SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Izotek - Dziennik - Działanie - Skutki

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 122217

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Z masci Duac rezygnuje, bo bez powodu tam nie pisze, zeby nie stosowac z pochodnymi witaminy A. :P
Do smarowania narazie ten Aknemycin i odrobinke bede punktowo smarowal sie ta robiona zawiesiną.

Czuje jakbym mial podwyzszone cisnienie w glowie.
2 razy krew z nosa mi leciala, ale to bylo wowczas gdy sie w niego uderzylem lekko. No i mam twarz troszke zaczerwienioną.

Znalazłem jesczze coś takiego:

~~~~~~~~~~~~~~

Odtruwanie i regeneracja organizmu po leczeniu retinoidami = izotretinoiną /Isotretinoin/, /np. Roaccutane, Accutane/ = (pochodnymi kwasu witaminy A). Profilaktyka skutków terapii retinoidami.


dr Henryk Różański

Z uwagi na liczne listy w sprawie leczenia następstw stosowania izotretinoiny powstała ta oto skromna stronka, która w punktach zawiera zasady postępowania.
Metoda odtruwania i regeneracji organizmu po stosowaniu izotretinoiny wykorzystuje środki pochodzenia mineralnego i roślinnego, rzadziej preparaty syntetyczne.

Cele kuracji:
- ochrona i regeneracja nabłonków
- ochrona i regeneracja wątroby
- ochrona i regeneracja serca
- ochrona i regeneracja nerek
- ochrona i regeneracja układu nerwowego
- ochrona i regeneracja narządów płciowych
- ochrona i regeneracja narządu wzroku
- profilaktyka kamicy żółciowej i nerkowej
- regulacja poziomów glukozy, lipoprotein, cholesterolu we krwi
- stabilizacja śródbłonków i błon komórkowych
- normalizacja i ochrona procesów krwiotworzenia (hemopoezy)
- sprawne usuwanie metabolitów pochodnych kwasu witaminy A
- regulacja poziomów enzymów


Postępowanie:

1. Preparaty karnityny zmniejszają objawy uboczne wywoływane przez izotretinoinę.

Dawka doustna:

1 g karnityny (1000 mg) 2 razy dziennie, przez 1 miesiąc, potem przerwa 2-tygodniowa i kurację ponawiamy (3-krotnie).
2. Preparat z metioniną i choliną: Methiovit - tabl. (2 tabl. 2 razy dziennie).
3. Witamina E - 1 kaps. 100 mg 2 razy dziennie.
4. Witamina C - 1000 mg 1 raz dziennie, najlepiej w formie tabletek musujących.
5. Fosfolipidy, np. preparat Esseliv - kaps. lub preparat Essentiale forte - kaps. (2 kaps. 2 razy dziennie)
6. Olej lniany naturalny - 1 łyżka 2 razy dziennie na chlebie lub bułce.
7. Sylimarol - draż. 70 mg (2 draż. rano i wieczorem).
8. Wody zdrojowe: Zuber, Jan, Muszynianka, Staropolanka. Wypijać 1-2 litry dziennie.
9. Dolomit - tabl. (3 tabletki 2 razy dziennie), jako źródło magnezu i wapnia.



10. Preparat płynny złożony:


Rp. I
Nalewka z miłorzębu - 100 ml
Nalewka (sok) z dziurawca - 50 ml
Nalewka (intrakt) z karczochu (Cynacholin) - 50 ml
Cardiol C - krople - 30 ml
Solaren - płyn zawierający wyciąg z kurkumy (lub nalewka z kurkumy samodzielnie sporządzona w proporcji 1 częśc surowca na 3 części alkoholu 40-70%)
Płyny wymieszać w podanej proporcji. Uzyskany preparat zażywać rano i wieczorem po 1 łyżeczce w 100 ml wody.
Sok (nalewka) z babki - 30 ml
11. Mieszanka ziołowa

Rp. II

Nasiona wiesiołka /mielone!/- 0,5 części (objętościowo, np. pół szklanki)
Nasiona czarnuszki /mielone!/ - 2 cz.
Liść ortosyfonu - 1 cz.
Ziele połonicznika - 1 cz.
Ziele skrzypu, przytulii lub połonicznika - 1 cz.
Korzeń lub ziele mniszka - 1 cz.
Ziele (liść) pokrzywy - 1 cz.
Zioła wymieszać starannie. 2 łyżki mieszanki zalać 2 szklankami wody, zagotować, odstawić na 30 minut, przecedzić. Wypić w ciągu dnia.

Kurację należy prowadzić w trakcie zażywania izotretinoiny, czyli przez około 6 miesięcy. Ponadto ten schemat regeneracji i odtruwania warto zastosować po leczeniu izotretinoiną przez około 3 miesiące.
Obowiązuje zasada: 1 miesiac regularne stosowanie preparatów, następnie przerwa na 2-3 tygodnie i powrót do schematu zażywania.

Do natłuszczania okolic oczu i warg polecam Alantan, Linomag lub olej winogronowy. Doskonały jest również olej migdałowy i czarnuszkowy.

W razie suchości narządów płciowych najlepiej zastosować olej z czarnuszki, olej wiesiołkowy, olej migdałowy lub winogronowy.
Przy obrzękach twarzy zastosować okłady z chłodnego naparu z nasion czarnuszki (1-2 łyżki mielonych nasion zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 30 minut, przecedzić).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Strefa lekarza - Materiały edukacyjne

Przeprowadzanie zabiegu peelingu
preparatem DERMPeel®




Przygotowanie skóry do peelingu






Minimum na 7-10 dni przed zabiegiem pacjent powinien stosować codziennie DERMPeel® krem przygorowujący do peelingu, minimum rano i wieczorem, a najlepiej kilka razy w ciągu dnia, w celu przyzwyczajenia skóry do kontaktu z kwasem glikolowym. Krem dzięki specjalnej formule działa silnie przeciwzapalnie i głęboko nawilża zmniejszając podrażnienia skóry po zabiegu.

Przeprowadzenie zabiegu peelingu





1. Skórę twarzy (szyi, dekoltu, ramion, grzbietu dłoni) należy dokładnie przemyć mleczkiem kosmetycznym lub wodą z Dermoklarem, a następnie preparatem DERMPeel® prepeeling, w celu usunięcia martwych komórek naskórka i warstwy tłuszczu oraz uzyskania na całej powierzchni skóry jednolitego pH, na poziomie 4.0. Preparatu nie zmywać! Prepeeling pozostawić na skórze na 2-3 minuty, aż naturalnie wyschnie.





2. Skórę okolic wrażliwych, które nie powinny mieć styku z kwasem glikolowym (kąciki oczu i ust) należy zabezpieczyć, rozprowadzając patyczkiem kosmetycznym krem lub maść ochronną (np. Elo-baza® krem lub Novo-baza maść®).





3. Należy wybrać odpowiednie stężenie DERMPeel® peeling w żelu (30%, 50% lub 70% - przy pierwszym peelingu jest to zwykle 30%) i równomiernie rozprowadzić po powierzchni skóry za pomocą wacika lub pędzelka zabiegowego, bezwzględnie zachowując kolejność: czoło - nos - broda - policzki - szyja. Czas nakładania preparatu nie powinien trwać dłużej niż 30-60 sekund.





4. Preparat DERMPeel® peeling w żelu należy pozostawić na skórze do momentu pojawienia się pierwszych oznak rumienia lub uczucia pieczenia skóry. Czas pojawienia się rumienia zależy od indywidualnej podatności skóry na działanie kwasu glikolowego.

Czas trwania pierwszego zabiegu peelingu zwykle nie powinien przekracza 3-5 minut, maksymalnie zaś 10 minut.





5. Zabieg naleleży zakończyć nałożeniem DERMPeel® neutralizatora, który ma za zadanie zobojętnienie kwasu glikolowego i tym samym przerwanie jego działania na skórę. Należy neutralizować aż do momentu ustania pienienia się preparatu (pienienie - związane z uwalnianiem dwutlenku węgla - świadczy o niezakończonym jeszcze procesie neutralizacji kwasu).





6. Skórę po zabiegu peelingu należy posmarować DERMPeel® kremem łagodzącym po peelingu. Pacjent powinien stosować go przez 3-5 dni, a potem aż do następnego zabiegu znów preparat DERMPeel® krem przygorowujący do peelingu.





7. W celu uzyskania odpowiedniego efektu kosmetycznego lub terapeutycznego - w zależności od wskazań, zabieg preepilingu powinien być wykonywany u jednego pacjenta 3-4-krotnie, a najlepie 6-krotnie, w odstępach 2-3 tygodniowych.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Strefa lekarza - Program edukacyjny - Zapraszamy do sekcji Doniesienia Naukowe

Znajdą tu Państwo omówienia doniesień medycznych, wyniki badań klinicznych oraz sprawozdania z kongresów poświęconych zagadnieniom dermatologii oraz dermatologii estetycznej publikowane w tak prestiżowych periodykach, jak: JAMA, Archives of Dermatology, Cosmetic Dermatology , American Jourmal of Clinical Dermatology , British Journal of Dermatology , Journal of the American Academy of Dermatology , Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology oraz wielu innych magazynów naukowych związanych z tą specjalizacją.


Z ogromną satysfakcją informujemy, że Doniesienia Medyczne będą regularnie wzbogacane o najnowsze artykuły specjalistyczne, dlatego wszystkich naszych Czytelników serdecznie zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania tej sekcji, która mamy nadzieję, stanie się ciekawym i pożytecznym źródłem informacji w Państwa codziennej praktyce lekarskiej.

~~~~~~

Skuteczność przerywanej terapii izotretynoiną w łagodnym i umiarkowanym trądziku


TŁO:

Izotretynoina jest jedynym lekiem, który działa na prawie wszystkie czynniki patogenetyczne trądziku. W ostatnim czasie coraz bardzie popularne staje się stosowanie izotretynoiny w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego trądziku opornego na długoterminową terapię antybiotykową oraz wykazującego tendencję do powodowania blizn oraz wywierania negatywnego wpływu psychologicznego. Celem badania było określenie skuteczności przerywanej terapii izotretynoiną w łagodnym i umiarkowanym trądziku.



METODY:

W badaniu brało udział 60 pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym trądzikiem zlokalizowanym w obrębie twarzy. Uczestnicy badania przyjmowali dziennie dawkę od 0.5 do 0.75 mg/kg izotretynoiny (w zależności od natężenia trądziku i liczby zmian skórnych) przez 1 tydzień co 4 tygodnie przez okres 6 miesięcy.



WYNIKI:

41 (68.3%) pacjentów ukończyło 6-miesięczne leczenie. W momencie zakończenia terapii całkowitą poprawę stwierdzono u 34 chorych (82.9%) z 41. Wszelkie odnotowane skutki uboczne miały charakter łagodny i nie powodowały konieczności przerwania leczenia.



WNIOSKI:

Przerywana terapia izotretynoiną okazała się bezpieczna i skuteczna w przypadku pacjentów z łagodnym i umiarkowanym trądzikiem.



Źródło: J Eur Acad Dermatol Venereol. 2006 Nov;20(10):1256-60.

~~~~~~~~

Niska dawka izotretynoiny skuteczna w leczeniu umiarkowanego trądziku

Według raportu zamieszczonego na łamach kwietniowego wydania magazynu American Academy of Dermatology, niska dawka izotretynoiny jest skuteczna w leczeniu umiarkowanego trądziku.

Zespół dra Marcelo H. Grunwalda z Soroka University w Beer-Sheva w Izraelu poinformował, że skuteczność izotretynoiny w dawce 0.5 do 1.0 mg/kg dziennie w terapii trądziku jest dobrze ustawiona i uważana za bezpieczną, jednak czasami nie jest dobrze tolerowana z powodu występowania skórnych skutków niepożądanych.

Naukowcy włączyli do prospektywnego, otwartego badania 638 pacjentów z umiarkowanym trądzikiem. Uczestnicy badania zostali podzieleni na 2 grupy wiekowe – od 12 do 20 lat (grupa 1; 495 pacjentów) i od 21 do 35 lat (grupa 2; 122 pacjentów) i otrzymywali 20 mg/d izotretynoiny przez 6 miesięcy.

Badania kliniczne i laboratoryjne przeprowadzano co 2 miesiące. Okres obserwacyjny wynosił 4 lata.

Ogółem, 21 pacjentów wycofało się z udziału w badaniu.

W grupie 1, u 469 (94.8%) chorych odnotowano znaczącą poprawę lub całkowitą remisję. Terapia nie powiodła się lub wymagała dodatkowego leczenia u 26 pacjentów (5.2%). W czasie 4-letniego okresu obserwacyjnego nawrót choroby nastąpił u 20 chorych (3.9%).

W grupie 2, znaczącą poprawę lub całkowitą remisję stwierdzono u 113 pacjentów (92.6%). Terapia zawiodła lub wymagała dodatkowego leczenia u 9 chorych (7.4%). W ciągu okresu obserwacyjnego nawrót trądziku odnotowano u 7 pacjentów (5.9%).

W obu grupach do najczęściej występujących działań niepożądanych należały łagodne zapalenie warg oraz łagodne rogowacenie skóry. U 4.8% pacjentów zaobserwowano niewielki (niższy niż dwukrotnie przekroczony górny limit prawidłowych wartości) i przejściowy wzrost poziomu enzymów wątrobowych. Wykryto również niewielki wzrost stężenia lipidów w surowicy u 4.2% uczestników badania (do 20% wyższy niż górny limit prawidłowych wartości).

Autor badania podkreślił, że 6-miesięczna terapia niską dawką izotretynoiny (20 mg/d) okazała się skuteczna i bezpieczna w leczeniu umiarkowanego trądziku przy jednoczesnym niższym koszcie leczenia niż w przypadku wyższych dawek.

J Am Acad Dermatol 2006;54:644-646.

~~~~~~

Biały chleb może sprzyjać zmianom trądzikowym

Dieta bogata w oczyszczoną skrobię, zawartą np. w białym chlebie, może sprzyjać rozwojowi trądziku - o teorii badaczy z USA informuje najnowszy "New Scientist".

Na temat wpływu diety na rozwój trądziku brak dostatecznych dowodów naukowych. Według rozpowszechnionego do niedawna przekonania, trądzikowi miałoby sprzyjać jedzenie dużych ilości czekolady, ostre przyprawy i duże ilości tłuszczów zwierzęcych. Nie udało się jednak tego udowodnić.

Najnowsza teoria naukowców z Colorado State University w Fort Collins, kierowanych przez biologa ewolucyjnego Lorena Cordaina "obwinia" za udział w rozwoju trądziku dietę bogatą w oczyszczoną skrobię, w tym biały chleb i inne produkty mączne.

Jak tłumaczy Cordain, produkty zbożowe powstają obecnie z bardzo dobrze oczyszczonej mąki, a zboża przetwarza się z użyciem wysokiego ciśnienia, które niszczy białka nasion, co ułatwia enzymom trawiennym dostęp do skrobi. W czasie trawienia tego złożonego węglowodanu uwalniają się duże ilości glukozy, co z kolei stymuluje trzustkę do produkcji insuliny i czynnika insulinopodobnego-1 (IGF-1).

IGF-1 przyczynia się do rozwoju trądziku na dwóch drogach. Po pierwsze, stymuluje produkcję męskich hormonów płciowych, które z kolei pobudzają gruczoły łojowe do produkcji nadmiaru łoju (tj. sebum). Po drugie, IGF-1 stymuluje podziały komórek naskórka - tzw. keratynocytów, co powoduje zatykanie ujść gruczołów łojowych.

Nadmierne ilości łoju są doskonałą pożywką dla bakterii, które produkują drażniące produkty przemiany materii i biorą udział w rozwoju procesów zapalnych. Zatkanie ujść gruczołów łojowych utrudnia dostęp tlenu, a warunki beztlenowe są optymalne dla namnażania bakterii z gatunku Propionibacterium acne związanych z rozwojem trądziku.

Według badaczy, poparcie dla ich teorii stanowią wyniki innych badań. Okazuje się na przykład, że u wielu kobiet ze zmianami trądzikowymi odnotowuje się podwyższony poziom insuliny i IGF-1. Z kolei wśród leczonych za pomocą IGF-1 pacjentów z zespołem Larona obserwowano wzrost produkcji męskich hormonów płciowych i rozwój trądziku.

Teorię zespołu z Fort Collins chcą poddać testom naukowcy z Australii, którzy planują badania w grupie 60 nastoletnich chłopców z trądzikiem. Chłopcy będą na diecie ubogiej w skrobię, a po trzech miesiącach badacze ocenią jej wpływ na zmiany trądzikowe.

W kwietniu 2002 roku na łamach "New Scientist" pojawiało się doniesienie, że dieta zawierająca duże ilości oczyszczonej skrobi może mieć wpływ na rozwój krótkowzroczności i cukrzycy typu 2.

Dokładny artykuł na temat udziału diety bogatej w skrobię w rozwoju trądziku zamieszcza pismo "Archives of Dermatology".

Arch Dermatol. 2002;138:1591-1592.

~~~~~~~~

Związek między mlekiem, jodem a trądzikiem


Związki zawarte w mleku i przetworach mlecznych mogą mieć związek z trądzikiem młodzieńczym - przyznają zgodnie dermatolodzy amerykańscy na łamach pisma "Journal of the American Academy of Dermatology".

Ich zdaniem, nie muszą to być koniecznie hormony czy inne biologicznie czynne cząsteczki obecne w mleku, ale na przykład jod. Jak przypominają dermatolodzy z Uniwersytetu w Buffalo (stan Nowy Jork), już w latach 60. wykazano, że zbyt duży poziom jodu w organizmie może zaostrzać zmiany trądzikowe.

Ale z jakiego powodu jod miałby być obecny w dużych ilościach w mleku i jego przetworach? Otóż rolnicy w wielu krajach rozwiniętych dodają go do karmy dla krów, aby wzmocnić ich odporność na infekcje, tłumaczą naukowcy. Związki jodu są również stosowane do dezynfekcji wymion krowich i sprzętu służącego do zbierania mleka.

Dlatego testy wskazują, że w mleku produkowanym w wielu krajach rozwiniętych, np. USA, Danii, Wielkiej Brytanii, Norwegii czy Włoszech, poziom jodu jest ciągle wysoki.

Na razie nie wiadomo, czy związek między spożyciem produktów mlecznych a trądzikiem jest wyłącznie wynikiem obecności jodu, czy też kombinacji jodu i hormonów z mleka. Aby to wyjaśnić, trzeba przeprowadzić więcej badań.

J Am Acad Dermatol 2005;53:1102
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 1704 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 12529
Wszystko fajnie wszystko ładnie,ale nie podoba mi się jedno.To o peelingu.Zaznaczyłeś że to materiały dla lekarzy i uważam że tak powinno pozostać.NA forum są osoby które podejrzewam byłyby skłonne zrobic ten zabieg w domu,ale nie zdają sobie sprawy jakie to niebezpieczne.Uczę się w szkole kosmetycznej i przepisowo nie wolo!! mi tknąć kwasów o stężeniu 50% w górę.A później widzę osoby,które myślą że kwasy to krem i zostawiają go na twarzy na całą noc nie zdając sobie sprawy z tego jakie to szkodliwe.Zostawmy sprawy profesjonalne profesjonalistom
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 119 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 562
a krwawienia z nosa masz? biore izotek ok 1,5 miecha i zwiększyłem teraz dawke z 30mg/dobe do 50mg. krwawienia wystepują dosc częstu u mnie, poprawe no widzę ale spodziewałem sie czegos więcej, duzo syfów mi zeszło zostały tylko przebarwienia no i takie wielkie ropne juz praktycznie nie wyskakują, ale nadal troche ich jest, a na te przebarwienia to mozna cos teraz stosowac czy dopiero po zakonczeniu kuracji ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 1704 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 12529
,,2 razy krew z nosa mi leciala, ale to bylo wowczas gdy sie w niego uderzylem lekko''
Co do przebarwień to skonsultuj się z lekarzem.On zadecyduje,ale mi się wydaje że po zakończeniu dopiero z tego względu,że większość leków nie powinno się łączyć z nim no i on jest dość silny
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Krwawienie z nosa juz teraz czesciej wystepuje...
Bole glowy sa mniejsze, to chyba przezto, ze odstawilem Duac.

Poprawa jest, choc troszke mi sie pogoroszylo, ale jest OK.
Dzis sobie zakupilem Visin do oczu. i zastanawiam sie jaki żel pod prysznic zakupic, bo ten ktory aktualnie mam to masakra, okropnie wysusza.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 119 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 562
u mnie te krwawienia z nosą to są chyba przez moje rózne nadużycia a co do zelu pod prysznic to mam jakis zwykly z avonu i jest ok...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 119 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 562
mam jeszcze pytanie moja pani dermatolog powidziala zebym stosował jakies filtry na twarz przeciw słońcu bo troche mnie podrażnia, ale ie powiedziala jakie a ja nie mam o tym pojęcia mozecie cos doradzic
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 1704 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 12529
Najwyższe filtry to m.in.60-to tzw.bloker więc na chłopski rozum spowoduje,że się nie będziesz opalać(dobry jest z firmy Eris-typowo na słońce lub droższy z apteki z La roche posay).Musisz zwrócić uwagę czy na opakowaniu kremu jest napisane,że zawiera on filtry ochronne
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

pokarm przeze mnie przelatuje, zatrucie czy nadczynnosc tarczycy?

Następny temat

Tabletki z cynkiem

WHEY premium