SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tradycyjne judo

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 4921

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
każdy z panów, którzy prezentują te "dziwne ruchy" stoczył najprawdopodobniej setki walk turniejowych, zanim wziął się za takie rzeczy i to jest właśnie wyróżnik "tradycji" w judo na tle innych "tradycji".
to, co oni robią to jest wizualizacja zasad ruchu, na których oparte są rzuty. bez wgłębienia się chociaż pobieżnie w dalekowschodnie filozofie ciężko to zrozumieć. polecam świetną książkę Zieniawy i Ruszniaka pt "Judo jako pomost między współczesnością i tradycją".
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Saida MMA Coach
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 28242 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 125433
Kata ćwiczy się dopiero przed zrobieniem egzaminu na 1 DAN, z każdym danem Kata robi się coraz trudniejsze.
Ale wcześniej się tego nie robi, bo ruchy w kata są inne, niż w walce turniejowej i możnaby nabrać złych nawyków.

Feel the pain and do it anyway...

Obecny dziennik: http://www.sfd.pl/[Stara_Gwardia]_Saida_2014-t993979.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
Ujmując to inaczej: kata są wymagane tylko od tych, którzy już naumieli sie bić i chcą zrobić krok dalej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 44 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 14133
ale są śmieszne są niż w ... stylu modliszki

Zmieniony przez - MarKosTSD w dniu 2010-03-18 23:01:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 1933 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 20224
Mi się tam podobają ciekawsze niż w tkd

Ludzie nie karmcie trolli, szczególnie tych dużych. Bo to nienażarte z natury stworzenia.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 111 Napisanych postów 16087 Wiek 37 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 79876
Stylu paralityka i tak nie pobijecie

This is madness!
This is SHIN-AI-DO!!!

http://www.shinaido.w8w.pl/

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
To jest śliczne kata z judo



Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 44 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 14133
oj ale napisałem wcześniejszego posta, tak to jest jak się pisze wiele rzeczy w tym czasie ;/ chodziło, mi że to śmiesznie wygląda, straszny teatrzyk. Ja zawsze nazywałem kata, tańcem wojennym a kata judo pasują tu jak nic innego. Mnie się to podoba z innego względu, że judo to klasyczny przykład sportu walki a tu, piękne odwołanie do tradycji (żeby nie powiedzieć, wręcz przesadne).

dacheng, dopiero zauważyłem że podałeś w pierwszym poście 5 zasad kata judo ;/ nie podobają mi się ;/
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
To nie 5 zasad kata judo, tylko 5 zasad, czy metod, które zostały zilustrowane w tym konkretnym kata.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
kata judo to tak naprawdę bardzo szerokie pojęcie. są kata będące sekwencjami normalnych rzutów i technik parteru. są kata będące "przechowalnikiem" technik zabronionych lub nieprzydatnych w sporcie, w tym samoobrona. są wreszcie kata symbolizujące coś, jak te omawiane.

Markos, jest kilka zbiorów zasad. Podstawowe pryncypia to:
ju - łagodnie ustępować
seiroku zenyo - największa efektywność najmniejszym kosztem
jita kyoei - trening dla wspólnego dobra

Mi osobiście pozoba się jeszcze zestaw zasad wg Yoshitsugu Yamashity pierwszego zdobywcy 10 dan w judo.

1.Ucz się poprawnego stosowania rzutów. Siłowe ich wykonywanie jest błędnym sposobem wygrywania walki w Judo. Najważniejsze jest wygrywanie przy pomocy techniki.
2.Najpierw ucz się atakować. Zobaczysz, że obrona mieści się w ataku. Nie zrobisz postępów zaczynając naukę od obrony.
3.Nie bój się upadku. Naucz się wyczucia czasu w momencie, kiedy jesteś rzucany.
4.Ćwicz rzuty poruszając swoim ciałem tak swobodnie jak tylko to możliwe oraz we wszystkich kierunkach. Nie wychylaj tylko na jedną stronę i nie usztywniaj się. Duża liczba powtórzeń techniki będzie nagrodzona dobrym rzutem.
5.Zwiększaj liczbę treningów i zawodów. Nigdy nie będziesz robił postępów w nauce bez tego.
6.Nie wybieraj swoich przeciwników (tzn. nie mów, że lubisz lub nie lubisz trenować z konkretną osobą). Każdy ma swoją specyfikę, którą musisz opanować tak aby stała się także twoją.
7.Nigdy nie zaniedbuj pracy nad swoimi słabymi punktami. Ćwiczenie bez wysiłku nakierowanego na rozwój będzie skutkowało wolnymi postępami. Pracując nad sobą zawsze pamiętaj o nawykach swoich i swojego przeciwnika.
8.W treningi wkładaj swoje serce i duszę. Brak takiej postawy będzie przeszkadzał w dalszym rozwoju.
9.Nigdy nie zapominaj o tym czego uczy cię instruktor lub wyższy stopniem. Podczas ćwiczenia osiągniesz lepsze efekty, jeśli będziesz pamiętał czego cię uczyli.
10.Staraj się kontynuować trening tak długo jak to możliwe. Niepełne przykładanie się do treningu będzie miało poważne skutki w twoim rozwoju.
11.Wstrzymuj się z przejadaniem i piciem. Pamiętaj że to właśnie zakończy twoje treningi Judo.
12. Zawsze próbuj myśleć o tym czego masz się nauczyć, o postępach. I nie myśl, że jesteś dobry - co często może się przydarzyć trenującym Judo.
13. Nie ma końca w uczeniu się Judo.

(w tym miejscu pozdrowienia dla Jacka K - on wie, dlaczego)

Zmieniony przez - Jodan w dniu 2010-03-19 00:16:59
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Danomania - potrzeba naszych czasów, czy rak toczący SW ?

Następny temat

Palestra na Mistrzostwach Świata Muay Thai WMF Bangkok

WHEY premium