SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

pozycja w JKD

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 8162

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 284 Wiek 42 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4200
Czy w Jeet Kune Do pozycja odwrotna czyli dla praworeczych z prawą ręką z przodu jest pozycją jedynie słuszną? ;). Czy na treningach adept może wybrać sobie pozycję, która mu bardziej odpowiada? Jakie są wady i zalety takiej pozycji. Pozdr.

Nobody's perfect. My name is Nobody.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 126 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 218
Jak widać w opisach Michała że Bruce zmieniał JKD z dnia na dzień bo widział taką potrzebę dla siebie i potem tego nauczał TED W. zatrzymał sie po śmierci Bruca i nauczał tego co wiedział jak by żył Bruce to by zmienił wiele jeszcze Dan Inosanto o tym wiedział i dlatego zmieniał na skuteczność w walce a nie na klasykę w dzisiejszych czasach brak parteru w jkd klasyfikuje jako bezskuteczne co widać w sparingach

Dragon

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 544 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 10302
Czy w Jeet Kune Do pozycja odwrotna czyli dla praworeczych z prawą ręką z przodu jest pozycją jedynie słuszną? Chyba dla leworecznego I nie ma roznicy czy to JKD czy boks czy nawet karate zasada jest jedna silniejsza reka z tylu, choc oczywiscie sa wyjatki, czytaj "falszywi mankuci"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Kenjiro Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 707 Wiek 48 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8067
Tak, Bruce używał pozycji z silniejszą ręką z przodu. Jest to związane z zasadami szermierki, której to zasady przyświecały w tworzeniu systemu.
W niektórych szkołach dalej to jest podstawowa pozycja. Instruktorzy, którzy zwykli o sobie mówić Original JKD - czyli ćwiczą tylko ten zakres techniczny, który ćwiczył Bruce za życia.
Jednak inni instruktorzy m.in. Dan Inosanto uważają, że powinno ćwiczyć się dwie strony i dopuszczają także pozycję ortodoksyjną (jeśli chodzi o ustawienie strony - czyli silniejsza strona z tyłu). Szkoły wywodzące się właśnie z Inosanto Academy czyli także nasza w Gdyni, ponieważ Paul Vunak i Rick Young to instruktorzy pod Inosanto, ćwiczą na dwie strony. Oczywiście każdy dobiera sobie potem i tak taką w jakiej czuje się najlepiej i zależnie od swojej strategii.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 284 Wiek 42 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4200
Wielkie dzieki :)

Nobody's perfect. My name is Nobody.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3377
Pozycja walki JKD tzn. pozycja On Guard to mój ulubiony temat. Sorry za późnią odpowiedź

W JKD pozycja walki jest tylko jedna-aczkolwiek płynna i zmienna. Bruce nazwał ją small phasic bent knee position. W wolnym tłumaczeniu mała faza zgiętego kolana. W JFJKD-orginalnym JKD stoi sie w takiej samej pozycji w jakiej stawał Bruce -silniejsza strona z przodu, jednakże jest to zaledwie czubek góry lodowej pozycji walki, bo tak naprawdę składa się na nią wiele szczególików i nie;) nie jest to taka sama pozycja jak w boksie. Pozycja On Guard składa się z wielu detali. Co najważniejsze silniejsza strona z przodu nie wzięła się tak do końca z szermierki. Tylko dlatego że w JKD 80-90% ataków zadawanych jest z przedniej ręki i przedniej nogi. Pozycja JKD jest idealnie do tego skonstruowana. Jeśli jesteś leworęczny to stajesz z lewąręką w przodzie. Na chłopski rozum silniejsze narzędzia są bliżej przeciwnika i jak wiadomo JKD to droga przechwytującej pięści więc nie chodzi tu o jakieś magiczne drille czy też sekwencje trappów, zaczerpnięte z filipińskich sztuk walk- Bruce nigdy nie ćwiczył filipińskich sztuk walk ani nie łączył różnych technik z różnych sztuk walk nawet chi sao zmienił do tego stopnia że w niczym nie przypominało już tradycyjnego chi sao rodem z Wing Chun.

Jestem jedynym w Polsce człowiekiem, który ma zaszczyt i honor uczenia się JKD od ostatniego prywatnego ucznia Bruce'a Lee- Ted'a Wonga, który to spędził najwięcej godzin z Bruce'em Lee na prywatnym treningu JKD na dodatek nie uczył się nigdy żadnej sztuki walki prócz JKD i Bruce był jedynym nauczycielem sifu Ted’a, tak też reprezentuje on JKD najbliższe temu które robił Bruce Ted Wong otrzymał certyfikat od Bruce Lee w Jeet Kune Do (a nie w Jun Fan Gung Fu).

JKD koncepcje tak bardzo odbiegają od prawdziwego JKD że są im bliższe nawet rosyjskie sztuki walki takie jak sambo itd. niż prawdziwe JKD. W PRAWDZIWYM JKD NIE MA STICKFIGHTINGU ANI KNIFEFIGHTINGU. Wiele osob wypowiada sie tu o JKD jako o wolnej idei, którą stworzył Bruce.... otóż Jeet Kune Do tak jak powiedział Bruce jest stylem bez stylu tzn. nie czerpie i co ważne nie jest MIXEM wielu różnych sztuk walk. Jeet Kune Do to sztuka wyrażania ludzkiego ciała opiera się o zasady dynamiki, kinetykę i budowę ludzkiego ciała. Jeet Kune Do to nazwa dla systemu, sztuki walki którą stworzył Bruce Lee ma taką nazwę a nie inną, gdyby Bruce nie przywiązywał wagi do nazwy swojego dzieła to nazwałby je jakkolwiek lub pozostawił bez nazwy;) Jeet Kune Do- to tylko nazwa nie rób szumu wokół tego, chodzi o to żeby nie komercjalizować tej sztuki walki nie robić zamieszania i traktować to jak każdą inną sztukę walki. Oczywiście to jest tylko część mojej opinii na temat Jego wypowiedzi, gdyż nie wiemy co tak naprawdę miał na myśli. Podawanie cytatów z Tao of JKD to dość ryzykowana sprawa, jest to zbiór nieuporządkowanych notatek Bruce’a- niektóre rysunki to czyste kopie, lub są przerysowane z książki Jack’a Dempsey’a. Łatwo odróżnić prawdziwe szkice Bruce’a od tych które pochodzą z innych książek.

Wolny przykład- prosty prowadzący w JKD ustawienie ręki kciukiem do góry... krok... skręt bioder. Wielu z was powie.. że jest to uderzenie z Wing Chun w pozycji bokserskiej z krokiem z szermieki. Nic bardziej mylnego, uderzenie z kciukiem do góry wywodzi się ze starego stylu bokserskiego z ery Jack'a Dempseya i Edwin'a Haisleta. To ich uwagami na temat boksu Bruce się zachwycał, ich idee podkreślał w ich książkach- co nie oznacza że czerpał techniki z książki, nie chodziło tu raczej o przełożenie np kombinacji na prawą rękę. Kolejną osobą jest szermierz i aktor Aldo Nadi... to on złamał zasadę i walczył z uniesioną piętą Jego książkę na temat szermierki Bruce miał w swym zbiorze. I jeśli już miałoby się podczepiać JKD pod jakąkolwiek ze sztuk walki to jest to szermierka...Jednakże byłoby to coś czego Bruce by nie chciał, gdyż JKD jest unikalna sztuką walki, która w niczym nie przypomina tych klasycznych. Tak dla osoby niezorientowanej w temacie z zewnątrz JKD może przypominać coś w rodzaju kickboxingu, lecz tak jak powiedział to Ted Wong JKD jest jak zegarek z zewnątrz ma wskazówki itd. ale gdy go rozkręcimy z drugiej strony i zobaczymy jak jest zbudowany wtedy dostrzeżemy Jego unikalność. Jest tak tylko wtedy gdy rozpatrujemy JKD które ćwiczył Bruce. Natomiast gdy mówimy o JKD koncepcjach wtedy widzimy że przypominają bardziej MMA i Vale Tudo czy też panantukan(pangamot) a to dlatego że odbiegają od zasad JKD.

A propo tematu JKD orginalne i koncepcje:
Warto by powiedzieć na wstępie że w szkole w L.A nie uczył Bruce Lee( przychodził tam w Niedziele od czasu do czasu), lecz Dan Inosanto, Bruce odwiedzał szkołę dość sporadycznie.
Dan uczył jednocześnie w szkole Ed'a Parkera. Dlatego nie miał tyle czasu na trenowanie z Bruce'em.... Ted Wong przed JKD nie trenował nic innego i nie uczył się od nikogo innego tylko prywatnie od Bruce'a Lee w Jego domu w Bel Air a później w Hong Kongu w latach 1970-1973, np. gdy to 1970 wraz z Herbem Jacksonem zawieźli Bruce'owi maszynę do trenowania, którą skonstruował Herb;). Ted Wong towazyszył Bruce'owi niemal przez cały czas nawet był na planie Drogi Smoka z Bruce'em w Rzymie. Co więcej można by powiedzieć że praktycznie to mieszkał u Bruce'a w domu. Jest jego ostatnim z uczni i sparring partnerem.
Dlatego orginalne JKD te które jest najbliższe z najbliższych JKD które ćwiczył Bruce Lee reprezentuje Ted Wong to on poznał tzw. last developments of JKD, czyli ostatnie rozwinięcie JKD- i kolejny raz rozwinięcie nie polega na dodawaniu tylko na upraszczaniu.

Niektóre osoby uważają że orginalne JKD reprezentują osoby takie jak Chris Kent, Tim Tackett, Cass Magda, to ludzie którzy owszem ćwiczyli JKD ale pod okiem Dan'a inosanto i to w 1975r w Jego szkole czyli dwa lata po smierci Bruce'a. Nie uczyli się od Bruce'a Lee.

Osobami które trenowały z Bruce'em a później u Dana Inosanto JKD: Jerry Poteet, Bob Bremer- warto by zauważyć jedno tak trenowali Oni z Bruce'em jednakże było to w okresie początków Jun Fan Gung Fu Institute w L.A dlatego teraz nazywają to "Old school JKD" podkreślając że jest to wczesna faza JKD. Jednalże szkole w L.A nauczane było raczej ulepszone Jun Fan Gung Fu. Trenowali Oni w szkole w L.A i prywatnie z Bruce'em. Jest to tzw. Pierwsza 5: Dan Lee, Jerry Poteet, Pete Jacobs, Steve Golden, Bob Bremer- Jednakże było to na zasadzie chodzenia i uczenia się w L.A Institute gdzie zajęcia prowadził Dan i prywatnie z Bruce'em od czasu do czasu. Na codzien uczyli się od Dana Inosanto...- bardziej udoskonalonego Jun Fan Gung Fu( gdyż program treningowy był zupełnie inny niż w Seattle i Oakland). Całą tą piątkę możecie zobaczyć na zdjęciu str.55 Bruce Lee jeet kune do komentarze Bruce'a Lee na temat sztuk walki.

Na koniec chciałbym podważyć również pewną plotkę jak że Jun Fan Gung Fu to system baza to koncepcji JKD.... gdybyśmy spojrzeli na ewoluucję jaką przechodził Bruce i porównali trzy okresy a w zasadzie 4 z Jego życia do zauważylibyśmy że non clssical Gung Fu którego Bruce nauczał w Seattle ( tam poznał swojego 1-wszego ucznia Jesse'go Glovera) różni się całkowicie od tego co było nauczane w Oakland co ważne Bruce nie nauczał w tej szkole zajęcia prowadził James Y. Lee.( uczniowie Alan Joe, Howard Williams). To co widzielibyśmy w L.A to sztuka walki zupełnie w niczym nie przypominająca dwa poprzednie okresy. Jednakże w latach 1970-1973, Bruce całkowice przekształcił swoją sztukę walki. W internecie można zobaczyć sparring Bruce'a z 1967, gdyby porównać go z tych lat do roku 1970 znowu mielibyśmy wrażenie że jest to zupełnie coś innego. Jedyną osobą, która poznała ostatnie rozwinięcia JKD to Ted Wong. Takie osoby jak Dan Lee, Mito Uyehara, Herb Jackson, Alan Joe i wielu innych prywatnych uczni Bruce'a zgodnie twierdzą że Bruce w Tedzie widział swojego protegowanego.
Ted uczył się JKD od Bruce'a w latach 1967-1973. Miał dosyć szczęścia, gdyż był przy tym jak Bruce wymyślił nazwę Jeet Kune Do ( i nie było to w żadnym samochodzie itd.) było to w roku 1967.
Wiem, co powiedzie, że się myle itd. bla, bla, bla. Ale zanim to zrobicie to potwierdzenie tego co tu piszę znajdziecie w książce Bruce Lee jeet kune do komentarze Bruce'a Lee na temat sztuk walki str.10-14. ( czasami warto czytać książki od deski do deski ).

Przeglądając Polskie strony o JKD napotkałem się na wiele niedomówień, nieprawidłowości, naginania prawdziwych faktów. Pytanie, tylko po co? Czy od utrzymania przy życiu dla przyszłych pokoleń autentycznych nauk Bruce'a ważniejsze jest robienie kasy na popularności i sztuce walki Bruce'a- poprzez łączenie wielu sztuk walk w jedno nazywając to JKD, zabijacie to czego naprawdę uczył Bruce?


In the spirit of Bruce Lee's authentic JKD.

Pozdrawiam,Michał c*****
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 284 Wiek 42 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4200
Dzieki za rozwinięcie tematu. Chciałbym zacząć od wyjaśnienia dlaczego poruszyłem temat pozycji W JKD. Otóż według mnie
pozycja z prawą reką z przodu ma tyle samo zalet co wad. Dla przykladu, walcząc w ten sposób mamy silniejszą stronę z przodu - zaleta. Wadą jest odsłonięta wątroba, a wiadomo jak cios w wątrobe potrafi boleć. Drugą wadą jest pewien schematyzm,który łatwo również zaobserwować w filmach Bruce'a. Z góry wiadomo, że bedzie uderzał z przedniej nogi, ewentualnie obrotówkę nogą z tyłu. W sekcji gdzie trenuję JKD Trener powtarza,
ze zawsze należy trenować na obie strony by w walce zmieniać pozycję i wybijać z rytmu przeciwnika. Nie trenujemy
"surowego" JKD lecz łączymy go z FMA i MMA, wybierając tylko techniki najprostrze,najskuteczniejsze, zadawane po najmniejszych kątach. Mnie to osobiście odpowiada.
JKD traktowane jest jako baza,solidna podstawa do dalszego, nieograniczonego rozwoju.
Dziwi mnie troche kłótnia jaka wywiązała się na forum w temacie oryginalnośći Jeet Kune Do.
Bruce Lee
gdyby żył napewno dążyłby do, tego by jego JKD ciągle się rozwijało. Możemy tylko
domniemywać jak JKD wyglądałoby dzisiaj.Do tego co naucza Ted Wong bardziej pasuje
określenie "Old School Jeet Kune Do" niż "Prawdziwe Jeet Kune Do". Zgodzę się z tym, że tego
co naucza sie obecnie jako JKD, różni się znacznie od tego co prezentował Bruce. Tylko co z tego.
Bruce w swoim życiu ciągle się rozwijał, poszukiwał...nie stał w miejscu. Obecna postać JKD
nauczana np. przez Dana Inosanto opiera się na naukach i doświadczeniu Bruce'a,lecz jest ciągle
rozwijana, a o to chyba chodziło Bruce'owi. Zmieniają się czasy, zmienia się sposób walki, zmienia się JKD.Jeet Kune Do uzupełnionie o filipińskie sztuki walki daje większą wszechstronność. W dzisiejszych czasach umiejętnośc walki pałką i nożem przydaje się dużo bardziej niż umiejętność walki kijem,nunchaku czy mieczem samurajskim jak w niektórych stylach japońskich :). Reasumując, dla mnie, trenowanie "Old School JKD"
zatrzymałoby mnie na roku 1973. Nawet style tradycyjne przez lata uległy rozwojowi i rozwijają się nadal poprzez doświadczenie i studia wielu mistrzów.

Pozdrawiam

Nobody's perfect. My name is Nobody.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3377
Twoja wypowiedz skomentuje tylko tak. JKD nie polega na dodawaniu tylko na upraszczaniu.

" True refinment seeks simplicity".

JKD nie polega na dodawaniu technik z innch styli. A klotnia wywiazala sie bo chodzi o autentyczność. Nauk.

Mam pytanie czy w walce takiej prawdziwej bedziesz mial czas zeby bawic sie w zmiane pozycje czy tez przechodzenie ze stylu do stylu??

Wedlug mnie Bruce nie chcialby zeby z Jego JKD stalo sie to co sie stalo tzn. JKD koncepcje. Bo to nie jest juz Jego JKD.

I jeszcze jedno, czy myslisz ze zmieniajac pozycje tak diametrialnie zmienisz rytm??

Nie na tym polega zlamany rytm w JKD. A to ze walczysz z silniejsza strona w przodzie jest charakterystyczne dla JKD Bruce'a Lee ponieważ w ten sposób zaskakujesz przeciwnika.

Nie dziwi mnie Twoja odp jako ze nie widziales ani nie doswiadczyles unikalnosci autentycnego JKD obca CI jest Jego struktura przez co przekladasz to na pozycje bokserska i kombinacje ktore znasz.

Old School JKD to inaczej wczesna faza JKD- z okresu gdy Bruce byl zafascynowany bardziej boksem niz szermierka i byly tam elementy trappingu. Ktos powie Wing Chunu otoz nie bo wszystko bylo na tyle zmodyfikowane ze nie przypominalo Wing Chunu.

Od roku 1969 wszystko sie zmienilo. Bruce odrzucil tradycyjne sposoby cwiczenia i zamienil drewnianego manekina na worek treningowy.

Nie bede Ci wszystkiego opisywal, przyjdziesz moze kiedys na trening to sie dowiesz.
Pozdrawiam,

Michal c*****
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 284 Wiek 42 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4200
Można upraszczać modyfikując techniki i dodawać prostsze/bardziej skuteczne z innych styli. Przykład - low kick z muay tai. W repertuarze JKD prezentowanym przez Bruce'a nie zauważyłem takiego kopniecia. W dzisiejszych czasach zostało ono uznane za jedno z najbardziej skutecznych i jednocześnie prostych w zastosowaniu. To samo tyczy sie łokci i kolan w zwarciu/trappingu.

Jeśli chodzi o załamywanie tempa walki przez zmiane pozycji - nie chodziło mi o zmianę tempa i dynamiki, ale o zdezorientowanie przeciwnika i wybicie z pewnego schematu walki/rytmu. Inaczej walczy sie z praworęcznym inaczej z mankutem, to chyba nie ulega wątpliwości.
Piszesz, że w walcząc z silniejszą ręką z przodu zaskakujesz przeciwnika. Byłoby to prawdą jeśli trening technik przeprowadzany był właśnie z taka myślą. Niestety wszyscy stoja w pozycji z prawą ręką z przodu i w takiej pozycji wykonują atak i obronę. To poprostu lustro, zero zaskoczenia. Co innego gdyby jeden zawodnik stał w pozycji ortodoksyjnej a sparingpartner w nieortodoksyjnej.

W odpowiedzi na pytanie:

Mam pytanie czy w walce takiej prawdziwej bedziesz mial czas zeby bawic sie w zmiane pozycje czy tez przechodzenie ze stylu do stylu??

Tak,zawsze zmieniam pozycje, w zależności od tego jak przebiega konfrontacja, jest to dla mnie naturalne zachowanie w walce. Dzięki temu nie czuje się "niezrecznie" kiedy mam okazje zastosować np. kopnięcie boczne "słabszą" nogą, gdy przeciwnik akurat stoi bliżej niej. Co do drugiej części pytania to nie miałem na myśli przechodzenie ze stylu do stylu tylko o płynne przejścia pomiędzy różnymi strefami walki.


Zmieniony przez - buczah w dniu 2008-10-01 16:46:05

Nobody's perfect. My name is Nobody.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3377
Bruce doskonale wiedzial o istnieniu Muay Thai i low kick nie jest zadna magiczna technika ktora jest znana od niedawna. Low kick z Muay thai nie pasuje do struktury JKD. Najprostsze i najbardziej ekonomiczne z kopniec to kopniecie proste prowadzace.
Bruce napisal w JKD wszystkie kopniecia i ciosy wyprowadzane sa z pozycji On guard. I nie powinny zmieniac pozycji.

JKD jest proste, co nie oznacza latwe. Trenujac autentyczne JKD nie musisz zapozyczac rzeczy technik z innych sztuk walki. Bylaby to strata czasu.

Zeby zadac low kick z Muay Thai musisz cofnac przednia noge- jesli kopiesz przednia noga- gdzie tu ekonomia, bezposredniosc??


Walczac w prawej pozycji i nagle zmienic pozycje na lewa wtedy nastepuje zaskoczenie, wybicie z rytmu przeciwnika.Jesli zmieniasz pozycje nieustannie raz taka raz tak wtedy tworzysz przewidywalny rytm.
Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2008-10-02 17:22:17
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 24 Napisanych postów 2860 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 41203

Zeby zadac low kick z Muay Thai musisz cofnac przednia noge- jesli kopiesz przednia noga- gdzie tu ekonomia, bezposredniosc??


Low kick w MT kopie się tylnią nogą-przednią nie miałby wcale siły.

Zmieniony przez - kondek w dniu 2008-10-02 17:33:42

Zmieniony przez - kondek w dniu 2008-10-02 17:34:24
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3377
Jednakże można kopać z przedniej i tylniej nogi tak . Tak wlasnie robia w Muay Thai kopia tylna a gdy chca kopnac noga przednia najpierw ja cofaja a pozniej kopia.


Gdyby to kopniecie tak bardzo zafascynowalo Bruce'a to zmienilby strukture JKD( czego nie zrobil i nie mial zamiaru bo nie inkorporowal roznych styli z JKD) zeby je wkleic. Jednakze wiedzial On ze sa prostsze i lepsze kopniecie i nie chodzi o zadne Savate

Zmieniony przez - MichalJF w dniu 2008-10-02 17:40:57
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Następny temat

Paweł Słowiński : wywiad !!

Black weekend