SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jeet Kune Do vs Muay Thai

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16758

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3377
"jeśli ktoś mówi że JKD to to lub tamto, to niech imię JKD zostanie wymazane. Proszę nie rób szumu wokół tego"

Oznacza to że JKD to nie elementy z Muay thai, to nie boks, to nie BJJ to nie "to lub tamto"... JKD to po prostu JKD- sztuka walki Bruce'a Lee, tak jak to Bruce ujął w liscie do Poteeta( który chcial winkorporowac drille z Kenpo do tego czego nauczyl sie od Bruce'a). "Chcac reprezentowac JKD musisz cwiczyc JKD zgodnie z Jego zasadami". Chcac uzasadnic polaczenie JKD z inna sztuka walki i vice versa musisz odrzucic zalozenia danej sztuki walki ale nie uzywac nazwy JKD, tylko wlasnie tamtej danej sztuki walki. Dlatego wlasnie Bruce powiedział ""jeśli ktoś mówi że JKD to to lub tamto, to niech imię JKD zostanie wymazane."

Ponieważ napisał: " Aby usprawiedliwic laczenie JKD z inna sztuka walki konieczne jest odrzucenie zasad innej sztuki walki pozostawiajac jej nazwe."



Jeet Kune Do to Jeet Kune Do nie rob szumu wokół tego

Myślę ze właśnie to oznacza podany przez Ciebie cytat.

Michał

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 18:48:58

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 18:51:37

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 18:52:44

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 18:53:37
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 691 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8789
az mnie milo zaksoczyles MIchal :D
juz sie balem ujrzenia wypowiediz w Twoim stylu :P
jednak te sa na poziomie :]
sorry za offtop'a ale musilem to napisac :P
co do tematu co kto lubi :D
kazdy ma swoj wyznaicnizk skutecnozsci i powinien nim zmierzyc dana SW :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3377
Alterus a co według Ciebie oznacza podany przez Ciebie cytat? Mam nadzieje ze powiesz mi i uzasadnisz dlaczego uwazasz tak a nie inaczej, chociazby w podobny sposob jak zrobiłem to ja.


m.in Dlatego napisałem ze nie nalezy mylic JKD( sztuki walki Bruce'a Lee)z tym co jest nauczane jako Jeet Kuen(JKD koncepcje)


Michał

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 19:13:30

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 19:14:23

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 19:16:39
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 11983 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 79498
Panowie -wątek dotyczy Jeet Kune Do vs Muay Thai i nie wracajmy do dyskusji,które były kończone banami.

Na marginesie pisząc, podzielam zdanie Stefe-Xa.Pierwsza wypowiedź Michała w tym temacie pozytywnie mnie zaskoczyła...

Raczej ustapić niż zranić,raczej zranić niz okaleczyć,raczej okaleczyć niż zabić,prędzej zabić samemu,niż dać się zabić.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 91 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 819
Słaby masz rację, ostatnie zdanie w tym offtopie:
Michał, rozumiałem go literalnie, w Tao JKD, jeszcze nie było mowy o zoorganizowanym stylu (chyba, że niedokładnie czytałem), co nie znaczy że nie powstał później
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3377
Tao of JKD to zbior notatek Bruce'a ktore byly zebrane po Jego smierci.

Notatki Bruce'a powinny byc rozumiane jako mapa, drogowskaz, wskazujacy w ktora strone szedł Bruce.

Cytat ktory podales zostal przeze mnie opisany rowniez w sposob doslowny, z tym ze z innego punktu widzenia, z punktu uwglednienia konetkstu wypowiedzi i ich zgodnosci.

Osoba mowiaca ze Bruce robil wiele rzeczy czesto sprzecznych z soba nie odnosi sie do faktow. Wystarczy spojrzec na liste treningowa Bruce'a z trzech okresow Seattle, Oakland, L.A widać że trenował mniej więcej podobne rzeczy, sęk tkwi w tym co Bruce nazwał "refinement", "ulepszanie", ktore nie polega dodawaniu technik z innych styli. O czym zreszta pisał Bruce.

Alterus, mozesz powiedziec w jaki sposob rozumiesz to stwierdzenie doslownie?

Tak samo ciekawi mnie skad wzielo sie stwierdzenie ze w JKD sa elementy Muay thai, zapasów, BJJ? Przeciez Bruce w swoich notatkach wyraznie pisał ze JKD to nie elementy wielu sztuk walk polaczone w jedno, jak rowniez podkreslal to ze JKD nie polega na dodawaniu do niego czy tez laczenia go z innymi sztukami walki. A takze nie napisał nigdzie jakoby JKD mialobybyc elementami z wielu sztuk walk...

Pisał raczej konkretne rzeczy na temat JKD, konkretne wytyczne dotyczace pozycji walki, pracy stóp, kopnięć i uderzeń i ogolnie jak je poprawnie wykonywac tzn. zgodnie z zalozeniami JKD.

Nie pisał że kopniecie pochodzi z Muay thai, wrecz przeciwnie krytykował kopniecia z Muay thai, skad wiec stwierdzenie ze Bruce zapozyczał kopniecia z Muay thai?




Michał

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 21:21:25
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 91 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 819
Notatki Bruce'a powinny byc rozumiane jako mapa, drogowskaz, wskazujacy w ktora strone szedł Bruce.

Ale są sprzedawane jako książka...
Moim zdaniem to raczej biały wiersz o sztukach walki i osobiste refleksje.
A zrozumiałem inaczej niż Ty, że JKD to poprostu metasystem walki - raczej styl myślenia. Podkreślam, że to tak rozumiem ten fragment, wyrwany z kontekstu, nie wątpię że stworzył on kompletny system.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3377
"Ale są sprzedawane jako książka... "

Sa sprzedawane jako ksiazka bo rodzina Bruce'a, John Little zdecydowali że taka forma bedzie najlepsza i nie przeszkadza to w niczym zeby notatki były traktowane jako drogowskaz. Dlatego w przedmowie w Tao of jeet kune do, Linda Lee podkresla ze jest to zbiór notatek Bruce'a, ktore zostały zebrane i uporzadkowane przez Johna Little. Bruce nie opublikował "Tao of JKD", jak również ksiazek "Bruce Lee metoda walki" a takze "Bruce Lee Jeet Kune Do komentarze na temat sztuk walk." Zdjecia i notatki zostały opublikowane w takiej a nie innej formie po śmierci Bruce'a.

To jest paradoks ludzi JKD koncepcji ktorzy zarzucaja Lindzie Lee komercje, ktorzy czesto wlasnie swoje stwierdzenia popieraja na wyrwanym z kontekstu czesto subiektywnym rozumowaniu notatek Bruce podczas gdy bez zgody Lindy Lee Tao of JKD nigdy nie zostałoby opublikowane.

To chyba jasno wskazuje kto stawia na komercje- JKD koncepcje, żeby nie było niedomówień.

Jeet Kune Do to zarówno unikalna sztuka walki Bruce'a Lee ze swoja unikalna strukturą jak i metodologią jak i sposób myślenia, oraz sposób bycia.


Ten sposob przedstawiania JKD : "że JKD to poprostu metasystem walki - raczej styl myślenia." według mnie to bardzo ubogie/okrojone bo jedynie filozoficzne podejscie do sztuki walki Bruce'a, ktore nie uwzglednia tego co Bruce robil autentycznie/faktycznie jako JKD. Prócz aspektu filozoficznego jest jeszcze aspekt techniczny Postrzeganie JKD jedynie jako filozofie wg mnie to stanowcza nadinterpretacja, oraz okazanie braku szacunku do tego co trenował Bruce tzn do Jeet Kune Do.

Według mnie to nie jest w porządku.

Michal

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 21:34:02

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 21:34:40

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 21:36:46

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 21:41:15

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 21:44:59

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 21:52:55

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 22:08:49

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2009-03-14 22:59:20
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 91 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 819
Na miłośc boską Michał, nie jestem znawcą JKD skąd jak to kiedyś czytałem miałem wiedziec o 2 rodzajach JKD?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 2687 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 52673
"Postrzeganie JKD jedynie jako filozofie wg mnie to stanowcza nadinterpretacja, oraz okazanie braku szacunku do tego co trenował Bruce tzn do Jeet Kune Do.

Według mnie to nie jest w porządku." - szczęśliwie nie jesteś żadnym autorytetem.

Generalnie polecam trzymać się tematu, bo jeśli zrobi się z tego kolejny ( bodajże trzeci ) tasiemiec z winy jednego usera to bez bana się pewnie nie skończy. Temat: JKD vs Muay Thai.

P@blos - bez komentarza.

W temacie: Ostatecznymi zawodami "sprawdzającymi" dla stricte stójkowiczów jest K1. Nie kojarzę szczególnych sukcesów zawodników z JKD w K1, kojarzę liczne sukcesy kolesi od Muay Thai.

W mma b.dobrze radził sobie Erik Paulson, ale znowu - więcej ludzi trenuje muay thai jako bazę stójki. Zatem Muay Thai wydaje się być bardziej skuteczne.

Oczywiście dochodzi do tego kwestia kto trenuje i u kogo trenuje.

"Real niggers do what they wanna do, bitch niggers do what they can do"

Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

książki o judo

Następny temat

MUAY THAI - historia

WHEY premium