
W przypadku wykrycia u zawodnika substancji niedozwolonej to organizacja antydopingowa decyduje o interpretacji wyników badania oraz karze, nie zaś laboratorium.
Organizacja ta zawiadamia zawodnika o wyniku negatywnym testu. Zawodnik ma oczywiście prawo zażądać otwarcia próbki B w jego obecności. Po stwierdzeniu negatywnego wyniku w próbce A organizacja ta może zawiesić czasowo zawodnika, ale tylko wtedy, gdy zawodnik miał możliwość złożenia wyjaśnień i przesłuchania. Jeśli w czasie zawieszenia okaże się, że próbka B nie zawiera substancji zabronionej zawodnik może powrócić do rywalizacji.
Pierwsze wykroczenie dopingowe karane jest 2-letnią dyskwalifikacją, kolejne dożywotnią.
Naruszenie przepisów antydopingowych na zawodach anuluje wyniki zarówno indywidualne jak i zespołowe. Unieważnione są także wyniki zawodów po zdarzeniu a przed karą dyskwalifikacji.
Badania antydopingowe wykonywane są w akredytowanych laboratoriach, w których nie ma możliwości zrobienia badań na własną rękę.
Za doping uznawane jest nie tylko wykrycie u zawodnika substancji niedozwolonych, ale także wystąpienie jednego z przypadków:
* odmówienia poddania się badaniu lub jego unikanie
* niedostępność zawodnika dla potrzeb testów
* posiadanie zabronionej substancji bądź zabronionej metody zarówno przez zawodnika jak i przez personel pomocniczy
* nielegalny handel zabroniona substancją
* zachęcanie, podanie lub próbe podania niedozwolonej substancji innemu zawodnikowi
Dozwolone i niedozwolone wspomaganiwe zdolności wysiłkowych człowieka. pod red Anny Jagier
www.kickboxing-news.com
Dopóki walczysz Jesteś zwycięzcą...