Przeszukując internet w celu znalezienia idealnej diety dla siebie, czy też porad dotyczących odżywiania, można natrafić na informacje dotyczące cudownych diet, które są łatwe, wygodne i efektywne. Jednakże większość tych diet nie ma kompletnie nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem czy skutecznością, w większości przypadków prowadzą do efektu jo-jo, a co gorsza - do uszczerbków na zdrowiu. Jakie są najgorsze istniejące diety?

  1. Dieta Dukana
  2. Dieta słoiczkowa/Baby Food Diet
  3. Dieta Kapuściana
  4. Dieta tasiemcowa
  5. Drunkoreksja

Dieta Dukana

Dietę Dukana zna prawdopodobnie każdy, wiele osób ją stosowało, a na pewno każdy o niej słyszał. Dieta wysokobiałkowa zakłada drastyczne ograniczenie tłuszczu oraz węglowodanów, zwiększając spożycie produktów białkowych. Białko nie dość, że jest niskokaloryczne, dodatkowo wymaga ogromnej ilości energii do ich przetworzenia. Co więcej, dieta Dukana nie zakłada ilości spożywanych posiłków.

O efektach wysokobiałkowej diety, krąży wiele chwalebnych opinii oraz zaświadczeń osób, które dzięki niej schudły w niewyobrażalny sposób i cieszą się ładną sylwetką oraz zdrowiem. Jednakże większość tych informacji to kłamstwa.

Dieta Dukana

Dieta Dukana mimo wielu zalet, takich jak utrata wagi jedząc, przy tym, ile dusza zapragnie, jest jedną z najniebezpieczniejszych diet, jakie kiedykolwiek wymyślono. Dieta ta prowadzi do ogromnych braków witamin i minerałów z powodu wyeliminowania węglowodanów z diety. Tak duże ubytki mikroskładników prowadzą do pogorszenia stanu samopoczucia i wielu chorób, takich jak miażdżyca, choroby krążenia czy choroby kości.

Co więcej, tak duża podaż białka przyczynia się do zakwaszenia organizmu, które zaś powiązane jest z cukrzycą, depresją czy zawałem serca oraz powoduje przeciążenie nerek i wątroby, co może prowadzić do ich niewydolności. Dieta Dukana daje nam efekty, jednakże nie są one warte ceny, którą musimy za nie zapłacić - naszego zdrowia.

Dieta słoiczkowa/Baby Food Diet

Dieta słoiczkowa, czyli „Baby Food Diet”, polega na zastępowaniu konwencjonalnych posiłków przeznaczonymi dla niemowląt daniami w słoiczkach. Dieta ta w założeniu pomaga schudnąć poprzez ograniczenie kaloryczności posiłków, a w dodatku jest zdrowa ze względu na niski poziom przetworzenia posiłków i małą ilość dodanych składników w posiłkach dla dzieci. Dieta jest bardzo prosta i wygodna, nie wymaga od osoby stosującej podstawowej wiedzy, ani poświęcania czasu na sporządzanie posiłków czy nawet – liczenia kalorii. Wydaje się to być dieta idealna.

Jednakże dieta ta jest nieskuteczna i niesamowicie niezdrowa w praktyce. Posiłki są dostosowane do potrzeb energetycznych niemowląt, jeden posiłek w diecie ma wartość około 50 kcal w 100 g! Dieta ze względu na swój zaniżony bilans kaloryczny wywołuje gwałtowny spadek masy ciała, wiążący się z dużym spadkiem masy mięśniowej, wywołany zbyt małą podażą białka. Co więcej, tak niski bilans kaloryczny może prowadzić do spowolnienia przemiany materii, pogorszenia samopoczucia i uszczerbków na zdrowiu.

Kolejną kwestią jest duże ryzyko niedoborów witamin i składników mineralnych czy błonnika, co prowadzi do pogorszenia się naszego zdrowia oraz do spowolnienia metabolizmu. Warto również zwrócić uwagę na koszt stosowania takiej diety. Ilość posiłków dla osoby dorosłej musi być naprawdę spora, a posiłki dla dzieci nie należą do tanich. Nawet zakładając, że uda nam się wytrwać na tak rygorystycznej kalorycznie diecie i w efekcie zrzucimy kilka kilogramów, po jej zakończeniu efekt jo-jo jest pewny.

Dieta Kapuściana

Dieta kapuściana od pewnego czasu zyskuje sporą popularność. Wynika to z jej prostoty, niskiego kosztu i szybkich efektów w pozbywaniu się "zbędnych" kilogramów. Co więcej, dieta ta trwa wyłącznie przez tydzień, co również jest bardzo zachęcające dla osób, którym nie chce się trzymać długiej, czasochłonnej zbilansowanej diety. 

Dieta kapuściana polega na spożywaniu prostych w wykonaniu dań opartych na kapuście, takich jak zupa czy bigos z kapusty białej, kiszonej lub włoskiej z ewentualnym dodatkiem niewielkiej ilości warzyw, ziół (z wykluczeniem soli), odrobiny oliwy i mięsa drobiowego, indyczego lub cielęcego.

Posiłki oparte na kapuście spożywa się minimum dwukrotnie w ciągu dnia w nieograniczonych ilościach, co pozwala uzyskać uczucie sytości za pomocą niskokalorycznego dania. Kapusta jednak zalecana jest w każdym posiłku. W efekcie stosując bardzo prostą dietę w zaledwie tydzień, będziemy w stanie zrzucić kilka kilogramów. Dieta kapuściana przynosi efekty szybko i w łatwy sposób, czy warto ją jednak stosować?

dieta kapuściana

Oczywiście, że nie - dieta ta jest uboga w białko, węglowodany złożone, część witamin i minerałów. Mimo że ich niedobór trwa dość krótko, w tak dużym stopniu może spowodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu kostnego, krwionośnego czy nawet prowadzić do anemii oraz zaburzeń rytmu serca. Kolejną kwestią jest wysokie zagrożenie odwodnienia organizmu. Kapusta działa moczopędnie zaś eliminując sól woda przestaje się magazynować dlatego też tracimy kilka kilogramów - jednakże spadek wagi jest złudny.

Co więcej, niski bilans kaloryczny związany z dietą prowadzi do sporej utraty masy mięśniowej oraz pogorszenia naszego samopoczucia. Po pewnym czasie stosowania diety organizm broni się przed stratami energii, przez co nie mamy siły na ćwiczenia, zaczynają się pojawiać bóle głowy, zawroty, omdlenia. Tak jak i w innych dietach "cud" tego typu, efekt jo-jo jest nieodzowny, nawet niewielkie nadwyżki kaloryczne są szybko magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.

Dieta tasiemcowa

Ten innowacyjny sposób odchudzania polega na skrajnej metodzie, połykaniu tabletek zawierających larwy tasiemca. Po spożyciu tych tabletek i adaptacji pasożyt rozwija się w organizmie żywiciela, powodując szybką utratę wagi. Sposób ten wydaje się absurdalny, kto zgodziłby się na to, aby hodować w swoim organizmie niebezpiecznego pasożyta? Jednak są takie osoby. Na wielu forach internetowych można znaleźć opinie osób, które stosują dietę tasiemcową, zapewniając o jej niewyobrażalnych efektach - można schudnąć nawet 22 kg w 6 tygodni!

Jednak utrata wagi wiąże się z rozwojem larw, które mogą przeniknąć przez błonę śluzową jelita, dostać się do krwi, a z nią do wątroby, mięśni, oczu, a nawet mózgu. Spadek wagi jest zwykle skutkiem wyniszczenia organizmu przez pasożyta. Co więcej, zaawansowana choroba pasożytnicza nie wiąże się tylko ze spadkiem masy ciała, lecz także z zaburzeniami rozwoju, awitaminozą czy anemią. "Dieta" ta zagraża funkcjonowaniu serca, wątroby czy mózgu, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci!

Warto również zauważyć, że nie jest to tania "dieta", ceny tabletek z larwami tasiemca wahają się w granicach kilku tysięcy złotych, a co gorsza - kosztem który musimy zapłacić, jest dodatkowo nasze zdrowie, a czasem i życie.

Drunkoreksja

Dieta ta pochodzi prosto ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ostatnio zyskuje coraz większą popularność. Jej tajemnicza nazwa pochodzi od słów "drunk" i "anorexia", czyli pijańska anoreksja. Jest to dieta łącząca w sobie zaburzenia pokarmowe, takie jak anoreksja i bulimia wraz ze spożyciem ogromnej ilości alkoholu. Założeniem drunkoreksji jest niespożywanie normalnych posiłków, zastępując je jedynie alkoholem, który ma dostarczać nam kaloryczności wystarczającej do funkcjonowania. Dieta ta ma zagwarantować nam szczupłą sylwetkę, przy okazji łącząc świetną zabawę i stan upojenia.

Co więcej, w skrajnych przypadkach drunkorektycy stosują takie metody jak prowokowanie wymiotów podczas wizyty w klubie, spotkań ze znajomymi czy w innych sytuacjach, w których spożywają alkohol, by wypity w nieograniczonych ilościach nie doprowadził do gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

szupła sylwetka - anoreksja, drunkoreksja

Dieta ta jest niesamowicie groźna dla zdrowia i życia! Głodówka idąca w parze z nadużyciem alkoholu może skutkować poważnymi zaburzeniami odżywiania (jeżeli już sama nimi nie jest), problemami z koncentracją oraz rozwojem groźnych chorób. Poza problemami z koncentracją i podejmowaniem racjonalnych decyzji diecie tej towarzyszy ciągłe uczucie zmęczenia, bóle głowy, wymioty, niestrawność. Skutkiem drunkoreksji może być między innymi marskość wątroby, niedożywienie mózgu czy przeciążenie organizmu przez zbyt dużą dawkę alkoholu.

Drunkoreksja może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza w aspekcie uszkodzenia mózgu i innych narządów wewnętrznych, powikłań sercowo-naczyniowych, zaburzeń układu pokarmowego, układu wydzielania wewnętrznego, krwiotwórczego, chorób kości oraz alkoholizmu, które zaś mogą znacznie zagrażać naszemu życiu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)