W ostatnich latach amatorzy dietetyki toczą spór o to, czy w kształtowaniu stanu odżywienia, zdrowia oraz kondycji fizycznej wystarczy tylko liczyć kalorie, czy też może należy zwracać uwagę na każdą pojedynczą substancję odżywczą. Z jednej strony stoją osoby, które nie wyobrażają sobie jeść kilku porcji owoców i warzyw dziennie, natomiast z drugiej są ci, którzy wręcz boją się najmniejszej przekąski. Aby zminimalizować negatywny wpływ słodkich preferencji smakowych na skład masy ciała i jednocześnie wyrzuty sumienia zaprojektowano nowe ciastka bez dodatku cukru oraz oleju palmowego.

Nowa alternatywa dla wielbicieli słodyczy

Powszechnie dostępne w sklepach ciastka z reguły upakowane są półproduktami niskiej jakości, aby móc jak najniższym kosztem wyprodukować jak największą ilość produktu końcowego. Niestety niska jakość spożywanych pokarmów często równoznaczna jest z negatywnym wpływem na zdrowie. Doskonałym na to przykładem jest masowe nadużywanie oleju palmowego (zwłaszcza utwardzonego) oraz cukrów prostych do produkcji zarówno ciastek, placków, jak i batonów, czekoladek i innych słodyczy.

Zdecydowanie mogą one zaburzyć zdrowie metaboliczne i doprowadzić z czasem do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Obserwując te i inne efekty obecności takich produktów na rynku spożywczym, przez kilkadziesiąt lat łatwo dojść do wniosku, że potrzebne są nowe alternatywy dla każdego miłośnika słodkiego smaku.

Ciastka, które pasują do diety

Starając się o lepszą sylwetkę, wyniki sportowe, czy też zdrowie, zaleca się spożywać dietę ubogą w produkty wysokoprzetworzone, które to nie zapewniają sytości i prowadzą do wahań poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi. Powszechnie jednak wiadomo, że nie wystarczy sobie albo komuś powiedzieć, że coś jest złe dla zdrowia, aby zaprzestać tego używać.

Z reguły osoby otyłe i zaburzeniami metabolicznymi wiedzą, co jest przyczyną ich problemów, jednak nie są w stanie zrezygnować ze swoich codziennych przyjemności. Jednym z rozwiązań na te rozterki są „odchudzone” słodycze, które zamiast cukru zawierają substancje słodzące nisko- lub bezkaloryczne, a zamiast oleju palmowego tłuszcze o bardziej neutralnym wpływie na zdrowie.

Ciasteczka NUTLOVE z nadzieniem

Dla niemal każdego rodzaju słodyczy można obecnie znaleźć zdrowszą alternatywę. Bez obaw o nadmiar cukru czy tłuszczy trans można na przykład sięgnąć po nadziewane ciastka NUTLOVE, które występują w 3 wariantach smakowych. Rozsmakować można się w ciastkach klasycznych z podwójną czekoladą w środku, ciastkach z kawałkami czekolady i nadzieniem orzechowo-kakaowym, a także ciastkach czekoladowych z kremem o smaku orzechowym w środku. Do nadania słodkiego smaku użyto w nich maltitolu, czyli substancji słodzącej pochodzenia naturalnego, która dostarcza znikomych ilości kalorii oraz stymuluje mikrobiotę jelitową.

Olej palmowy, który m.in. nadaje słodyczom atrakcyjnej konsystencji, zastąpiony został tutaj olejami: kokosowym oraz rzepakowym, co pozwoliło na obniżenie aterogenności produktu, czyli wskaźnika mówiącego o tym, w jakim stopniu dany produkt wpływa na ryzyko wystąpienia miażdżycy.

PREMIERA już 30 maja!

Komentarze (0)