SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy Aikido zagraża duchowości?

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 22955

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Raczej bym się skłaniał ku temu, że piętnowane jest samo aikido (na wyrost) niż ludzie je uprawiający. Ogólnie, niektórzy duchowni czy publicyści kościelni mocno przeginają pałę w kwestii sztuk walki czy innych "zagrożeń duchowych". Doszukują się działania diabła tam, gdzie go zwyczajnie nie ma. Dlaczego? Nie obchodzi mnie to, mam swój rozum i umiem z grubsza odróżniać prawdę od absurdu. I dam sobie głowę uciąć, że wielu moich współwyznawców również
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 34575 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 195972
Krzych, ludzie nie są ani źli ani dobrzy, bo to są też pojęcia abstrakcyjne i relatywne.
Ludzie robią to, co się dla nich opłaca. Jeśli nie zdradzasz partnerki, to widać opłaca Ci się to

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jeżeli nie odwołujemy się do wyższej wartości, to zgoda. Ja opieram pojęcia dobra i zła na Dekalogu i prawie naturalnym. A czy ludzie robią to, co im się opłaca - nie zawsze. Komu się opłaca spędzać popołudnia jako wolontariusz w hospicjum, jeżeli można w tym czasie iść na piwo?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 34575 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 195972
Temu, który więcej przyjemności czerpie z wolontariatu niż ze zwykłego piwa. Wolontariat to nic innego jak zaspokajanie własnych potrzeb, tu potrzeby robienia czegoś za free.

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 44 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 14133
Krzyh93
Ilu znasz ludzi prawdziwie wierzących, którzy czynią dobro ze strachu przed piekłem? Bo ja żadnego.

- kontekst kary odniosłem do tego co napisał KondiCapo

KondiCapo
A co do plusów religijności - lepiej, żeby ktoś robił dobre uczynki bo się boi wiecznego potępienia niż żeby był ch**em bo i tak go nic za karę nie spotka.


Krzyh93
Niewierzących również - są dobrymi ludźmi, bo to leży w naszej naturze (skażonej, ale dobrej), a nie dlatego, że się boją paru paragrafów.
- tak jak wyżej już napisałem - zgadzam się z Tobą w 100% stąd wynika ważna konkluzja -> religia nie jest konieczna do budowania zasad moralnych!

Krzyh93
Poza tym, są czyny, które są złe, a nie są karane prawnie, jak np. zdrada. Co Twoim zdaniem powstrzymuje niewierzących od zdrady?
- z pewnością nie powstrzymują go kodeksy prawa, z pewnością nie powstrzymuje go religia. Istnieje coś jeszcze - świecka etyka, normy wolne od czynników zewnętrznych, nakazy, które sam sobie człowiek nakłada jako zasadę swojego postępowania: nie zdradzam, ponieważ tak postanowiłem! Bo ja uznałem to za moją zasadę w życiu a nie dlatego, że tak mi powiedział ksiądz czy ktokolwiek inny.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
MarKosTSD
tak jak wyżej już napisałem - zgadzam się z Tobą w 100% stąd wynika ważna konkluzja -> religia nie jest konieczna do budowania zasad moralnych!




I tu się zgadzam, co nietrudno udowodnić doświadczalnie - rozmawiając z prawdziwie ogarniętymi ateistami szanującymi przekonania innych
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 44 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 14133
Krzyh93
Raczej bym się skłaniał ku temu, że piętnowane jest samo aikido (na wyrost) niż ludzie je uprawiający.
a czym będzie aikido bez uprawiających go ludzi? Przecież ono samo się nie uprawia. Tak samo jak naziści propagowali nienawiść do Żydów, ale to zwykły Aaron, Joszua i inni ponieśli tego konsekwencje.

Krzyh93
Ogólnie, niektórzy duchowni czy publicyści kościelni mocno przeginają pałę w kwestii sztuk walki czy innych "zagrożeń duchowych". Doszukują się działania diabła tam, gdzie go zwyczajnie nie ma. Dlaczego? Nie obchodzi mnie to, mam swój rozum i umiem z grubsza odróżniać prawdę od absurdu. I dam sobie głowę uciąć, że wielu moich współwyznawców również
- :) pięknie! Gratuluję!

Zmieniony przez - MarKosTSD w dniu 2012-10-25 00:32:24
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 44 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 14133
Krzyh93
Ja opieram pojęcia dobra i zła na Dekalogu i prawie naturalnym.
- tak z czystej ciekawości - możesz to rozwinąć?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dekalog - jasna sprawa. Prawo naturalne - wewnętrzne przekonanie człowieka o tym, co jest dobre, a co złe. Można wysnuć wniosek, że Kant, świadomie lub mniej, do tego wewnętrznego przekonania się odwołał. Czym jest to wewnętrzne przekonanie - trudno mi to ująć w naukową definicję.
Nieco odbiegając od tematu. Olokk, specjalnie wczoraj czytałem fragment Biblii, gdzie Jezus mówi o miłości bliźniego. Nigdzie nie wyklucza niewolników. Błędem byłoby również domyślać się, że jednak wyklucza, z dwóch względów: po pierwsze, Jezus często zadawał się z "marginesem społecznym", a po drugie, św. Paweł pisze w Liście do Kolosan, że nie ma już niewolnika, ani wolnego (Kol 3, 11)
I jeszcze jedno odbiegnięcie od tematu: Markos, to, że uważam aborcję za morderstwo, nie oznacza, że wymordowałbym wszystkie kobiety, które się na ten ruch zdecydowały, lub choćby które aborcję popierają. Chodzi o ideę, nie o człowieka.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 44 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 14133
Krzyh93
Dekalog - jasna sprawa.

Wcale nie jest jasna - możesz mi jaśniej? Co Ci mówi co jest dobra a co złe? Są tam pewne nakazy, ale skąd wiesz po nich co to jest "dobro"?


Krzyh93
Prawo naturalne - wewnętrzne przekonanie człowieka o tym, co jest dobre, a co złe.
- wiesz kim są psychopaci, socjopaci? Jak byś ich wpasował w koncepcję prawa naturalnego?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

służba więzienna

Następny temat

Trening interwałowy

WHEY premium