Witam Serdecznie!
Myślę, że maeriały z powyższych stron pomogły znaleźć odpowiedzi na zadane tu pytania ;)
Od Siebie dodam jeszcze, że Goju-Kai to jakby "Usportowiona" wersja Okinawskiego Goju-Ryu. O ile mistrzowie tego drugiego starają się zachować jak najbardziej tradycyjną formę tej
odmiany Karate i skupiają się na przekazywaniu jej nie jako sportu, ale jako tradycyjnej sztuki walki i samoobrony, o tyle w Goju-Kai, założonym w Japonii przez Gogena Yamaguchiego (który był przez pewien czas uczniem Chojuna Miyagi, jednego z twórców opisywanego stylu) zawody sportowe stały się czymś codziennym, a zawodnicy z pod tego szyldu startują na zasadach zarówno WKF, jak i innych organizacji. Nie znaczy to, że okinawskiej odmianie nie ma zawodów sportowych. Oficjalne mistrzostwa odbywają się, tak jak można było przeczytać na w/w stronach, co dwa lata w ramach imprezy World Budo Sai. W poszczególnych krajach zdarzają się oczywiście regionalne mistrzostwa i zawody, ale stanowią one bardziej dodatek niż główną drogę rozwoju w Okinawskiej odmianie Goju, które stara się skupić na tych bardziej pierwotnych i bojowych aspektach Karate (jakby nie patrzeć, to jeden z pierwszych styli, więc prezentuje bardziej "pierwotne" podejście do wspomnianej sztuki, w porównaniu z większością styli sportowych).
W Polsce obecnie nie organizuje się zawodów sportowych Okinawan Goju-Ryu. Pierwsze mistrzostwa mają się odbyć, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie planem, jeszcze w tym roku. Polski oddział I.O.G.K.F. (International Okinawan Goju-Ryu Karate-Do Federation) istnieje dopiero od niedawna, ale rozwineła się już do tego stopnia, że w październiku ubiegłego roku mieliśmy zaszczyt gościć w Bydgoszczy mistrza Morio Higaonna 10 Dan - naczelnego instruktora IOGKF i prekursora OGJ trzeciej generacji. Organizacja cały czas prężnie się rozwija, zrzesza nowych członków oraz szuka chętnych do tworzenia ośrodków w miestach Polski, które go nie mają.
Głównymi przedstawicielami Okinawan Goju-Ryu w Polsce są sensei Tomasz Siewkowski 3 Dan (północ) oraz sensei Adam Litwiński 3 Dan (południe). Oprócz tego w naszym kraju działa jeszcze organizacja Goju-Kai szkoły Seikawa-Kai kierowana przez sensei Piotra Wysockiego 4 Dan, oraz Goshu Kan Goju-Ryu kierowane przez sensei Grzegorza Burniaka 5 Dan.
Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pytania, szczególnie odnośnie Okinawan Goju-Ryu to piszcie, w miarę możliwości postaram się rozwiewać ewentualne watpliwości ;) Ewentualnie zapraszam na wyżej wspomniane strony lub
www.goju-gda.oz.pl - stronę sekcji Gdańskiej.
Pozdrawiam Serdecznie!
Ps. Filmiki w powyższych dwóch postach prezentuja mistrzów właśnie stylu Okinawan, tak w woli ścisłości ;)