SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] Zanim napiszesz, poznaj kilka faktów na temat wzrastania.

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 25118

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 255 Wiek 36 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 3764
Z racji na dość często pojawiające się pytania o wzrost postanowiłem napisać artykuł który możne rozwiać wiele pytań.

Wzrost ciała na długość odbywa się głownie w chrząstkach nasadowych kości długich zwanych płytkami wzrostu. Znajdują się one między nasadą a trzonem kości długich takich jak kość udowa, piszczelowa, ramienna promieniowa łokciowa, paliczki etc. Jest to pozostałość chrzęstna po kości z okresu płodowego (w czasie życia płodowego nasze kości początkowo zbudowane są z tkanki chrząstnej a nie z tkanki kostnej).
rys. 1. Płytka wzrostowa - niebieskie pasmo między nasadą a trzonem kości.

W obrębie chrząstki nasadowej możemy wyróżnić kilka stref:

1)Strefa spoczynkowa (resting zone)
2)Strefa proliferacji (proliferating zone) - gdzie odbywają się intensywne podziały komórkowe, a komórki są ułożone na kształt zrolowanych monet
3)Strefa przerostu (hypertrophic zone) - komórki ulegają powiększeniu
4)Strefa kostnienia (ossification zone) - substancja zewnątrz komórkowa ulega wysyceniu solami wapnia (hydroksyapatytem Ca10(PO4)6(OH)2 )
5)Dojrzała kość beleczkowa (trabecular bone)
rys. 2 Preparat mikroskopowy płytki wzrostowej pod dużym powiększeniem


Komórki przechodząc kolejno z strefy 1 do strefy 5 dzieląc się i produkując substancje komórkową sprawiają że kość ulega wydłużeniu. Proces ten trwa do mniej więcej 21-25 roku życia kiedy sama płytka wzrostowa ulegnie ''wyczerpaniu'' i zwapnieniu, a jej pozostałością może być kresa nasadowa widoczna w zdjęciu RTG. Ocena wieku kostnego, czyli stopnia obecności/zarastania płytek odbywa się na podstawie zdjęcia RTG kości ręki i nadgarstka. (wybór miejsca podyktowany jest ochroną narządów wewnętrznych przed promieniami X)

Na proces zarastania chrząstek ma m.in. Testosteron - powoduje ich przedwczesne zarastanie. Również obciążenie kości jest ważne. Małe lub umiarkowane obciążenie może działać pozytywnie, stymulując podziały w obrębie chrząstki, nadmierne wręcz negatywnie. Długotrwałe duże przeciążenie działa w osi pionowej na kość i powoduje przekroczenie stopnia tolerancji. Niesymetrycznie działające siły (powodujące przeciążenie jednej strony płytki) skutkuje zahamowaniem proliferacji po stronie większego ucisku.


Należy pamiętać że kość nie jest tkanką martwą, lecz aktywną biologicznie. W ciągu naszego życia zachodzą równoległe procesy jej resorpcji (czyli upraszczając ''trawienia'') i odbudowy. Proces ten ma na celu remodeling zgodnie z panującymi obciążeniami.
W czasie rozwoju początkowo przeważają procesy kościotworzenia, później te procesy występują w stanie równowagi (dynamiczna równowaga) a pod koniec wieku dominują procesy resorpcyjne (silniej zaznaczone u kobiet).
rys.3. Uproszczony schemat remodelingu kości.

Struktura kości często porównywana jest do żelbetonu, gdyż składa się z kolagenowych włókien białkowych (będących analogiem prętów metalowych) otoczonych kryształami fosforanów wapnia ułożonych koncentrycznie nich (odpowiednik betonu). Do prawidłowej mineralizacji kości konieczna jest witamina D3, którą sami syntetyzujemy w skórze pod wpływem światła UV z cholesterolu, i po dalszej modyfikacji w nerkach i wątrobie uzyskujemy jej postać czynna 1,25(OH)2 D3.
rys. 4. Struktura macierzy kostnej


Znając podstawy wzrostu kości i jej biologii możemy postawić kilka wniosków:

wzrastamy do momentu skostnienia płytek nasadowych które są odpowiedzialne za wydłużanie kości
wczesne zarośnięcie czy uszkodzenie płytek wzrostowych może być przyczyną braku dlaszego wzrastania
do rozwoju kości poza odpowiednim dostarczaniem substancji mineralnych trzeba zadbać o odpowiednie warunki do kostnienia tj. wit. D (ale zalecałbym suplementacje jedynie w okresie zimowym. W miesiącach słonecznych nasza skóra wytwarza wysarczająca ilość tej witaminy. Jej nadmiar nie skutkuje szybsza mineralizacją, a nawet jest rozkładany przez światło UV. Ponadto nadmierna podaż wit D3 może prowadzić do zatrucia). Ponadto witamina D wpływa na zwiększone wchłanianie wapnia i fosforanów z jelita.
należy także pamiętać, że kość to nie tylko składnik mineralny, to także włókna kolagenowe - czyli struktury białkowe.

To jak wysocy będziemy jest także zależne od genów. Można na podstawie wzrostu rodziców przewidzieć docelowy wzrost dzieci z pewnym marginesem ufności. Służy do tego wzór

Chłopcy:
wzrost docelowy = (wzrost ojca + wzrost matki + 13 cm) : 2

Dziewczyny:
wzrost docelowy = (wzrost ojca + wzrost matki - 13 cm) : 2

W praktyce klinicznej patrzy się także na rodzeństwo czy dziadków. Otrzymanych wyników nie należy traktować jako wiążących, jedynie jako pewne przybliżenie. Dlatego nie trzeba się martwić jezeli rodzice sa niezbyt wyskokiego wrostu, bo być może dziadek miał 2 metry wzrostu, co daje nam nadzieje że to własnie jemu zawdzięczać będziemy duży wzrost.

Chcąc ocenić jak wypadamy na tle innych rówieśników możemy skorzystać z siatki centylowej:
rys. 5. Siatka centylowa dla chłopców.

rys. 6. Siatka centylowa dla dziewczynek.

Posługiwanie się nią jest bardzo proste: na osi X odnajdujemy swoj wiek, na osi Y swój wzrost. W miejscu przecięcia się linii odczytujemy w jakim mniej więcej centylu się znajdujemy.

Dla przykładu: Chłopiec w wieku 16 lat o wzroscie 180 cm - znajduje się w 75 centylu.

Co oznaczają centyle? Upraszczając pokazują jak w wypadasz w stosunku do innych w twoim wieku. I tak 75 centyl oznacza ze masz wzrost wyższy niz 75% twoich rówieśników, jednocześnie jesteś niższy niż 25% pozostałych chłopców w tym wieku. 50 centyl - 50% chłopców jest wyższych, 50% niższych itd.


Chcąc przewidzieć jaki możemy mieć przyrost roczny także korzystamy z siatki centylowej, gdzie na osi Y są wartości przyrostu w cm/rok a na osi X wiek.

Rys. 7. Roczny przyrost wzrostu chłopców.


Jak widzimy największe tempo wzrostu mamy tuż po urodzeniu. Kolejny ''skok'' wzrostu występuję w okresie od 13 do 16 roku życia. Dlatego ten okres wydaje się byc bardzo ważny jesli chodzi o główną komponente ostatecznego wzrostu.Na forum spotkałem się także z preparatami typu Rexorubia. Nikt tylko nie powiedział że Rexorubia jest preparatem homeopatycznym. Zainteresowanym polecam filmik, żeby przybliżyć na czym to bazuje:


cz.1.


cz.2


Także poleca się przyjmowania dużej dawki argininy na noc, jednak szukałem w podręcznikach jej zastosowania celem zwiększenia wzrostu. Nic na ten temat nie bylo. Dodam że jej okres półtrwania (czyli czas po jakim 50% dawki znika z organizmu) jest bardzo krótki, przez co pewnie za nim zaśniemy, jej ilość może ulec znacznemu zmniejszeniu, jednak żadnych badań na ten temat nie ma więc kto chce niech łyka. W mojej opinii nie widzę podstaw wpływu tego suplementu na wzrost.Mam nadzieję, że ten artykuł da wam odpowiedź na wiele pytań.
(To mój pierwszy art - będę wdzięczny za konstruktywną krytykę )


Zmieniony przez - efedrin w dniu 2010-05-28 15:25:54
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Nie znam się na temacie wzrostu, ale pobieżnie artykuł wygląda na niezły.
Za to te filmiki mnie rozwaliły, dzięki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 61 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1427
Po co robić nowe artykuły o wzroście jak mało kto je czyta a i tak bedzie masa ludzi co bd zakladac nowe tematy z pytaniami czy urosną czy nie.Jak się ma bambusa zamiast mózgu to człowiekowi nic nie przetłumaczysz ,można się produkować a oni i tak posłuchają tego który także chce urosnąć i bd uwazał go za kogoś kto wie wiecej xD
Ci którzy wczesniej sie produkowali w innych tematach o wzroscie juz tego nie robią bo ludzie i tak piszą swoje. szkoda nerwów..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 255 Wiek 36 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 3764
widze wlasnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 373 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12948
Na koniec przydałoby się jakieś podsumowanie i wnioski, nie jest to pisane językiem potocznym, i niejeden nastolatek, który martwi się o wzrost, nadal będzie zadawał pytanie ile jeszcze urośnie :)

all-apver-b53209f0e4d2b2335d726e4e381511d59d22a31f

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Anemia a solarium.

Następny temat

skręcony staw skokowy

WHEY premium