SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[art] Fałszowana żywność - czarna lista producentów

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7655

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 16 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 482
dziś czytałem w dzienniku w.w artykuł i okazało się że kupywałem chleb w podanej na liście piekarni ;/ Załączam art może komuś się przyda.



Żeby szynka była szynką!

Kupujesz smażoną pangę - dostajesz panierkę, w którą resztki ryby były ubrane. Chcesz dobrej mortadeli - na talerz wykładasz masę na bazie mąki ziemniaczanej i emulsji ze skórek. Od tego roku nieuczciwi producenci żywności są piętnowani publicznie - poprzez podanie ich nazw do wiadomości.



Pierwsze wpisy na tej swoistej "czarnej liście" stworzonej przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawiamy dziś w naszej gazecie. Skąd się wzięły?

Inspektorzy przyszli do sklepów jako zwykli klienci. Kupili między innymi słoik śledzi. Pozornie wypełniony rybą był w rzeczywistości jawnym oszustwem. Śledzie wiły się tylko po szkle wnętrza słoika. Po zdjęciu nakrętki okazało się, że środek wypełniony był octem i mieszaniną cebuli z marchewką. Inspektorzy badający jakość żywności, pokazali producentowi etykietkę, że samej ryby w półlitrowym słoiku miało być 350 g. Zważone w laboratorium śledziki chłopskie oraz wiejskie okazały się "chudsze" o niemal 10 proc., a śledziki podwawelskie - o ponad 20 proc.

Po kontrolach okazało się, że np. inny producent karmił nas mortadelą z... mąką ziemniaczaną i emulsją ze skórek. "Zapomniał" nas tylko o tym na etykiecie poinformować. Kolejny nazywał napój o smaku pomarańczowym - napojem pomarańczowym. Za takie wybryki nazwy ich firm zostały podane do publicznej informacji. - Chodzi o zachowanie przez producentów uczciwości i produkcję zgodną z przepisami - mówi Włodzimierz Żurek, zastępca inspektora Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Katowicach.


Żeby zdrowo żyć, trzeba zdrowo jeść. Dlatego wolimy kupić makaron na prawdziwych jajach, a nie na masie jajecznej pasteryzowanej, albo prawdziwą polędwicę, a nie produkt skrobiowy. A jednak niektórzy producenci nie dają nam szansy. Zastępują droższy składnik tańszym, mięso - tłuszczem, tłuszcz - preparatami, a rybę - octem. Dlatego dziś nie wiemy, co jemy, choć płacimy coraz więcej.

Polskie przepisy dają możliwość ścigania oszustów. Także unijny artykuł 2 Dyrektywy 2000/ 13/ WE o etykietowaniu środków spożywczych zakazuje fałszowania ich "charakteru, tożsamości, właściwości, składu, ilości, trwałości, źródła lub pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji".

Dlatego inspektorzy od lat zatrzymują "oszukane" produkty. W przypadku wędlin czy pieczywa to są każdorazowo dziesiątki kilogramów, a w przypadku ryb nawet setki. Inspektorzy mogą nakazać wycofanie ze sprzedaży lub zniszczenie fałszywego towaru, a w przypadku kolejnej wpadki - uderzyć producenta po kieszeni. Tylko że kary często są dla karanych symboliczne (trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia), więc nie odstraszają.

Jednak od tego roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dostała dodatkowy bat - ma ustawowy obowiązek podawania danych fałszerzy jakości do wiadomości publicznej. A to bardzo skuteczna antyreklama.

- Przyjęto zasadę, że publikowane będą tylko nazwy firm z prawomocnych już decyzji administracyjnych - wyjaśnia Julita Dąbrowska z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Warszawie.

Co ciekawe, składy niektórych artykułów spożywczych muszą być zgodne z odgórnie podanymi przepisami, jednak innym (swoim) producenci sami wymyślają nazwę, recepturę i umieszczają ją w "Księdze Dokumentacji Systemowej - opis produktu". Potem drukują klientowi ten skład na etykiecie i... łamią własne zasady, wprowadzając nas w błąd. Pokazała to zakończona właśnie w województwie śląskim kontrola pieczywa. Grahamki, rogale i strucle wycofano z obrotu.

- Skierowano też pisma do producentów oraz Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych - mówi Katarzyna Kielar, rzeczniczka Inspekcji Handlowej w Katowicach. - W przypadku grahamek bezpodstawnie użyto nazwy grahamki, bo do ich produkcji nie zastosowano mąki typu graham.

Inspektorzy, tropiący fałszerstwa, znają wszystkie sztuczki producentów: podszywanie się pod lepiej brzmiącą nazwę czy niepodawanie rzeczywistego składu wędliny.

W Katowicach i Ornontowicach odkryto pieczywo oraz bułkę tartą, w których zastosowano substancje niedozwolone (środek konserwujący E 282, emulgator E 481, fosforan monowapniowy, difosforan diodowy, a także karmel użyty jako barwnik). W sklepie w Katowicach bułki ze słonecznikiem o deklarowanej wadze 100 g miały po 88-96 g. Chleb mały w Dąbrowie Górniczej ważył 445 g, choć miał mieć 600 g.

- Producenci tłumaczą się często błędem na taśmie produkcyjnej - mówi Włodzimierz Żurek, zastępca inspektora Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Katowicach.

Braki w gramaturze pieczywa tłumaczono jeszcze ciekawiej.

- Przyczyną niedowagi było według producenta... mocniejsze wypieczenie chleba, zgodnie z oczekiwaniami konsumentów - wyjaśnia Katarzyna Kielar, rzeczniczka Inspekcji Handlowej w Katowicach.

Ale nie łudźmy się - inspektorzy odkrywają tylko wierzchołek góry lodowej. Reszta trafia na nasze stoły. Czarna lista fałszerzy ma nam pomóc w wyeliminowaniu z jadłospisu fałszywek. To już dla producentów dotkliwe. A więc może już nie warto podrabiać żywności?

Warto. Jak jeszcze pół roku temu wyznał na stronie portalspożywczy.pl Ryszard Smolarek, prezes Zakładów Mięsnych Ł-Meat Łuków, sieci handlowe dyktują warunki gry, które obniżają rentowność firm..

- Wszystkie sieci handlowe i supermarkety w rozmowach o planie dostaw na 2009 rok zażądały od nas kategorycznie marż niższych o 5-20 proc. niż te z 2007 roku, ewentualnie większych opłat marketingowych, promocyjnych, półkowych, urodzinowych - wyliczył prezes Ryszard Smolarek.

Narzekania producentów na hipermarkety wzięła już pod lupę Komisja Europejska. W krajach unijnych trafiają do producentów ankiety z 60 pytaniami, na temat opłat i marż, na jakie są narażeni. W Polsce żniwo ankieterów będzie olbrzymie. Część właścicieli mniejszych firm ugięła się pod dyktatem sieci. Efekt? Jeszcze w 2007 r. branża mięsna miała 2-3 proc. marży, w 2008 r. już tylko 1 proc., teraz jest na granicy bankructwa. Hipermarkety dokładają do ceny dostawcy nawet 100-procentową marżę. Dlatego minister rolnictwa Marek Sawicki zyskał już poparcie 10 unijnych partnerów dla określenia urzędowej marży na artykuły spożywcze. W pogoni za zyskiem stracono bowiem zdrowy rozsądek.

Źródło: POLSKA Dziennik Zachodni - Beata Sypuła

Napiętnowani przez Inspektorat

Tychy
Piekarnia "EXCELENT" Robert Romanowski: za dodanie do chleba ziarnistego niedozwolonego dla tego typu pieczywa karmelu amoniakalnego.

Pszczyna
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska: wsad owocowy w jogurcie zamiast deklarowanego barwnika E160 miał E120.

Międzyrzecze Dolne
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Komers-Mag" Spółka Jawna, Hieronim Jarczok, Krzysztof Moc: zaniżona zawartość mięsa ryby w słoikach ze śledziami chłopskimi, wiejskimi i podwawelskimi (np. o 83,2 g w 400 g deklarowanych).

Kraków
Piekarnia "Kruczek", Zbigniew Kruczek Sp. J.: nie ujawniono użytego do produkcji chleba mlecznego oraz krzesławickiego "polepszacza".

Liszki
Zakład Mięsny ZTSW Przebinda Spółka Jawna: zastosowanie w produkcji kiełbasy wieprzowo-cielęcej azotanu sodu (E250), pełniącego funkcję konserwującą, ale bez informacji o tym w oznakowaniu.

Szczecin
"Lux Fish" Przydział i Jaskulscy Sp. J: zawyżona o 6,2 pkt. proc. zawartość glazury w filecie z mintaja w stosunku do deklarowanych przez producenta 20 proc.

Szczecin
"Kamil" Sp. z o.o.: brak w oznakowaniu parówek "Kamilki" informacji o zastosowanych substancjach: E 301, E 451, E 315, a w wykazie składników nie wymieniono mięsa drobiowego oddzielonego mechanicznie, a w mortadeli homogenizowanej: brak informacji o zastosowaniu E321, mąki ziemniaczanej, emulsji ze skórek.

Koziegłówki
SONA Sp. z o.o.: zawyżona o 8 pkt. proc. zawartość glazury w filecie z grenadiera w stosunku do deklarowanych przez producenta 22 proc.

Kukinia
"Superfish" Spółka Akcyjna: zaniżona zawartość mięsa "Korzennego matyjasa"; było 191,75 g przy deklarowanych przez producenta 200 g,

Dąbrowa Tarnowska
Piekarnia Antoni Kijak: brak w wykazie składników użytego do produkcji chleba dąbrowskiego mieszanego "polepszacza" oraz substancji alergennych (gluten, mączka sojowa z soi tradycyjnej, preparat enzymatyczny).

Józefów nad Wisłą
Szuba Jakub "DJASS" : "Sangria Esperanza" producent przedstawił jako fermentowany napój winopodobny, owocowy, aromatyzowany, czerwony. A określenie "sangria" można zastosować tylko do artykułu z wina gronowego.

Kobylany
Firma Alissi II A. D. Kucharczyk: producent zadeklarował użycie świeżych jaj do produkcji zacierek i łazazanek czterojajecznych, podczas gdy zastosowano masę jajeczną pasteryzowaną.

Kraków
Carrefour Polska Sp. z o.o. Centrum Handlowe "Czyżyny": brak wykazu składników w kiełbasie białej i białej surowej; na swojskiej białej surowej naklejono własne etykiety, na których zamieszczono informacje dotyczące składu surowcowego inne niż zadeklarowane przez producenta.

Ostrów Wielkopolski
Zakład Przemysłu Spożywczego OSTROWIN Sp. z o.o. : producent użył nazwy "wino" do określenia fermentowanego napoju winiarskiego.

Chmielnik
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska: podano dwie różne wielkości zawartości tłuszczu twarogu półtłustego na opakowaniu foliowym i na etykiecie wagowej.

Bobolice
Zakład Przetwórstwa Spożywczego, Michał Szugalski: Napój bezalkoholowy - "Orange" - napój pomarańczowy gazowany słodzony cukrem C4 na naturalnej wodzie źródlanej a' 300 ml miał złe oznakowanie: powinien być sprzedawany jako napój O SMAKU pomarańczowym gazowany słodzony cukrem (...) zgodny z normą PN-93/A-79032.
Źródło: Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Zmieniony przez - ulgowy w dniu 2009-07-24 19:08:34

Zmieniony przez - ulgowy w dniu 2009-07-24 19:11:45
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 95 Napisanych postów 16770 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 68752
byle juz gdzies,kiedys...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3036 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349869
tylko to forum sportowe i mortadeli, zacierek, matyjasów nikt nie jada.

pzdr/

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 4196 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 53586
Koniu abyś miał racje

Życie jest za krótkie aby brać ciągle te same suplementy :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 132 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1304
To wciąż mało, ale dobrze, ze coś z tym syfem zaczynają robić.

Niechaj masa będzie z Wami

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 187 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 733
To o czym tu mowa to kropla w morzu tego co sie dzieje ogólnie z żywnością.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zarys Diety

Następny temat

odstawienie cukrow

WHEY premium