SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta. Co, jak, kiedy, ile??? Help.

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 837

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 77
Witam wszystkich.

Mam 27 lat. Na siłownię zacząłem uczęszczać jakieś 3 lata temu z czego od około 8 miesięcy regularnie. Wcześniej różnie z tym bywało. Przed siłownią nie uprawiałem żadnego sportu. Na początku chodziłem żeby schudnąć(ze 102 kg zjechałem do 82kg) . Potem zachciało mi się robić siłę i masę. I dalej mi się chcę. Niestety mam problem. Potrzebuję pomocy odnośnie diety.

Moje wymiary.
Budowa ciała(ekto,endo,mezo) - trudno powiedzieć. Masywne kości nóg i miednica, klatka i ręce szczuplejsze (jakby góra i dół od dwóch różnych osób),oponka na brzuszku.

CEL - większa siła, większa masa mięśniowa

Wzrost - 181cm
Waga - 91kg
Klatka - 103.5cm
Pas - 92cm
Biceps - 36cm
Udo - 61cm
Nadgarstek - 18,5cm

Na ławeczce płaskiej - 95-98kg
Martwy ciąg -115kg (czuję że mógłbym więcej ale uchwyt mam za słaby, wyrywa mi sztangę z rąk)
Wyciskanie nogami na maszynie - około 130kg
Przysiad pełny - 80kg
Przysiad nie pełny - 100 - 110kg (przy większych obciążeniach boli kolano)

Jeżeli chodzi o trening to „Bery89" polecił mi FBW. https://www.sfd.pl/Pomocy._Jak_ćwiczenia_Jedzenie_Suple_-t685592.html#post2

Teraz co z jedzeniem przy takim treningu??? Jak jeść? Kiedy? Ile? Co?

Niby wczesniej miałem ułożony trening, niby wcześniej miałem ułożoną dietę. Niby. Ale nie do końca była ona dobra. Pewnie nawet sporo jej brakowało do przeciętności. Mieszkam sam. W tygodniu praca, w weekendy szkoła. Nie mam więc specjalnie czasu na przygotowywanie bardziej złożonych posiłków. Czy jeżeli oprę się na następujących produktach to wystarczy: jajka, ryż, makaron, banany, pomarańcze, mięso z kurczaka/indyka, mięso wołowe/wieprzowe, chudy twaróg, jogurty naturalne/owocowe, (kefiru nie przełknę za żadne skarby), płatki owsiane, kasza jęczmienna/gryczana, warzywa mrożone z paczki(kukurydza, fasolka, marchewka, papryka, brokuły) , tuńczyk z puszki(w wodzie). Lubię smażoną rybę(dorsz lub pstrąg) choć za często jej nie jadam. Z jednej strony dużo białka ale z drugiej to smażenie na oleju. Wątróbke drobiową też mogę wsuwać masowo. Ale też to smażenie na oleju. Może zainwestować w elektrycznego grila??? Jak z pieczywem??? Zakaz totalny??? A pizza??? Co z tłuszczami??? Oleje, smalec, tłuste mięso - unikać jak ognia??? Masło - w sumie tylko używam go do smażenia jajecznicy??? Oliwa z oliwek??? Wędzona makrela???
Dodam że miałem tendencję do podjadanie jakichś wafelków, batoników, pączków i innego szajsu który w niczym nie pomagał L No i pizze którą wielbię.Co z kawą i herbatą. Kawe pije może jedną na 5 dni. Pozbyć się jej? Herbatę ulubię. Potrafię wypić 6 dziennie. Pozbyć się jej???

Zapotrzebowanie na kalorie wyliczyłem tak: 24h x 91kg x 1.2 = 2620kcal
Jakie powinienem zachować proporcje(procentowo) biało/węgle/tłuszcz przy treningu FBW???
Ilość kalorii, białka, węgli i tłuszczu w jednym posiłku policzę sobie sam. Jeżeli w przeciągu całego dnia wyjdzie mi czegoś za mało lub za dużo to po prostu albo zjem czegoś trochę więcej albo czegoś trochę mniej.
Ile przyjąć g białka na kg masy ciała??? No i jak z tymi proporcjami b/t/w ???
Jak w ciągu dnia rozłożyć spożycie białka i węgli? Czy w każdym posiłku powinno być wszystkiego po trochu??? Czy może do południa więcej węgli/tylko węgle a po południu białko??? Jak z jedzeniem przed i po treningu??? Przed treningiem węgle a po białko???

Mój dzień wygląda tak:
5:45 pobudka - 6:30 wychodzę do pracy : mam 45 minut żeby cos zjeść, do tej pory były to płatki owsiane z mlekiem lub jajecznica na maśle z 3,4 jaj z płatkami owsianymi. Jak wygląda sprawa z mlekiem. W pracy dostajemy mleko 3.2%. Żal mi go wyrzucać czy oddawać więc je spożywam. Nigdy nie miałem problemów z przyswajaniem mleka i nie mam nadal ale te 3,2% to chyba nie bardzo??? Jak z jajecznicą? Niby sporo białka ale co z tym żółtkiem? Może je wywalać i robić z samych białek i do tego płatki wsypywać? Czy mogę smażyć na maśle? W sumie inaczej się nie da. Na oleju jest ohydna. Na tych produktach byłoby mi najwygodniej oprzeć śniadanie.
8:00 - tu mogę bez problemu coś przekąsić. Pytanie co??? Dotychczas zagryzłem jakimś bananem. Nie raz jabłkiem.
10:00 - śniadanie. Ostatnio wygląda to tak że wsuwam makaron i pierś z kurczaka. Nie raz makaron zastępuje ryżem. Do tego surówka z pora( uwielbiam). Wcześniej jadałem paluszki rybne ale szybko mi zbrzydły i wydawały się strasznie tłuste.

12:00 - 14:30 tutaj zazwyczaj twaróg chudy z jogurtem naturalnym/owocowym, nie raz dodatkowo do tego banan

15:30 jestem w domu i tu zaczyna się kolejny problem. Bezpośrednio po powrocie albo piłem proteiny albo nic. Na siłownię chodzę na 19:00 do 21:00. Czyli od 15:30 do 19:00 mam 3,5 godziny. Tutaj albo jadłem makaron/ryż z jogurtem(owocowym) lub kompletnie nic, do tego bardzo często jakieś popołudniowe spanie(po tym spaniu to po prostu tragedia żeby wstać i iść ćwiczyć). Po siłowni zanim zrobiłem coś do jedzenia była 22:00. Jedzenie o tej 22:00 wyglądało zazwyczaj tak : mięcho (wołowina/wieprzowina, wcześniej smażone na oleju, ostatnio gotowane), ryż, warzywa mrożone z paczki(wcześniej smażone ostatnio gotowane), nie raz zamiast mięcha był tuńczyk.. Po tym zanim położyłem się spać (nie szybciej niż o 24) wsunąłem albo twaróg albo proteiny. To jedzenie o 22 to chyba jakaś kompletna porażka. I jeszcze później to białko( proteiny lub twaróg). Jest sens???

Jak z tymi produktami które wymieniłem??? Co kiedy powinienem jeść??? Godzin jedzenia do 14:30 nie chcę zmieniać. Bardzo mi one pasują. Ale potem to się gubię. Jestem w domu o tej 15:30.Załóżmy że na siłownię zacznę chodzić na 17:00(to chyba lepiej niż na 19 i potem jeść koło 22). Co zjeść przez te 1,5 godziny między 15:30 a 17:00??? Wracam z siłowni jest 18:30-19:00. Jakie posiłki po tej 19??? Ile??? O której godzinie ostatni??? Jakieś proteiny lub gainer dla uzupełnienia jeśli okaże się za mało białka lub węgli w jedzeniu??? Kiedy te proteiny/gainer??? Razem z posiłkami, pomiędzy posiłkami??? Czy w moim przypadku jest w ogóle sens korzystać z białka/gainera czy lepiej oprzeć się na samym jedzeniu. „Bery89" odradził mi już suple, jeszcze nie ten poziom. Nie wiem po prostu co powinienem jeść o jakiej porze i jakie maksymalne ilości kcal b/t/w powinny być w jednym posiłku. Jak rozróżniać węglowodany( w jakich rodzajach jedzenia są jakie węglowodany, gdzie wysoki IG, gdzie niski IG). To samo z tłuszczami( w czym są jakie tłuszcze, nasycone, nienasycone?)
Trochę pomógł mi ten art. https://www.sfd.pl/Podstawy_układania_diety-t367367.html  - Ale nie do końca

Będę wdzięczny za rozsądne odpowiedzi lub linki do takich tematów jak mój.
Pozdrawiam.
Maciej.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Żywność liofilizowana

Następny temat

Dieta na odchudzania i odzywki

WHEY premium