SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy „cięcie węgli” jest konieczne w okresie redukcji tkanki tłuszczowej? Cz. I

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: , , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 988

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Tak jak jeszcze dwie dekady temu niemal wszyscy sądzili, że „tyje się od spożycia tłuszczu”, dziś coraz bardziej popularny staje się pogląd, który mówi, iż to węglowodany są winne problemowi nadwagi i otyłości. Stąd też zmniejszanie ich spożycia kojarzone jest jako niezbędny element pracy nad sylwetką w okresie ukierunkowanym na redukcję zapasów tłuszczowych. Czy jednak pogląd ten jest słuszny? W świetle dostępnej literatury można mieć co do tego spore wątpliwości.


Odchudzanie na diecie niskowęglowodanowej

Nie ulega żadnej wątpliwości, że wprowadzenie restrykcji węglowodanowych może być skutecznym sposobem na to by w sposób efektywny pozbyć się nadmiaru zgromadzonych w ustroju zapasów tłuszczowych. Pewne kontrowersje dotyczą jedynie bezpieczeństwa stosowania diet typu „low-carb”, niemniej pojawia się coraz więcej badań wskazujących, iż rozwiązania tego typu są w pełni bezpieczne dla zdrowia – o ile oczywiście są odpowiednio zaplanowane. Tak więc, wbrew obawom co poniektórych ani zmniejszenie spożycia węglowodanów, ani też idące z nim w parze zwiększenie podaży tłuszczu nie musi być zagrożeniem dla zdrowia, a wręcz istnieją dowody na to, że u osób otyłych dieta niskowęglowodanowa może prowadzić do poprawy niektórych parametrów zdrowotnych (notowano m.in. korzystne zmiany w lipidogramie, poziomie insuliny i glukozy na czczo, poziomie wskaźników nasilenia procesów zapalnych takich jak wybrane interleukiny czy TNF-alfa).


Za daleko idące wnioski

Dość wysoka skuteczność diet niskowęglowodanowych w redukowaniu tkanki tłuszczowej rejestrowana w badaniach skłoniła niektóre osoby do wyciągnięcia wniosku, który mówi, iż obniżenie podaży węglowodanów jest konieczne by wywołać redukcję nadmiernej masy ciała. Co ciekawe, autorzy badań, w których diety typu low-carb wypadały szczególnie korzystnie pod przekonaniem tym raczej nie się podpisują, robią to natomiast często rozmaici blogerzy, autorzy książek i artykułów traktujących o żywieniu i problematyce nadwagi i otyłości. Warto się zastanowić jednak, czy owo twierdzenie jest słuszne i czy faktycznie odchudzanie opierać się musi jedynie na „liczeniu węgli”, a nie „liczeniu kalorii”.


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4415/czy-ciecie-wegli-jest-konieczne-w-okresie-redukcji-tkanki-tluszczowej-cz--i 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

[art] Super Hero Program - plan treningowy wg. Christiana Thibaudeau

Następny temat

Praca nad sobą - proszę o rade

WHEY premium