SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Migdałki... usuwać??

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 26305

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 14 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 30
A jak ktos ma trzy migdałki? To która parę się usuwa?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 14 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 30
Czy każdy go ma? Mają go dzieci, w miarę dorastania i zbliżania się do okresu dojrzewania, trzeci migdałek zmniejsza się i zanika. Dlatego dorosłym trzeci migdałek nie sprawia kłopotów, ale nie zupełnie... Co powinno nas niepokoić: - kiedy zaczynasz oddychać przez usta, - masz otwarte usta, - w nocy ciężko, głośno oddychasz przez usta, możesz chrapać, (bardzo niebezpieczne są okresy bezdechu) - masz częste nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i przedłużające się katary, - masz nawracające infekcje uszu - możesz skarżyć się na bóle głowy, utratę apetytu - czasami może zmienić się brzmienie głosu, mówisz jakbyś miał kluskę w ustach - możesz zacząć gorzej słyszeć - w zaawansowanych przypadkach może nastąpić zmiany wyglądu twarzy – dolna część twarz – żuchwa wolniej się rozwija (tzw. ptasi wygląd buzi) Z tym trzecim migdałkiem do pary to byŁ żart
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 99 Napisanych postów 686 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2312
Erka99
migdalki sa siedliskiem bakterii, które powstay w wyniku infekcji. Usunięcie mogdalków powoduje usuniecie czegos w rodzaju smietnika. Usuń kubel na smieci, to gdzie będziesz je wrucal?

Tak samo jest z migdalkami. Kiedy je usuniesz infekcje pojawią się w innych narzadach i oby nie skonczyly
sę nowotworem.

Lepiej dbac o migdalki niż usuwać, a po usunieciu trzeba wzzmacniac organizm immunologicznie.
Migdalki sa wentylem bezpieczenstwa dla organizmu.

niestety nie moge sie zgodzić z powyższą interpretacją funkcji migdałków podniebiennych.


w wielkim uproszczeniu:

Migdałki sa częścią układu chłonnego,który tworzy struktury gotowe zatrzymać, rozpoznać i zneutralizować zagrożenie. Znajdujące się w gardle skupiska tkanki chłonnej (limfatycznej) stanowią pierwszą linię obrony przed szkodliwymi czynnikami, w tym - chorobotwórczymi bakteriami. Komórki tkanki limfatycznej częściowo są rozsiane wśród innych tkanek, częściowo tworzy wyraźne skupiska. Mniejsze skupiska nazywamy węzłami chłonnymi, większe, rozmieszczone w gardle - migdałkami.

Wyróżniamy migdałki podniebienne (to te, które zazwyczaj widać na bocznych stronach gardła za łukami podniebiennymi) oraz migdałek gardłowy, umiejscowiony na tylnej ścianie gardła w bezpośrednim sąsiedztwie nozdrzy tylnych. Nie można go zobaczyć, ponieważ jest ukryty za fałdem podniebienia miękkiego. W obrębie migdałka gardłowego są wyróżniane skupiska tkanki limfatycznej znajdujące się w sąsiedztwie gardłowego ujścia trąbek słuchowych - tzw. migdałki trąbkowe; zaś u nasady języka wyróżnia się migdałki językowe. Poza tym w gardle znajdują się liczne, mniejsze skupienia tkanki chłonnej.

Jeżeli komórki tkanki limfatycznej napotkają bakterie chorobotwórcze i rozpoznają je - dochodzi do reakcji obronnej, której wyrazem może być ból, miejscowe zaczerwienienie (przekrwienie) gardła, podwyższona temperatura. Czyli typowe objawy stanu zapalnego gardła.

Migdałki są stale narażone na działanie bakterii. Niekiedy wręcz stają się siedliskiem różnych, czasem nawet potencjalnie chorobotwórczych bakterii. Jeśli mechanizmy ochronne są sprawne, takie czasowe zasiedlenie nie wymaga leczenia, ponieważ samo ustąpi. Inaczej jest, jeśli z jakiegoś powodu dochodzi do załamania się funkcji obronnych i, w konsekwencji, do stałego bytowania drobnoustrojów w tkance migdałka. Migdałki ulegają powiększeniu, są zaczerwienione, ich powierzchnię pokrywa biała lub żółta wydzielina. Infekcji miejscowej towarzyszy zazwyczaj podwyższona temperatura, złe samopoczucie, bóle głowy. W skrajnie niekorzystnym przypadku, w kilka tygodni po chorobie, może rozwinąć się uogólniony odczyn - rodzaj odczynu immunologicznego - w postaci choroby reumatycznej serca lub kłębuszkowego zapalenia nerek.

Tak więc pierwszym zagrożeniem, wynikającym ze stanów zapalnych gardła i migdałków, jest rozwinięcie się w przewlekły stan zapalny z nawracającymi lub nieustannymi dolegliwościami. Drugim problemem może być upośledzenie drożności dróg oddechowych. Blokada nosa w wyniku zamknięcia nozdrzy tylnych przez przerośnięty trzeci migdał (migdałek gardłowy) utrudnia oddychanie przez nos. Wdychane powietrze jest w nosie ogrzewane i nawilżane, częściowo zostają wychwycone obecne w powietrzu drobnoustroje. Zachowanie prawidłowego toku oddychania jest bardzo ważne dla ochrony dróg oddechowych przed infekcją.

Kolejny problem to uszy. Powiększony trzeci migdał może zamykać wewnętrzne ujścia trąbek słuchowych, co powoduje (na początku) nieprzyjemne dolegliwości, takie jak objaw „zatkania uszu” i pogorszenia słuchu, a dalej prowadzić może do stanu zapalnego ucha środkowego. Bliskość struktur łączących jamę ustną, gardło, nos i ucho wewnętrzne powoduje, że choroby dotyczące jednej z nich łatwo rozprzestrzeniają się na inne - przyległe. I tak pojawiają się „zestawy” dolegliwości opisujących chorobę ucha i migdałków.

czasy kiedy wycięcie migdałków było dośc często zalecane juz dawno minęły-obecnie, dzięki temu, że ich funkcja została lepiej poznana, tonsillektomię zaleca się w przypadku ewidentnych wskazań, np. permanentnego ich zapalenia z ropą w kryptach bądź czopami ropnymi na ich powierzchni-takie zapalenie chroniczne, grozi poważnymi powikłaniami m.in.reumatycznymi i układu krążenia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 99 Napisanych postów 686 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2312
moja rada - odwiedzić jeszcze raz laryngologa i wypytać dokładnie o ewentualne możliwości leczenia zanim sięgnie się po środek ostateczny w postaci tonsillektomii.
z własnego doświadczenia wiem, że pomimo ewidentnych wskazań do wycięcia, udaje się czasem "zaleczyć" farmakologicznie. jestem tego przykładem-w ubiegłym roku od września do grudnia siedmiokrotnie przeszedłem zaostrzenie chronicznego zapalenia migdałków podniebiennych, objawiających się czopami ropnymi na ich powierzchni, zjadłem cztery mocne antybiotyki zaordynowane zgodnie ze sztuką i wg wykonanego bakteriogramu, bez trwałego skutku jednak. zadziałała rzecz wręcz banalna. zacząłem płukać gardło miksturą złożoną z gliceryny witaminy a i witaminy e. od tego czasu mam spokój.
jak więc widać każdy przypadek rozpatrywać trzeba i prowadzić indywidualnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 14 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 30
Migdałki są stale narażone na działanie bakterii. Niekiedy wręcz stają się siedliskiem różnych, czasem nawet potencjalnie chorobotwórczych bakterii.

Ładnie to napisałeś (jesteś wykształciuchem?). Dokładnie to samo napisałam tyle,że własnymi słowami. Szkoda, że nie wysiliłeś się, bo tekst, który ściągnęłeś z neta jest przeznaczony dla dupków a nie dla facetów z jajami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 99 Napisanych postów 686 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2312
erka99

Ładnie to napisałeś (jesteś wykształciuchem?). Dokładnie to samo napisałam tyle,że własnymi słowami. Szkoda, że nie wysiliłeś się, bo tekst, który ściągnęłeś z neta jest przeznaczony dla dupków a nie dla facetów z jajami.

tak, erka, w przeciwieństwie do ciebie jestem wykształciuchem i ta moja odpowiedź musi ci wystarczyć za całą polemikę(o ile wiesz co to słowo znaczy).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 98 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 859
z tymi migdałami to jest różnie...dermatolodzy np. często zalecają usuwanie migdałów przy trądziku bo może być jedną z przyczyn ALE nie zawsze to działa...niestety..tak jak ktoś już tutaj napisał..usunięcie wiąże sie z osłabieniem na stany zapalne więc jak sam widzisz nie jest to taka oczywista sprawa jak mogłoby sie wydawać

...the only way to know ...walk then learn and grow...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 288 Wiek 39 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 6721
wymas -> antybiogram -> leczenie -> jesli nie da rady dopiero wtedy usuwać

Największą walkę człowiek stacza z samym sobą …

Dr_T

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 466 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5712
Ja usuniete mialem jak bylem maly ze 7 lat mialem. Nic m isie nie dzieje, zadnej roznicy nie ma tyle ze ICH tam nie ma ;P Usuwac smialo no bo po co sie narazac? mozesz tylko zyskac.
...
Napisał(a)
Usunięty przez jabolcokk za pkt 1 regulaminu
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 31 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 119
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

okropny ból w okolicy lędźwiowej

Następny temat

klata

WHEY premium