mistrzostw Kontynentalnych i innych zawodów, zawodnicy mogą mieć umieszczoną nazwę sponsora na udzie lub plecach. Natomiast, jest to niedozwolone na Igrzyskach Olimpijskich, podczas których obowiązują przepisy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Zawodnicy mogą również mieć umieszczone nazwy sponsorów na plecach, rękawach szlafroków lub dresów.
Nauszniki homologowane przez FILA są obowiązkowe dla następujących kategorii wiekowych: młodzików, kadetów, juniorów i wszystkich kategorii wiekowych w zapasach kobiecych.
Zabronione jest noszenie czegokolwiek poza kostiumem. Jedynym wyjątkiem jest przerwa w walce (z wyniku kontuzji lub z innych przyczyn) w czasie, której zawodnik może nałożyć ciepłe okrycie (szlafrok).
Zawodnicy muszą nosić obuwie zapaśnicze usztywniające kostkę. Zabronione jest używanie obuwia na obcasach lub podeszwach z gwoździami, obuwia z klamrami lub z częściami metalowymi. Buty zapaśnicze mogą być bez sznurówek lub ze sznurówkami przytrzymywanymi wokół butów przez rzep, tak aby sznurówki nie rozwiązywały się podczas walki. W związku z tym wprowadza się dla każdego zapaśnika obowiązek posiadania rzepów przy butach, co zostanie skontrolowane przed wejściem na matę.
Na początku każdego dnia zawodów zawodnik musi być świeżo ogolony lub mieć kilkumiesięczną brodę.
Włosy powinny być krótkie lub związane, jeśli sędzia uzna to za stosowne.



Ponadto, zabronione jest:

noszenie bandaży na nadgarstkach, ramionach lub kostkach. Istnieje taka możliwość jedynie w przypadku kontuzji lub z polecenia lekarza. Bandaże te muszą zostać owinięte opaską elastyczną;
pokrycie ciała substancją tłustą lub klejącą;
stawienie się spoconym do walki na początku pierwszej i drugiej połowy
noszenia jakichkolwiek przedmiotów mogących zranić przeciwnika, takich jak pierścionek, bransoletka, kolczyki, protezy, itp.
Każdy zapaśnik powinien przestrzegać rozporządzeń zawartych w niniejszym artykule. W przeciwnym razie zespół sędziowski da zawodnikowi maksymalnie jedną minutę na dostosowanie się do przepisów niniejszego artykułu. Po upłynięciu tego czasu zawodnik przegra walkę przez poddanie się.





Zatrzymanie walki i interwencja opieki lekarskiej


Lekarz odpowiedzialny z ramienia FILA ma prawo i obowiązek przerwać walkę w każdej chwili, za pośrednictwem kierownika maty, gdy uzna, iż istnieje niebezpieczeństwo dla jednego z dwóch zawodników.
Ponadto, może on również zarządzić natychmiastowe przerwanie walki stwierdzając, iż jeden z zawodników jest niezdolny do dalszej walki.
Zapaśnik nie może nigdy opuścić maty, jedynie w przypadku ciężkiej kontuzji wymagającej natychmiastowego jej opuszczenia.
W przypadku kontuzji zapaśnika, sędzia powinien natychmiast zażądać interwencji lekarza i zapytać go czy zatrzymanie walki jest uzasadnione lub symulowane. Jeżeli lekarz stwierdza, że zapaśnik symuluje, arbiter nakazuje aby sędzia lub kierownik maty ukarał zapaśnika (punkt i ostrzeżenie).
Jeśli zapaśnik dozna widocznej kontuzji lub pojawi się krwawienie, lekarz będzie miał do dyspozycji niezbędny czas aby opatrzyć kontuzjowanego. Lekarz decyduje czy zawodnik może dalej walczyć czy nie, bez wyznaczonego czasu na podjęcie decyzji.
W sprawach spornych o charakterze medycznym, lekarz ekipy poszkodowanego zawodnika ma prawo interwencji w udzieleniu ewentualnej pomocy i ma prawo sformułowania swojej opinii na temat interwencji lub decyzji służby medycznej. Jedynie delegat Komisji Lekarskiej FILA może zaproponować zespołowi sędziowskiemu przerwanie wali.
Podczas zawodów, na których nie ma oficjalnego lekarza, sędzia może przerwać walkę na maksimum 2 minuty w ciągu jednej walki. Zespół sędziowski posiada odpowiednie kompetencje aby podjąć decyzję dotyczącą stwierdzenia czy zapaśnik symuluje czy też nie.
Polecenie zatrzymania może zostać udzielone jednorazowo lub kilkakrotnie i może dotyczyć obu zawodników.
Każde 30 sekund przerwy musi być wyświetlane przez zegar elektroniczny (chronometr) umieszczony przy danej macie.
Na 10 sekund przed upływem 2 minut, sędzia nakazuje obu zapaśnikom wznowić walkę na środku maty.
Podczas międzynarodowych zawodów, na których nie jest reprezentowana Komisja Lekarska FILA, decyzje o przerwaniu walki podejmuje delegat FILA lub arbiter delegowany przez FILA po wcześniejszej konsultacji z lekarzem oficjalnym i lekarzem ekipy kontuzjowanego zawodnika.
We wszystkich przypadkach lekarz, który podejmuje decyzję o zakazie kontynuowania walki przez zawodnika, musi być innej narodowości, niż dany zawodnik i nie może być zainteresowany daną kategorią (patrz regulamin sanitarny).
W przypadku stwierdzenia przez lekarza symulacji kontuzji dany zawodnik otrzymuje ostrzeżenie, a jego przeciwnik punkt i prawo wyboru pozycji wznowienia przerwanej walki.





Waga


Ostateczna lista zawodników musi obowiązkowo zostać złożona przez kierownika delegacji w sekretariacie komitetu organizacyjnego na 6 godzin przed rozpoczęciem wagi. Wszelkie zmiany dokonywane na tej liście po tym terminie nie będą uwzględniane.
Waga zawsze odbywa się w przeddzień zawodów między godziną 18.00 a 20.00. Wybór należy do organizatora. Waga trwa 30 minut.
Żaden zawodnik nie będzie mógł przystąpić do wagi, jeśli nie został poddany badaniu lekarskiemu, które odbędzie się w terminie wyznaczonym regulaminem danych zawodów. Kontrola lekarska odbywa się zawsze na 1 godzinę przed wagą.
Zawodnicy obowiązkowo ważą się w kostiumach zapaśniczych (bez obuwia), po zbadaniu przez upoważnionych lekarzy, którzy muszą wyeliminować każdego zawodnika stanowiącego ryzyko jakiegokolwiek zarażenia.
Nie przyznaje się żadnej tolerancji wagowej za kostium.
Zawodnicy muszą być w doskonałej kondycji fizycznej, mieć krótko obcięte paznokcie, co winno być sprawdzone w czasie wagi.
Do momentu zakończenia wagi, zawodnicy mają prawo, każdy po kolei, ważyć się tyle razy, ile będą sobie życzyć.
W zawodach trwających 2 dni lub 3 dni, zawodnicy w danych kategoriach będą ważeni w przeddzień rozpoczęcia się ich kategorii.
Dla wszystkich zawodów jest tylko jedna waga dla każdej kategorii wagowej.





Czas trwania walk


Czas trwania walk zostaje ustalony w następujący sposób:
dla młodzików i kadetów 2 rundy po 2 minuty
dla seniorów i juniorów 2 rundy po 3 minuty
Przerwa między dwoma rundami wynosi 30 sekund.
W przypadku dogrywki, czas trwania walki może być przedłużony maksymalnie o 3 minuty we wszystkich kategoriach wiekowych.




Kategorie wiekowe - wagowe - zawody

Kategorie wiekowe


młodzicy (chłopcy i dziewczęta) 14-15 lat (od 13 lat - zaświadczenie lekarskie i zgoda rodziców)
kadeci/kadetki 16-17 lat (od 15 lat - zaświadczenie lekarskie i zgoda rodziców)
juniorzy/juniorki 18-20 lat (od 17 lat - zaświadczenie lekarskie i zgoda rodziców)
seniorzy/seniorki 20 lat i więcej
Zapaśnicy z kategorii juniorów mogą walczyć w grupie seniorów.
Wiek zawodnika będzie sprawdzany na wszystkich mistrzostwach i zawodach podczas składania ostatecznych zgłoszeń, na 6 godzin przed wagą.
W celu umożliwienia powyższej kontroli kierownik każdej delegacji winien przedłożyć delegatowi technicznemu FILA:
licencję zawodnika ważną na dany rok;
indywidualny paszport lub dowód tożsamości (paszport zbiorowy nie zostanie przyjęty);
zaświadczenie stwierdzające wiek wystawione przez Prezesa Narodowej Federacji Zapaśniczej dla każdego zawodnika. Zaświadczenie powinno zostać wystawione według modelu dostarczonego przez FILA i na papierze firmowym Federacji Narodowej;
narodowość każdego uczestnika zawodów międzynarodowych jest sprawdzana obowiązkowo na podstawie przedłożonego paszportu lub dowodu tożsamości podczas ważenia;
zawodnik może uczestniczyć w zawodach zgodnie z narodowością figurującą w jego paszporcie. Jeśli w jakimkolwiek momencie FILA stwierdzi, że deklaracja jest fałszywa i że miało miejsce oszustwo, to w stosunku do Federacji, zawodnika i osoby, która podpisała zaświadczenie zostaną nałożone stosowne kary dyscyplinarne;
każdy zapaśnik, który uczestniczy w zawodach wyraża automatycznie zgodę aby FILA mogła rozpowszechniać filmy lub zdjęcia w celu rozpowszechniania i promowania zawodów. Gdy zawodnik przedstawi odmowę pisemną, to może zostać wyłączony z zawodów.
Dodatkowe wyjanienia PZZ dotyczące udziału juniorów w zawodach seniorów

Grupa wiekowa juniorów dotyczy zapaśników mających 18-20 lat.
Zapaśnikom juniorom pozwala się uczestniczyć w zawodach seniorów, ale zapaśnik mający 18 lat musi obowiązkowo przedstawić zaświadczenie lekarskie i pozwolenie rodziców, aby móc uczestniczyć w zawodach seniorów.
Zapaśnicy mający 17 lat nie mają prawa uczestniczyć w zawodach seniorów (dotyczy zawodów międzynarodowych FILA). Wchodzą oni w skład grupy wiekowej kadetów. Jeśli chcą mogą walczyć w zawodach juniorów, przedstawiając zaświadczenie lekarskie i pozwolenie rodziców.



Kategorie wagowe

młodzicy: (29-32)-35-38-42-47-53-59-66-73-(73-85) kg (10 kategorii)
kadeci: (39-42)-46-50-54-58-63-69-76-85-(85-100) kg (10 kategorii)
juniorzy: (46-50)-54-58-63-69-76-85-97-(97-130) kg (9 kategorii)
seniorzy: (48-54)-58-63-69-76-85-97-(97-130) kg (8 kategorii)
Każdy zawodnik, uczestniczący w zawodach z własnej woli i na swoją własną odpowiedzialność, ma prawo startu tylko w jednej kategorii wagowej odpowiadającej wadze jego ciała w momencie oficjalnej wagi.
W kategoriach grupy wiekowej seniorów, zapaśnicy mogą wybrać kategorię wagową bezpośrednio wyższą w stosunku do kategorii, w której zostali zgłoszeni. Wyjątek stanowi waga ciężka, w której to kategorii zawodnik musi ważyć więcej niż 97 kg.



Zawody

Wyróżnia się następujące zawody międzynarodowe w różnych kategoriach wiekowych:

Młodzicy (14-15 lat)
- zawody międzynarodowe (bilateralne i regionalne)
Kadeci (16-17 lat)
- zawody międzynarodowe
- Mistrzostwa Kontynentalne co roku
Juniorzy (18-20 lat)
- zawody międzynarodowe
- Mistrzostwa Kontynentalne co roku
- Mistrzostwa Świata co roku
Seniorzy (20 lat i więcej)
- zawody międzynarodowe
- Mistrzostwa Kontynentalne co roku
- Mistrzostwa i Puchary Świata co roku (z wyjątkiem roku olimpijskiego)
- Walki-Wyzwania, zawody Masters, międzynarodowe turnieje Grand Prix, zawody Gala Grand Prix FILA, walki Super Gwiazd
Weterani 35 lat i więcej
- zawody według specjalnego programu, kategorii i regulaminów
Wszystkie powyższe zawody muszą być rozgrywane zgodnie z przepisami FILA.




Przedstawianie zapaśników

Prezentacja zapaśników przewidziana w regulaminie powinna być ściśle stosowana wraz z wymienieniem ich zasług. W tym zakresie FILA przygotuje specjalny scenariusz do realizacji. Prezentacja zawodników odbywać się będzie w rundach ćwierć i półfinałowych, gdzie przedstawiani będą tylko zawodnicy (zasługi i tytuły itp.) W walkach finałowych o 1-2 i 3-4 miejsce przedstawiani będą zawodnicy, trenerzy oraz cały skład sędziowski.


Punktacja pozytywna

Ustalono następującą ocenę zwycięstw:



Przewaga techniczna


Wiedząc, że położenie na łopatki jest końcowym celem walki i, że punkty klasyfikacyjne są przyznawane w zależności od rodzaju zwycięstwa, ważne jest aby zapaśnik zadecydował sam czy chce przerwać lub kontynuować walkę jeśli jest różnica 10 punktów.
W związku z tym, gdy zapaśnik otrzymał zwycięstwo przez przewagę, arbiter czeka na neutralna sytuację na macie, przerywa walkę i pyta zwycięzcę czy chce dalej walczyć.
Jeśli zapaśnik zdecydował, że kontynuuje walkę, to nie będzie mógł już zmienić decyzji i od tego momentu stosowane będą wszystkie normalne procedury zapaśnicze do końca walki.





Zatrzymanie i wznowienie walki

Zasady ogólne


We wszystkich przypadkach, gdy walka została zatrzymana w stójce, musi być ona wznowiona również w pozycji stojącej.
Walka powinna być zatrzymana i wznowiona na środku maty w stójce także w następujących przypadkach:
jeśli stopa dotknie powierzchni ochronnej
jeśli zapaśnicy w chwycie wejdą w strefę bez wykonania chwytu trzema lub czterema nogami i tak pozostaną
Walka w parterze

We wszystkich przypadkach, jeśli zapaśnik wyjdzie poza matę w parterze, to walka zostanie wznowiona w parterze bez względu na to, czy został on zdominowany i czy została wykonana akcja. To samo dotyczy przypadku, gdy walka została zatrzymana w parterze.
Walka w parterze musi zostać przerwana i wznowiona na środku maty obowiązkowo w parterze także w następujących przypadkach:
gdy zapaśnik kontrolowany jest na kolanach w strefie pasywności i obiema rękami dotyka strefy ochronnej
gdy zapaśnik zdominowany leżąc na brzuchu dotyka głową powierzchni ochronnej
gdy zapaśnik znajduje się w pozycji zagrożonej położeniem na łopatki w strefie ochronnej lub, gdy jego bark lub łokieć dotyka strefy ochronnej
jeśli z powodu kontuzji zawodnik zdominowany w parterze prosi o zatrzymanie walki, walka w tym przypadku zostanie wznowiona w parterze. Jeśli chodzi o zawodnika atakującego, który zatrzymuje walkę, to zostanie ona wznowiona również w parterze.
Walka przerwana poza matą jest zawsze wznawiana w centrum w pozycji w jakiej została przerwana.
W związku z powyższym zawodnik, który znajdzie się poza matą w parterze jako dolny (opanowany) w wyniku próby rzutu czy próby chwytu lub akcji technicznej wykonywanej ze stójki i z parteru z pola walki rozpoczyna dalszą część walki w parterze również jako dolny.
Dotyczy to również rzutów i chwytów wykonywanych ze stójki i z parteru z maty po własnych plecach poza matę. W tym przypadku liczy się tylko pierwsza akcja czyli strata 2 punktów w wyniku auto-tuszu i zawodnik wykonujący wznawia walkę w parterze w centrum maty jako dolny.
Jeśli rzut techniczny poza matę jest niedokończony np. bez kontaktu w stylu klasycznym to nakazujemy walkę w stójce.





Ocena wartości akcji lub chwytu


W celu pozbycia się symulowanej walki, podczas wykonywania przez zawodnika chwytu bez rezultatu i gdy w konsekwencji znajdzie się on pod spodem w parterze bez akcji ze strony przeciwnika, nie przyznaje się w tym przypadku punktu technicznego zawodnikowi znajdującemu się nad nim. Walka toczy się dalej w parterze bez zatrzymania walki przez sędziego.
Natomiast jeśli, podczas wykonywania chwytu zapaśnik atakujący wykona kontratak i sprowadzi swojego przeciwnika do parteru, to otrzyma punkt lub punkty odpowiadające wartości jego akcji.
Jeśli, podczas wykonywania akcji poprzez własny most zawodnik atakujący ma moment zatrzymania i kończy swoją akcję dominując nad swoim przeciwnikiem, wprowadzając go w pozycję mostową, to nie będzie on ukarany. Tylko on otrzyma punkty, gdyż zakończył akcję chwytem zawierającym ryzyko.
Natomiast, jeśli zawodnik atakujący jest blokowany i kontrolowany w pozycji mostowej, w wyniku kontrakcji swego przeciwnika, oczywiste jest, że punkty otrzyma ten ostatni.
W związku z powyższym zawodnik w stosunku, do którego rozpoczęto chwyt otrzyma punkty jedynie wtedy, gdy w wyniku swojej własnej akcji:
sprowadzi atakującego do parteru
połączy akcję w całość
blokując zawodnika atakującego doprowadzi do tego, że będzie go kontrolował w moście, tzn. w pozycji uważanej za zakończoną
Arbiter musi poczekać na zakończenie każdej akcji, aby właściwie przyznać wartość punktów zdobytych przez każdego zapaśnika.
W przypadku, gdy w wyniku ich akcji obaj zawodnicy zmieniają kolejno swoje pozycje, to punkty przyznaje się za wszystkie akcje według ich wartości.
Chwilowe położenie na łopatki uznawane jest za "pozycję zagrożoną".
Gdy jeden z zawodników dotyka najpierw maty dwoma łopatkami (co daje punkty jego przeciwnikowi), a następnie przechodzi w most, to akcja chwilowego położenia na łopatki będzie oceniona na 2 punkty.
Jeśli zawodnik znajdujący się w pozycji chwilowego położenia na łopatki obejdzie swojego przeciwnika (który zdobywa 2 punkty) i od razu przejdzie do ataku i wykona inne chwyty, to otrzyma taką ilość punktów jaka przypada za wykonane chwyty.
Przetoczenie się z jednego ramienia na drugie przy pomocy łokci w pozycji mostowej i odwrotnie, uważa się tylko za jedną akcję.
Arbiter wskazuje ilość punktów. Jeśli sędzia zgadza się z decyzją arbitra, to podnosi on paletkę we właściwym kolorze i o właściwej wartości (1, 2, 3 lub 5 punktów). W przypadku braku zgodności między sędzią i arbitrem, kierownik maty musi obowiązkowo wypowiedzieć się na korzyść jednego z nich, i nie może podać innej opinii.
W przypadku położenia na łopatki, które ma miejsce w momencie zakończenia się czasu regulaminowego, liczy się tylko gong (a nie gwizdek arbitra).
Jeśli istnieje różnica opinii dotycząca punktów przyznanych za dany chwyt, opinia kierownika maty przeważy przy dokonywaniu dokładnej punktacji.
Chwyt nie może być uważany za nową akcję do momentu, dopóki zawodnicy nie powrócą do pozycji początkowej.
Na końcu walki wszystkie chwyty są uznawane, o ile zostały zakończone przed gongiem. W żadnym przypadku chwyt wykonany po gongu nie może zostać zaliczony.




Obowiązek wejścia w kontakt w stylu klasycznym


Należy nakazać kontakt, gdy wynik wynosi 0-0 po pierwszej rundzie danej walki. Na początku drugiej rundy walki, sędzia nakazuje zapaśnikom ustawić się w "pozycji klamrowej" klatka piersiowa przy klatce piersiowej. Zapaśnik, który będzie mógł pierwszy zrobić chwyt kontaktowy zostanie wskazany przez losowanie (orzeł lub reszka). Jeśli zapaśnik przerwie kontakt to otrzymuje on ostrzeżenie "O", a jego przeciwnik jeden punkt techniczny. Wejście w kontakt zostanie nakazane według identycznej procedury na początku dogrywki, jeżeli żaden z dwóch zapaśników nie zdobył 3 obowiązkowych punktów pozwalających odnieść zwycięstwo.
Symulacja chwytu w celu przerwania kontaktu również będzie karana 1 punktem i jednym ostrzeżeniem "O". Jeśli zapaśnik znajdzie się w parterze, walka musi rozpocząć się w parterze.
Jeśli zapaśnik odmówi wejścia w kontakt jak zostało to nakazane przez sędziego, zapaśnik otrzyma ostrzeżenie a jego przeciwnik 2 punkty techniczne (jako chwyt nielegalny uniemożliwiający wykonanie akcji).
Reguła wyboru pozycji stojącej lub w parterze po ostrzeżeniu "O" nadal obowiązuje w sytuacjach przerwania kontaktu.
Gdy dwóch zapaśników nadal jest pasywnych, wejście w kontakt może zostać nakazane po raz drugi.
Gdy dwóch zapaśników pozostaje w kontakcie bez akcji podczas całej drugiej rundy walki, zostają oni zdyskwalifikowani z zawodów i nie będą klasyfikowani.
Jeśli taka sytuacji będzie miała miejsce podczas finałów o 1-2 lub 3-4 miejsce należy zastosować identyczną regułę a kolejnym zapaśnikom zmienić klasyfikację, awansując ich w górę .
W przypadku innych sytuacji pasywnych, sędzia nakazuje zejście do parteru tak jak to aktualnie obowiązuje.
Jeśli w drugiej części pojedynku zawodnik po obowiązkowym wejściu w pozycję klamrową otworzy chwyt bez wykonania akcji technicznej zakończonej zdobyciem punktów, to otrzymuje on ostrzeżenie, a jego przeciwnik 1 pkt i pytanie o wybór pozycji rozpoczęcia walki.
Zawodnik ma prawo błyskawicznie zmienić uchwyt (otworzyć ręce) w celu wykonania akcji technicznej.
Jednak gdy ta akcja zakończy się niepowodzeniem i nastąpi tzw. wpadka, to otrzymuje on ostrzeżenie a jego przeciwnik 1 pkt plus prawo wyboru pozycji rozpoczęcia walki.
W przypadku gdy zawodnik po komendzie czerwony lub niebieski kontakt uniemożliwia założenie obowiązkowego uchwytu klamrowego jest on karany ostrzeżeniem, a jego przeciwnik otrzymuje 2 pkt i prawo wyboru pozycji.
W trakcie jednej walki sędzia może nakazać maksymalnie 2 razy wejście w uchwyt klamrowy i następuje to w przypadku, gdy w obowiązkowym uchwycie dwaj zawodnicy opuszczą pole walki bez wykonania akcji technicznej zakończonej zdobyciem punktów. W tej sytuacji sędzia ponownie nakazuje uchwyt obowiązkowy jednak ze zmianą zawodnika, który pierwszy go zakłada (łączy ręce).
W przypadku gdy zawodnicy ponownie wyjdą poza pole walki zespół sędziowski musi wskazać, który zawodnik wyszedł pierwszy i przyznać mu ostrzeżenie a jego przeciwnikowi 1 pkt i prawo wyboru pozycji przerwanej walki.
Oczywiście tak jak to było w obowiązujących do tej pory przepisach również i za pierwszym razem w przypadku jawnego wyjścia poza matę w obowiązkowym uchwycie przez jednego z zawodników jest on karany ostrzeżeniem, a jego przeciwnik otrzymuje 1 pkt i pytanie o wybór pozycji.
W odniesieniu do wejścia w obowiązkowy uchwyt FILA przygotowała propozycję, aby przepis ten obowiązywał również w stylu wolnym i zapasach kobiecych. Decyzja w tym zakresie ma zapaść w najbliższym czasie po uzyskaniu opinii federacji narodowych.




Protest

Protest może zostać złożony jeśli stwierdzono poważne naruszenie przepisów zapaśniczych lub nieprawidłowość.

Procedura składania protestu

protest winien zostać złożony najpóźniej w 30 minut po zakończeniu walki pod warunkiem, że zawody zostały oficjalnie nagrane na video przez FILA
uzasadnienie protestu musi być doręczone na piśmie w jednym z dwóch oficjalnych języków FILA (francuski lub angielski)
protest musi być doręczony osobie odpowiedzialnej za Sekretariat zawodów, która następnie musi przekazać go kompetentnej osobie
zgodnie z regulaminem finansowym FILA złożenie protestu łączy się z obowiązkiem wpłacenia kaucji w wysokości 500,- CHF (franków szwajcarskich) lub ekwiwalentu w innej wymienialnej walucie
Rozpatrzenie protestu
w przypadku przyjęcia protestu, będzie on rozpatrzony przez specjalnie w tym celu powołaną Komisję Apelacyjną (jury d'appel), która podejmie ostateczną decyzję
walka zostanie przeanalizowana w oparciu o zapis na kasecie video z całej walki. Przedstawiciel każdego z zapaśników zostanie zaproszony do obejrzenia filmowego zapisu walki, ale nie będzie on mógł wziąć udziału w dyskusji.
w przypadku, gdy komisja stwierdzi w sposób jasny i oczywisty, że na tle całej walki wynik powinien zostać zmieniony, rozegrana zostanie nowa walka między dwoma zainteresowanymi zawodnikami.
walka nie będzie mogła zostać powtórzona w żadnym wypadku jeśli Komisja stwierdzi remis, gdyż w takiej sytuacji werdyktu się nie zmienia.
zainteresowane strony muszą zostać poinformowane na piśmie o decyzji
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia protestu i zmiany rezultatu walki natychmiast nakazywane jest powtórzenie pojedynku ze zmianą kompletu sędziowskiego z udziałem koordynatorów danych zawodów.


Uwagi

w narożniku mogą przebywać w trakcie przerwy poza zawodnikiem 2 osoby
w przypadku gdy zawodnik celowo opóźnia rozpoczęcie walki po 30 sekundowej przerwie, należy ukarać go ostrzeżeniem i przyznać przeciwnikowi 1 pkt i prawo wyboru pozycji

---------------------------------------------------------------------------


siema wam ludziska.
Zapasy to nie mechaniczna praca - to SZTUKA

Trenuj, trenuj to może kiedyś pogadamy...

http://www.sfd.pl/temat82443/ <== ZAPASY, fotki, historia
http://www.sfd.pl/temat205916/ <== Techniki zapaśnicze

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 506 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 1629


FRIJ GUSTAW (1922-1973), szwedzki zapaśnik w stylu klasycznym. Olimpijczyk (1948, 1952, 1956, 1960). Złoty medalista olimpijski (1948), 2-krotny złoty medalista mistrzostw świata (1950, 1953).

KARELIN ALEKSANDER (1967-), rosyjski zapaśnik, mistrz olimpijski w stylu klasycznym w wadze ciężkiej (1988, 1992), mistrz świata (1989 -1991, 1993, 1994) i Europy (w latach 1988 -1995).

MIEDWIED ALEKSANDER (1937-), radziecki zapaśnik. 3-krotny mistrz olimpijski w stylu wolnym (1964 - waga półciężka, 1968 i 1972 - waga ciężka), 7-krotny mistrz świata (1961-1971), 3-krotny mistrz Europy (1966, 1968, 1972). Laureat nagrody Fair Play (1983).

BAJEW BAJU (1941-), bułgarski zapaśnik w stylu wolnym, trener. Wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy.

BERCEANU GHEORGE (1949-), rumuński zapaśnik w stylu klasycznym. Olimpijczyk (1972, 1976), złoty medalista olimpijski (1972), wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy.

BAŁBOSZIN NIKOŁAJ (1949-), rosyjski zapaśnik w stylu klasycznym. Olimpijczyk (1976, 1980), złoty medalista olimpijski (1976), wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy.


BIERŁA ROMAN (1957-), polski zapaśnik w stylu klasycznym. Zawodnik GKS Katowice. Srebrny medalista olimpijski (1980), medalista Mistrzostw Europy i Polski.

BUSSE TOMASZ (1956-), polski zapaśnik w stylu wolnym. Zawodnik ŁKS Łódź. Olimpijczyk (1980), wielokrotny medalista Mistrzostw Europy i Polski.


CYGANEWICZ STANISŁAW, pseudonim Zbyszko (1881-1967), polski zapaśnik zawodowy zarówno w walce klasycznej, jak i wolnoamerykańskiej. 3-krotny mistrz świata. Autor pamiętnika Na ringach całego świata.

FALANDYS JAN (1956-), polski zapaśnik w stylu wolnym, zawodnik m.in. Stali Rzeszów. Olimpijczyk (1980). Medalista Mistrzostw Świata, Europy i Polski.

GARMULEWICZ MAREK (196, zapaśnik, pierwszy polski mistrz Europy w stylu wolnym (1994), olimpijczyk (1992, 1996), zawodnik Slavii Ruda Śląska.

KIERPACZ ROMAN (1961-), polski zapaśnik stylu klasycznego, olimpijczyk (1980, 1988), wicemistrz świata w wadze 52 kg (1987), brązowy medalista Mistrzostw Świata w wadze 48 kg (1978), mistrz Europy (1980, 1985). Zawodnik GKS Katowice.

KRZESIŃSKI STANISŁAW (1950-), polski zapaśnik stylu klasycznego, olimpijczyk (1972, 1976), trener reprezentacji zapaśników (1980-1992) po J. Tracewskim. Pod jego pieczą Polacy zdobyli 50 medali na Olimpiadach, Mistrzostwach Świata i Europy.

KWIECIŃSKI CZESŁAW (1943-), polski zapaśnik, 2-krotny brązowy medalista olimpijski w stylu klasycznym w wadze 90 kg (1972, 1976), 3-krotny medalista MŚ (brązowy medal w 1965, srebrny w 1970 i 1973), zawodnik Piotrcovii i Siły Mysłowice.


LIPIEŃ KAZIMIERZ (1949-), polski zapaśnik stylu klasycznego, mistrz olimpijski w kategorii 62 kg (1976), brązowy medalista olimpijski (1972). 6-krotny medalista mistrzostw świata (złoty medal - 1973 i 1974, srebrny medal - 1971, 1975, 1977 i 1978). 5-krotny medalista mistrzostw Europy (złoty medal - 1975, 1976 i 1978, srebrny medal - 1973, brązowy medal - 1972). 9-krotny mistrz Polski (1969-79). Zawodnik MKS Jelenia Góra i Wisłoki Dębica. Brat-bli1/4niak J. Lipienia.

LIPIEŃ JÓZEF (1949-), polski zapaśnik stylu klasycznego, 3-krotny olimpijczyk (1968, 1972, 1976), 3-krotny medalista mistrzostw świata w kategorii 57 kg (1973 - złoty medal, 1974 i 1975 - srebrny medal), medalista mistrzostw Europy (1978 - brązowy medal), 12-krotny mistrz Polski. Zawodnik MKS Jelenia Góra i Wisłoki Dębica. Brat-bli1/4niak K. Lipienia.


MICHALIK JAN (194, polski zapaśnik. Olimpijczyk (1968, 1972), wicemistrz świata w wadze 52 kg (1973), 2-krotny mistrz Europy (1972, 1973), zawodnik Siły Mysłowice i Wisłoki Dębica. Brat Piotra Michalika.

MICHALIK PIOTR (1957-), polski zapaśnik. Mistrz świata w wadze 57 kg (1982) i brązowy medalista mistrzostw Europy (1981). Brat Jana Michalika.


PYTLASIŃSKI WŁADYSŁAW (1863-1933), polski zapaśnik zawodowy. Mistrz świata w walce francuskiej (1900) i w walce wolnoszwajcarskiej (1904). Twórca zapasów w Polsce, popularyzator zapasów w stylu klasycznym w Europie. Wychowawca S. Cyganiewicza. Od 1957 dla uczczenia jego pamięci w Polsce organizowany jest Memoriał Pytlasińskiego.

SANDURSKI ADAM (1953-), polski zapaśnik. Zawodnik Stali Rzeszów i drużyn niemieckich. Brązowy medalista olimpijski w stylu wolnym w wadze ciężkiej (1980), 3-krotny medalista MŚ (brązowy - 1981, srebrny 1982 i 1983), wicemistrz Europy (1984), 5-krotny brązowy medalista ME (1979-1982, 1986). Słynął z ogromnej postury (2,14 m).

SKRZYDLEWSKI ANDRZEJ (1946-), polski zapaśnik, zawodnik Wisłoki Dębica. Brązowy medalista olimpijski w stylu klasycznym, w kategorii do 100 kg (1976), brązowy medalista MŚ (1973, 1975), wicemistrz Europy (1972).

STECYK WŁADYSŁAW (1951-), polski zapaśnik. Zawodnik Grunwaldu Poznań. Wicemistrz olimpijski w stylu wolnym (1980 - waga musza), wicemistrz świata (1977), 6-krotny brązowy medalista ME (1974, 1975, 1977, 1978, 1980, 1983).

STĘPIEŃ PIOTR (1963-), polski zapaśnik. Wicemistrz olimpijski w stylu klasycznym w kategorii 82 kg (1992). Zawodnik Piotrcovii Piotrków Trybunalski.

SUPRON ANDRZEJ (1952-), polski zapaśnik. Zawodnik Elektryczności Warszawa i GKS Katowice. Wicemistrz olimpijski w stylu klasycznym (1980 - kategoria 68 kg), 6-krotny medalista MŚ (złoty - 1979, srebrny - 1975, 1978, 1982 i 1983, brązowy - 1974), 7-krotny medalista ME (złoty - 1975 i 1982, srebrny - 1974 i 1983, brązowy - 1972, 1979 i 1981).

ŚWIERAD RYSZARD (1955-), polski zapaśnik. Zawodnik Wisłoki Dębica. Mistrz świata w stylu klasycznym (1982 - kategoria do 62 kg), 2-krotny srebrny medalista MŚ (1973 - kategoria do 48 kg, 1981 - kategoria do 62 kg). Mistrz Europy (1981 - kategoria do 62 kg), srebrny medalista ME (1980 - kategoria do 62 kg). Od 1992 trener kadry narodowej w zapasach stylem klasycznym. Podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie 1996 odniósł sukces - jego podopieczni zdobyli 3 złote medale, 1 srebrny i 1 brązowy.


TRACZ JÓZEF (1964-), polski zapaśnik. 3-krotny medalista olimpijski w stylu klasycznym (brązowy w wadze 74 kg - 1988, srebrny w wadze 74 kg - 1992, brązowy w wadze 82 kg - 1996). 3-krotny wicemistrz świata (1987, 1993, 1994). Zawodnik Śląska Wrocław.
TROJANOWSKI TADEUSZ (1933-1997), polski zapaśnik. Pierwszy polski medalista olimpijski w zapasach (brązowy medalista, 1960 - waga kogucia, styl wolny). Inicjator powstania wielu sekcji LZS. Zawodnik AZS Gwardii i Drukarza Warszawa oraz LZS Ołtarzew.


WOLNY RYSZARD (1969-), zapaśnik. Mistrz olimpijski w stylu klasycznym w kategorii 68 kg (1996), wicemistrz świata (1990), 3-krotny medalista ME (złoty - 1989, srebrny - 1995, brązowy - 1990), zawodnik Unii Racibórz.

WROŃSKI ANDRZEJ (1965-), zapaśnik. 2-krotny mistrz olimpijski w stylu klasycznym (1988 - kategoria 90 kg, 1996 - kategoria 100 kg), 3-krotny medalista MŚ (złoty - 1994, brązowy - 1993, 1997), 5-krotny medalista ME (złoty - 1989, 1992 i 1994, brązowy - 1990 i 1996), zawodnik Moreny Żukowo i Legii Warszawa.


ZAWADZKI WŁODZIMIERZ, pseudonim Diabeł (1967-), zapaśnik. Mistrz olimpijski w stylu klasycznym w kategorii 62 kg (1996). 3-krotny medalista MŚ (srebrny - 1995, brązowy - 1994, 1997), 2-krotny mistrz Europy (1991, 1995). Zawodnik Orła Wierzbica i Legii Warszawa.


siema wam ludziska.
Zapasy to nie mechaniczna praca - to SZTUKA

Trenuj, trenuj to może kiedyś pogadamy...

http://www.sfd.pl/temat82443/ <== ZAPASY, fotki, historia
http://www.sfd.pl/temat205916/ <== Techniki zapaśnicze

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985


Aleksander Karelin


Foto: AFP

Syberyjski Herkules

Ten współczesny Herkules urodził się na Syberii 12 grudnia 1970 roku. 30 lat później olbrzymi Aleksander Karelin (1.92m/130kg) osiągnął oszałamiające pasmo sukcesów, pozostając niezwyciężonym od momentu zdobycia swojego pierwszego mistrzostwa Europy w 1988 roku.

Od razu widać dlaczego ten rosyjski siłacz jest jedym z najbardziej obawianych się a zarazem najbardziej szanowanych zawodników na świecie - 13 tytułów mistrza Europy, 9 tytułów mistrza świata i trzy złote medale olimpijskie są wystarczającym świadectwem jego umiejętności. Udało mu się nawet zaćmić sukcesy swojego wspaniałego rodaka, Aleksandra Miedwieda, który nie tylko był trzykrotnym mistrzem olimpijskim w zapasach w stylu wolnym lecz także zdobył 9 tytułów mistrza świata.



Pojawienie się Karelina, z jego krótko ostrzyżonymi blond włosami i jędrnym ciałem, było pewnego rodzaju objawieniem w sporcie tak czesto dominowanym przez sflaczałych i rozlazłych olbrzymów. Klasa Karelina, jego atletyczna budowa a zarazem giętkość są tu wielkim kontrastem.

"Nie" klanowi zapaśników

Karelin, który pochodzi z arystokratycznej rodziny deportowanej na Syberię przez komunistyczny reżym, jest zapalonym wielbicielem jazzu, muzyki klasycznej oraz literatury angielskiej. Jego obycie kulturalne jest równie wielkie, jak wielkie są jego umiejętności zapaśnicze, które powodują, że jego przeciwnicy nie mają żadnych szans.

Na północy swojego kraju Karelin uważany jest za półboga a jego sytuacja finansowa jest równie dobra jak jego zdrowie; pozwala mu to na odrzucanie ciągłych propozycji występów na ringach amerykańskiego wrestlingu.

Jego sukcesy sportowe przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu także w innych dziedzinach życia. Obecnie udziela się w policji podatkowej, był doradcą ds. sportu w rządzie Władimira Putina, a krótko po zdobyciu 9 tytułu mistrza świata, w grudniu 1999 roku, został wybrany do rosyjskiej Dumy.

Jest rzeczą pewną, że kolejny, już czwarty olimpijski złoty medal wzniesie Karelina do poziomu legendy w Rosji, w świecie zapaśniczym i w całej historii igrzysk olimpijskich.Zestawienie ważniejszych danych:
Reprezentacja Rosja
Uprawiana dyscyplina Zapasy w stylu klasycznym
Udział w Olimpiadach 1996 Atlanta, 1992 Barcelona, 1988 Seul
Data i miejsce urodzenia 12-12-1970, Nowosybirsk- Rosja
Inne Konkurencja : Zapasy w stylu klasycznym
wzrost : 192 cm
waga : 130 kg

Dorobek Sportowy:
Igrzyska Olimpijskie 130kg : 1 miejsce (1988, 1992, 1996)

Mistrzostwa świata 130kg : 1 miejsce (1989, 1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999)

Mistrzostwa Europy 130kg : 1 miejsce (1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000)




Pit-Bull Gangland
...::-Zapaśnik::...

...Brak Podpisu...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985


2


Pit-Bull Gangland
...::-Zapaśnik::...

...Brak Podpisu...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 11068 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 54985


3


Pit-Bull Gangland
...::-Zapaśnik::...

...Brak Podpisu...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Klasztor Shaolin

Następny temat

skarpety po treningu i ich przykry zapach

WHEY premium