SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

wzrost, a poziom cukru

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1513

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 32 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3606
W komórkach ciała człowieka utlenianiu podlegają zarówno glukoza, jak i kwasy tłuszczowe, z tym, że proporcje pomiędzy tymi substratami są różne i zależą przede wszystkim od czasu jaki upłynął od ostatniego posiłku, oraz od stopnia aktywności ruchowej organizmu. Regulacji podlega ilość ATP w komórkach, a bardziej szczegółowo - stosunek ATP do ADP. Gdy stosunek ten maleje, nasilaniu ulegają procesy utleniania substratów w mitochondriach; gdy tempo hydrolizy ATP zmniejsza się, tempo procesów utleniania również maleje. Problem sprowadza się do kontroli ilości wolnych kwasów tłuszczowych oraz glukozy i dostosowaniu stężenia tych substratów w komórce do tempa zużywania ATP.
Gdy stężenie glukozy w osoczu krwi maleje (w stanie postabsorpcyjnym), maleje również wydzielanie insuliny, a jednocześnie zwiększa się sekrecja glukagonu, hormonu wzrostu, somatomedyn, amin katecholowych i kortyzolu. Pod wpływem zespołu tych hormonów wzrasta aktywność lipazy hormonozależnej w adypocytach, w konsekwencji czego zwiększa się stężenie wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu krwi. Podobnie dzieje się, gdy wzrasta aktywność ruchowa organizmu lub gdy ma ona nagle się zwiększyć. Adrenalina i kortyzol są wtedy wydzielane w większych ilościach z rdzenia kory nadnerczy i stymulują lipazę hormonozależną, powodując wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych we krwi i ich dostępność dla komórek.
Gdy stężenie glukozy we krwi wzrasta, podwzgórze wydziela do przysadki mózgowej czynnik hamujący wydzielanie przez nią hormonu wzrostu, czyli somatostatynę, i tempo hydrolizy triacylogliceroli w adypocytach ulega zwolnieniu.
Wzrost stężenia glukozy w osoczu krwi pobudza ponadto bezpośrednio komórki beta wysp Langerhansa w trzustce wydzielające insulinę, a ten z kolei hormon powoduje gromadzenie się tzw. transporterów glukozy w błonach komórkowych większości tkanek ( z wyjątkiem mózgowia, błony śluzowej jelit, krwinek czerwonych i kanalików nerkowych) oraz ułatwia syntezę glikogenu w komórkach wątroby ( hepatocytach), jak też hamuje tam syntezę enzymów glikolitycznych ( glukokinazy) odpowiedzialnych za jej degradację. W wyniku działania insuliny stężenie glukozy w osoczu krwi wydatnie maleje.


Janusz Stanisław Keller - Podstawy fizjologii żywienia - Wydawnictwa SGGW - Warszawa 2000

Ciekawy art dotyczący wzrostu nie wiem jak go rozumieć to znaczy że jak ograniczymy weglowodany w diecie to pobudzimy do działania przysadkę mózgową i urośniemy
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

6 tygodni na low carb - sprawdzcie moj dziennik

Następny temat

szybkie pytanie - sogacz

WHEY premium