SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kij bo

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 4504

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 40 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 1377
Mam 162 cm wzrostu i chciałabym sobie kupić kij bo. Tata mówi żebym sobie kupiła zwykly kij od szczotki bo to jest to samo tylko inna nazwa. Nie wiem jakiej on powinien być grubośći. Boję się, ze kij od szczotki będzie za cienki(obwód ok.7cm). Na innych forach ludzie piszą, żeby kupić kij od karniszy, no ale z kolei nie wiem, czy nie będzie za gruby(ob ok.9cm). Będzie on używany tylko do kata(trenuję karate).
JAKIEJ długości powinien być ten kij?
ILE powinien mieć obwodu?
CZY powinie mieć zaokrąglony koniec, czy równo obcięty?
CZY jest duża różnica w wyglądzie pomiędzy "kijem bo", a kijem od szczotki czy karniszy?
Odpowiedzi profesjonalistów mile widziane

Zmieniony przez - Klaudia007 w dniu 2013-08-01 19:12:57
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 44 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 14133
Słuchaj taty
Kij od karnisza też jest sprawdzony sposób, od lat go polecam i świetnie sprawdza się, no chyba że oprócz kata idziesz na wojnę i chcesz zbijać tym kijem, to wtedy musisz mieć porządny dyszel. Poważnie, kup karnisz za 30 zł, masz dwa kije i 20 żabek masz super polakierowany lekki kij. Co do długości, to dotnij go na 162 cm - tyle co masz wzrostu, jak podrośniesz, kup nowy kij i dopasuj go do wzrostu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 40 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 1377
Tylko nie wiem , czy nie będzie za lekki, bo jak nauczę się z lekkim kijem a potem będę chciała sobie kupić prawdziwy kij, to mogę mieć problemy z poprawnym wykonaniem kata, a tak wg to on nie jest za gruby? A końcówka powinna być zaokrąglona, czy równo ścięta?


Zmieniony przez - Klaudia007 w dniu 2013-08-02 15:01:46
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 409 Napisanych postów 2089 Wiek 7 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 111617
Powiem ci tak, ja mam kij od znajomego stolarza za przysłowiowe piwo i sprawdza się doskonale.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 44 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 14133
Klaudia007
Tylko nie wiem , czy nie będzie za lekki, bo jak nauczę się z lekkim kijem a potem będę chciała sobie kupić prawdziwy kij, to mogę mieć problemy z poprawnym wykonaniem kata, a tak wg to on nie jest za gruby? A końcówka powinna być zaokrąglona, czy równo ścięta?


No dobra, to odpowiedz mi na kilka pytań:
1. czy kij od karnisza nie jest "prawdziwy"? Co masz na myśli mówiąc "prawdziwy kij"? Chodzi mi o to, byś podała definicję "prawdziwego kija" i wymieniła kryteria, których kij od karnisza nie spełnia.

2. Co znaczy poprawne wykonanie kata? Jakie widzisz różnice i ryzyko w wykonywaniu kijem od karnisza od "kijem prawdziwym"? Na zachodzie Europy i w US są sprzedawane kije do sztuk walk z tworzywa sztucznego, aluminiowe, skręcane co ułatwia transport - one wg Ciebie są prawdzie czy nie?

3. Są różnej grubości kije do karniszy, kup jaki dobrze leży Ci w dłoni. Jakie ma znaczenie grubość Twoim zdaniem?

Notabene, w znanym sklepie sportowym w Warszawie, tzw. "prawdziwe kije" kiedyś były w cenie 80 zł (karnisz jak pisałem kupisz za 30), nie ma większej różnicy między nimi. Chociaż były i droższe, podobno z czerwonego dębu czy jakiegoś innego egzotycznego drewna, były cięższe, ale kosztowały ponad 100 (nie pamiętam ile dokładnie). Pytanie - dlaczego wydawać ponad 100 zł za kij do kata, skoro kij za 30 spełni doskonale tę samą funkcje?

Pod koniec lat 90 spotkałem pewnego trenera karate, który zwykłe kije od szczotki sprzedawał po 100 zł i mówił, że są "to specjalne kije do sztuk walk" - znalazło się wielu naiwniaków, którzy to kupili, mimo że w sklepie ogrodniczym były takie same po 15 zł, ale za nic w świecie nie dali się przekonać, że sensei wciska im kit, podejrzeń nabrano, gdy ktoś w chwili uniesienia uderzył tym kijem w worek, i to wcale nie mocno. Co się stało? Kij rozleciał się na trzy części. I jak myślisz czy wtedy ta osoba poszła po rozum do głowy? Nie! Zamówiła kolejny "specjalny kij do sztuki walki" u senseia, a ten połamany stał się niemal relikwią jako symbol niezwykłej siły. A jeszcze jedno - jak myślicie jak ów sensei wyjaśnił, że ten "specjalny kij do sztuk walki" przypomina kij do szczotki? Wcale nie wyjaśniał, tylko skwitował, że on się zna na tym i musisz mu zaufać.

Klaudia007, jeśli poczujesz się lepiej, że kupisz kij za 150 zł, a jak dorzucisz jeszcze ze 40, to będziesz miała na tym kiju namalowane smoki, to śmiało - nikt Ci tego nie zabroni. Jeśli chcesz usłyszeć ode mnie, że warto wydać kupę kasy na to, to ode mnie nie usłyszysz tego - bo uważam to za bzdurę.

Zmieniony przez - MarKosTSD w dniu 2013-08-05 22:54:37
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Wiek 47 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 14
Klaudio myślę że kij od szczotki czy karnisza będzie ok. Jedyna moja uwaga to taka że lakierowany odparza nieco dłonie - osobiście wolę drewno konserwowane oliwą. Co do grubości to tak jak pisali przedmówcy - tak żeby Ci dobrze w rękach leżał. Co do czarodziejskich kijów bo ze sklepów to nie wszystkie są czarodziejskie. Niektóre są po prostu przydatne przy robieniu bunkai. Osobiście korzystam z kija bukowego klejonego. Dzięki temu rzadziej muszę kupować nowy. Ma to znaczenie tylko jeżeli będziesz wykonywać techniki kij na kij - jeśli tylko kata to nie ma sensu inwestować - chyba że ze względów estetycznych ;)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

słabe ręce

Następny temat

[DT aasdf96]

WHEY premium