SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Leczenia pleców ciąg dalszy

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4229

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Witam,
zakładałem już bodaj 2 tematy, ten jest trzeci. Od lutego męczę się z bólem pleców, który nie jest jakoś szczególnie mocny, ale uniemożliwia mi aktywne uprawianie sportu. Trenowałem sporty walki (w trakcie treningu wyskoczyło mi coś na wzór rwy kulszowej), od tamtej pory nie czuje takiego luzu w prostownikach/lędźwiach. Ból występuje głównie po prawej stronie (jakby jakieś więzadło było naciągnięte), w trakcie pojawił się też taki sztywniejący, na środku lędźwi, ale z tym już chyba sobie poradziłem. Odwiedziłem 3 fizjoterapeutów, w tym dwóch naprawdę ogarniętych. Pierwszy z nich terapie manualne (ok. 8 wizyt) - punkty spustowe + pewnego rodzaju nastawianie. Drugi, jakiś czas temu wyhaczyłem - moim zdaniem jeden z najbardziej kompetentnych ośrodków w Polsce, odbyłem 2 wizyty, więcej będzie ciężko ze względu na odległość. Tutaj również terapie manualne, suche igłowanie, odpowiednio dobrane ćwiczenia - i zdiagnozowany problem, iż mam kompletnie nieaktywną miednicę. No i tak jakby mi się wszystko zaczęło układać - zawsze troszkę sztywniej chodziłem, podobno przy skłonach używam tylko i wyłącznie pleców, no i ruchów miednicą (góra-dół) kompletnie jak na razie wykonać nie potrafię. Dostałem również kilka ćwiczeń na rozruszanie tej miednicy - tylko teraz takie małe pytanie mi się nasuwa. Czy większość zwykłych ludzi - czy np. Wy potraficie wykonywać w miarę swobodne ruchy miednicą? Poprosiłem kilka osób z otoczenia, to też raczej ciężko. Wczoraj wykonałem trochę ćwiczeń rehabilitacyjnych i na boki w miarę ogarnąłem, ruchy pionowe to aktualnie masakra. Wizyta była przedwczoraj, ból się lekko nasilił, ale po 1-wszej wizycie było podobnie, później spory progres.
Pytanie do osób już trochę więcej wiedzących - jakieś rady odnośnie pobudzenia tej miednicy? Do tego interesuje mnie kwestia powiązania problemów z miednicą z samymi plecami + problemami trawiennymi/wydętym brzuchem. I czy ostre ustawienie kości krzyżowej, ma jakiś związek z miednicą?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 492546
Przez ruchy miednicą pewnie masz na myśli nutacje i kontrnutacje miednicy gdzie tak naprawę ruch ten bardziej odbywa się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa , miednica jest zamkniętym pierścieniem i w jej obszarze nie ma większej ruchomości, ogólnie przy tych ruchach u większości osób jest sztywność choćby ze względu na siedzący tryb życia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183




Chodzi mi o ruch podobny jak na filmie (od momentu ok. 2:10). Przy demonstrowaniu ćwiczeń przez fizjoterapeutę, ta "miednica" poruszała się nawet mocniej przód-tył. Tak jakby chodzi o takiej mocniejsze wypchnięcie jajek do przodu/góry oraz w drugą stronę - na uniesieniu pupy do góry. Często myślę do zaobserwowania w tańcach typu zumba itp., czy po prostu nawet zwyczajnych dyskotekowych tańcach. Dodam, że od momentu kiedy zacząłem dorastać - zawsze miałem problem z wysokimi kopnięciami, czy zwyczajnym siadem tureckim (biodra mnie po prostu ograniczały).
Większość ćwiczeń, które dostałem kładzie nacisk na biodra, niektóre rozciągają bolący odcinek pleców + te, które mają uaktywnić tę miednicę.



W sumie nawet jak tutaj od 5:30




Tylko z lekko mocniejszym wychyleniem do przodu - dla mnie to spory kłopot.


Zmieniony przez - WnMPapa w dniu 2016-10-08 15:26:02
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 492546
Być może Twój problem jest bardziej złożony i związany z wadą postawy no. powiększoną lordozą czy przykurczami , nie sposób tego ocenić poprzez internet.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Owszem, mam spłyconą lordozę oraz lekko wypięty tyłek. Mimo wszystko, powoli zaczynam ogarniać te ruchy "miednicą". Martwi mnie jednak jedno, z bólem zmagam się już 8 miesięcy. Po miesiącu wykonałem RM, nic na nim nie wyszło na tyle poważnego, aby mogło dawać wspomniane objawy, czy samą rwę. Mimo wszystko - 1 fizjoterapeuta terapia mc kenzie + taping. Drugi już znaczniej bardziej ogarnięty w kwestii terapii manualnych, łącznie 8 wizyt, które wiem, że powinny pomóc - również nic. Trzeci - ponowię, rozluźnianie okolic m. gruszkowatego, suche igłowanie, praca na brzuchu, odpowiednio dobrane ćwiczenia. Wiem, że już raczej lepszego ośrodka nie znajdę. W każdym z przypadków zdarzało mi się mówić, że teoretycznie jest coraz lepiej, lecz zacząłem dochodzić do wniosku, że chyba bardziej sobie tylko to wmawiałem.

Zaczęło się od bardzo delikatnego bólu w centralnej części lędźwi, który praktycznie w ogóle mi nie przeszkadzał (czułem go głównie przy napinaniu prostowników podczas leżenia na brzuchu). W tamtym okresie bardzo mocno obciążałem się treningami + doszedł dodatkowo stres o średnim natężeniu, które mimo, że nie powinien mieć większego wpływu, tak teraz zacząłem się zastanawiać, czy nie dołożył ostatniej cegiełki. Po miesiącu od wspomnianego bólu doszła wspomniana "rwa", która występuje po prawej stronie (na treningu bokserskim), a jeszcze dwa dni przed tym wydarzeniem bardzo nienaturalnej się wygiąłem na trampolinach :) . I tak o ile przez pierwszy nawet miesiąc dokuczała mi tylko rwa, tak teraz mam wrażenie że ból momentami rozchodzi się jeszcze na środek.

Nie chodzi mi o trafną diagnozę, bo wiem że taką jest bardzo ciężko przez internet postawić. Mam nadzieję jednak na pewne sugestie, które mogłyby wskazywać chorobę/przypadłość z którą przypuszczalnie mogę się borykać. Jak ew. wygląda leczenie bólu pleców, który wyniknął ze stresu i czy to stres również może wiązać się z wystąpieniem tej pseudo-rwy kulszowej? Dodam jeszcze, że miałem zalecone rolowanie na piłeczce, okolic m.gruszkowatego, ale w związku z tym, że objawy rwy, bezpośrednio po nim nasilały się (czułem nawet delikatne promieniowania do nogi) - odradzono mi rolowanie się. Czy ew. tomografia może wyłapać coś, czego rezonans nie wyłapał?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Ponawiam powyższe plus do tego jeszcze:
a) Czy ew. blokada może rozgonić ból całkowicie, czy raczej jej działanie jest zawsze chwilowe?
b) Czy istnieje jakiekolwiek badanie, które dokładnie by pokazało hmm - mięśnie/powięźi/więzadła w lędźwiach, czyli ogólnie rzecz biorąc - przypuszczalnie moje schorzenie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 492546
WnMPapa
Jak ew. wygląda leczenie bólu pleców, który wyniknął ze stresu i czy to stres również może wiązać się z wystąpieniem tej pseudo-rwy kulszowej?


oczywiście wyeliminowanie czynnika stresogennego jeśli jest wciąż obecny oraz jest taka możliwość, wpływ stresu na dysfunkcje somatyczną (objawy) jest oczywisty różne są metody pracy w zależności jakie informacje wyjdą w badaniu klinicznym np. terapia cranio-sacralna czy powięziowa.

WnMPapa
Czy ew. blokada może rozgonić ból całkowicie, czy raczej jej działanie jest zawsze chwilowe?



w przypadku stanu zapalnego jej podanie jest uzasadnione natomiast ona 'nie leczy'

WnMPapa

Czy istnieje jakiekolwiek badanie, które dokładnie by pokazało hmm - mięśnie/powięźi/więzadła w lędźwiach, czyli ogólnie rzecz biorąc - przypuszczalnie moje schorzenie?


najdokładniejsze jest CT oraz MRI


Zmieniony przez - BPL-G w dniu 2016-10-23 23:06:55
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Czy ew. tomografia może wykazać coś, czego rezonans nie wykazał?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 492546
Uważam że nie ma potrzeby w tej sytuacji robić badania tomografem.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 444 Napisanych postów 2520 Wiek 26 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 266183
Pytań c.d. :) . Jeżeli jednak ból jest spowodowany hmm.. Jakimś zatorem/problemem w przepływie krwi w tym miejscu - tomograf mógłby wykazać problem w przeciwieństwie do rezonansu? Wiem, że mam trochę przyblokowane biodra, i ciągle nad tym pracuję, ale jestem niemal pewny, że ból bierze się z samych pleców. Świerzy ból powodował, że w 2/3 miejscach, w prawej nodze łapały mnie mocne skurcze przy próbie rozciągania się. Umiem rozróżnić skurcz od zwyczajnego promieniowania z pleców do nogi.

Wybieram się ponownie na terapię manualną, teraz dokładam jeszcze falę uderzeniową. Idę z takimi zaleceniami, aby falą nie "uderzać" wprost bolącego miejsca, a w pośladkowy średni, pod talerzem biodrowym. Czy poprosić również o "uderzenie" w to konkretnie, bolące miejsce, czy może to zaszkodzić?
Ew. mogę jeszcze skorzystać z laseru HIL. Terapii manualnych już miałem chyba z 10, więc ciężko wierzyć że 11 coś zmieni. Połączenie HIL+fala. No i ew. manualna.

@BPL-G, mógłbyś mi w jakiś sposób doradzić? Omówić różnice w powyższych zabiegach, co może bardziej pomóc w moim przypadku itp.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 492546
WnMPapa
Wiem, że mam trochę przyblokowane biodra, i ciągle nad tym pracuję, ale jestem niemal pewny, że ból bierze się z samych pleców. Świerzy ból powodował, że w 2/3 miejscach, w prawej nodze łapały mnie mocne skurcze przy próbie rozciągania się. Umiem rozróżnić skurcz od zwyczajnego promieniowania z pleców do nogi.



To nie jest takie proste ponieważ ból może pochodzić od kręgosłupa z struktur nerwowych jak i z powięzi (np. piersiowo-lędźwiowej). Zaburzenia biomechaniki w kończynach dolnych jak najbardziej może mieć wpływ na zaburzenie w napięciu wspomnianej powięzi.


WnMPapa


Wybieram się ponownie na terapię manualną, teraz dokładam jeszcze falę uderzeniową. Idę z takimi zaleceniami, aby falą nie "uderzać" wprost bolącego miejsca, a w pośladkowy średni, pod talerzem biodrowym. Czy poprosić również o "uderzenie" w to konkretnie, bolące miejsce, czy może to zaszkodzić?
Ew. mogę jeszcze skorzystać z laseru HIL. Terapii manualnych już miałem chyba z 10, więc ciężko wierzyć że 11 coś zmieni. Połączenie HIL+fala. No i ew. manualna.



Nie widzę dodatkowych powodów żeby robić tomograf na podstawie tego co piszesz, co do pytania o fale uderzeniową mówisz już o terapii w momencie gdy nie ma możliwości Cie przebadania a to wówczas wróżenie z fusów , jak wspomniałem wyżej może to mieć wpływ i wtedy mogłoby być pomocne jak i przyczyna może być inna.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Mata masująca

Następny temat

Chodzenie z kijkami a dyskopatia

WHEY premium