SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

metody leczniczego i profilaktycznego postępowania w walce z rozstępami

temat działu:

Zdrowie i Uroda

Ilość wyświetleń tematu: 25710

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez Charon z działu Odżywianie.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 39 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1272
Rozstępy są to blizny-pasma ścieńczałej pomarszczonej skóry, na początku wyniosłe jednak z czasem ulegające zanikowi.. Najczęściej predysponowanymi miejscami do pojawienia się rozstępów są: pośladki, górna część ud, okolice brzucha i bioder, okolice stawów ( kolanowych i barkowych ). W czasie ciąży zmiany umiejscawiają się w obrębie skóry piersi oraz brzucha. U kulturystów i osób podnoszących ciężarów rozstępy najczęściej występują na obręczy barkowej.
Rozstępy rozwijają się dwuetapowo:
pierwsza faza to faza zapalna. Zmiany w tym stadium są czerwone lub sinoczerwone ( striae rubrae ) , hypertroficzne ( ubytki w tkance miękkiej ) o różnej długości i szerokości ( 1-2 cm długości , 0,5- 4 cm szerokości ).
druga faza to faza zanikowa. W tym stadium następuje zbielenie ( striae albae ) i zmniejszenie. Rozstępy przybierają postać blizny zanikowej.


metody leczniczego i profilaktycznego postępowania w walce z rozstępami:
peelingi https://www.sfd.pl/temat288656/

Mezoterapia
Mezoterapia jest metodą, która w medycynie jest wykorzystywana od lat w celu leczenia rozmaitych schorzeń skóry. Polega ona na wstrzykiwaniu substancji aktywnych (leczniczych ) bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo. Twórcą mezoterapii jest francuski lekarz Michel Pistor . Początkowo metodę tą stosowano do leczenia m.in. migreny, chorób neurologicznych, żylaków oraz chorób dróg oddechowych. Od lat 70 mezoterapia przezywa swój wielki powrót i jest wykorzystywana zarówno przez dermatologów jak i specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej.
Mezoterapia jest to niechirurgiczna metoda stosowana do regeneracji, odmłodzenia oraz poprawienia wyglądu skóry, w leczeniu cellulitu i rozstępów skóry, oraz w profilaktyce i leczeniu łysienia.
Dzięki śródskórnym wstrzyknięciom aktywnych substancji dochodzi do poprawienia mikrokrążenia w tkance podskórnej oraz zwiększenia metabolizmu komórek tłuszczowych ( lipoliza ).
Wskazania do mezoterpapii:
• zwiotczenie skóry
• profilaktyka przeciwzmarszczkowa
• cellulit
• rozstępy
• zapobieganie wypadaniu włosów
Zalety mezoterapii:
• jest to naturalna metoda niechirurgiczna
• roztwory leków , które podajemy w mezoterapii blokują komórkowe sygnały przyswajania tłuszczu oraz przyśpieszają krążenie i spalanie energii
• dzięki mezoterapii możemy osiągnąć długotrwałe rezultaty - korekcji zmarszczek, poprawienia kondycji włosów, przywrócenie gładkości skóry.
• bezpieczna metoda stosowana w Europie od wielu lat
Najlepsze efekty mezoterapia przynosi wówczas gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów. Początkowo powinno się poddawać jednemu zabiegowi na tydzień przez dwa miesiące, następnie aby podtrzymać efekt wykonujemy jeden zabieg na miesiąc. Mezoterapię najlepiej wykonać zimą lub wczesną wiosną, ponieważ słońce może powodować przebarwienia w miejscu iniekcji.
Przygotowanie do mezoterapii:
Tydzień przed wykonaniem zabiegu można wcierać preparat z witaminą K ( np. Auriderm XO ). Witamina K uszczelnia śródbłonki naczyń krwionośnych, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz zapobiega krwawieniom.
Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić aspirynę.
1-2 godziny przed wykonaniem zabiegu skórę można posmarować kremem znieczulającym np. Emla. Wcześniej należy jednak to ustalić z lekarzem podczas konsultacji medycznej.
Lekarz po przebadaniu pacjenta indywidualnie dobiera zestaw substancji aktywnych, na ogół są to 3-4 składniki np. : krzemionka, L-karnityna, wyciąg z karczocha, kofeina , witaminy, z których tworzy się specjalny koktajl. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle lub pistoletem, który automatycznie reguluje głębokość wkłuć.
Wkłucia robi się co 0,5-1,5 cm. Są one bezbolesne, a igła dociera do tkanki tłuszczowej.
Czasami zdarza się, że igła trafia w naczynko krwionośne , efektem tego jest powstanie siniaka. Po wykonanym zabiegu wykonywany jest masaż, dzięki któremu wstrzykiwane pod skórę składniki aktywne zostają równomiernie rozprowadzone. Mogą one działać nawet miesiąc po wykonanym zabiegu.
Podczas zabiegu może wystąpić ból , który możemy wyeliminować poprzez zastosowanie środka znieczulającego np. kremu Emla. Może się pojawić również rumień i obrzęk, które są reakcją skóry na nakłucia i występują bezpośrednio po wykonaniu zabiegu. Czasami mogą wystąpić zmiany alergiczne, które ustępują samoistnie po kilku minutach lub godzinach. Niedogodności mogące wystąpić w trakcie zabiegów to także siniaki i krwiaki- ryzyko pojawienia się tych zmian wzrasta w przypadku stosowania przed zabiegiem leków, które wpływają na proces krzepnięcia krwi np. aspiryny.
Przeciwskazania do mezoterapii:
• alergia
• ciąża i okres karmienia piersią
• cukrzyca
• stany zapalne na skórze
• opryszczka
• skóra źle tolerująca iniekcje ( skóra naczynkowa )
• choroba nowotworowa
• stosowanie leków przeciwkrzepliwych.
Substancje aktywne do sporządzania koktajli w mezoterapii:
• krzemionka organiczna, posiada właściwości regenerujące tkanką łączną. Wchodzi w skład elastyny, kolagenu i glikoprotein strukturalnych. Na poziomie tkankowym aktywuje fibroblasty i sprzyja odbudowie włókien kolagenowych.
• wyciąg z karczocha zwyczajnego, Aktywnymi składnikami tego wyciągu są kwasy polifenolowe ( np. cynaryna ), które wpływają na metabolizm glukozy oraz lipidów.
• wyciąg z wąkroty azjatyckiej ( Centella Asiatica ) , wyciąg ten stymuluje biosyntezę kolagenu w skórze właściwej.
• wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny, połączone są tu dwa aktywne składniki: pochodne kumaryny z nostrzyka oraz rutyna rozpuszczalna w wodzie. Wyciąg ten wzmacnia naczynia krwionośne i znajduje zastosowanie w leczeniu cellulitu
( usprawnia mikrokrążenie i odpływ limfy )
• dekspantenol , produkt redukcji kwasu pentotenowego ( wit. B 5 ).Witamina B 5 jest składnikiem CoA. Koenzym A ma wpływ na regenerację i odżywienie struktury włosa.
• kwas hialuronowy , jest to substancja która wypełnia przestrzeń międzykomórkową skóry. Ma wysoką masę cząsteczkową i dużą objętość. Posplatane łańcuchy kwasu hialuronowego tworzą wypełnienia w przestrzeni między włóknami kolagenowymi, przez co zatrzymują wodę i poprawiają elastyczność oraz nawilżenie skóry.
• kofeina, bierze udział w procesie lipolizy przez stymulację rozpadu trójglicerydów zawartych w komórkach tłuszczowych, do wolnych kwasów tłuszczowych.
• proteochondroityna zaliczana do glikozoaminoglikanów, jest to związek silnie wiążący wodę . Zwiększa napięcie skóry.
Mezoterapia stosowana jest profilaktycznie w celu zmniejszenia widocznych objawów starzenia się skóry takich jak zmarszczki. Zapobiega ona również zwiotczeniu i ścieńczeniu skóry oraz stosowana jest w leczeniu rozstępów. Można ją łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Stosowanie koktajli , w których znajdują się mieszaniny wielu substancji rewitalizujących i regenerujących ( np.: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, oraz kompleksy multiwitaminowe), które mają zdolność stymulacji metabolizmu komórek oraz zwiększają produkcję kolagenu i elastyny, prowadzą do ogólnej poprawy wyglądu skóry. Zwiększa się jej napięcie i jędrność a zmarszczki ulegają zanikowi lub spłyceniu.
Zabieg ten może być wykonywany tylko przez lekarza dermatologa.

Retinoidy ( Tretinoina )
Nazwa „ retinoidy " została wprowadzona w 1976 roku i obejmuje ona witaminę A czyli retinol oraz jej naturalne i syntetyczne pochodne.
Retinoidy poprzez działanie na swoiste receptory RXR i RAR mają zdolność regulowania procesów rogowacenia i różnicowania keratynocytów. Zmniejszają także przyleganie korneocytów przez co ułatwiają złuszczanie, oraz pobudzają syntezę kolagenu i angiogenezę.
Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach.
W organizmie człowieka pełni następujące funkcje;
• jest czynnikiem wzrostowym
• wpływa na wzrost i prawidłowy stan komórek nabłonka
• zapewnia prawidłowe działanie nerwów wzrokowych ( bierze udział w procesie tworzenia rodopsyny, decydującej o możliwości widzenia o zmierzchu )
• bierze udział w przemianie ogólnoustrojowej ( głównie w metaboliźmie białek i aminokwasów siarkowych przez co warunkuje prawidłowe rogowacenie nabłonka )
• utrzymuje w dobrym stanie wszystkie błony śluzowe przewodu pokarmowego , przewodu moczowego, układu rozrodczego, skóry oraz płuc.
• często nazywana jest „ witaminą antyinfekcyjną " , ponieważ bierze udział w budowaniu naturalnych barier, które chronią organizm przed zakażeniem i chorobami
• witamina A stymuluje wydzielanie hormonu tyreotropowego, zarazem unieczynnia częściowo tyroksynę w tkankach.
Witamina A rozkładana jest w wątrobie , a w następnym etapie utlenia się do kwasu retinowego.
Wyróżniamy dwa izomery kwasu retinowego:
• kwas 13-cis-retinowy ( izotretinoina )
• kwas all-trans-retinowy ( tretinoina )
W leczeniu miejscowym rozstępów stosowana jest tretinoina, która wpływa na normalizację procesów rogowacenia oraz procesy zapalne zachodzące w skórze. Stymuluje również fibroblasty do syntezy nowego kolagenu.
W przypadku walki z rozstępami stosujemy tretinoinę w stężeniu 0, 1 % i jest ona najbardziej skuteczna w leczeniu świeżych zmian.
W początkowej fazie leczenia stężenie 0, 1 % może wywołać podrażnienie skóry, rumień, złuszczanie i świąd.
W przypadku leczenia starych rozstępów ( striae albae ) dobry efekt uzyskujemy w przypadku połączenia 20 % kwasu glikolowego z 0, 05 % tretinoiną oraz 20 % kwasu glikolowego z 10 % kwasem askorbinowym. Po 12 tygodniach terapii następuje wzrost grubości naskórka i zmniejszenie grubości warstwy brodawkowatej. W przypadku połączenia 20 % kwasu glikolowego i 0, 05 % tretinoiny dodatkowo występuje wzrost włókien elastycznych.
Przeciwskazania do stosowania retinoidów:
• ciąża
• upośledzenie czynności wątroby lub nerek
• otyłosć
• cukrzyca
• hiperwitaminoza A
• podwyższone stęzenie lipidów w osoczu
• nie można podawać retinoidów z tetracyklinami, ponieważ może to wywołac nagły wzrost ciśnienia śródczaszkowego.
• nadwrażliwośc na retinoidy.

Lasery
Laser jest to urządzenie , które generuje lub wzmacnia jednorodne promieniowanie elektromagnetyczne. Światło laserowe jest koherentne, oznacza to że cała wiązka ma jedną długość fali, taki sam kierunek i znajduje się w tej samej fazie, a wiązki światła, które emituje są prawie równoległe ( skolimowane ). Te cechy spowodowały ,że laser znalazł wszechstronne zastosowanie w medycynie.
W dermatologii najczęsciej wykorzystuje się światło laserowe w zakresie długości fali od promieniowania ultrafioletowego ( 100 nm ), poprzez światło widzialne do podczerwieni
( 10 600 nm ). Lasey, które emitują promieniowanie ultrafioloetowe wykorzystuje się przeważnie do badań naukowych

Oddziaływanie laser- tkanka
Światło laserowe, które oddziałuje z tkanką może zostać odbite, rozproszone, przewodzone lub absorbowane. Jeśli chodzi o medycynę, bardzo istotną rolę odgrywa absorpcja. Cząsteczki absorbujące w tkance , którymi w skórze mogą być :
• hemoglobina
• melanina
• kolagen
• woda
nazywamy chromoforami.
Penetrację światła do skóry warunkuje wypadkowa absorpcji i rozpraszania. Im dłuższa jest długość fali, tym większa jest penetracja w skórze.
Rodzaje oddziaływania lasera na tkankę dzielimy na:
• fototermiczne - oddziaływanie fototermiczne jest najważniejszym rodzajem oddziaływania w dermatologii. Wykorzystuje się je w terapii fotodynamicznej
• fotochemiczne ( wykorzystywane w terapii fotodynamicznej )
• ablację indukowaną przez osocze
• fotoablacyjne
• fotodestrukcyjne ( wykorzystywane np. w litotrypsji )
Lasery , które wykorzystują efekt fototermiczny sprawiają ,że fotony które są absorbowane zamieniają się na energię cieplną. Dochodzi do miejscowego wzrostu temperatury ( wpływ ciepła na tkankę jest zależny od czasu działania oraz szczytowej temperatury osiągniętej w tkance )
Efektem działania ciepła może być koagulacja ( prowadzi ona do martwicy lub odparowania tkanki, a w efekcie do jej zniszczenia i zwęglenia )
W czasie ogrzewania tkanki dochodzi do zmian strukturalnych w złożonych cząsteczkach takich jak białka, DNA i RNA. Strukturalne zmiany prowadzą do denaturacji czyli osłabienia ich funkcji.
Do koagulacji i denaturacji dochodzi wówczas, gdy temperatura przekracza 60C.
Zastosowanie laserów w leczeniu rozstępów
Laser pulsacyjno barwnikowy ( PDL )
Promieniowanie emitowane przez ten laser jest w największym stopniu pochłaniane przez hemoglobinę, a w małym stopniu przez wodę , białka i melaninę. W leczeniu rozstępów wykorzystuje się laser pulsacyjno barwnikowy o długości fali 585 nm ( pasmo światła żółtego ). Podczas selektywnej fototermolizy dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Natomiast jednoczesna nieznaczna absorpcja światła przez wodę, białka i melaninę pozwala uniknąć powstania odbarwień lub martwicy. Czas trwania impulsu , który wynosi od 300- 500 mikrosekund, powoduje, że tkanki , które sąsiadują z rozgrzanym naczyniem nie ulegają uszkodzeniu. Głębokość z jaką laser barwnikowy penetruje skórę wynosi do 1,5 mmi jest zależny od średnicy wiązki świetlnej. W terapii tym laserem najlepsze rezultaty uzyskuje się w leczeniu striae rubrae ( poprzez działanie na naczynia krwionośne, które pochłaniają światło lasera, dochodzi do szybszego ustępowania rumienia w obrębie zmian ). Jeśli chodzi o striae albae nie ma korzystnych efektów w terapii tym laserem.
W obszarach leczonych dochodzi do wzrostu nowego kolagenu, dlatego zalecane jest stosowanie niższych energii u pacjentów z fototypem skóry V i VI.
Laser pulsacyjno barwnikowy sterowany lampą błyskową
Leczenie zmian tym laserem jest korzystne w przypadku starych rozstępów. Stosuję się tu energię 3,0 J/ cm ² przy średnicy pola pulsacji 10 mm Dochodzi do poprawy ich wyglądu. Pod względem histologicznym obserwuje się:
• regenerację komórek
• rozrost naskórka
• pogrubienie warstwy ziarnistej
• pogrubienie skóry właściwej
• zwiększoną liczbę fibroblastów ( tworzenie nowych włókien kolagenowych )
• zwiększoną angiogenezę.
Również poprawę pod względem histologicznym obserwuje się przy użyciu lasera miedziowego CuBr o długości fali 577-511 nm.
Laser Excimerowy
Laser excimerowy o długości fali 308 nm wykazuje korzystne zmiany w przypadku starych, zanikowych zmian. Mimo, że nie dochodzi do zmian w skórze właściwej i nie występuje przebudowa kolagenu , to uzyskuje się repigmentację w obrębie rozstępów po jego zastosowaniu.
IPL ( Intense Pulse Light )
IPL jest to nielaserowe i niekoherentne żródło światła , które emituje szerokie widmo promieniowania widzialnego. Po zastosowaniu IPL w przypadku starych rozstępów zaobserwowano poprawę pod względem histopatologicznym.

Laserowe leczenie rozstępów wymaga jeszcze wielu badań, gdyż nie jest jeszcze dokładnie poznane.

Substancje aktywne zawarte w kosmetykach do pielęgnacji skóry
z rozstępami
Na rynku kosmetycznym istnieje dużo kremów , które możemy stosować jako postępowanie profilaktyczne w zwalczaniu rozstępów. Przy doborze kosmetyku powinniśmy zwrócić uwagę na substancje aktywne w nim zawarte.
Do najczęstszych związków aktywnych, które poprawiają jędrność, elastyczność, nawilżenie oraz kondycję skóry, a więc pomagają w walce z rozstępami należą:
o ekstrakty z Centella asiatica ( wąkrotka azjatycka )
o wyciągi z soi
o związki krzemu tzw silanole
o glikoproteiny
o kwas mlekowy
o witaminy A,C E ( antyutleniacze )
Centella asiatica ( wąkrotka azjatycka )
Wąkrotka azjatycka jest to smukła pełzająca bylina rosnąca wokół zbiorników wodnych. Roślina ta lubi wilgoć, aczkolwiek można ją spotkać w słonecznych miejscach wokół kamieni. Jest to zioło lecznicze występujące w Indiach, na Cejlonie i Madagaskarze oraz w strefach gorącego klimatu. Wąkrotka azjatycka jest to roślina o łodydze pełzającej , na której znajdują się węzły, z których wyrastają długoogonkawe , okrągłe liście o karbowanym brzegu. ( dł. 2-6 cm i szer. 1-5 cm ). Kwiatostan jest baldachokształtny, natomiast kwiaty są drobne, siedzące o kolorze białym, purpurowym lub różowym.
Surowcem jest ziele , które w swoim składzie zawiera kwasy triterpenowe ( azjatykowy, 6 - hydroksyajatykowy i betulinowy ) oraz ich estry, związki flawonoidowe, cukier, substancje gorzkie ( walerian ), kwasy , kamforę oraz olejki eteryczne. W olejku występują : waleriana, cyneol i niezidentyfikowane octany terpenów. Wąkrotka azjatycka jest także bogata w witaminy A, C, E, K oraz w magnez.
Centella asiatica już od starożytnych czasów była stosowana w tradycyjnej indyjskiej medycynie w leczeniu patologicznych zaburzeń.
Centella asiatica znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wykazuje ona silne działanie przeciwzapalne. Przeciwdziała także uszkodzeniom tkanki skóry w przebiegu starzenia. Dzięki zawartym w s swoim składzie asiaticosydom, kwasie madecassowym i kwasie azjatyckim jest bogatym żródłem fitoestrogenów, które wpływają na metabolizm fibroblastów i syntezę włókien kolagenowych. Stymuluje ona również syntezę kwasu hialuronowego, który jest odpowiedzialny za nawilżenie skóry. Działa również korzystnie na mikrokrążenie.
Wszystkie te cechy sprawiają, że Wąkrotke azjatycką możemy spotkać w kosmetykach przeciw rozstępom.
Wyciągi z soi
Soja należy do roślin strączkowych i jest najbogatszym źródłem białka roślinnego. Zawiera witaminy B1, B2, PP, A, E, C, K , koenzym Q, oraz komplet bipopierwiastków. Jest także bogata w izoflawony, zwłaszcza w genistein oraz w mniejszym stopniu daidzein. Wyciągi z soi zawieraja fitoestrogeny, które wykazują silne działanie antyutleniające. Izoflawony zawarte w soi neutralizują szkodliwe działanie rodnika nadtlenkowego, który ma zdolnośc utleniania białka i fosfolipidów błon komórkowych. Oprócz tego działają przeciwzapalnie, pobudzają metabolizm fibroblastów, przez co aktywują synetzę kolagenu i elastyny oraz produkcję glikozoaminoglikanów. Wyciągi soi zawarte w kosmetykach poprawiają napięcie i jędrność skóry , dlatego są jak najbardziej wskazane do profilaktycznego postępowania w walce z rozstępami.
Związki krzemu ( silanole )
Krzem jest to makroelement , który uczestniczy w procesach wzrostu włosów i paznokci. ma też ogromne znaczenie w procesie mineralizacji kości . Jeśli chodzi o tkankę skórną, to nadaje jej strukturalną trwałość ( odpowiada za sprężystość i elastyczność naskórka i skóry właściwej) oraz jest odpowiedzialny za odporność naskórka , błon śluzowych i tkanki łącznej. Krzem występuje we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Zmniejsza on przepuszczalność naczyń włosowatych i przyśpiesza procesy gojenia.
Jeśli chodzi o preparaty kosmetyczne to krzem występuje tu w postaci nieorganicznej krzemionki oraz krzemoorganicznych silikonów i silanoli.
Silanole powodują wzrost nawilżenia naskórka, chronią przed wolnymi rodnikami oraz regeneruja tkankę łączną. Oprócz tego pobudzają metabolizm fibroblastów i wpływają na regenerację włókien kolagenowych i elastycznych.
Glikoproteiny
Glikoproteiny są to wielocząsteczkowe związki białek złożonych i wielocukrów ( lub też pochodnych cukrów).
Składnikiem niebiałkowym jest sacharyd ( czyli grupa związków , która obejmuje wieloalkoholoaldehydy oraz substancje, które w wyniku hydrolizy uwalniają te związki lub ich pochodne )
Glikoproteiny występują w osoczu krwi, erytrocytach, błonach komórkowych i tkance łącznej. Zalicza się też do nich owoalbuminę i kolagen. Są one odpowiedzialne za proces regeneracji i odnowę komórek skóry.

Kwas mlekowy
Kwas melkowy L ( + ) ( 2- hydroksypropionowy ) acidum lactium należy do Alfa- hydroksykwasów.
Jest to produkt fermentacji mleczanowej u bakterii lub glikolizy beztlenowej w tkankach zwierzęcych., który powstaje na drodze katabolizmu glukozy bezpośrednio z kwasu pirogronowego i NADH pod wpływem dehydrogenazy mleczanowej.
Kwas mlekowy pod względem chemicznym jest kwasem hydroksyetanokarboksylowym, który w swej cząsteczce zawiera asymetryczny atom węgla. W stanie czystym jest to bezbarwny, przezroczysty płyn o ostrym i kwaśnym smaku.
Kwas mlekowy może mieć dwie odmiany izomeryczne:
- prawoskrętną
- lewoskrętną
Forma prawoskrętna L ( + ) powstaje w tkankach i płynach ustrojowych człowieka i jest bardzo szybko metabolizowana przez nasz organizm.
Kwas mlekowy ma zastosowanie w kosmetyce, odświeża i wygładza skórę, powoduje zmniejszenie rogowacenia naskórka , stymuluje również fibroblasty do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastycznych oraz glikozoaminoglikanów
Badania potwierdziły, że stosowanie preparatu, który zawiera 10 % kwas mlekowy i peptydy sojowe może działać hamująco na rozstępy powstające w czasie ciąży.
5.1.6 Witamina A
Witamina A ( akseroftol ) określana jako witamina wzrostowa , ulega łatwemu utlenieniu w organizmie do alkoholu ( retinal ), który w połączeni z białkiem opsyny tworzy barwnik siatkówki oka- rodopsynę. Witamina A warunkuje wzrost nabłonków , ma właściwości antyoksydacyjne ( niszczy wolne rodniki ) , bierze udział w regulowaniu procesów odbywających się w komórkach naskórka, oraz pobudza włókna kolagenowe do wzrostu.

Witamina C
Witamina C czyli kwas askorbinowy jest rozpuszczalna w wodzie, trudniej w alkoholu. Działa odtruwająco i odczulająco, uszczelnia śródbłonki naczyń krwionośnych, znosi wpływ histaminy przez histaminozę. Witamina C jest niezbędna do tworzenia się i regeneracji kolagenu ( jest kofaktorem w procesie hydroksylacji prokolagenu )
5.1.8 Witamina E
Witamina E ( tokoferol ) rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu. Wpływa na rozwój narządów płciowych , spowalnia proces starzenia się skóry. Swoje zastosowanie znajduje przy leczeniu chorób tkanki łącznej i zaburzeniach troficznych skóry. Oddziałuje ona korzystnie na mikrokrążenie. Jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Ochrania witaminy A i C przed nadmiernym utlenianiem. Jej niedobór powoduje osłabienie działania synergistycznej witaminy A.
Kosmetyki do walki z rostępami najlepeiej stosować profilaktycznie, kiedy jeszcze nie obserwujemy zmian w obrębie skóry.
Masaż
Masaż jest od wieków znanym zabiegiem leczniczym, relaksującym i kosmetycznym. Należy do najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Pochodzi on z Chin i Indii 3000 lat p.n.e.
Masaż jest to przemyślane i uzasadnione anatomiczne i fizjologiczne posługiwanie się odpowiednimi ruchami, które działają na ustrój w celu uzyskania pożądanych efektów profilaktycznych i leczniczych w różnych stanach chorobowych.
Masaż składa się z następujących ruchów:
• głaskanie- pobudza krążenie krwi i usuwa zanieczyszczony naskórek
• rozcieranie- prowadzi do resorpcji złogów tłuszczu i płynów zgromadzonych w skórze właściwej
• ugniatanie- działa na mięśnie
• wibracja
• oklepywanie- pobudza krążenie krwi w celu polepszenia odżywienia tkanek.
Dzięki masażowi przy wykonywaniu zabiegów kosmetycznych, substancje aktywne zawarte w kosmetykach są lepiej wchłaniane, czyli zarazem zyskujemy efekt lepszego ich działania.
Masaż prowadzi do zwiększenia ujędrnienia skóry, po serii zabiegów można zaobserwować poprawę sprężystości skóry, ale także pozytywne działanie wewnątrzustrojowe.
Sposoby oddziaływania masażem:
• efekt mięśniowy- dochodzi do przekrwienia i wzrasta przepływ krwi w mięśniach
• efekt wazalny- poprawa przepływu krwi w tętnicach i żyłach
• efekt segmentowy- Reakcja między skórą a naczyniami i narządami wewnętrznymi
• efekt psychomatyczny- pobudzenie przemiany materii i uspakajający wpływ na wegetatywny układ nerwowy
• efekt analegtyczny- oparty na poprawie krążenia oraz na rozluźnieniu tkanek.
Masaż powoduje szybsze dostarczenie substancji odżywczych masowanym tkankom
( takich jak glukoza, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, tlen ), a odbywa to się na drodze dyfuzji i filtracji przez ściany naczyń włosowatych.
Wskazania do wykonywania masażu:
- obrzęki limfatyczne
- odmrożenia
- blizny
- rozstępy
- zmarszczki
- efekt „ zmęczonej" skóry
- choroby mięśni poprzecznie prążkowanych
- choroby ośrodkowego układu nerwowego
- choroby obwodowego układu nerwowego
Przeciwskazania:
- gorączka
- krwotoki
- ostre stany zapalne narządowe i układowe
- choroby skóry , którym towarzyszą wypryski i pęcherze ( konsultacja z dermatologiem )
- uszkodzenie ciągłości skóry
- ciąża
- menstruacja
- wczesne stany po złamaniu
- wady serca
- nowotwór
- kamica wątrobowa i nerkowa
- choroba wrzodowa z krwawieniem
- łamliwość kości
- niedostateczna kostnina
- niewydolność serca
- wady serca
- tętniaki
- nasilona miażdżyca
Połączenie masażu z odpowiednio dobranymi kosmetykami przeznaczonymi do profilaktycznego działania przeciw rozstępom, może dać korzystny efekt. Poprzez masowanie substancje aktywne zawarte w kremach mają zdolność do lepszej i bardziej efektywnej penetracji w głąb skóry, przez co zwiększa się ich oddziaływanie. Skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona, jędrna i elastyczna. Można powiedzieć, że jest mniej narażona na powstanie rozstępów.
Zabiegi w gabinecie kosmetycznym zalecane u pacjenta z rozstępami
Roll Cit kosmetyczny
Roll Cit kosmetyczny jest to głębokie penetrowanie naskórka przez substancje aktywne za pomocą mikronakłuwania. Służy do przeprowadzania intensywnych zabiegów , które silnie liftingują zwiotczałą skórę twarzy, szyi, dekoltu, brzucha i pośladków. Jego efektem jest poprawienie sprężystości skóry oraz jej odmłodzenie.
Roll Cit kosmetyczny jest to niewielkie urządzenie o kształcie ruchomego wałeczka z igiełkami , którego użycie prowadzi do penetracji skóry na głębokość około 2 mm.
Mikronakłuwanie zmusza skórę do samodzielnej intensywnej regeneracji, a powstały zamierzony stan zapalny prowadzi do wzmożonej i naturalnej produkcji własnego kolagenu. Penetrowanie naskórka odbywa się bez jego uszkodzenia, zostaje on tylko „ podziurkowany ". Dzięki temu skóra nie jest tak bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych jak w przypadku mikrodermambrazji czy chemabrazji.
Przed zabiegiem należy przygotować odpowiednio skórę z kilkutygodniowym wyprzedzeniem stosując preparat Environ®. Jest to bardzo ważne, ponieważ bezpośrednio po nakłuwaniu skóry, wprowadzane są do niej za pomocą masażu kosmeceutyki o dużej zawartości witaminy A, C, E i betakarotenu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym.
Warunkiem skutecznego działania związków aktywnych jest możliwość ich dotarcia do odpowiedniego miejsca w tkance, w odpowiednim stężeniu i czasie tak by substancje aktywne nie ulegały szybkiemu utlenianiu. Zabieg metodą Roll Cit polega na systematycznym mikronakłuwaniu skóry przez 5 min . Poruszanie wałeczkiem w różnych kierunkach powoduje równomierne rozmieszczenie mikronakłuć i równomierną dystrybucję witamin na całej powierzchni naskórka.
Skóra po wykonanym zabiegu jest bardzo mocno zaczerwieniona i opuchnięta- powstaje zamierzony stan zapalny. Penetrujące w głąb skóry igiełki prowadzą do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które w ostatnim etapie wymuszonej regeneracji skóry ulegają poprawie.
Roll Cit kosmetyczny jest to urządzenie jednorazowe, które po wtórnej sterylizacji można użyć wyłącznie u tego samego pacjenta.
Po zabiegu może dojść do reakcji retinoidalnej i w celu jej uniknięcia należy w początkowej fazie stosować niższe stężenia witaminy A i przy każdym zabiegu stopniowo je zwiększać.
Częstotliwość zabiegów zależy od wskazań , a rezultaty widoczne są po okresie około 2 miesięcy i wraz z upływem czasu stają się coraz lepsze.
Po kilku miesiącach od wykonanego zabiegu :
- dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu
- następuje znaczna redukcja zmarszczek i blizn
- poprawia się napięcie zwiotczałej skóry
- zostaje pogrubiona żywa część naskórka
- widoczna jest redukcja rozszerzonych naczynek
Do najczęściej stosowanych produktów Environ® po mikronakłuwaniu należą preparaty , które mają najwyższe stężenia witamin. Są to
• olejek Essentia
• krem Ultra
• serum C- Quence
Te preparaty zawierają najwyższe stężenie witaminy A w wysokości 10.000 j. m.
Natomiast najwyższe stężenie witaminy C w postaci tłuszczowej , które doskonale przebija się przez podwójną warstwę lipidową naskórka jest krem C- Boost.
Wskazania do wykonywania zabiegu Roll- Cit:
• zmarszczki
• blizny atroficzne i przerosłe
• przebarwienia
• wiotkość skóry
• bruzdy
• rozszerzone naczynka
• rozstępy
• osoby z cienką skórą u których nie jest wskazany zabieg laserem
• zmiany potrądzikowe
Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu Roll- Cit
• uczulenia na aktywne składniki zawarte w preparacie
• egzemy
• zmiany niewiadomego pochodzenia
Korzyści płynące z zastosowania zabiegu Roll-Cit:
• przyrost kolagenu w skórze
• nie niszczy skóry
• szybka regeneracja skóry po zabiegu
• może być stosowany na cienkiej skórze
• wzmacnia rozszerzone naczynka
• brak ryzyka pigmentacji
• zmiękczenie zgrubiałych blizn
• jest bezbolesny
W przypadku zastosowania Roll- Citu kosmetycznego rozstępy mogą przybrać barwę bardziej zbliżona do skóry i stać się mniej widoczne.
Algi
Algi są bogactwem morza i ze względu na dużą zawartość mikro i makroelementów oraz witamin są doskonałym zabiegiem, który dobroczynnie wpływa na skórę. Wykazują one duże działanie detoksykacyjne, oczyszczają organizm z toksyn i wody, wzmacniają układ odpornościowy i pobudzają skórę do naturalnej odnowy.
W ich składzie znajduje się chlorofil , który ma zdolność wprowadzenia do skóry składników aktywnych ( zawartych w algach ) i tlenu. W składzie alg znajdują się aminokwasy, białka, lipidy, witaminy ( A, C, E oraz te z grupy B ) i mikroelementy :wapń, jod, kobalt, cynk, miedź, mangan, magnez, brom, żelazo.
Algi mają dobroczynne działanie na skórę dzięki swoim właściwościom odżywczym i nawilżającym. Poprawiają ukrwienie skóry, przywracają naturalne pH, regulują czynności gruczołów łojowych. Są wykorzystywane w preparatach do profilaktycznego postępowania przeciw rozstępom.
W postaci sproszkowanej wykorzystujemy je do różnego rodzaju okładów, zawijań i kąpieli leczniczych.
Skład chemiczny ich plazmy jest bardzo podobny do plazmy człowieka, przez co algi są doskonale przyswajane przez tkanki ludzkie. Zawierają aktywne mikroelementy morskie, których działanie poprawia elastyczność skóry.
Produkty do zastosowania w gabinecie kosmetycznym :
• Micronized Marine Algae (liofilizowane, naturalne algi)
Jest to ujędrniająca maska bogata w 46 witamin i minerałów.
Algi te zawierają min: witaminę E, B12, które działają nawilżająco, odżywczo i ujędrniająco. Także zawarte są w nich mikroelementy: mangan, jod, miedź, żelazo, które z kolei stymulują procesy przemiany materii w skórze, poprawiają jej ukrwienie i elastyczność.
• Plasmalg Gel ( wyciąg z mikronizowanych alg )
Zawiera w swoim składzie także wyciąg z hamamelisu, rumianku, alantoniny, kokosu i indyjskiej kukurydzy.
Plasmalg Gel działa jako katalizator dla mikroelementów zawartych w masce z Micronized Marine Alg.
Najlepszy efekt możemy uzyskać stosując serię 6-12 zabiegów w odstępach
czterodniowych.

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów z algami są:
• choroby związane z tarczycą ( nadczynność , wole )
• nietolerancja jodu ( alergia na jod )
• choroby infekcyjne
• stany zapalne na skórze
• zaburzenia krążenia krwi
7.1.3 Body - Mix
Body- mix jest to aparat który łączy w sobie 4 funkcje:
• Krioterapia- polega na schładzaniu ogniska rozstępu, a skoncentrowanie zimna w jednym miejscu zmniejsza obrzęk towarzyszący rozstępom.
Dochodzi do pobudzenia miejscowego metabolizmu i poprawy mikrokrążenia krwi.
• Masaż ciśnieniowy- polega na rytmicznym zasysaniu i wykonywany jest przez sondę zasysającą. Przyśpiesza on procesy przepływu limfy,a ciśnienie będące na przemian dodatnie i ujemne rozluźnia tkankę łączną , pobudza proces lipolizy i usprawnia krążenie limfatyczne.
• Fotostymulacja- zapewnia prawidłowe krążenie
• Laser- wzmacnia włókna kolagenu i elastyny.

Wskazania do zabiegu:
• Rozstępy
• cellulit
• zwiotczenie skóry
• poprawa mikrokrążenia skóry

Przeciwwskazania:
• zmiany niewiadomego pochodzenia
• egzemy
• choroby infekcyjne
• stany zapalne na skórze
• zaburzenia krążenia
D- Age zabieg ujędrniający ( profilaktycznie przeciw rozstępom )
Zabieg ten ma na celu poprawienie jędrności skóry.
W zabiegu tym wykorzystywane są preparaty z wyciągiem z jałowca, który ma właściwości drenujące oraz olej Kamani, który jest otrzymywany ze starożytnego świętego drzewa azjatyckiego. Stymuluje on syntezę kolagenu, przez co przywraca skórze jędrność i elastyczność. Oprócz tego zastosowany jest też olej z gorzkiej pomarańczy, który poprawia psychiczny poziom relaksacji.

Wskazania
• cellulit
• rozstępy
• zmarszczki
• skóra dojrzała
• skóra sucha
Przeciwwskazania jw
Winoterapia
Winoterapia jest to połączenie tysiącletniej śródziemnomorskiej tradycji uprawy winorośli i produkcji wina z najnowszymi osiągnięciami kosmetologii.
Zapobiega ona procesom starzenia się skóry , działa odżywczo i napinająco.
Zabieg rozpoczynany jest od peelingu z moszczu winnego snagiovese z Toksańskiego regionu Chianti Chianti i miodu lawendowego. Miód lawendowy jest źródłem cukrów i kwasów owocowych ( alfa i betahydroksykwasów ), który ma działanie nawilżające, delikatnie złuszcza i wygładza naskórek.
W dalszym etapie zabiegu wykorzystujemy sok ze świeżych winogron Red Selenito i koncentrat ze świeżych poziomek, który jest bogaty w polifenole i wzbogacony w sole morskie, witaminy i mus z torfu rzecznego.
Zabieg taki jest polecany do skóry wiotkiej, ponieważ ma wspaniałe właściwości napinające.
Wskazania
• skóra dojrzała
• skóra sucha
• skóra wiotka
• rozstępy
• cellulit
Przeciwwskazania
• alergia na składniki zawarte w preparacie
• choroby infekcyjne
• stany zapalne na skórze
• opryszczka
• egzemy

Cryolift
Metoda ta wywodzi się z szeregu badań medycznych i stanowi perfekcyjne współdziałanie między produktami wysokiej jakości i biostymulującym efektem krioterapii.
Zimno ma bezpośredni wpływ na poprawę mikrokrążenia skóry.
Cryolift polega na szybkim skurczu i rozkurczu naczyń naczyń krwionośnych.
Pod jego wpływem dochodzi do lepszego dotlenienia skóry, a składniki aktywne wnikają z większą skutecznością.
Zabieg polega na przesuwaniu po skórze końcówki urządzenia, które uwalnia chłód o temperaturze - 15 stopni Celsjusza. Jednocześnie na ciało nakładany jest żel NCTF , który jest mieszanką witamin, minerałów, koenzymów i kwasu nukleinowego.
Zabieg ten aktywuje fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu i przyśpiesza rekonstrukcję tkanki.
Przeciwwskazania:
• ciąża
• mocno unaczyniona skóra
• silne migreny
• opryszczka
• problemy z zatokami
Program profilaktyczno- terapeutyczny postępowania w przypadku skóry z rozstępami:
• Stosowanie kosmetyków
Na rynku kosmetycznym istnieje wiele preparatów do walki z rozstępami. Są one skierowane najczęściej do osób odchudzających się i kobiet w ciąży.
Kosmetyki te zawierają w swoim składzie substancje wzmacniające włókna kolagenu, nawilżające i ujędrniające skórę.
Kremy przeciwko rozstępom powinny być stosowane regularnie 2 razy dziennie przez co najmniej dwa miesiące.
• Masowanie ciała
W trakcie wcierania odpowiedniego kremu lub podczas prysznica należy masować skórę w tych miejscach gdzie rozstępy już się pojawiły lub mogą dopiero powstać ( uda, brzuch, pośladki, biodra )
Masaż poprawia krążenie skóry, a substancje aktywne zawarte w kremach są lepiej wchłaniane, przez co wykazują lepsze działanie.
• Utrzymywanie stałej wagi
Narażanie skóry na stałe rozciąganie się i kurczenie sprzyja powstawaniu rozstępów.
• Odpowiednia dieta
Stosując dietę odchudzającą należy ją wzbogacać w cynk i krzem, ponieważ pierwiastki te biorą udział w regeneracji skóry i w tworzeniu kolagenu.
• Aktywność fizyczna
Efektem uprawiania sportu są lepiej odżywione i dotlenione komórki skóry oraz bardziej odporne włókna kolagenu.
• Wizyty w gabinecie kosmetycznym
Podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym kosmetolog powinien ułożyć odpowiedni program do walki z rozstępami.
Jeżeli rozstępy są w I fazie , czyli fazie zapalanej ( striae rubrae ) , gdzie mają kolor czerwony lub sinoczerwony, to można doprowadzić do ich zblednięcia.
Program na świeże rozstępy:
Należy wykonywać zabieg laserowy 3-4 razy i powtarzać go co miesiąc, a w międzyczasie zastosować mezoterapię ( raz na dwa tygodnie przez dwa miesiące )
Po zakończeniu należy wykonywać zabiegi podtrzymujące raz na 3 miesiące, a następnie raz na 6 miesięcy. Możliwe jest wtedy uzyskanie korzystnego rezultatu- zmiany staną się mniej widoczne.
Ze starymi rozstępami czyli w fazie zanikowej (striae albae ) walka jest bardzo trudna. Rzadko widoczny jest jakikolwiek efekt
Program na stare rozstępy:
Tu możemy zastosować połączenie mezoterapii i mikrodermabrazji- w czasie co 2 tygodnie, a zabiegi powinny być wykonywane na zmianę. I aby podtrzymać efekt.zabiegu, należy go powtarzać jeden raz na miesiąc , a następnie jeden raz na 3 miesiące. Terapie możemy uzupełnić peelingami chemicznymi

żródło:
1. Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 1988
2. du Vievier A.: Atlas dermatologii klinicznej. Wydawnictwo Urban & Partner Wrocław 2005
3. Miękoś-Zydek B., Ograczyk A., Trznadel-Budźko E., Kaszuba A.: Rozstępy skóry-etiopatogeneza, obraz kilinczny oraz nowoczesne metody leczenia. Dermatologia Estetyczna 6/3, 2004
4. Laningan S.W.: Lasery w dermatologii. Wydawnictwo Czelej Lublin 2005
5. Szymańczyk J.: Laseroterapia-zastosowanie w dermatologii. Medipress Dermatologia 3/3, 1998
6. Glinka R.: Receptura kosmetyczna. MA Oficyna Wydawnicza Łódź 2003
7. Szczotka P.: Zastosowanie masażu w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej. Magazyn medycyny estetycznej 2/4 . 2003
8 www.sharley.com

RRR

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 169 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 46955
SOG za prace tylko nie wiem czy dział własciwy


Zmieniony przez - gurth w dniu 2006-09-23 22:48:02

Dum spiro spero

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 2782 Wiek 40 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 15058
kto pierwszy to przeniesie do urody dostanie ode mnie soga na zachętę
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3
Witam wszystkich, niedawno robiłam zabieg mezoterapii, w okolicach oczu, Niestety dostałam potwornego uczulenia, po kilku dniach zażywania sterydów i środków odwadniających, pozbyłam się "uroczej opuchlizny oraz zaczerwienienia, Niestety zostały jeszcze małe zrosty, punkty, w które wkłuwała się igła. Proszę o jakieś opinie, najlepiej poparte doświadczeniem, czy jest szansa, że zrosty znikną? od zabiegu minęły prawie dwa tygodnie....
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

wszystko o peelingach

Następny temat

Pot o silnej woni amoniaku

Water