SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Lek w organiźmie

temat działu:

Doping

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 4685

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3616 Napisanych postów 36543 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260914
Może kogoś zaciekawi..
artykuł prof. dr hab. med. Andrzeja Danysza

Leki podane do ustroju ulegają kolejnym procesom. Najpierw uwalniają się ze swojej formy, tzn. z tabletki, drażetki czy czopka. Następnie wchłaniają się z miejsca podania: z przewodu pokarmowego przy podaniu doustnym czy doodbytniczym, z tkanki podskórnej lub domięśniowej przy podaniu dotkankowym. Leki mogą również przenikać przez skórę lub inne śluzówki poza błoną śluzową przewodu pokarmowego, np. w pochwie czy worku spojówkowym. Pary, gazy oraz drobne cząsteczki ciał stałych podane w postaci aerozoli i drobnych zawiesin mogą się wchłaniać przez płuca.

Różny transport
Zarówno wchłanianie, jak i przenikanie leków do tkanek polega na ich przechodzeniu przez różne błony biologiczne. Rozróżniamy następujące rodzaje transportu leków przez błony:

* dyfuzję bierną
* dyfuzję przez pory (transport konwekcyjny)
* transport przenośnikowy (transport czynny i dyfuzję ułatwioną)
* pinocytozę

Podstawowe znaczenie ma dyfuzja bierna i transport czynny. Dyfuzja bierna polega na przenikaniu przez błonę lipidową cząstek niezjonizowanych i rozpuszczalnych w tłuszczach. Transport czynny odbywa się za pomocą obecnego w błonie specjalnego systemu przenośnikowego. Do jego przeprowadzenia niezbędna jest energia, a szybkość tego transportu zależy m.in. od liczby cząsteczek przenośnika.

Biotransformacja
Większość leków ulega w ustroju biotransformacji, która prowadzi do przekształcenia związków lipofilnych i apolarnych w związki hydrofilne i polarne, ponieważ tylko takie związki mogą być wydalone przez nerki - główną drogę usuwania leków z organizmu.

Biotransformacja przebiegająca przede wszystkim w wątrobie prowadzi najczęściej do utraty aktywności farmakologicznej leku. Aktywność enzymów uczestniczących w tym procesie jest uwarunkowana gatunkowo, zależy od płci (większość leków jest szybciej metabolizowana u mężczyzn), wieku, stanu fizjologicznego, stanu chorobowego oraz obecności w ustroju inhibitorów enzymatycznych, które hamują metabolizm leków, i induktorów enzymatycznych, które wzmagają biotransformację leków.

Niektóre leki (np. fenylobutazon, barbiturany, morfina, nikotyna) posiadają właściwość samoindukcji - wzmagania własnego metabolizmu przy przewlekłym ich stosowaniu (jest to główna przyczyna wytwarzania się tolerancji na leki).

Wydalanie
Usuwanie leków z ustroju odbywa się:

przez nerki z moczem,
przez wątrobę z żółcią, w mniejszym stopniu ze śliną,
przez jelita,
przez płuca (związki lotne),
przez skórę z potem.
Leki mogą wydzielać się do mleka kobiet w połogu - niektóre w ilości zagrażającej oseskowi.

Wydalanie leków przez nerki może zachodzić kłębuszkowo (przez przesączanie w kłębuszkach nerkowych) i kanalikowo przez wydzielanie wybiórcze w kanalikach krętych. Wydalanie kłębuszkowe dotyczy tylko frakcji leku nie związanej z białkami. Intensywność tego wydalania zależy od przepływu nerkowego krwi i przepuszczalności kłębuszków.

Wydalanie kanalikowe jest to aktywny transport niektórych substancji do moczu - tak np. wydalana jest penicylina, wiele sulfonamidów, salicylany, fenylbutazon i in. Ten rodzaj wydalania może być hamowany przez swoiste inhibitory, np. probenecyd hamuje wydalanie penicyliny.

Farmakokinetyka
Matematycznym określeniem losów leków w ustroju zajmuje się farmakokinetyka (farmakon - lek, kinesis - ruch). Ma ona duże znaczenie w farmacji i farmakologii (ocena biofarmaceutyczna leków, tj. określenie ich dostępności biologicznej) oraz w klinice (racjonalizacja i optymalizacja farmakoterapii).

Obliczenia farmakokinetyczne opierają się na przekonaniu, że lek, który wchłonął się do krwi, rozmieszcza się równomiernie (homogennie) w określonej tkance i narządzie; obszar ten nazywa się kompartmentem. W każdym odcinku czasowym stężenie leku w każdej części kompartmentu jest takie samo.

Odróżniamy kompartment centralny, którym jest krew, i kompartmenty obwodowe (tkankowe), które stanowią różne tkanki (Dextran np. rozmieszcza się wyłącznie w kompartmencie centralnym, ponieważ nie wydostaje się z naczyń do tkanek, mocznik natomiast rozmieszcza się równomiernie w obu kompartmentach).

Biodostępność
Dostępnością biologiczną nazywamy tę część leku, która dostaje się do krążenia ogólnego z miejsca podania. Nie jest to równoważne z wchłanianiem, ponieważ po wchłonięciu np. z jelit niektóre leki ulegają tzw. efektowi pierwszego przejścia - część leku jest metabolizowana już w ścianie jelit lub zwłaszcza w wątrobie. Dostępność biologiczna danej formy leku decyduje o stężeniu leku we krwi, a zatem o sile jego działania.

Stężenie leku
Stężenie leku po wchłonięciu do krwi stopniowo się zmniejsza. Najczęściej (jeżeli jest to proces pierwszorzędowy) zmniejsza się równomiernie procent stężenia danego leku w jednostce czasu. Zatem jeśli po godzinie zmniejszy się o 10%, to w każdej następnej godzinie będzie się również zmniejszał o ten sam procent. Wartość liczbową tego procesu nazywamy stałą eliminacji. Odwrotnością stałej eliminacji jest biologiczny okres półtrwania, czyli okres, w którym stężenie leku zmniejszy się o połowę. A zatem, jeśli jakiś lek ma czas półtrwania 1 godz., oznacza to, że jego stężenie będzie się co godzinę zmniejszało o połowę.

Stała eliminacji leku i jego biologiczny okres półtrwania zmieniają się w zależności m.in. od dawki leku. Zdarza się jednak, np. przy podawaniu bardzo dużych dawek salicylanów, że biologiczny okres ich półtrwania wydłuża się nawet 10-krotnie. Jest to następstwo wysycenia procesów biotransformacji.

Biologiczny okres półtrwania zależy też od właściwości osobniczych, a więc od genotypu, sposobu odżywiania, zażywania używek, trybu życia, wieku i in. Wartość tego współczynnika może być zmienna w różnych chorobach oraz z powodu równocześnie podanych innych leków.

Działanie leku
O działaniu leku decyduje jego przenikanie do tkanek, zwłaszcza do tkanki (narządu) docelowego. Szczególne znaczenie ma przenikanie leków do płynu mózgowo-rdzeniowego i do ośrodkowego układu nerwowego oraz przez łożysko do płodu.

Większość leków po wchłonięciu do krwi wiąże się z jej białkami. Lek związany z białkiem jest nieaktywny, nie ulega dystrybucji, biotransformacji ani wydaleniu.

-[][]-- r(e)spect --[][]-
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3616 Napisanych postów 36543 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260914
Decyduje dawka

Już w średniowieczu słynny lekarz, alchemik i filozof Paracelsus powiedział: "Tylko dawka decyduje o tym, czy dana substancja jest lekiem czy trucizną".

Jeśli poda się lek w zbyt małej dawce, wówczas nie wywołuje on żadnego efektu - mówimy wtedy, że jest to dawka subminimalna. W miarę zwiększania dawki ujawnia się jego efekt - np. podwyższający ciśnienie krwi czy łagodzący ból. Dalsze podwyższanie dawki powoduje coraz silniejsze działanie leku, a zatem - coraz większy wzrost ciśnienia krwi lub coraz mocniejsze działanie przeciwbólowe. Ale byłoby znacznym uproszczeniem, gdybyśmy spodziewali się, że np.

2-krotnie zwiększenie dawki spowoduje 2-krotnie większy efekt. Teoretycznie w określonym przedziale dawki efekt wzrasta proporcjonalnie do logarytmu dawki. Praktycznie należy mieć przekonanie, że aby uzyskać np. dwukrotne zwiększenie działania przeciwbólowego należy kilkakrotnie zwiększyć dawkę leku.

Lecznicza i maksymalna

W odniesieniu do niektórych leków, np. działających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg), stwierdza się często zmianę charakteru działania leku w miarę zwiększania dawki. Można się tu posłużyć przykładem alkoholu. Przyjęty w małych dawkach działa pobudzająco, w większych - hamująco, aż do efektu porażenia czynności ośrodkowego układu nerwowego (w zbyt dużych dawkach następuje porażenie czynności tego układu i śmierć). A zatem po przekroczeniu określonej dawki leku (lub stężenia w przypadku leków stosowanych miejscowo) występują objawy toksyczne, a po podaniu jeszcze większej dawki (dawki śmiertelnej) następuje śmierć.

Największa dawka, którą można podać bez obawy wywołania objawów toksycznych, nazywa się dawką maksymalną - jest ona zwykle przynajmniej 2-3 razy większa od dawki leczniczej, tzn. dawki najczęściej stosowanej w celach leczniczych.

Dawki maksymalne i lecznicze (jednorazowe i dobowe) są ustalane i określane w stosunku do masy ciała (zakłada się masę 70 kg). Dawki te są zawarte w urzędowych farmakopeach wydawanych w poszczególnych państwach. W Polsce obowiązuje obecnie Farmakopea Polska V.

W przypadku podawania leków chorym, których masa ciała jest znacznie większa lub mniejsza niż 70 kg oraz stosowania ich inną drogą niż doustna - należy dawki odpowiednio zmieniać. Doodbytniczo podaje się na ogół 3/4 dawki doustnej - podskórnie i domięśniowo - 1/2-1/4, a dożylnie często tylko 1/10 dawki doustnej. Również kobietom podaje się w zasadzie 3/4 dawki dla mężczyzny.

Dla szczura i słonia

Dawniej obowiązywała zasada przeliczania dawki na kilogramy masy ciała. Jednak już wiele lat temu stwierdzono, że zarówno procesy fizjologiczne, jak i reakcje farmakologiczne na określoną dawkę leku są w większym stopniu zależne od powierzchni ciała (wynikającej z dwóch wartości - wagi w kg i wzrostu) niż od masy ciała. Przykładem niech będzie zabawna historia działania LSD na słonia. Pewien naukowiec podał słoniowi dawkę, obliczając ją z dawki dla szczura w przeliczeniu na kilogramy masy ciała. Biedny słoń po kilkunastu minutach zaczął przeraźliwie trąbić, kręcił się w kółko i zdechł. Gdyby naukowiec ten podał dawkę w przeliczeniu na powierzchnię ciała - byłaby to dawka zbliżona do dawki, jaką słoń powinien dostać. Niestety, do prawdy dochodzi się metodą prób i błędów.

W odniesieniu jednak do niektórych leków o tzw. wąskim marginesie bezpieczeństwa (małym współczynniku terapeutycznym) niezbędne jest monitorowanie dawkowania, tzn. dostosowywanie dawki do zakładanego i pożądanego stężenia we krwi.

Odmienne reakcje

Szczególnie złożonym problemem jest dawkowanie leków u dzieci. Dzieciom podaje się dawki odpowiednio zmniejszone. Dawniej stosowano przeliczenia w zależności od wieku dziecka, a zatem inne dawkowanie u niemowląt, inne dla dzieci 1-3 lat itd. Potem próbowano przeliczać dawki na kilogram masy ciała. Okazało się jednak, że wrażliwość dzieci na leki jest podobna jak u dorosłych, a więc w większym stopniu proporcjonalna do powierzchni ciała niż do masy ciała. Ale i to okazało się niewystarczające. Obecnie przy dawkowaniu leków u dzieci stosuje się specjalne nomogramy uwzględniające zarówno powierzchnię ciała, jak i przedział wiekowy.

Dawka leku (terapeutyczna) powinna być również dostosowywana do określonego stanu funkcjonowania organizmu - stanu fizjologicznego i patologicznego (choroby). Przy dawkowaniu leków należy również uwzględniać możliwość istotnych odmienności reakcji na leki także w zależności od genotypu.

Obserwacje prof. Karlowa

Najbardziej spektakularnie można to zilustrować na podstawie historii odkrycia niespodziewanych, a groźnych reakcji na sukcynylocholinę (lek stosowany pomocniczo w narkozach w celu zmniejszenia napięcia mięśni szkieletowych).

Historię tę znam z bezpośredniej relacji samego odkrywcy tego fenomenu - prof. Karlowa. Ten kanadyjski farmakolog kliniczny był wzywany na konsultację do szpitali w szczególnie trudnych przypadkach. Otóż w jednym ze szpitali zaniepokojono się zdarzającymi się przypadkami bezdechu (i to długotrwałego) u niektórych operowanych pacjentów, którym podawano sukcynylocholinę. Otóż po przeprowadzeniu szczegółowych badań prof. Karlow stwierdził, że są pewne rodziny, w których takie reakcje zdarzają się wyjątkowo często. Wiedział, że sukcynylocholina jest w ustroju rozkładana przez specjalny enzym - cholinoesterazę, co warunkuje jej względnie krótkie działanie. Okazało się, że członkowie tych rodzin odznaczali się pewną enzymopatią - w ich krwi i tkankach był niedobór tego enzymu, w związku z tym sukcynylocholina działała u nich znacznie silniej i dłużej, prowadząc w niektórych przypadkach do śmierci.

Historia ta jest tylko pewną ilustracją problemu, tzw. farmakogenetyki. Do chwili obecnej wykryto już kilkadziesiąt różnych enzymopatii warunkujących odmienną reaktywność na leki.

Podsumowując: o działaniu leku decyduje dawka. Problemem jest znalezienie tej najbardziej właściwej, optymalnej. Przewiduje się, że w przyszłości dawki leków będą "dopasowywane" indywidualnie. Oby!

-[][]-- r(e)spect --[][]-
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3616 Napisanych postów 36543 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260914
Buhahaha widać same mózgi na tym forum

META OMA TESTA WINO COCO JUMBO I DO PRZODU

-[][]-- r(e)spect --[][]-
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 51 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3030
e-lite niezły post,tylko dość ciężki dla większości chłopaków na forum al mi się podobał,a tak na marginesie gdzie ty to k.... znalazłeś ??

No pain,no gain !!!

No pain,no gain !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3616 Napisanych postów 36543 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260914
Byq -> artykuły wkleiłem z tego 'babskiego' posta https://www.sfd.pl/topic.asp?topic_id=95345

Jak zauważyłeś są ciekawe a nikt tam na pewno nie zagląda.

-[][]-- r(e)spect --[][]-
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 51 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3030
przesada,ile tego jest....niezłe,niezłe

No pain,no gain !!!

No pain,no gain !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1323 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 25542
"Buhahaha widać same mózgi na tym forum " - szkoda słów


~REPTILE[333]~

Kupa jeża zawsze świeża!!!

Zmieniony przez - REPTILE w dniu 2003-12-21 19:48:19
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3616 Napisanych postów 36543 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260914
hwdp leszczu

-[][]-- r(e)spect --[][]-
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 968 Napisanych postów 19326 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 158882
hwdp--> cHciałbym Wam DaC Piwo

to czekamy)

<<<Champions
are Made
Not Born
>>>

<<<Champions
are Made
Not Born>>>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3616 Napisanych postów 36543 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260914
Nie krempuj się ziki i bierz dwa

-[][]-- r(e)spect --[][]-
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 4869 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 42946
Dopiero zobaczylem, bdb post E-lite.



***********************
Moderator dzialu doping
***********************
"lifter !!no chodzi mi o szerokość w barkach ,żeby się byc szerszym w barkach !!! "
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Watraba i oslonki

Następny temat

Czy 15 deki starczy

WHEY premium