SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna i białko w diecie wegańskiej - trening biegowy

Dzień dobry, jestem weganką i od kilku miesięcy trenuję jogging. Zastanawiam się, czy dodanie kreatyny bądź szejków białkowych mogłyby mieć wpływ na mój trening. Oprócz oczywistej chęci zbudowania lepszej kondycji chciałabym również lekko schudnąć i zbudować masę mięśniową (przede wszystkim zmienić proporcje tłuszcz-mięśnie). Czy powinnam dołączyć kreatynę bądź szejki do swojej diety?:)

Julia 07 May 2022

Co to jest kreatyna?Ekspert odpowiada

Witaj!

W przypadku żadnej innej diety suplementacja kreatyną nie jest tak bardzo istotna, jak właśnie w diecie wegańskiej. Z roku na rok dowiadujemy się, jak ważnym elementem diety jest kreatyna, a badania naukowe coraz śmielej sugerują, że powinna być ona stosowana nie tylko przez sportowców i osoby aktywne fizycznie, ale również przez rekonwalescentów i osoby starsze. 

Temat kreatyny dla wegan porusza artykuł, który będzie opublikowany 9.05.2022, więc wydaje się, że idealnie trafiłaś z tym pytaniem. Podrzucam link. 

Polecamy również: Czy kreatyna jest niezbędnym składnikiem diety? 

Oprócz tego warto też zerknąć na dwa kolejne krótkie opracowania, które omawiają zarówno rolę białka, jak i właśnie kreatyny. Oba suplementy są niezwykle istotne dla wszystkich dyscyplin sportowych, a wydaje się, że zwłaszcza w okresie odchudzania, kiedy to celem (oprócz redukcji tkanki tłuszczowej) jest zabezpieczenie mięśni przed ubytkami/katabolizmem. 

Niestety podczas deficytu wymaganego podczas redukcji tkanki tłuszczowej, tracimy także mięśnie, a stosowanie kreatyny i białka może ograniczyć te ubytki. 

Artykuły, o których mowa, również wklejam niżej. 

Polecamy również: Kreatyna - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Polecamy również: Białko - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 07 May 2022
0