SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Proszę o pomoc - zerwane więzadło krzyżowe

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 24619

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 74
Stało się to na nartach pod koniec grudnia. W rezonansie magnetycznym zostało napisane "ciągłość więzadła ACL nie jest zachowana, widoczne są jedynie pojedyncze pasma", "MCL zerwane".
Jeden lekarz zaleca rekonstrukcję, drugi odwleka. Nie wiem co mam robić. Bardzo PROSZĘ O RADĘ I POMOC
Może z częściowo zerwanym więzadłem nie trzeba operacji.
Lubię czasem ruch typu aerobic, pływanie, spacery , narty. Chciałabym normalnie funkcjonować
A jesli operacja - jest jeszcze kwestia rehabilitacji po operacji. Prawidłowa rehabilitacja to druga połowa sukcesu, ale mało kto zna schemat po operacji ACL. Gdzie więc znaleźc dobrych rehabilitantów.
Prorzę bardzo o pomoc

w-2

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Gdzieś w linkach jest podawany dokument jak to wygląda u ludzi, znajdziesz go googlem przez hasła: pasierbiński acl rekonstrukcja
Ale chyba niewiele on pomoże.
Jak przeglądałem strony dot. psów to się lekko zaszokowałem, wyczytałem że na zachodzie poddaje się je nawet tzw nastawianiu (bardziej fachowo manipulacjom).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
rehabilitacja to jedno a dobrze wykonany zabieg to drugie polecam ci zrobic go prywatnie a jesli nie ma keszu to wkrec sie gdzies do szpitala klinicznego po dobrze wykonanym zabiegu bedziesz cieszyc sie dalej z zycia bo bez zabiegu bedzie lipa znam to zdoswiadczen kolegow pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Skąd jesteś?
Czy jeden z lekarzy argumentuje odwlekanie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
jesli odwlekaja to nie potrafia tego zrobic juz nie raz to slyszalem lub inny powod ccha zrobci to prywatnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 74
to: kradam
Jestem z Warszawy
Lekarz, który odwleka - tłumaczy to wiekiem, mam 47 lat
Poza tym twierdzi, że jak dobrze wzmocnię mięśnie będzie ok.
W tej chwili - uraz był 28.12.06 jestem po wytężonej rehabilitacji, w domu chodzę bez ortezy. Czasem czuję ból, ale w miejscu gdzie jest więzadło boczne

w-2

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 74
to kradam
dzięki za informację, ale mam jeszcze pytanie: czy z tym częściowo naderwanym więzadłem można normalne funkcjonować, czy też istnieje obawa dalszego uszkodzenia kolana

w-2

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 926 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9702
ja juz mam zerwane ACL i uszkodzona lakotke juz prawie rok i mi to w ogole nie przeszkadza. Wzmocnilem miesnie nog i jakos sie trzymam. Biegam, plywam, skacze jedynie czego nie robie to nie gram w pilke ktora trenowalem przez 12 lat
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 79 Wiek 46 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 3444
Z zerwanym wiazadłem mozna funkcjonować pływac, jeżdzic na rowerze. Jednakze jak mi powiedział mój profesor Istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia łękotek. Może dobrym rozwiazaniem byłby sportowy stabilizator w przypadku uprawiania sportów.
I jeszcze moje prrywatne zdanie na temat rekonstrukcji. Ja jestem za bo zreszta już jedna miałem i operrowana noga jest w pełni sprawna. Niestety zerwałem wiazadło w drugiej i przez NFZ mam termin na 2009. Póki co miesnie mam zdrowe i mocne także stabilizuja kolano, ale przecież niestabilność pozostaje przez całe zycie. Może się tak zdarzyc że po 50= czy 60 miesnie nie bedą takie jak teraz kiedy mam 30 lat i w tedy nie zrobiona rekonstrukcja może dac znac o sobie.

Kiper

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6
Dzień dobry!

Może to głupio zabrzmi ale dla mnie to ważne i myślę, że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Otóż moja rottweilerka zerwała więzadło krzyżowe przednie w sierpniu 2006 roku. Pod koniec sierpnia miała robioną rekonstrukcję więzadła krzyżowego metodą zewnątrztorebkową. Wszystko było ok. Po 3 miesiącach zniknęła calkowicie kulawizna. Suka biegała bez problemów od końca listopada 2006 do końca grudnia 2006. Niestety aktualnie po każdym przeciążeniu kolana następuje duża kulawizna, która pojawia się po odpoczynku i ustępuje znacznie po rozchodzeniu kolana. Po kilku dniach prowadzania tylko na smyczy kulawizna ustępuje całkowicie ale kiedy znów sunia trochę pobiega kulawizna wraca. Co można z tym zrobić. Czy w jakiś sposób wzmocnić mięśnie? Weterynarz nie zalecił nam żadnej rehabilitacji po operacji więc nie wiem jak to robić. Czy mogę kupić jej HMB (to środek na przyrost masy mięśniowej) i może pomogłoby podawanie tego środka+jakaś rehabilitacja. Prosiłabym także o szczegółowe wytyczne jak wygląda rehabilitacja ludzi po takim zabiegu. Ja jestem skłonna ćwiczyć jej tą łapę po parę godzin dziennie nawet byle pomogło. Z góry dziękuję za odpowiedź. Już nie mogę patrzeć jaka sunia jest nieszczęśliwa bo nie może biegać oraz jak boli ją to kolano po tym jak trochę na spacerze poszaleje.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Było pytanie do mnie, ale jakoś przeoczyłem. Może pytająca to jeszcze śledzi. Z naderwanym więzadłem można funkcjonować. Dobrze tylko zrobić rehabilitację w celu poprawy tzw prioprocepcji i nie tylko. Kolano bez ACL podlega przyśpieszonym zmianom degeneracyjnym. Rekonstrukcja i rehabilitacja mają je opóźnić. Pojawienie się istotnych zmian to kwestia kilkunastu lat. Biorąc pod uwagę Twój wiek ortopeda zatanawia się nad sensem rekonstrukcji.
A co do tego pieska to najbadziej nietypowe pytanie jakie widziałem na tym forum . Czy na pewno jest poważne?
EDIT:
Poważne, w googlu jest pełno na temat rekonstrukcji więzadeł u psów...
Tu jest trochę obrazków ćwiczeń dla psów: http://www.vetmed.iastate.edu/departments/vcs/orthopaedic/home page/lectures/REHAB.pdf
Wygląda na to, że na zachodzie są one lepiej traktowane niż my przez NFZ.

Zmieniony przez - kradam w dniu 2007-03-02 21:22:28
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6
Pytanie odnośnie pieska jest jak najbardziej poważne i wcale mi nie jest do śmiechu, bo ciężko patrzeć jak pies niesamowicie ruchliwy musi chodzić na smyczy na krótkie spacery albo kuleje. Gdyby były jeszcze jakieś wątpliwości co do mojej osoby i moich psów to podaję adres mojej stronki internetowej. Można sprawdzieć iż posiadam psy i niesamowicie mi na nich zależy. Niestety w Polsce trudno o jakąś profesjonalną rehabilitację psów po urazach i muszę szukać innych źródeł informacji.
Moja stronka:
www.anczi.yoyo.pl 
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

tętno

Następny temat

Mrowienie

WHEY premium